Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши (ТТДҲК) Туризм вазирларининг V йиғилиши видеоконференция шаклида бўлиб ўтди.
Мазкур онлайн учрашувда ТТДҲК Бош котиби Багдад Амреев, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Азиз Абдуҳакимов, Туркия маданият ва туризм вазири Меҳмет Эрсой, шунингдек, кенгаш таркибидаги бошқа мамлакатлар туризм соҳаси раҳбарлари қатнашди.
Президент Шавкат Мирзиёев 2019 йил 14 сенябрь куни «Ўзбекистон Республикаси томонидан Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг тузилиши тўғрисидаги Нахичеван битимини ратификация қилиш тўғрисида»ги қонунни имзолаган эди. 2019 йил 15 октябрь куни Озарбайжон Республикасининг Боку шаҳрида бўлиб ўтган ТТДҲК саммитида Ўзбекистон Республикаси тўлақонли аъзо сифатида қатнашди ва тадбирда давлатимиз раҳбари иштирок этди.
Видеоанжуман иштирокчилари туризм соҳасининг “COVID-19” пандемияси шароитидаги ҳолати, Кенгаш мамлакатларининг туризм секторини жонлантиришга доир тажрибаси, Турк кенгашига аъзо давлатлар ўртасида сайёҳлик алмашинувини тиклашга оид чора-тадбирлар ҳамда давлатларнинг сайёҳлик йўналишларини илгари суришга қаратилган турли лойиҳа ва ташаббусларни муҳокама қилишди.
ТТДҲК Бош котиби Ўзбекистон Республикаси раҳбариятига Ташкилотга аъзо давлатларнинг туристик шаҳарлари бўйлаб тайёр турпакетлар тизимини кўзда тутувчи “Замонавий Ипак йўли” лойиҳасидаги иштироки учун алоҳида миннатдорлик билдирди. Шунингдек, у мамлакатимизнинг бой тарихий маданий мероси ва улкан туристик салоҳиятини эътироф этиб, кўп томонлама туристик лойиҳаларни ривожлантиришга туртки беришига ишонч билдирди.
– Ўзбекистон ўзининг туризм соҳасидаги йўналишлари ва қадимий обидалари билан дунёга танилган, – деди Багдад Амреев. – Мамлакат бебаҳо тарихий меросга эга.
Азиз Абдуҳакимов иштирокчиларга Ўзбекистонда туризм соҳасини қўллаб-қувватловчи чора-тадбирлар ва дастурлар ҳақида сўзлаб берди. Президентимизнинг жорий йил 28 майдаги “Коронавирус пандемиясининг салбий таъсирини камайтириш учун туризм соҳасини қўллаб-қувватлашга доир кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони ва “Туризм соҳасини санитария-эпидемиологик хавфсизликнинг кучайтирилган режими талабларига қатъий риоя қилган ҳолда ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори моҳияти билан батафсил таништирди.
– Бугунги кунда эпидемиологик жиҳатдан барқарор давлатларнинг аксарияти билан парвозлар ва сайёҳлар қабулини тиклашга доир музокаралар бошланган, – деди А.Абдуҳакимов. – Хусусан, Япония, Корея Республикаси, Хитой ва Исроил давлатлари туристик бизнес вакиллари зарур ташкилий масалалар ишлаб чиқилган тақдирда, яқин ойларда ўз сайёҳларини Ўзбекистонга юборишга тайёр эканликларини билдиришди.
«Uzbekistan. Safe travel guaranteed» хавфсизлик тизими доирасида хорижий туристлар мамлакатимиз ҳудудидаги саёҳати давомида коронавирус юқтириб олган тақдирда, 3000 АҚШ доллари миқдорида компенсация тўланади.
Уларнинг даволаниши қопланиши, қолаверса, ҳар бир олиб келинган хорижий сайёҳ учун маҳаллий туристик компанияларга 15 АҚШ доллари миқдорида субсидия берилиши ҳамда туризм соҳаси субъектлари томонидан олинган кредитлар фоиз тўловларининг субсидияланиши, асосий қарз тўлов муддати 1,5-2 йилга узайтирилиши, турли солиқ имтиёзлари берилиши ва шу каби бошқа ташаббуслар амалга оширилаётгани ҳам айтиб ўтилди.
Анжуман қатнашчилари эътиборига “ўз вақтида буюк аждодимиз Абу Али ибн Сино илмий асосланган “Фи тадбири ал-мусофирин” – “Саёҳатчилар учун тадбирлар” методик қўлланмасида хавфсиз саёҳатга оид тадбирлар, санитар-гигеник қоидалар ҳақида сўз юритгани ва шу тариқа карантин режими ҳамда санитария қоидаларига асос солгани" тўғрисидаги қимматли маълумотлар ҳам ҳавола этилди.
Тадбир иштирокчилари туризм соҳасини тезкор тиклашга доир чоралар ҳамда соҳани ривожлантиришда фойдаланилаётган янги жиҳозлар, хусусан, «Uzbekistan. Safe travel guaranteed» санитар-эпидемиологик хавфсизлик тизими ҳамда Андижон, Бухоро ва Урганч аэропортларида “Очиқ осмон” режимининг кенгайтирилиши, шунингдек, республика бўйича турли туристик зоналарнинг ривожланиш механизмларини юқори баҳолашди.
Бундан ташқари, Бош вазир ўринбосари туризмни рақамлаштиришни яхшилашга доир лойиҳани амалга ошириш зарурати ҳақида сўз юритди.
Шунингдек, Қўмита раҳбари 2020 йилда Хива шаҳри турк дунёсининг маданий пойтахти, деб эълон қилинганини ҳам алоҳида таъкидлаб ўтди.
Тадбир якунига кўра, Ўзбекистон Республикаси ташаббуси ҳамда конференция иштирокчиларининг қўллаб-қувватлаши билан ТТДҲК Туризм вазирларининг кейинги – VI йиғилишини 2021 йил Ўзбекистонда ўтказишга доир келишувга эришилди.

V заседание министров по делам туризма Совета сотрудничества тюркоязычных государств
V заседание министров по делам туризма Совета сотрудничества тюркоязычных государств (ССТГ) проводилось в формате видеоконференции.
В онлайн-встрече министров по делам туризма приняли участие Генеральный секретарь ССТГ Багдад Амреев, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Государственного комитета по развитию туризма Азиз Абдухакимов, министр культуры и туризма Турции Мехмет Эрсой, а также руководители туристической сферы государств-членов Совета.
14 сентября 2019 года Президент Шавкат Мирзиёев подписал Закон Республики Узбекистан "О ратификации Нахичеванского соглашения о создании Совета сотрудничества тюркоязычных государств (Нахичевань, 3 октября 2009 года)". На состоявшемся 15 октября 2019 года в городе Баку Азербайджанской Республики саммите ССТГ Узбекистан принимал участие в качестве полноправного члена Совета, и нашу страну представлял глава государства.
Главы туристических администраций обсудили вопросы текущего состояния туристической отрасли в условиях пандемии COVID-19, опыт стран Совета по оживлению сектора туризма, меры восстановления туристического обмена между странами организации, а также различные проекты и инициативы, направленные на совместное развитие и продвижение туристических направлений государств-членов ССТГ.
Генеральный секретарь ССТГ выразил руководству Республики Узбекистан особую благодарность за участие в проекте "Современный Шелковый путь", предусматривающем систему готовых турпакетов по туристическим городам государств-членов организации.
Вместе с тем Генеральный секретарь выразил уверенность, что богатое историческое, культурное наследие и огромный туристический потенциал нашей страны послужат толчком в реализации многосторонних туристических проектов.
– Узбекистан известен миру различными направлениями туризма и древними памятниками, – сказал Багдад Амреев. – Эта страна располагает бесценным историческим наследием.
Азиз Абдухакимов представил участникам видеоконференции информацию о беспрецедентных мерах и программах по стимулированию индустрии туризма в Узбекистане, а также ознакомил с Указом Президента "О неотложных мерах поддержки сферы туризма для снижения негативного воздействия коронавирусной пандемии" от 28 мая текущего года и постановлением "О дополнительных мерах по развитию сферы туризма при строгом соблюдении требований усиленного режима санитарно-эпидемиологической безопасности" от 19 июня нынешнего года.
– На сегодняшний день с большинством стран со стабильной эпидемиологической обстановкой начаты переговоры по возобновлению перелетов и приема туристов, – говорит А.Абдухакимов. – В частности, представители туристического бизнеса Японии, Республики Корея, Китая и Израиля выразили готовность направлять своих туристов в ближайшие месяцы в нашу страну в случае проработки необходимых организационных вопросов.
В рамках системы безопасности «Uzbekistan. Safe travel guaranteed» в случае заражения иностранных туристов коронавирусной инфекцией в период путешествия по территории нашей страны им будет выплачена компенсация в размере 3000 долларов США. Также была отмечена реализация инициатив по возмещению затрат на лечение, предоставлению туристическим компаниям субсидий в размере 15 долларов США за каждого привлеченного в нашу страну иностранного туриста, субсидированию процентных выплат по кредитам, полученным субъектами сферы туризма, продлению сроков выплаты основных кредитных долгов на 1,5-2 года, созданию различных налоговых льгот.
Вниманию участников заседания были представлены сведения о мероприятиях безопасного туризма, санитарно-гигиенических правилах, карантинном режиме, освещенных в методическом пособии “Фи тадбири ал-мусофирин” – “Мероприятия для туристов”, в свое время научно обоснованном великим Абу Али ибн Сино.
Участники мероприятия высоко оценили меры по ускоренному восстановлению туристической сферы и формированию новых инструментов ее развития, в частности, систему санитарно-эпидемиологической безопасности «Uzbekistan. Safe travel guaranteed», введение режима "Открытого неба" в аэропортах Андижана, Бухары и Ургенча, а также механизмы развития различных туристических зон по республике.
Вместе с тем заместитель Премьер-министра отметил необходимость реализации проекта по улучшению цифровизации туризма.
Глава комитета особо отметил объявление в 2020 году города Хивы культурной столицей тюркского мира.
По завершении мероприятия по инициативе Республики Узбекистан и при поддержке всех участников конференции была достигнута договоренность о проведении следующего, VI заседания министров по делам туризма ССТГ в 2021 году в Узбекистане.