Ўзбекистон ва Туркия раҳбарларининг телефон орқали мулоқоти
Бугун, 22 апрель куни, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоғаннинг телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Суҳбат аввалида давлат раҳбарлари муборак Рамазон ойи бошланиши муносабати билан самимий қутловлар алмашиб, бир-бирлари ва биродар халқларимизга сиҳат-саломатлик, фаровонлик ва равнақ тиладилар.
Ўзбекистон Президенти ҳамкасби ва дўст Туркия халқини ушбу мамлакатда кенг нишонланадиган давлат байрами – Миллий суверенитет ва болалар куни билан ҳам табриклади.
Мулоқотда Шавкат Мирзиёев ва Режеп Таййип Эрдоған янги глобал хатар – коронавирус инфекциясининг шиддатли тарқалишига қарши курашишда яқиндан ҳамкорлик қилиш масалаларига алоҳида тўхталдилар.
Хусусан, томонлар мамлакатларимизда пандемияга қарши кураш, шунингдек, ушбу хавфли касаллик оқибатларининг амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий янгиланишларга ва инқирозга қарши қабул қилинаётган чоралар самарадорлигига салбий таъсирини олдини олиш борасида кўрилаётган қатъий чора-тадбирларни тўлиқ қўллаб-қувватладилар.
Давлат раҳбарлари 10 апрель куни коронавирусга қарши курашишда ҳамкорликни кучайтириш ва саъй-ҳаракатларни бирлаштириш масалаларига бағишлаб видеоанжуман тарзида ўтказилган Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши навбатдан ташқари саммитининг самарали натижаларини юксак баҳоладилар.
Жумладан, эришилган келишувларга мувофиқ, амалий тажриба алмашиш ва юзага келаётган масалаларни тезкор ҳал қилиш учун ўзаро мувофиқлашган тарзда ишлаш мақсадида яқин кунларда Туркий кенгаш мамлакатлари соғлиқни сақлаш ва транспорт вазирликлари раҳбарларининг туркум онлайн-учрашувлари бўлиб ўтади.
Ўзбекистон ва Туркия Президентлари икки томонлама муносабатларни батафсил муҳокама қилдилар. Жорий йил февраль ойида Анқара шаҳрида ўтган Стратегик ҳамкорлик кенгаши биринчи мажлиси якунида қабул қилинган қарорларни ўз вақтида амалга ошириш муҳимлиги қайд этилди.
Ўзаро савдода ўсиш суръатларини сақлаб қолиш, икки мамлакатнинг етакчи компания ва корхоналари иштирокидаги, биринчи навбатда, инновация, энергетика, транспорт, инфратузилма, соғлиқни сақлаш ва бошқа соҳалардаги устувор инвестиция лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш ва жадаллаштириш борасида ҳукуматлар даражасида чоралар кўриш муҳимлигига эътибор қаратилди.
Шу мақсадда Ҳукуматлараро қўшма комиссия ҳамраислари, Ўзбекистон ва Туркия ваколатли вазирлик ва идоралари раҳбарларининг икки томонлама маслаҳатлашувларини мунтазам ўтказиб боришга келишиб олинди.

Лидеры Узбекистана и Турции провели телефонный разговор
Сегодня, 22 апреля, состоялся телефонный разговор между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
В начале беседы главы государств обменялись искренними поздравлениями в связи с началом священного для всего мусульманского мира месяца Рамадан, выразили друг другу и братским народам двух государств пожелания здоровья, благополучия и процветания.
Президент Узбекистана также поздравил своего коллегу и дружественный турецкий народ с предстоящим государственным праздником – Днем национального суверенитета и детей, широко отмечаемым в Турции.
В ходе разговора лидеры особо остановились на вопросах тесного взаимодействия в борьбе с новым глобальным вызовом – стремительным распространением коронавирусной инфекции.
В частности, стороны полностью поддержали проводимые в обоих государствах решительные меры по противодействию пандемии, а также недопущению рисков глубокого проникновения и негативного воздействия последствий этого опасного заболевания на осуществляемые социально-экономические преобразования и эффективность принимаемых антикризисных мер.
Главы государств высоко оценили плодотворные итоги внеочередного саммита Совета сотрудничества тюркоязычных государств, состоявшегося 10 апреля в формате видеоконференции и посвященного вопросам усиления взаимодействия и объединения усилий в борьбе с коронавирусом.
Так, в соответствии с договоренностями в ближайшие дни пройдет серия онлайн-встреч руководителей министерств здравоохранения и транспорта стран Тюркского совета в целях обмена практическим опытом и координации работы по оперативному урегулированию возникающих вопросов.
Президенты Узбекистана и Турции подробно обсудили повестку двусторонних отношений. Отмечена важность своевременной реализации принятых решений по итогам первого заседания Совета стратегического сотрудничества, состоявшегося в феврале этого года в Анкаре.
Важное внимание уделено необходимости принятия на уровне правительств опережающих мер для сохранения динамики роста объемов взаимной торговли, поддержки и ускорения приоритетных инвестиционных проектов, прежде всего в сфере инноваций, энергетики, транспорта, инфраструктуры, здравоохранения и других отраслей, с участием ведущих компаний и предприятий двух стран.
В этих целях согласовано регулярное проведение двусторонних консультаций сопредседателей совместной Межправительственной комиссии, руководителей уполномоченных министерств и ведомств Узбекистана и Турции.
В ходе телефонного разговора также рассмотрен ряд актуальных вопросов регионального сотрудничества и международной политики.