COVID-19 пандемиясига қарши курашишда аёллар фаоллигига бағишланган халқаро конференция
2020 йил 22 май куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси, Ўзбекистон Республикасининг Гендер тенгликни таъминлаш масалалари бўйича комиссияси раиси Танзила Нарбаева БМТ-аёллар тузилмаси томонидан ташкил этилган халқаро видеоконференцияда иштирок этди.
Мазкур ташкилотнинг минтақалардаги мувофиқлаштирувчилари, 10 дан ортиқ мамлакатнинг вакиллари юксак савиядаги мулоқот иштирокчилари бўлдилар. Улар дунёнинг турли минтақаларида COVID-19 пандемиясига қарши курашиш бўйича амалга оширилаётган ишлар, шунингдек хотин-қизлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш чора-тадбирлари тўғрисида сўзлаб бердилар.
Учрашувда таъкидланганидек, пандемия дунёнинг деярли барча минтақаларида гендер муаммоларни жиддийлаштирди. Хотин-қизларнинг иқтисодий ҳолати ёмонлашиб бораётгани, аёлларга нисбатан уй шароитида зўравонлик ва камситишнинг турли шакллари кўпаяётгани билан боғлиқ масалалар нафақат ривожланаётган мамлакатларни, балки жаҳоннинг энг ривожланган мамлакатларини ҳам ташвишга солди. Шу муносабат билан пандемия туфайли келиб чиққан бундай муаммоларга эътибор қаратиш алоҳида аҳамият касб этди, бу эса шу каби учрашувлар ўтказиш учун асос бўлди.
Онлайн конференцияда Сенат Раиси Танзила Нарбаева сўзга чиқди ва иштирокчиларни коронавирус тарқалишининг олдини олишга қаратилган миллий дастур амалга оширилаётгани, пандемия даврида аҳолини ва иқтисодиётни қўллаб-қувватлаш бўйича инқирозга қарши чоралар, шунингдек хотин-қизлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва уларга ҳар томонлама ёрдам кўрсатиш бўйича қабул қилинаётган амалий чора-тадбирлар ҳақида хабардор қилди. Хусусан, таъкидланганидек, мамлакатимизда Республика махсус комиссияси ва Инқирозга қарши жамғарма тузилди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг аҳолини ва тадбиркорликни қўллаб-қувватлашга, тадбиркорларга имтиёз ва префренциялар беришга қаратилган 12 та фармони ва қарори қабул қилинди. Халқимизнинг энг яхши фазилатлари, ўзаро ёрдам ва ғамхўрлик кўрсатишга интилиши “Саҳоват ва кўмак” умумхалқ ҳаракатида ўз аксини топди. Давлат коронавирусга чалинганларни бепул тестдан ўтказиш, даволаш ва реабилитация қилишни ўз зиммасига тўлиқ олганлигига алоҳида урғу берилди. Айнан қатъий ва таъсирчан чоралар туфайли вазият қисқа муддатда назоратга олинди ва касалланганларнинг 80 фоизидан зиёдининг соғлиғини тиклашга муваффақ бўлинди.
Танзила Нарбаева Ўзбекистон Республикаси Гендер тенгликни таъминлаш комиссияси ишларига алоҳида эътибор қаратди. Таъкидланганидек, карантин даврида Ўзбекистон хотин-қизлари ёлғизлатиб қўйилмади. Бандликни таъминлаш ва аёллар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш, болали аёлларни ижтимоий ҳимоя қилиш бўйича миллий лойиҳалар ва дастурларни амалга ошириш, нафақа олувчилар тоифаси ҳамда сонини ошириш пандемия даврида Ўзбекистон Республикасининг бош устуворлиги бўлди. Уйдаги зўравонликнинг олдини олиш чора-тадбирларига алоҳида эътибор қаратилди.
Шу маънода видеоконференция иштирокчилари Ўзбекистонда сўнгги уч йилда гендер тенгликни таъминлашга қаратилган қатор қонун ҳужжатлари қабул қилингани ҳақида хабардор қилинди. Ҳимоя ордери тўғрисида низом қабул қилинди. Карантин даврида тазйиқ ва зўравонликка учраган хотин-қизларнинг мурожаатлари асосида ички ишлар органлари томонидан 375 та ҳимоя ордери расмийлаштирилди.
Конференцияда Авлодлар тенглиги форуми ва Ҳаракатлар коалицияси форуми томонидан ишлаб чиқилаётган 2030 йилгача гендер тенгликни таъминлаш бўйича “йўл харитаси” хусусида Ўзбекистон томонининг таклифлари билдирилди. Хусусан, пандемия такрорланишининг олдини олиш бўйича халқаро даражада чоралар кўриш таклиф этилди. Уйда аёлларга нисбатан зўравонлик ва камситишнинг олдини олишга қаратилган чора-тадбирлар ишлаб чиқиш юзасидан мунтазам тажриба алмашиш зарурлиги алоҳида таъкидлаб ўтилди.   Шунингдек, хотин-қизларнинг, айниқса қишлоқ жойлардаги хотин-қизларнинг бандлигини ва ўзини ўзи банд қилишни таъминлаш соҳасида ахборот-коммуникация технологияларини қўллаш дастурларини ишлаб чиқиш муҳимлигига урғу берилди. Бундан ташқари, хотин-қизларнинг иқтисодий фаоллигини кенгайтириш соҳасидаги чора-тадбирларни БМТ томонидан қўллаб-қувватлашга эътибор қаратилди.
Шунингдек, аёллар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш дастурлари ва лойиҳаларини ишлаб чиқиш ҳамда жорий қилиш, электрон савдо майдончаларини яратиш дастурларини татбиқ этиш ва улардан фермер хўжаликлари ҳамда кичик корхоналарнинг раҳбар-аёллари кенг фойдаланишини таъминлаш муҳимлиги қайд этилди.
Видеоконференцияда БМТ Бош котиби ёрдамчиси Аса Регнер Ўзбекистоннинг коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши курашиш миллий дастурининг юқори самарадорлигини алоҳида таъкидлаб ўтди. “Ўзбекистон раҳбарияти пухта ўйланган комплекс чора-тадбирлар туфайли имкон қадар қисқа муддатда коронавирус инфекцияси тарқалишини тўхтата олди. Ўзбекистон пандемия даврида аҳоли ва иқтисодиётни қўллаб-қувватлаш  бўйича тўғри ва тиббиёт нуқтаи назаридан асослантирилган инқирозга қарши қарорлар қабул қилди”, – деди Аса Регнер.

Международная видеоконференция «Женщины на передовой линии ответных мер в борьбе с COVID-19»
22 мая 2020 года Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Председатель Комиссии по вопросам обеспечения гендерного равенства Республики Узбекистан Танзила Нарбаева приняла участие в международной видеоконференции, организованной структурой ООН-женщины.
Участниками диалога высокого уровня стали постоянные координаторы данной организации в регионах, представители более 10 стран, которые рассказали о работе по борьбе с COVID-19 в различных регионах мира, а также о мерах по защите прав женщин.
В ходе встречи подчеркивалось, что пандемия усилила гендерные проблемы практически во всех регионах планеты. Вопросы, связанные с ухудшением экономического положения женщин, ростом домашнего насилия и различных форм дискриминации в отношении женщин не обошли стороной даже самые развитые страны мира, не говоря уже о развивающихся. В этой связи особую актуальность приобрел вопрос реагирования на, так называемые, «побочные эффекты» пандемии, что и стало поводом для проведения подобного рода встреч.
Выступая на онлайн видеоконференции, Председатель Сената Танзила Нарбаева подробно проинформировала участников о ходе реализации национальной программы борьбы с распространением коронавируса, о сути антикризисного пакета мер по поддержке населения и экономики в период пандемии, а также о практических мерах, предпринимаемых по защите прав женщин и оказанию им всесторонней помощи. В частности, подчеркивалось, что в стране создана республиканская специальная комиссия, а также Антикризисный фонд. В поддержку населения и бизнеса принято 12 указов и постановлений Президента Республики Узбекистан, предусматривающие пакеты мер по социальной поддержке населения, предоставлению льгот и преференций предпринимателям. Лучшие качества нашего народа, его стремление к взаимопомощи отразило общенациональное движение «Доброта и поддержка». Особый акцент сделан на том, что государство полностью взяло на себя проведение бесплатного тестирования, лечения и реабилитации больных коронавирусом. Именно благодаря решительным и действенным мерам удалось взять ситуацию под контроль в кратчайшие сроки и вернуть здоровье более чем 80 процентам заболевших.
Танзила Нарбаева сделала особый акцент на работе Комиссии по обеспечению гендерного равенства Республики Узбекистан. Подчеркивалось, что в период карантина женщины Узбекистана не были оставлены один на один с бедой. Главным приоритетом Республики Узбекистан в условиях пандемии остается реализация национальных проектов и программ по обеспечению занятости и поддержки женского предпринимательства, социальной защите женщин с детьми, расширены категории и количество получателей пособий.  Особое внимание уделено профилактическим мерам по предотвращению домашнего насилия.
В данном контексте участники видеоконференции были проинформированы о том, что в Узбекистане только за последние три года принят целый ряд законодательных актов, направленных на обеспечение гендерного равенства. Принято Положение «Об охранном ордере». В период карантина по обращениям женщин, подвергшихся притеснению и насилию, органами внутренних дел были оформлены 375 охранных ордеров.
В ходе конференции были озвучены предложения узбекской стороны для «дорожной карты» по обеспечению гендерного равенства к 2030 году, разрабатываемой Глобальным форумом «Равенство поколений» и Коалицией действий. В частности, предложено принятие мер на международном уровне по предупреждению повторной волны пандемии. Особо отмечена необходимость регулярного обмена опытом по разработке мер, направленных на предотвращение домашнего насилия и дискриминации женщин. В это связи подчеркивалась важность разработки программ по применению информационно-коммуникационных технологий в сфере обеспечения занятости и самозанятости женщин, особенно в сельской местности. Кроме того, акцент сделан на необходимости поддержка со стороны ООН осуществления мер в сфере расширения экономической активности женщин и девушек.
Отмечалась также важность разработки и внедрения программ и проектов по поддержке женского предпринимательства, внедрения программ по созданию электронных торговых площадок с обеспечением широкого доступа к их использованию женщин-руководителей фермерских хозяйств и малых предприятий.
В ходе видеоконференции помощник Генерального Секретаря ООН Аса Регнер особо подчеркнула высокую эффективность национальной программы Узбекистана по противодействию распространению коронавирусной инфекции.  «Благодаря выверенным комплексным мерам руководства Узбекистана удалось остановить распространение коронавирусной инфекции в максимально короткие сроки. Узбекистан принял правильные и обоснованные с медицинской точки зрения директивы антикризисного пакета мер по поддержке населения и экономики в период пандемии», подчеркнула Аса Регнер.