Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегиясини тасдиқлаш тўғрисидаги маълумотлар БМТнинг олтита тилида нашр этилди ва Бош Ассамблеянинг 74-сессияси расмий ҳужжати сифатида тарқатилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Ўзбекистоннинг БМТдаги доимий ваколатхонаси маълумотларига кўра, ҳужжатда сўнгги йилларда мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича қонунчилик ва институционал базани мустаҳкамлаш, ушбу соҳада халқаро стандартларни миллий қонунчиликка жорий қилиш ва мажбуриятларни бажариш бўйича тизимли ишлар олиб борилаётгани, шунингдек, ушбу йўналишда халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлик фаоллаштирилаётгани алоҳида таъкидланади.
Қайд этилишича, ҳозирги вақтда Ўзбекистон Республикаси инсон ҳуқуқлари бўйича 80 дан ортиқ халқаро ҳужжатга, шу жумладан БМТнинг 6 та асосий шартномасига ва 4 та ихтиёрий протоколига қўшилган. Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш ва БМТнинг шартнома қўмиталарига ушбу ҳужжатлар ижроси бўйича доимий равишда миллий маърузаларни тақдим этмоқда.
БМТ томонидан тарқатилган ҳужжатга кўра, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий стратегия Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 22 июндаги фармони билан тасдиқланган. Уни ишлаб чиқишда халқаро ташкилотлар, шу жумладан ташкилот устав органлари ва шартномавий қўмиталари тавсиялари инобатга олинган. Ушбу ҳужжат инсон ҳуқуқларини таъминлаш ва ҳимоя қилишнинг долзарб масалаларини ҳар томонлама ўрганиш, амалдаги қонун ҳужжатлари, ҳуқуқни қўллаш амалиёти ва яхши хорижий амалиёт таҳлили, шунингдек, кенг жамоатчилик муҳокамаси, халқаро ва миллий маслаҳатлашувлар натижалари асосида ишлаб чиқилганига эътибор қаратилди.
Таъкидланганидек, Президент фармон билан, шунингдек, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий стратегияни амалга ошириш бўйича «Йўл харитаси» тасдиқланди. Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказига доимий мониторинг ўтказиш, тегишли вазирлик ва идораларга Миллий стратегия ва «Йўл харитаси»ни сифатли ҳамда ўз вақтида амалга ошириш бўйича таклиф ва тавсиялар бериш вазифаси юклатилди.
Жорий йилнинг 11 июль куни Ўзбекистон ҳукумати ва Жаҳон банки мамлакат қишлоқ хўжалигини модернизация қилиш лойиҳасини амалга ошириш учун умумий қиймати 500 млн долларлик қарз битимини имзоладилар.

Информация об утверждении Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека опубликована на шести языках ООН и распространена в качестве официального документа 74-й сессии Генеральной Ассамблеи, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации Постоянного представительства Узбекистана при ООН, в материале особо подчеркивается, что в последние годы в нашей стране осуществляется системная работа по укреплению законодательной и организационно-правовой базы защиты прав человека, имплементации международных стандартов в этой сфере в национальное законодательство и выполнению обязательств, а также активизации сотрудничества с международными организациями в данном направлении.
Отмечается, что в настоящее время Республика Узбекистан присоединилась к более 80 международным документам по правам человека, в том числе 6 основным договорам и 4 факультативным протоколам ООН, на постоянной основе представляет в Совет по правам человека и договорные комитеты ООН национальные доклады по их выполнению.
Согласно распространенному ООН документу, Национальная стратегия по правам человека была утверждена Указом Президента Республики Узбекистан 22 июня 2020 года с учетом рекомендаций международных организаций, в том числе уставных органов и договорных комитетов организации. Обращено внимание на то, что данный документ разработан на основе всестороннего изучения актуальных вопросов обеспечения и защиты прав человека, анализа действующего законодательства, правоприменительной практики и передового зарубежного опыта, а также результатов широкого общественного обсуждения, международных и национальных консультаций.
Как сообщается, в соответствии с данным Указом, утверждена «Дорожная карта» по реализации Национальной стратегии по правам человека. Национальному центру Республики Узбекистан по правам человека возложена функция ведения регулярного мониторинга, внесения в соответствующие министерства и ведомства предложений и рекомендаций о качественной и своевременной реализации Национальной стратегии и «Дорожной карты».
11 июля текущего года в формате видеоконференцсвязи состоялась церемония подписания заемного соглашения с Всемирным банком на общую сумму 500 млн долларов США для реализации проекта по модернизации сельского хозяйства в Узбекистане.