Президент Шавкат Мирзиёев Урганч шаҳридаги “UzXCMG” қўшма корхонасида амалга оширилаётган лойиҳалар билан танишди.
Маълумки, ушбу корхона 2014 йилда фаолият бошлаган. Эндиликда уни 3 босқичда ривожлантириш режалаштирилган. Дастлаб қишлоқ хўжалиги техникаларини йирик бўғинли йиғиш, иккинчи паллада саноат усулида йиғиш, учинчисида эса ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш мўлжалланган.
Шу мақсадда жорий йилда Хитойнинг XCMG корпорациясидан 4,3 миллион долларлик технологик йиғув линияси ва ускуналар олиб келинган. Мазкур энергия тежамкор технология маҳсулот таннархи пасайиб, рақобатбардошлиги ошишига хизмат қилади. Импорт деталлар ўрни тўлдирилиб, маҳаллийлаштириш даражаси 2021 йилда 51 фоизга етказилади. Шунингдек, ҳозир бу ерда 30 киши меҳнат қилаётган бўлса, келгусида яна 60 та иш ўрни яратилади.
Давлатимиз раҳбари қишлоқ хўжалиги машиналари йиғув-пайвандлаш ускуналарини, маҳаллийлаштирилган техника ва эҳтиёт қисмларни кўздан кечирди.
- Бу заводнинг имкониятлари жуда катта, - деди Шавкат Мирзиёев. - Лекин уларни ишлатолмаяпмиз. Шунинг учун бу ерда яна нималар чиқариш мумкинлигини ва келгуси йилларда чет элдан қандай техникалар сотиб олишга эҳтиёж борлигини чуқур таҳлил қилиб, уларни шу ерга буюртма бериш, имконсизларини кооперация асосида тайёрлаш зарур. Бу завод ривожланиб, Хоразм индустриясига асос бўлиши керак.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами, реализуемыми на совместном предприятии «UzXCMG» в Ургенче.
СП, начавшее деятельность в 2014 году, в дальнейшем будет развиваться в 3 этапа. Так, на первой стадии планируется налаживание крупноузловой сборки сельскохозяйственной техники, на второй – ее промышленная сборка, третья фаза предусматривает локализацию производства.
С этой целью в текущем году завезены сборочные линии и оборудование китайской корпорации XCMG на сумму 4,3 миллиона долларов. Энергосберегающие технологии позволят снизить себестоимость и повысить конкурентоспособность продукции. Импорт деталей будет замещен местным производством, в 2021 году локализация достигнет 51 процента. Сейчас здесь трудятся 30 человек, в будущем будет создано еще 60 рабочих мест.
Глава государства осмотрел установленное на предприятии сборочно-сварочное оборудование, локализованную технику и запасные части.
- У этого завода очень большой потенциал, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Но мы не используем его в полной мере. Поэтому необходимо глубоко проанализировать, какую еще продукцию можно здесь производить, какую технику необходимо будет в ближайшие годы закупить из-за рубежа, заказать ее и наладить кооперацию. Завод должен развиваться и стать базой для индустрии в Хорезме.