Бугун Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган ТДТ Самарқанд саммити якунига бағишланган халқаро конференцияда давомида Туркия Ташқи ишлар вазирлиги ҳузуридаги Стратегик тадқиқотлар маркази бош директорининг ўринбосари Алпер Актас ТДТнинг Самарқанд саммити ҳақида фикр билдирди.
Туркиялик экспертнинг фикрича, Ўзбекистон раислигида ушбу Ташкилотда туб ўзгаришлар рўй бермоқда. Қардошлик умумий тил ва маданий алоқалар асосида нафақат маданий-гуманитар, балки иқтисодий ҳамкорликнинг кенг дастури шакллантирилмоқда.
Мутахассис таъкидлаганидек, бу борада Тошкентда туркий давлатларнинг транспорт соҳасида ўзаро алоқадорлигини мустаҳкамлашга қаратилаётган эътибори алоҳида аҳамият касб этади.
Шу билан бирга, Алпер Актаснинг сўзларига кўра, ТДТнинг транспорт-транзит салоҳиятидан тўлиқ фойдаланиш учун Ўрта коридор деб номланган Транс-Каспий халқаро транспорт йўналиши имкониятларини кенгайтириш бўйича туркий давлатларнинг ўзаро ҳамкорлигини янада чуқурлаштириш зарур.
“Ушбу халқаро транспорт йўналиши инфратузилмасини модернизация қилиш ТДТнинг барча давлатлари ўртасидаги иқтисодий алоқаларни чуқурлаштиришга ёрдам беради”, — дейди эксперт.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти ҳамда Марказий Осиё халқаро институти ҳамкорлигида ташкил этилган мазкур тадбирда Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Ўзбекистон, Туркия ва Венгриянинг етакчи таҳлилий марказлари мутахассислари, шунингдек, Туркий давлатлар ташкилоти котибиятининг 20 дан ортиқ вакили иштирок этди.
Қатнашчилар Туркий давлатлар ташкилоти Самарқанд саммитининг якуни, аҳамияти, анжуманда Президентимиз томонидан билдирилган муҳим ташаббусларни муҳокама қилишди.
ТДТ Самарқанд саммити якунларига бағишланган онлайн конференция иштирокчиларига мурожаат қилар экан, ТДТ Бош котиби ўринбосари Гисмат Гўзалов туркий цивилизация пойтахти Самарқандда ўтказилган саммит ушбу уюшманинг ўзгаришидаги тарихий бурилиш нуқталаридан бирига айланганини таъкидлади.

В ходе международной конференции «Самаркандский саммит ОТГ: основные итоги и перспективы развития сотрудничества», которая сегодня прошла в Ташкенте, заместитель генерального директора Центра стратегических исследований Министерства иностранных дел Турции Альпер Акташ подчеркнул важность состоявшегося Самаркандского саммита ОТГ.
По мнению турецкого эксперта, в рамках председательства Узбекистана в Организации происходят фундаментальные изменения. На основе общих родственных языковых и культурных связей формируется обширная программа не только культурно-гуманитарного, но и экономического сотрудничества.
Как отметил эксперт, в этой связи особую актуальность приобретает то внимание, которое уделяет Ташкент укреплению взаимосвязанности тюркских государств в транспортной сфере.
При этом, по мнению Альпера Акташа, для полного использования транспортно-транзитного потенциала ОТГ необходимо дальнейшее углубление взаимодействия тюркских государств по расширению возможностей Срединного коридора.
«Модернизация инфраструктуры данного международного транспортного маршрута будет способствовать углублению экономических связей всех государств ОТГ», - убежден эксперт.
В его работе принимают участие более 20 видных представителей научно-академических и аналитических кругов Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана, Турции, Венгрии, а также Секретариата Организации тюркских государств (ОТГ).
Обращаясь к участникам онлайн-конференции, посвященной итогам Самаркандского саммита ОТГ, заместитель генерального секретаря ОТГ Гисмат Гозалов отметил, что саммит в Самарканде - столице тюркской цивилизации - стал одним из исторических поворотных моментов трансформации данного объединения.