Элдор Арипов: Бугун дунё бирлашишга, ўзаро келишувга ҳар қачонгидан ҳам кўпроқ муҳтож
Кеча Пекин шаҳрида "Тинч-тотув яшашнинг беш тамойили" қабул қилинганининг 70 йиллигига бағишланган халқаро конференция бўлиб ўтди, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА мухбири.
Анжуманнинг очилиш маросимида ХХР раиси Си Цзиньпин нутқ сўзлади.
Асосий маърузачилар орасида Хитой Халқ Республикаси Давлат кенгаши Бош вазири Ли Цян, ташқи ишлар вазири Ван И ҳамда Япония собиқ Бош вазири Юкио Ҳатояма, Франция собиқ Бош вазири Де Вильпен, Жанубий Корея собиқ Бош вазири Ли Хэ Чан ва бошқа сиёсий арбоблар иштирок этди. Жами ушбу конференцияда 100 дан ортиқ мамлакатлардан 600 га яқин вакиллар қатнашди.
Тинч-тотув яшашнинг бешта тамойили 1955 йилдаги Бандунг конференцияси ва қўшилмаслик ҳаракатининг якуний ҳужжатига асос бўлди. У ҳудудий яхлитлик ва суверенитетни ўзаро ҳурмат қилиш, ҳужум қилмаслик, ички ишларга аралашмаслик, енглик ва ўзаро манфаатлилик, тинч-тотув яшаш каби тамойилларни ўз ичига олади.
Раис Си Цзиньпин ўз нутқи давомида 70 йилдан сўнг тинч-тотув яшашнинг беш тамойили улкан яшовчанлигини намойиш этганини таъкидлади. Улар ўтмишдан қолган муаммолар ва халқаро можароларни тинч йўл билан ҳал қилиш учун мутлақо янги ечимлар топиб, "блок сиёсати" ва "таъсир доираси" ҳақидаги эскирган тор ғоялардан, қарама-қаршилик ва кескинлаштириш тафаккуридан устун бўлганлиги қайд этилди.
Хитой раҳбари Си Цзиньпин, шунингдек, бугунги кунда уларни халқаро ҳамжамиятнинг умумий бойлиги сифатида қадрлаш, давом эттириш ва ривожлантириш кераклигини таъкидлади. Бошқа давлатларнинг ички ишларига аралашмаслик, ўз хоҳиш-иродасини бошқа мамлакатларга тиқиштиришга қарши туриш, блоклар қарама-қаршилигига ва "хос гуруҳлар"ни яратишга қарши туриш, шунингдек, бошқа мамлакатларни томонларни танлашга мажбур қилишга йўл қўймаслик – "олтин қоида"га қатъий риоя қилиш барча учун аҳамиятли эканлиги қайд этилди.
"Мустақилликни қўллаб-қувватлаш ҳамда адолатли ва тенг ҳуқуқли халқаро бошқарув тизимини биргаликда барпо этиш" мавзусидаги сессияда Ўзбекистон Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти (СМТИ) директори Элдор Арипов маъруза қилди. СМТИ раҳбарининг таъкидига кўра, афсуски, "Беш тамойил" қабул қилинганидан 70 йил ўтган бўлса ҳам, дунё барқарор ва адолатли бўлгани йўқ. "Бугунги кунда биз яна бир бор геосиёсий қарама-қаршиликларнинг кучайиб бораётганига, янги зиддиятлар пайдо бўлишига, ишонч даражасининг пасайишига, блоклар тафаккуридаги стереотипларнинг қайта тикланишига, савдо-сотиқ ва санкция урушларининг кучайишига гувоҳ бўляпмиз. Шубҳасиз, бундай шароитда "Беш тамойил"нинг чуқур аҳамияти нафақат ўз долзарблигини сақлаб қолади, балки сезиларли даражада ошади", деди СМТИ директори.
Элдор Арипов, шунингдек, минтақа давлатлари билан яхши қўшничилик муносабатларини ўрнатиш бўйича тезкор ва қатъий чоралар кўриш зарурлигини англаган Ўзбекистон Президенти 2016 йилдан эътиборан давлат ташқи сиёсатини тинч-тотув яшаш концепциясини илгари сурган эди. У Ўзбекистон минтақавий сиёсатда "муҳим масалалардан қочмаслик, оқилона муросаларни излаш" тамойилига қатъий амал қилишини таъкидлади.
Натижада чегара масалаларини ҳал этиш, ўзаро қарама-қаршиликларни биргаликда бартараф этишда мисли кўрилмаган натижаларга эришилди.
Барча давлат раҳбарларининг донолиги ва сиёсий иродаси туфайли Марказий Осиё бугун тобора мустаҳкамланиб, барқарор минтақага айланиб бормоқда. Марказий Осиё давлатлари ўзларининг минтақавий ўзига хослигини тобора кўпроқ англаб, умумий тинч ва фаровон келажак қуришга интилмоқда.
Шу аснода Элдор Арипов Хитой Марказий Осиёда минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлашни тўлиқ қўллаб-қувватлашини алоҳида таъкидлади. Давлат раҳбарлари даражасида "Хитой-Марказий Осиё" формати самарали ривожланмоқда. Транспорт алоқаси, савдо ва инвестициявий ҳамкорлик соҳасида кўп томонлама лойиҳалар амалга оширилмоқда.
СМТИ директори маъруза охирида бугунги кунда дунё ҳар қачонгидан ҳам кўпроқ бирлашишга, муросага келишга ва тинч-тотув яшаш тамойиллари асосида ишончни тиклашга муҳтожлигини алоҳида урғулади. "Бунинг учун масъулият нафақат қарор қабул қилувчилар, балки тадқиқотчилар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари ҳамда ҳар биримизнинг зиммамизда", деди Ўзбекистон вакили.
СМТИ директори дунё ҳеч қачон бунчалик бўлинган ва қутбланган бўлмаганлигини афсус билан қайд этди. Шу ўринда глобал ўзаро боғлиқлик 21- аср тараққиётининг олдиндан белгилаб берувчи мантиғига айланганлиги айтиб ўтилди. Элдор Арипов бу қийинчилик эмас, балки имконият эканлигини тушунишга чақирди. "Умумий муаммоларни ҳал қилишда консолидация ва бирлашишгина ободлик ва фаровонликни кафолатлайди, деди у.

Элдор Арипов: "Консолидация и объединение в решении общих проблем – гарантия всеобщего благополучия и процветания"
28 июня т.г в Пекине состоялась международная конференция, посвященная 70-летию принятия «Пяти принципов мирного сосуществования». На открытии конференции выступил Председатель КНР Си Цзиньпин.
В составе ключевых спикеров премьер Госсовета КНР Ли Цян, глава МИД Ван И, бывшие премьер-министры Японии Юкио Хатояма, Франции Де Вильпен, Южной Кореи Ли Хэ Чан и другие политические деятели. Всего присутствовало около 600 человек из более чем 100 стран.
Пять принципов мирного сосуществования легли в основу итогового документа Бандунгской конференции 1955 г. и Движения неприсоединения и включают:
1) взаимное уважение территориальной целостности и суверенитета;
2) ненападение;
3) невмешательство во внутренние дела;
4) равенство и взаимную выгоду;
5) мирное сосуществование.
В ходе своего выступления Си Цзиньпинь отметил, что спустя 70 лет пять принципов мирного сосуществования демонстрируют огромную жизнеспособность. Они проложили совершенно новый путь мирного урегулирования оставшихся от истории проблем и международных конфликтов, взяли перевес над устарелыми узкокорыстными идеями о "блоковой политике" и "сфере влияния", над мышлением противостояния и конфронтации.
Си Цзиньпинь подчеркнул, что сегодня их стоит ценить, продолжать и развивать как общее достояние международного сообщества. Важно вместе строго соблюдать "золотое правило" - невмешательство во внутренние дела других государств, выступать против навязывания своей воли другим странам, противодействовать блоковой конфронтации и созданию "клубов избранных", а также попыткам вынуждать другие страны выбирать чью-либо сторону.
На сессии, посвященной поддержанию независимости и совместному построению справедливой и равноправной международной системы управления, выступил директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Элдор Арипов. Он заявил, что к сожалению, по прошествии 70 лет после принятия Пяти принципов, мир не стал более стабильным и справедливым.
«Сегодня мы вновь становимся свидетелями усиления геополитического противостояния, появления новых конфликтов, снижения уровня доверия, возрождения стереотипов блокового мышления, роста торговых и санкционных войн. Очевидно, что в этих условиях глубокое значение «пяти принципов», не просто сохраняет свою востребованность, а значительно возрастает», - отметил представитель ИСМИ.
Элдор Арипов подчеркнул, что, осознавая необходимость принятия быстрых и решительных мер по выстраиванию добрососедских отношений со странами региона, Президент Узбекистана еще в 2016 году фактически положил в основу своей внешней политики концепцию мирного сосуществования. Он заявил, что региональная политика Узбекистана будет строго придерживаться принципа «не уходить от острых вопросов, а искать разумные компромиссы».
Как следствие, были достигнуты беспрецедентные результаты по урегулированию пограничных вопросов, совместному согласованию взаимных противоречий, Благодаря мудрости и политической воле всех глав государств, Центральная Азия сегодня становится все более консолидированным и стабильным регионом. Государства Центральной Азии все больше осознают свою региональную идентичность, стремятся к построению общего мирного и процветающего будущего.
В этом контексте Элдор Арипов подчеркнул, что Китай всесторонне поддерживает укрепление регионального сотрудничества в ЦА. Плодотворно развивается формат Китай Центральная Азия на уровне глав государств. Практическое воплощение получают многосторонние проекты в области транспортной взаимосвязанности, торгового и инвестиционного сотрудничества.
В заключение директор ИСМИ отметил, что мир сегодня как никогда нуждается в объединении, нахождении компромиссов, восстановлении доверия на основе принципов мирного сосуществования. «Ответственность за это лежит на каждом из нас, не только на тех, кто принимает решения, но также – исследователях, представителях СМИ», - подчеркнул он.
Директор ИСМИ с сожалением констатировал, что мир еще никогда не был так сильно разобщен и поляризован.  В то же время, глобальная взаимозависимость – стала предопределяющей логикой развития 21 века. Он призвал понять, что это не столько вызов, сколько возможность. «Только консолидация, объединение в решении общих проблем будет гарантировать всеобщее благополучие и процветание», - подчеркнул Элдор Арипов.