Тошкент шаҳридаги Симпозиумлар саройида Москва давлат халқаро муносабатлар институти (МДХМИ) битирувчиларининг V халқаро форуми бўлиб ўтди.
Ушбу нуфузли тадбирда 32 мамлакатдан МДХМИ битирувчилари бўлган 450 нафарга яқин ҳукумат ва парламент аъзолари, сиёсатчилар, дипломатлар, йирик хорижий компаниялар раҳбарлари, институт профессор-ўқитувчилари қатнашди.
Форумда Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши Раиси ўринбосари И.Умаханов, Россия маданият вазири В.Мединский, Евроосиё банки Директорлар кенгаши аъзоси Ф.Шодиев ва бошқа нуфузли меҳмонлар иштирок этди.
Ўзбекистон Бош вазири Абдулла Арипов Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг, МДХМИ ректори Анатолий Торкунов Россия Федерацияси Президенти Владимир Путиннинг форум иштирокчиларига йўллаган табригини ўқиб эшиттирди.
"ТАСС" ахборот агентлиги Бош директорининг биринчи ўринбосари М.Гусман МДХМИни ривожлантириш стратегияси бўйича тайёрланган видео тақдимот намойишини эълон қилди.
МДХМИ ўз олдига келажак университетига айланишдек юксак мақсадни қўйган. Бу йўлда амалга ошириладиган ишлар моҳияти таълим тизимини меҳнат бозори билан уйғун, бир бутун ҳолда ривожлантиришда намоён бўлади. Бошқача айтганда, таълим олиш дипломни қўлга киритиш билан якунланиши керак эмас. Битирувчилар кейин ҳам ўз малакасини янада ошириш бўйича олий ўқув юрти билан ҳамкорликни давом эттириш имконига эга бўлади. Бу борада замонавий, рақамли ахборот технологияларидан кенг фойдаланилади.
Форумда Ўзбекистоннинг жаҳон инвестиция харитасидаги ўрнига бағишланган маърузаларга алоҳида эътибор қаратилди. Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Неъматов форум дастурига киритилган масалалар ҳар томонлама жуда фойдали бўлиб, Ўзбекистоннинг бугунги кунда олиб бораётган ички ва ташқи сиёсатига, қолаверса, мамлакатимизда 2019 йилнинг номланишига тўлиқ мос келишини таъкидлади.
“Boston Consulting Group” (BCG) бошқарувчи директори Владислав Бутенко ўз чиқишида Ўзбекистоннинг жуда фойдали сармоялар киритиш нуқтаи назаридан «улкан имкониятлар эшиги» эканини эътироф этди. Мутахассис мамлакатимиздаги бугунги инвестиция муҳитининг таҳлилларига бағишланган тақдимоти давомида йирик инвесторларга Ўзбекистонни яқиндан таништириб, бу ердаги ислоҳотлар ҳар қандай бизнесни ривожлантиришга кенг йўл очиб беришини қайд этди.
Мавзу доирасида Евроосиё банки директорлар кенгаши аъзоси, “Eurasian Resurces Group” компанияси асосчиларидан бири Фаттоҳ Шодиев, Россия Федерацияси «Газпромбанк» АЖ биринчи вице-президенти Дмитрий Шулаков, Ўзбекистон Республикаси Капитал бозорини ривожлантириш агентлиги директори Отабек Назиров, «Навоий» эркин иқтисодий зонаси раҳбари Ҳабибулла Абдуллаев сўзга чиқди.
Мунозаралар чоғида Ўзбекистонда фонд, капитал, жумладан, қимматли қоғозлар бозорини ривожлантириш, бу борада хориж тажрибасини ўрганиш, илк бор Ўзбекистон еврооблигацияларини халқаро бозорга жойлаштириш, ШҲТда мамлакатимиз фаоллигини янада ошириш каби масалаларга алоҳида урғу берилди. Экспертлар Ўзбекистон хорижий сармоядорлар учун Марказий Осиёдаги асосий истеъмол бозорига айлангани, жаҳоннинг етакчи компаниялари эълон қилган рейтинг натижалари бўйича мамлакатимиз кўрсаткичлари сезиларли даражада кўтарилганини эътироф этди. Сессия якунида Ўзбекистонда минтақавий молиявий марказ тузиш кўзда тутилаётгани айтиб ўтилди.
Форумнинг стратегик эмпатия ва хавфсизлик масалаларига бағишланган шўъба йиғилишида БМТ Бош котибининг сиёсий масалалар бўйича ёрдамчиси Мирослав Йенча маъруза қилгани Ўзбекистон бу борада нечоғли муҳим ўрин эгаллашини англатади.
БМТ, хусусан, ЮНЕСКО мамлакатимизнинг бетакрор тарихий-меъморий ёдгорликларига доимо алоҳида эътибор қаратиб келган. БМТ Бош котиби Антонио Гутерриш 2017 йил Самарқандда Президент Шавкат Мирзиёев билан учрашгандан сўнг Оролбўйи муаммоларини ўз кўзи билан кўриш мақсадида Мўйноққа йўл олганди.
М.Йенчанинг таъкидлашича, айнан Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан Орол фожиаси масаласи халқаро даражага чиқди. БМТнинг жорий йил сентябрь ойида бўлиб ўтадиган саммитида ушбу масала яна кўтарилади. Зеро, Орол фожиаси бугунги кунда бутун инсоният келажагига таҳдид солаётган глобал экологик муаммодир.
Халқаро имиж сиёсатига бағишланган сессияда мамлакатимизнинг бой тарихи ва маданий мероси, ўзбек халқининг буюк аждодлари жаҳон цивилизациясига улкан ҳисса қўшгани ҳақида фикр-мулоҳазалар билдирилди.
Экспертлар – ЮНЕСКОнинг собиқ бош директори Ирина Бокова, Камбожа Қироллигининг таълим, ёшлар ва спорт ишлари бўйича вазири Н.Ханг Чуон, Москва вилояти маданият вазири Нарин Ширалиева ва бошқалар имиж сиёсатининг аҳамияти, хусусан, халқаро майдонда Ўзбекистон мақомини янада оширишга дахлдор масалаларга тўхталди.
Мутахассисларнинг таъкидлашича, мамлакат имижини оширишда туризм асосий омиллардан бири ҳисобланади. Мисол учун, бугунги кунда жаҳон ЯИМнинг 10 фоизи, халқаро экспортнинг 30 фоизи туризм ҳиссасига тўғри келмоқда. Дунё бўйича туризмга тегишли даромадларнинг 40 фоизини эса маданий туризм ташкил этади. Бу жуда юқори кўрсаткич. Ўзбекистон маданий туризм бўйича улкан салоҳиятга эга. Тарихий ёдгорликларга жуда бой бу мамлалакатда маданий туризмни ривожлантириш учун қулай шарт-шароит мавжуд, кейинги вақтда виза режими бўйича кенг имкониятлар яратилди.
Анжуман дўстона руҳда, кўтаринки кайфиятда ўтди. Форумнинг сиёсат, хавфсизлик, иқтисодиёт, маданият ва бошқа соҳаларга бағишланган сессиялари ҳам қизиқарли мунозараларга бой бўлди. Меҳмонлар форум юксак даражада ташкил этилганини алоҳида эътироф этди.

Во Дворце симпозиумов столицы прошел V международный форум выпускников Московского государственного института международных отношений (МГИМО).
На мероприятии собрались около 450 выпускников МГИМО из 32 стран мира – члены правительств и парламентов, политики, дипломаты, руководители крупных зарубежных компаний, профессора-преподаватели института.
В работе форума также приняли участие многие высокопоставленные гости, в числе которых заместитель Председателя Совета Федерации Федерального собрания Российской Федерации И.Умаханов, министр культуры РФ В.Мединский, член Совета директоров Евразийского банка Ф.Шодиев и другие.
Приветственное слово от имени Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева зачитали Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов, а от имени Президента Российской Федерации Владимира Путина – ректор МГИМО Анатолий Торкунов.
Первый заместитель генерального директора информационного агентства "ТАСС" Михаил Гусман представил видеопрезентацию о стратегии развития МГИМО.
Перед МГИМО поставлена цель стать университетом будущего. В настоящее время понятия "рынок труда" и "образование" – одно целое. Образование не должно заканчиваться с получением диплома. Выпускники и дальше должны сотрудничать с институтом в целях повышения квалификации, при этом используя самые современные информационные и цифровые технологии.
На форуме особое внимание уделено месту Узбекистана на инвестиционной карте мира. Первый заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Илхомжон Неъматов подчеркнул, что вопросы, включенные в программу форума, весьма полезны и полностью соответствуют той внутренней и внешней политике сегодняшнего Узбекистана, а также названию 2019 года.
Управляющий директор "Boston Consulting Group (BCG)" Владислав Бутенко в своем выступлении отметил, что Узбекистан с точки зрения инвестирования – это "окно возможностей". Его презентация, посвященная анализу сегодняшнего инвестиционного климата страны, подробно познакомила потенциальных инвесторов с Узбекистаном, ярко отражая при этом процесс реформ, открывающих широкие возможности для любого бизнеса.
По теме выступили также член Совета директоров Евразийского банка Ф.Шодиев, первый вице-президент АО «Газпромбанк» Денис Шулаков, директор Агентства по развитию рынка капитала Республики Узбекистан Атабек Назиров, руководитель СЭЗ «Навои» Хабиб Абдуллаев.
Во время дискуссий обсуждались вопросы развития фондового рынка, рынка капитала, в том числе ценных бумаг, финансовой архитектуры, изучения опыта дальнего и ближнего зарубежья в этой сфере, повышения активности страны в деятельности ШОС, дебютное размещение еврооблигаций Республики Узбекистан на международном рынке и другие. Эксперты признали, что Узбекистан является основным потребительским рынком в Центральной Азии, наблюдается заметный рост показателей страны в ведущих рейтингах мира. В конце сессии намечено создание регионального финансового центра в Узбекистане.
На сессии по теме "Стратегическая эмпатия и безопасность" выступил помощник Генерального секретаря ООН по политическим вопросам Мирослав Йенча. ЮНЕСКО уделяет большое внимание нашим историческим объектам, неповторимым памятникам архитектуры, богатому культурному наследию. Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш в 2017 году после встречи с Президентом Шавкатом Мирзиёевым в Самарканде отправился в Муйнак, чтобы своими глазами увидеть последствия Аральской трагедии. Как отметил М.Йенча, именно по инициативе Президента Узбекистана проблема катастрофы Аральского моря поднялась на мировой уровень. На саммите ООН, который пройдет в сентябре текущего года, данный вопрос также будет обсужден, поскольку катастрофа Аральского моря является глобальной экологической проблемой всего человечества.
На сессии, посвященной международной имиджевой политике, говорилось о богатой истории и культурном наследии нашей страны, а также великих предках узбекского народа, которые внесли неоценимый вклад в мировую цивилизацию.
Эксперты – генеральный директор ЮНЕСКО в 2009-2017годах Ирина Бокова, министр образования, по делам молодежи и спорта Королевства Камбоджи Нарон Ханг Чуон, министр культуры Московской области Нармин Ширалиева и другие остановились на вопросах значения имиджевой политики, в частности, повышения статуса Узбекистана на международной арене. По мнению специалистов, одним из главных факторов в повышении имиджа страны является туризм. Так, в настоящее время 10 процентов мирового ВВП, 30 процентов международного экспорта приходятся на долю туризма, а 40 процентов от всей прибыли в сфере туризма – на долю культурного туризма. Это очень высокий показатель. В свою очередь, Узбекистан имеет огромный потенциал именно в области культурного туризма. В государстве с такими богатыми историческими памятниками созданы благоприятные возможности, все удобства для развития этой отрасли, много делается по упрощению визового режима. Одним словом, данный праздник выпускников МГИМО прошел в дружественной обстановке, созидательном духе. Было проведено много содержательных дискуссий по политике, безопасности, экономике, культуре. Все гости отметили высокий организационный уровень форума.