СМТИ вакили қайд этганидек, терроризмга қарши кураш бугунги кунда халқаро ҳамжамият олдидаги устувор вазифалардан бирига айланган. Бундай шароитда чегара, миллат ва дин танламайдиган ушбу хавфли иллатга қарши курашишнинг самарали усулларини биргаликда топиш тобора долзарб аҳамият касб этмоқда.
– Тадбир иштирокчиларининг таркиби, аслида, террорга қарши курашнинг умумий тамойили ва усуллари бўйича минтақавий консенсусни ифодалайди, – деди Э.Арипов. – Кенгаш фаолиятини йўлга қўйиш орқали биз умумий саъй-ҳаракатларимиз самарадорлигини оширишга қаратилган минтақавий ҳамкорлик институционаллашувига илк бор гувоҳ бўлмоқдамиз.
Кенгаш БМТ Терроризмга қарши кураш бошқармаси ва Хавфсизлик Кенгаши аксилтеррор қўмитаси Ижроия дирекциясининг барча тавсияларига амал қилади.
Тузилма иши жиноий жавобгарликка тортиш, психологик-ижтимоий қўллаб-қувватлаш ва реинтеграция, диний дерадикализация, жамият ва фуқаролик жамиятини жалб қилиш унсурларини жамлаган комплекс ёндашувга асосланади.
Эксперт ишонч билан қайд этганидек, кўп томонлама ҳамкорликка таянилган ҳолдагина, давлатларнинг умумий ва комплекс ёндашуви самарали натижа бериши мумкин.
Президент Шавкат Мирзиёев шундай деган эди:
– Ўзбекистонда бу йўналишда превентив ва профилактика чораларини қўллаган ҳолда амалга оширилаётган сиёсат комплекс, инклюзив ва изчил ёндашувга асосланган. Бу жараёнда нафақат давлат идоралари, балки фуқаролик жамияти институтлари ҳам фаол иштирок этмоқда. Айни ёндашув Марказий Осиёнинг барча давлатларига хос экани қувонарли.
СМТИ раҳбари қўшимча қилишича, Ўзбекистон 2019 йилдан буён ўтказилган бешта “Меҳр” операцияси давомида Сурия, Ироқ ва Афғонистондан жами 530 дан зиёд фуқарони ватанга қайтарган. UNISEF, БМТ ТД, Терроризмга қарши кураш бошқармаси билан маслаҳатлашув натижаcига кўра, таълим, тиббиёт ва ижтимоий дастурлардан фойдаланиш имкониятини ўз ичига олган комплекс, мақсадли реабилитация дастури ишлаб чиқилган ва амалга оширилмоқда. Шу билан бирга, репатриантларнинг жамиятга тўлақонли интеграциялашуви, оилага, маҳаллага қайта қўшилиши учун зарур шарт-шароит яратиш юзасидан кенг қамровли ишлар қилинди.
Бу саъй-ҳаракатлар самараси БМТ Инсон ҳуқуқлари кенгашининг 47-сессияси (2021 йил июль, Женева)да Ўзбекистоннинг репатриация тажрибаси оилавий қадрият ва жамиятдаги яқин ижтимоий муносабатга асосланган ўзига хос ёндашув сифатида юқори баҳоланишида ҳам намоён бўлди.
– БМТ терроризмга қарши курашда инсон ҳуқуқини ҳимоя қилиш бўйича махсус маърузачиси Фионулла Ни Аолайн хонимнинг баёноти шундан далолат беради, – деди эксперт. – Унинг сўзларига кўра, “самарадор, инсонпарвар, ҳуқуққа риоя қилинган ҳолда” амалга оширилаётган Ўзбекистон модели реинтеграциянинг илғор тажрибаси намунаси сифатида оила бирлигини, жамият жипслигини, болалар ва аёллар манфаатини сиёсий, ҳуқуқий ва ижтимоий фаолият асосига айлантирган.

Учреждение Регионального экспертного совета призвано стать важным элементом регионального сотрудничества
Выступая с приветственной речью на первом заседании Регионального экспертного совета в Центральной Азии по вопросам реабилитации и реинтеграции, который проходит в Ташкенте, директор Института стратегических и межрегиональных исследований (ИСМИ) при Президенте Элдор Арипов особо подчеркнул важность и значимость данного совета, инициатива об учреждении которого была выдвинута лидером Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым в 2022 году.
Как отметил представитель ИСМИ, борьба с терроризмом становится одной из приоритетных задач международного сообщества. В таких условиях особую актуальность приобретает совместный поиск эффективных решений по борьбе с этим опасным явлением, котороене знает границ, национальности и религии.
«Собравшийся на мероприятии представительный состав участников, по сути, олицетворяет региональный консенсус в отношении общих принципов и методов в противодействии терроризму. Запуская деятельность Совета, мы впервые становимся свидетелями институционализации регионального сотрудничества, призванного повысить эффективность наших коллективных усилий в этом направлении», – заявил Э.Арипов.
Было отмечено, что создаваемый Региональный совет соответствует всем рекомендациям Контртеррористического управления ООН и Исполнительного директората Контртеррористического комитета Совбеза ООН. Его деятельность основана на комплексном подходе, который включает элементы судебного преследования, социальной поддержки и реинтеграции, теологической дерадикализации, а также вовлечение местных сообществ, гражданского общества.
В этой связи, эксперт убежден, что только общегосударственный и комплексный подход, опора на многостороннее сотрудничество может дать эффективные результаты в противодействии терроризму.
«Как справедливо отметил Президент Узбекистана, реализуемая политика в данной сфере у нас основывается на всеобъемлющем, инклюзивном, последовательном подходе с применением превентивных и профилактических мер. В этих процессах активно участвуют не только государственные органы, но и институты гражданского общества. Отрадно, что подобный подход присущ всем государствам Центральной Азии», – подчеркнул директор ИСМИ.
Эксперт дополнил, с 2019 года Узбекистан в ходе пяти операций «Мехр» репатриировал из Сирии, Ирака и Афганистана в общей сложности более 530 человек.
Также было отмечено, что по итогам проведенных консультаций с UNISEF, ПР ООН, КТУ ООН была разработана и внедрена комплексная, адресная программа реабилитации, включающая доступ к образовательным, медицинским и социальным программам. Кроме того, проведена работа по созданию необходимых условий для полноценной интеграции репатриантов в общество, воссоединения их со своими семьями, возвращения в местные сообщества.
Результатом этих усилий стало то, что в ходе 47-й сессии Совета ООН по правам человека (июль 2021 года, Женева), узбекский опыт репатриации получил высокую оценку в качестве уникального подхода, основанного на семейных ценностях и тесных социальных отношениях в обществе.
«Об этом свидетельствует заявление Специального докладчика ООН по вопросам защиты прав человека в условиях борьбы с терроризмом госпожи Фионуллы Ао-Лайн. С её слов, «модель Узбекистана, реализуемая «эффективно, гуманно и с соблюдением прав человека», представляет собой пример передовой практики реинтеграции, ставит единство семьи и поддержку сообщества, интересы ребенка и женщин в центр политических, правовых и социальных действий», – констатировал эксперт.