У гибрид форматда ташкил этилган ушбу тадбир Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Германия Федератив Республикасига бўлажак расмий ташрифига бағишланганини алоҳида қайд этди.
Шунингдек, Элдор Арипов бўлажак референдум Ўзбекистон Президенти томонидан бошланган, аҳоли томонидан кенг қўллаб-қувватланган демократик ислоҳотлар жараёни барқарорлигининг ҳуқуқий кафолатини мустаҳкамлашга имкон беришини айтди.
– Мамлакатимизда том маънода муҳим сиёсий воқеа – конституциявий ислоҳотлар бўйича референдум ўтказилмоқда, бу эса Ўзбекистон сиёсий тизимини тубдан қайта тиклаш жараёнини амалда бошлайди. Унинг моҳияти демократик ҳуқуқий давлатнинг сиёсий ва ҳуқуқий асосини, ижтимоий йўналтирилган бозор иқтисодиёти ва кучли фуқаролик жамиятини мустаҳкамлашдан иборат.
Конституциянинг янги таҳрири қабул қилиниши билан биз барча масалаларни ҳал қилмаганимизни англаймиз. Унинг қоидаларини жамоат ва давлат қурилиши амалиётига жорий этиш яъни асосий қонунни кундалик ҳаётимиз нормасига айлантириш бўйича ҳали ҳам машаққатли ишлар бор. Бу аслида барча мавжуд ресурсларни, сиёсий иродани, салоҳиятни ва билимларни сафарбар қилишни талаб этадиган узоқ муддатли ривожланиш дастури. Бу борада шерикларимизнинг, айниқса, мазкур йўналишда шубҳасиз бой ва муваффақиятли тажрибага эга давлатларнинг қўллаб-қувватлашига ишонамиз.
Конференция Ўзбекистон Президентининг Германияга расмий ташрифи арафасида ўтаётгани юксак аҳамиятга эга. Шу ўринда қайд этиш керак, Германия, шубҳасиз, Ўзбекистоннинг асосий ва вақт синовидан ўтган, ишончли ҳамкорларидан бири.
30 йилдан зиёд вақт давомида Ўзбекистон мустақиллигини биринчилардан бўлиб тан олган Германия барқарор ривожланиш ва суверенитетни мустаҳкамлашда бизга самарали ёрдам кўрсатаётганини жуда қадрлаймиз. Сўнгги йилларда мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорлик янада изчил тус олди.
Бугунги кунда Германия Ўзбекистоннинг энг йирик бешта савдо ва инвестиция ҳамкорлари қаторига киради. 30 йил ичида биринчи марта Ўзбекистон ва Германия ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми бир миллиард доллардан ошди. Ўзбекистонда немис бизнесининг мавжудлиги ўсиб боряпти, шунга мос равишда ўзлаштирилган немис инвестициялари ҳажми 700 миллиондан 1.5 миллиард долларгача икки баравар кўпайган.
Германия барча ҳамкорларимиз орасида Ўзбекистон иқтисодиётини модернизация қилиш учун зарур бўлган замонавий машина ва ускуналарнинг энг йирик етказиб берувчиси ҳисобланади.
Хулоса қилиб айтганда, буларнинг барчаси Ўзбекистоннинг барқарор ривожланишига, унинг иқтисодиётини диверсификациялашга қўшган муҳим ҳиссаси.

На мероприятии с приветственной речью выступил директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Элдор Арипов.
Он отметил, что данное мероприятие, проходящее в гибридной форме, приурочено к предстоящему официальному визиту Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева
в Федеративную Республику Германия. Предстоящий референдум позволит укрепить правовую гарантию стабильности процесса демократических реформ, инициированных Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и получивших широкую поддержку среди населения.
- Наша страна находится в преддверии важного политического события – референдума, - говорит Э. Арипов. - Реформа фактически запустит процесс фундаментальной перезагрузки политической системы Узбекистана. Ее суть заключается в укреплении политико-правовых основ демократического правового государства, социально-ориентированной рыночной экономики и сильного гражданского общества.
Мы осознаем, что с принятием новой редакции Конституции не решим все вопросы, предстоит кропотливая работа по внедрению ее положений в практику общественного и государственного строительства, то есть превращению Основного Закона в норму нашей повседневной жизни. А это, по сути, новая долгосрочная программа развития, которая потребует мобилизации всех имеющихся ресурсов, политической воли, потенциала и знаний. И в этом деле, мы, конечно, рассчитываем на поддержку наших партнеров, особенно тех государств, которые имеют бесспорно богатый и успешный опыт в этой сфере. То, что конференция проходит в преддверии официального визита Президента Узбекистана в Германию, имеет огромное значение. Германия является одним из ключевых, проверенных временем, надежных партнеров Узбекистана. Мы высоко ценим, что именно Германия, в числе первых признавшая независимость Узбекистана, на протяжении уже более 30 лет оказывает нам действенную поддержку в устойчивом развитии и укреплении суверенитета. Отрадно отметить, что в последние годы сотрудничество между нашими странами носит еще более поступательный характер.
Германия входит в пятерку крупнейших торговых и инвестиционных партнеров Узбекистана. Впервые за 30 лет товарооборот между Узбекистаном и Германией превысил миллиард долларов. Все больше немецких бизнесменов осуществляют деятельность в Узбекистане, в два раза увеличился объем освоенных немецких инвестиций – с 700 млн до 1,5 млрд долларов. Германия - крупнейший поставщик современных машин и оборудования, необходимых для модернизации экономики Узбекистана.