Унинг сўзларига кўра, яқин ўтмишда кўпчилик экспертлар минтақада юз бераётган ўзгаришларни таҳлил қилиб, “Марказий Осиё болқони” иборасини ишлатган, Фарғона водийсини эса миллатлараро низолар, ҳудудий ва сув ресурслари билан боғлиқ ўткир муаммолар туфайли, “бомба солинган, портлаш арафасидаги идиш”га қиёслашган эди.
Етти йил олдин чегараларимиз бутунлай ёпиқ бўлгани қайд этилди. Чегара ҳудудларидаги низолар, минали майдонлар, транспорт қамали каби кўплаб савдо тўсиқларига гувоҳ бўлганмиз.
Қуролли можаролар кенгайиши билан тавсифланадиган бу мураккаб халқаро вазият минтақа барқарорлиги ва мустаҳкам ривожланишга бевосита салбий таъсир кўрсатарди.
Эксперт қайд этишича, бундай шароитда жамиятда туб ўзгариш ясаш, йиғилиб қолган муаммоларни ҳал этиш талаби пайдо бўлди. Бу жараённи чуқур англаган Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев янги ташқи сиёсий доктрина ишлаб чиқишга киришди. Бунда Марказий Осиё минтақаси асосий йўналиш этиб белгиланди.
Очиқлик, прагматизм, конструктивизм, тенг ҳуқуқлилик, ўзаро ҳурмат ва манфаатни ҳисобга олган ҳолда, фаол мулоқот тамойили асосида барча масалалар бўйича ўзаро мақбул ечимлар топиш биринчи галдаги вазифага айланди.
Шу нуқтаи назардан Элдор Арипов янги минтақавий сиёсат, моҳиятан, Ўзбекистоннинг қўшни мамлакатлар билан муносабатини тубдан яхшилаш учун шароит яратибгина қолмай, Марказий Осиё янги форматда янада жипслашуви ва интеграциялашуви учун пойдевор яратганини ҳам мамнуният билан қайд этди.
Натижада Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан 2018 йил Марказий Осиё давлатлари раҳбарлари Маслаҳат учрашуви механизми ишга туширилди. “Бу формат нафақат мулоқот майдони, балки минтақа мамлакатлари ҳамкорлиги учун асосий йўналишларни белгилайдиган муҳим сиёсий қарорлар қабул қилиш воситасига ҳам айланди”, - дейди эксперт.
Хусусан, бўлиб ўтган олти саммитда муҳим концептуал ҳужжатлар, узоқ муддатли ҳужжатлар қабул қилинди. Масалан, Остона саммитида “Марказий Осиё-2040” Минтақавий кооперацияни ривожлантириш концепцияси тасдиқланди. Ҳужжат узоқ муддатли йўналишларни белгилаб, давлатларимиз минтақавий ҳамкорлик жараёнига содиқлигини кўрсатди.
Элдор Ариповнинг сўзларига кўра, бугунги кунда минтақа мамлакатлари раҳбарларининг сиёсий иродаси ва биргаликдаги саъй-ҳаракатлари билан Марказий Осиёнинг замонавий қиёфасини ўзгартириш, ҳудудни яхши қўшничилик, ўзаро ишонч ва ҳамкорлик маконига айлантиришга муваффақ бўлинди. Ҳар бир давлат минтақанинг умумий келажаги, хавфсизлиги ва барқарорлигини таъминлаш масъулиятини зиммасига олишга тайёрлигини намойиш этган ҳолда, ташқи хавфга бардошли ўзига хос минтақавий андоза яратди.
Мутахассис қайд этишича, бугунги кунда минтақамиз аста-секин янги имконият, манфаатлар яқинлашуви, инклюзив ҳамкорлик маконига айланмоқда. Марказий Осиё улкан истеъмол бозори, кучли ресурс-хом ашё базаси ва бой инсон капиталига эга. Шу нуқтаи назардан эксперт минтақанинг иқтисодий кўрсаткичларига алоҳида эътибор қаратди.
Қайд этилишича, сўнгги ўн йилда минтақа иқтисодиёти жаҳондаги ўртача кўрсаткичдан икки баробар ошиб (2,6%), барқарор ўсиш суръати (6,2%)ни намоён қилди. 2016 йилдан буён минтақавий ЯИМ 60 фоиз ошиб, 2023 йил якунида 450 миллиард долларни ташкил этди.
Эксперт таъкидлашича, Марказий Осиё жаҳон иқтисодий муносабатларининг муҳим иштирокчисига айланмоқда: сўнгги 7 йилда минтақанинг ташқи савдоси 2 баробар кўпайиб, қарийб 225 миллиард долларга етди. Ички савдо эса, 4,5 баробар ошди – 2,4 дан 11 миллиард долларгача.
“Биз иқтисодиётлар бир-бирини тўлдириши ва мамлакатларимиз рақобатдош устунлигига асосланган ривожланишнинг янги андозасига ўтяпмиз. Бу ўз навбатида, саноат кооперациясини кучайтириш, технологик ишлаб чиқариш маконини яратиш ва минтақани халқаро қўшимча қиймат занжирининг муҳим бўғинига айлантиришга хизмат қилади”, деди Элдор Арипов.
Мутахассис сўзларига кўра, буларнинг бари ташқи ҳамкорларнинг Марказий Осиёга қизиқишини оширмоқда. “МО плюс” мулоқоти каби форматлар ҳам бунинг яққол ифодасидир. Бугунги кунда 10 дан ортиқ шундай майдон фаолият юритиб келмоқда, уларнинг 6 таси сўнгги 5 йилда ташкил этилган. 2022 йилдан буён айни форматларнинг аксарияти давлатлар раҳбарлари даражасида – Хитой, АҚШ, Германия, ЕИ билан биргаликда фаолият олиб бормоқда. Кейинги йил Жанубий Корея ҳам шу қаторга қўшилади.
Элдор Арипов нутқини якунларкан, Марказий Осиё мамлакатлари бу ноёб геосиёсий вазиятдан фойдаланиб, учинчи мамлакатлар билан ҳамкорликда минтақавий ривожланиш устуворлигини янада мувофиқлаштиришига қатъий ишонч билдирди.
Россиянинг Қозон шаҳрида бўлиб ўтган БРИКС ва “БРИКС плюс” йиғилишларига жаҳон оммавий ахборот воситалари ва хорижий давлатлар экспертлари катта қизиқиш билдирмоқдалар.

Сегодня в Ташкенте проходит международная научно-практическая конференция «Новая Центральная Азия: вызовы и возможности в эпоху глобальной трансформации».
Организатором мероприятия выступает Институт стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) в партнерстве с Международным институтом Центральной Азии, Университетом мировой экономики и дипломатии и немецким Фондом имени Фридриха Эберта.
В работе форума принимают участие свыше 40 руководителей и специалистов ведущих экспертно-аналитических и научно-исследовательских центров более чем 20 стран Центральной Азии, СНГ, Европы, Азии, Северной Америки, Ближнего Востока.
Открывая мероприятие, директор ИСМИ Элдор Арипов особо подчеркнул, что «Новая Центральная Азия - это регион, который за довольно короткий промежуток времени полностью перевернул представление о себе в позитивном русле».
С его слов, еще в недалеком прошлом, рассуждая о процессах, протекающих в регионе, многие эксперты говорили о «Центральноазиатских балканах», о том, что Ферганская долина станет «пороховой бочкой», где перекликаются острые территориальные и водные споры, межнациональные противоречия.
Было отмечено, что, всего семь лет тому назад наши границы были практически полностью закрыты. Мы были свидетелями конфликтов и минных полей на приграничных территориях, транспортных блокад, высоких торговых барьеров.
Ситуацию усугубляла непростая международная обстановка, характеризующаяся глубоким кризисом доверия и эскалацией вооруженных конфликтов, что оказывало непосредственное негативное воздействие на стабильность и устойчивое развитие региона.
В этих условиях, как подчеркнул эксперт, зрел общественный запрос на кардинальные перемены, решение накопившихся проблем. Глубоко осознавая эти процессы, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев приступил к разработке новой внешнеполитической Доктрины, где главным направлением был определен регион Центральной Азии.
Первоочередной задачей стало нахождение взаимоприемлемых решений всех вопросов на основе принципов открытости, прагматизма и конструктивизма, проактивного диалога на основе равноправия, взаимного уважения и учета интересов.
В данном контексте Элдор Арипов с удовлетворением отметил, что, по сути, новая региональная политика Узбекистана создала условия не только для кардинального улучшения межгосударственных отношений Узбекистана с соседями, но и заложила основы для дальнейшей консолидации и интеграции Центральной Азии в новом формате.
Как результат, пояснил он, в 2018 году по инициативе Шавката Миромоновича был запущен механизм Консультативных встреч глав государств Центральной Азии. «Данный формат стал не только диалоговой площадкой, но и местом принятия важных политических решений, которые задали магистральные векторы взаимодействия стран региона»,- убежден эксперт.
В частности, с его слов, за прошедшие шесть саммитов были приняты значимые концептуальные документы, в том числе долгосрочного характера. Так, в августе на Астанинском саммите был принят важный документ – Концепция развития региональной кооперации «Центральная Азия – 2040», которая определила контуры долгосрочного взаимодействия и подтвердила приверженность государств придать необратимый и поступательный характер процессу регионального сотрудничества.
Иными словами, убежден Элдор Арипов, сегодня благодаря политической воле и совместным усилиям лидеров стран региона удалось изменить современный облик Центральной Азии, трансформировать её в пространство добрососедства, взаимного доверия и сотрудничества. Наши государства создали уникальную региональную модель, устойчивую к внешним вызовам, демонстрируя готовность брать на себя ответственность за общее будущее региона, обеспечение его безопасности и стабильности.
Кроме того, особо отметил специалист, сегодня регион шаг за шагом превращается в пространство новых возможностей, сопряжения интересов и инклюзивного сотрудничества.
Центральная Азия представляет собой емкий потребительский рынок, имеет в своем арсенале мощный ресурсно-сырьевой потенциал и богатый человеческий капитал.
Особое внимание в данном контексте эксперт уделил активной динамике экономических показателей региона. Было отмечено, что экономика региона в последние десять лет демонстрирует устойчивый рост (6,2%) вдвое превышая среднемировые показатели (2,6%). Начиная с 2016 года совокупный региональный ВВП увеличился на 60%, достигнув по итогам 2023 года 450 миллиардов долларов.
Одновременно, указал он, Центральная Азия становится важной участницей мирохозяйственных связей: объем её внешней торговли за последние 7 лет вырос более чем в 2 раза, достигнув около 225 миллиардов долларов. При этом внутрирегиональная торговля увеличилась в 4,5 раза (с 2,4 до 11 млрд долл.).
«По сути, мы переходим на новую модель экономического развития, основанную на взаимодополняемости экономик и конкурентных преимуществах наших стран. Это, в свою очередь. способствует усилению промышленной кооперации, созданию производственно-технологического пространства и превращению региона в важное звено международной цепочки добавленной стоимости», - подчеркнул Элдор Арипов.
По его убеждению, в совокупности данные обстоятельства повышают интерес внерегиональных партнеров к Центральной Азии, превращая регион в точку притяжения мировых держав и ведущих государств. Отражением этого также являются созданные форматы диалога «ЦА плюс». Сегодня функционируют более 10 подобных диалоговых площадок, из них 6 были созданы за последние 5 лет. При этом, начиная с 2022 года, многие из этих форматов проводятся на уровне глав государств – с Китаем, США, Германией, ЕС. В следующем году в это число также войдет
и Южная Корея.
Подытоживая свое выступление, Элдор Арипов выразил твердое убеждение в том, что страны ЦА должны воспользоваться этой уникальной геополитической ситуацией для отстаивания общего видения и согласования приоритетов регионального развития во взаимодействии с третьими странами