“Ўзбекистон – Германия: ҳамкорликнинг янги уфқлари” мавзусидаги конференцияда иштирок этаётган Ўзбекистон Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти раҳбари Элдор Арипов икки томонлама ҳамкорлигимизнинг устувор йўналишларини конституциявий ислоҳотлар мисолида тушунтирди.
СМТИ вакили Конституциянинг янги таҳриридан келиб чиқадиган вазифалар асосида шериклигимизнинг қатор истиқболли йўналишларини белгилаб бераркан, Ўзбекистон Германия билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада оширишдан манфаатдор эканини таъкидлади.
– Биринчиси, давлат бошқаруви тизимини такомиллаштириш.
Конституциянинг янги таҳририда инсон ҳуқуқ ва эркинлиги устуворлиги тасдиқланган. Ҳокимият тузилмалари ўзбошимчалигини чеклаш мақсадида фуқароларнинг шахсий ҳуқуқи, демократик институтлар фаолияти мустаҳкамланмоқда.
Хусусан, фуқаролик жамияти институтлари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ва оммавий ахборот воситалари давлатнинг тенг ҳуқуқли шериклари даражасига кўтарилиб, ижро этувчи ҳокимият ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари фаолияти устидан жамоатчилик назорати ҳуқуқига эга.
Биринчи марта давлат органлари, уларнинг мансабдор шахслари ноқонуний хатти-ҳаракати туфайли фуқароларга етказилган зарарни қоплаш учун давлатнинг конституциявий ва ҳуқуқий жавобгарлиги жорий этиляпти.
Ушбу мақсадларга эришиш учун Ўзбекистон маъмурий ислоҳотларни самарали амалга ошириш, инсон ҳуқуқи ва эркинлигини таъминлашда суд ҳокимиятини кучайтириш бўйича Германия тажрибасини ўрганишдан манфаатдор.
Ушбу йўналишлар бўйича делегациялар алмашинувини кенгайтириш, тегишли техник кўмак ва малака ошириш дастурларини амалга оширишга умид қиламиз.
Иккинчидан, экология ва “яшил ривожланиш” соҳасидаги ҳамкорлик.
Конституциянинг янги таҳрири доирасида атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, фуқароларнинг экологик ҳуқуқини ҳимоя қилиш ва таъминлаш давлат ҳокимиятининг барча тармоқлари мажбурияти Конституцияда муҳрланади.
Биринчи марта фуқароларнинг экологик қонунчиликни бузиш натижасида етказилган зарарни қоплаш ҳуқуқи белгиланмоқда. Бу янгилик ҳатто ривожланган демократик давлатлар конституцияларида ҳам камдан-кам учрайди.
Шу муносабат билан Ўзбекистон юқори экологик стандартларни жорий этиш асосида қўшма саноат соҳасида Германия томони билан ҳамкорлик қилишга тайёр. Германия бизнесининг ташқи иқтисодий алоқани диверсификация қилиш ва таъминот занжирларида эҳтиёткорлик билан ишлашга катта эътибор берадиган Ўзбекистонга сармоя киритишга бўлган қизиқишини оширади.
Мамлакатимизнинг 2030 йилга келиб янгиланадиган энергия манбалари улушини мамлакат энергия балансидаги 30 фоизга етказиш мақсадини, шунингдек, Германиянинг муқобил энергетикани ривожлантириш соҳасидаги илғор тажрибасини ҳисобга олган ҳолда, “яшил” кун тартибини илгари суриш, энергия-самарали ва ресурсларни тежайдиган технологияларни жорий этиш соҳасидаги ҳамкорлик катта қизиқиш уйғотмоқда.
Учинчидан, бу таълим соҳасидаги ҳамкорлик масалалари.
Конституциявий ислоҳотлар доирасида давлат таълимнинг нодавлат шаклларини қўллаб-қувватлаш мажбуриятини олади, академик эркинлик, ўқитиш ва илмий фаолият эркинлиги ва халқаро илмий ҳамкорликни кафолатлайди.
Буларнинг барчаси Германия билан ўзаро манфаатли ҳамкорлик учун янги истиқболларни очиб беради. Хусусан, аҳоли сони ҳар йили 800 минг кишига кўпайиб бораётган Ўзбекистон учун касб-ҳунар таълими, кадрлар тайёрлаш ва малакасини ошириш соҳасидаги ҳамкорлик муҳим аҳамият касб этади.
Конституциявий вазифа деб эълон қилинган яна бир муҳим йўналиш – ҳамкорлик, ўзаро қўллаб-қувватлаш, тинчлик ва тотувлик асосида қўшни давлатлар билан дўстона муносабатни мустаҳкамлаш ва ривожлантириш. Бу борада Германиянинг савдо, транспорт, энергетика соҳасидаги минтақавий ўзаро боғлиқликни ривожлантириш тажрибаси қизиқишларимизга мос келади.
Яна бир устувор йўналиш нафақат қўшни мамлакатларнинг барқарорлиги ва хавфсизлиги тинч ва барқарор ривожланишига боғлиқ бўлган Афғонистон бўлиши керак. Ўтмишда олган сабоқларимизни унутилмаслик керак.
Биз бунга фақат мувофиқлаштирилган мулоқот орқали Афғонистоннинг янги ҳукумати, жумладан, инсон ҳуқуқлари масалалари, мақсадли ижтимоий-иқтисодий ёрдам, минтақавий иқтисодий алоқаларга қўшилиш билан тинч ва барқарор ривожланиш йўлига яна қайтиши учун зарур шарт-шароитларни ярата оламиз.
Хулоса шуки, манфаатдорлик ва фойдаланилмаган улкан салоҳиятга таянган ҳолда, Ўзбекистон ва Германия икки томонлама шерикликни янги даражага кўтариш имконияти бор. Мамлакатларимиз эксперт ҳамжамиятлари эса бу мақсадга эришишга муҳим ҳисса қўшиши мумкин.

Директор ИСМИ: Узбекистан заинтересован в дальнейшем поддержании и наращивании взаимовыгодного сотрудничества с Германией
В Ташкенте проходит конференция на тему «Узбекистан - Германия: новые горизонты сотрудничества». Мероприятие приурочено к визиту Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в ФРГ.
Форум собрал солидный состав участников из числа представителей политико-формирующих кругов, парламентов, дипломатического корпуса, бизнес-сообществ, министерств и ведомств двух стран. На конференцию также приглашены эксперты ведущих аналитических центров Европы, Ближнего Востока, Азии, Америки, прибывшие в Узбекистан в качестве наблюдателей на предстоящий референдум по конституционной реформе.
С приветственной речью на форуме выступил директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Узбекистана (ИСМИ) Элдор Арипов.
Представитель ИСМИ обозначил ряд перспективных направлений узбекско-германского взаимодействия, исходя из задач, вытекающих из новой редакции Конституции.
Как отметил Элдор Арипов, Узбекистан заинтересован в дальнейшем поддержании и наращивании взаимовыгодного сотрудничества с Германией.
Первое, это совершенствование системы добросовестного государственного управления.
В новой редакции Конституции утверждается примат прав и свобод человека. В целях ограничения произвола властных структур, усиливаются личные права граждан, демократические институты.
В частности, указал директор ИСМИ, институты гражданского общества, органы самоуправления граждан, средства массовой информации возводятся в ранг равноправных партнеров государства, наделяются правом общественного контроля за деятельностью исполнительной ветви власти и правоохранительных органов.
Впервые, особо подчеркнул Элдор Арипов, вводится конституционно-правовая ответственность государства возмещать ущерб, причиненный гражданам вследствие неправомерных действий и бездействия государственных органов и их должностных лиц.
Для достижения этих целей Узбекистан заинтересован в изучении опыта Германии по эффективному проведению административной реформы, усилению судебной ветви власти в обеспечении прав и свобод человека.
«Надеемся на расширение обмена делегациями по этим направлениям, реализацию соответствующих программ технического содействия и повышения квалификации», - подчеркнул Элдор Арипов.
Второе, это взаимодействие в сфере экологии и «зеленого развития».
В рамках новой редакции Конституции, охрана окружающей среды, защита и обеспечение экологических прав граждан определяются конституционной обязанностью всех ветвей государственной власти.
Впервые устанавливается право граждан на возмещение ущерба, причиненного вследствие нарушения экологического законодательства. «Кстати, эта новелла является редким явлением даже в конституциях развитых демократических государств», - сказал на форуме Элдор Арипов.
В этой связи, Узбекистан готов взаимодействовать с немецкой стороной в сфере промышленной кооперации на основе внедрения высоких экологических стандартов. Это повысит заинтересованность бизнеса Германии в инвестировании в Узбекистан, уделяющего важное внимание диверсификации внешнеэкономических связей и соблюдению осмотрительности
в цепочках поставок.
С учетом цели Узбекистана довести к 2030 году долю ВИЭ до 30% в энергобалансе страны, а также передового опыта Германии в области развития альтернативной энергетики, большой интерес представляет сотрудничество в области продвижения «зеленой» повестки, внедрения энерго-эффективных и ресурсосберегающих технологий.
Третье, это вопросы сотрудничества в сфере образования.
В рамках конституционной реформы, государство обязуется поддерживать негосударственные формы образования, гарантирует академическую свободу, свободу преподавательской и научной деятельности, ведения международного научного сотрудничества.
Все это открывает новые перспективы для взаимовыгодного партнерства с Германией. В частности, для Узбекистана, где население ежегодно увеличивается на 800 тысяч человек, большой интерес представляет сотрудничество в сфере профессионального образования, подготовки и повышения квалификации кадров.
По словам Элдора Арипова, еще одним важным направлением, которое объявляется конституционной задачей, является укрепление и развитие дружественных отношений с соседними государствами на основе сотрудничества, взаимной поддержки, мира и согласия.
Большой интерес в данном контексте, по мнению директора Института, представляет опыт Германии по развитию региональной взаимосвязанности в области торговли, транспорта, энергетики.
Другим приоритетом взаимодействия, как полагает директор ИСМИ, должен стать Афганистан, от мирного и устойчивого развития которого зависят стабильность и безопасность не только сопредельных стран. «Уроки, которые мы уже вынесли в прошлом, не должны забываться», - подчеркнул он.
«Убеждены, что только через скоординированный диалог с новыми властями Афганистана, в том числе по вопросам обеспечения прав человека, целевое социально-экономическое содействие, вовлечение в региональные экономические связи можно создать необходимые условия для возвращения вновь этой страны на рельсы мирного и устойчивого развития», - сказал Элдор Арипов.
Резюмируя, директор ИСМИ отметил, что сегодня, опираясь на взаимную заинтересованность, огромный все еще нереализованный потенциал, мы имеем возможность вывести двустороннее узбекско-немецкое партнерство на принципиально новый уровень сотрудничества.