Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котибининг Афғонистон бўйича вакили Маркус Потцель халқаро анжумандаги нутқида тинчлик, инсон ҳуқуқи ва умумбашарий тараққиёт каби қадриятлар аҳамияти ҳақида фикр билдираркан, бугунги конференция Афғонистонда хавфсизлик ва иқтисодий-ижтимоий йўналишда олиб борилаётган саъй-ҳаракатларни бирлаштириш муҳимлигини ҳам таъкидлади.
– Ҳеч ким уруш қайта бошланиши ва Афғонистон яккаланию қолишини истамайди. Минтақа давлатлари, халқаро ташкилотлар, йирик донорлар, шунингдек, Афғонистоннинг амалдаги ҳукуматини бирлаштирган форум илк бор Тошкентда бўлиб ўтмоқда, – деди Маркус Потцель. – Халқаро ҳамжамиятнинг асосий мақсади Афғонистондаги вазиятни барқарорлаштиришга кўмаклашиш. Бу нафақат афғонлар, балки минтақа ва бутун дунё манфаатига бирдек мос келади. Умуман, Афғонистон масаласига бағишланган форум ўтказилишининг ўзи катта муваффақият.
Покистоннинг Афғонистон бўйича махсус вакили Муҳаммад Содиқ Хон Тошкентда бўлиб ўтаётган халқаро конференциясида нутқ сўзлаб, Афғонистоннинг “музлатилган” активларини қайтариш ва мамлакат банк тизимини қайта тиклаш жараёнини бошлашга чақирди.

Говоря о значимости таких общечеловеческих ценностей, как мир, права человека и всеобщий прогресс, специальный представитель Генерального секретаря Организации Объединенных Наций по Афганистану Маркус Потцель отметил важность сегодняшней конференции с точки зрения объединения усилий, осуществляемых в направлении обеспечения безопасности и социально-экономической стабильности.
– Никто не хочет, чтобы война началась снова, а Афганистан оставался в изоляции. Впервые в Ташкенте проходит форум, в котором принимают участие страны региона, международные организации, крупные доноры, а также действующее правительство Афганистана, – сказал Маркус Потцель. – Главная цель международного сообщества – оказание содействия в стабилизации ситуации в Афганистане, что отвечает интересам не только самих афганцев, но и региона и мира в целом.
Сам факт проведения форума, посвященного проблеме Афганистана, – это большая удача.
В своей речи на проходящей в Ташкенте международной конференции «Афганистан: безопасность и экономическое развитие» специальный представитель Пакистана по Афганистану Мухаммад Садик Хан призвал разморозить активы Афганистана и начать процесс возрождения банковской системы страны.