БМТ вакили терроризмга қарши кураш бўйича олиб борилаётган саъй-ҳаракатга, гумон қилинаётган шахслар ҳамда ватанга қайтарилган жангарилар, уларнинг оила аъзоларини реабилитация ва реинтеграция қилиш стратегиясига, шунингдек ушбу йўналишда олиб борилаётган Ўзбекистон сиёсатига жиддий эътибор қаратди.
Нотиқ мавзу доирасида қуйидаги муҳим масалаларга ҳам тўхталди:
Биринчи – халқаро ҳуқуқий асос. Маърузачи қайтганларни реабилитация ва реинтеграция қилиш стратегиясини ишлаб чиқиш ва амалга оширишда халқаро ҳуқуқ, жумладан инсон ҳуқуқи, гуманитар ҳуқуқ ва қочоқлар ҳуқуқига риоя этиш муҳимлигини таъкидлади. Унинг фикрича, бу асосий ҳуқуқларни ҳурмат қилган ҳолда, хавфсизлик чораларини таъминлайдиган мувозанатли ёндашув зарурлигини кўрсатади.
Иккинчи – минтақавий етакчилик ва фаол чора-тадбирлар. Вейсун Чен терроризмга қарши курашда Ўзбекистоннинг фаол позициясини эътироф этди. Таъкидланишича, «Меҳр» операцияси каби ташаббуслар билан мамлакат ушбу йўналишда ўзига хос етакчилик хусусиятини намойиш этмоқда, минтақанинг бошқа давлатлари ҳам шу йўлдан бормоқда.
Шунингдек, БМТ вакили Президентимизнинг қайтганларни реабилитация ва реинтеграция қилиш бўйича минтақавий экспертлар Кенгашини ташкил этиш ташаббусини фаол қўллаб-қувватлашини билдирди. Шу билан бирга Ўзбекистон ўзининг фойдали ва самарали тажрибасини нафақат Марказий Осиё, балки бутун дунё миқёсида баҳам кўришга чақирди.
Учинчи – ҳамжамият ёндашуви. В.Чeн Марказий Осиё давлатларини терроризмдан жабрланган аёллар ва болаларни реабилитация ва реинтеграция қилишда ҳам ҳукумат, ҳам нодавлат ташкилотларни жалб этган ҳолда, яхлит ёндашувлар қабул қилинганини эътироф этди. Қайд этилишича, бундай ўзига хос ёндашув терроризм таъсирининг кўп қиррали хусусияти ва ушбу иллатга қарши курашишда жамоатчилик иштироки муҳимлигини яна бир бор тасдиқлайди.
Тўртинчи – минтақавий ҳамкорликнинг аҳамияти. Терроризмга қарши самарали курашда минтақавий ҳамкорлик муҳимлиги таъкидланди. Шунингдек, мутахассис фикрича, янгиланган Қўшма ҳаракатлар режаси терроризмга қарши кураш салоҳиятини ошириш учун мослаштирилган техник ёрдам кўрсатишни таъминлайдиган махсус минтақавий воситадир. Бу, ўз навбатида, аъзо давлатларга мавжуд таҳдидларга биргаликда қарши туриш салоҳиятини ошириш орқали минтақавий хавфсизликни янада мустаҳкамлаш имконини беради.
Умуман, БМТ Хавфсизлик Кенгаши вакили ўз маърузасида нафақат хавфсизликка оид муаммоларни ҳал қилувчи, балки инсон ҳуқуқини ҳимоя қилувчи ва турли манфаатдор томонларни бирлаштирувчи кенг қамровли стратегия зарурлигини, терроризмга қарши курашда барқарор ечим топиш учун минтақавий ҳамкорликни янада кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади.

Представитель ООН уделил серьезное внимание принимаемым мерам в борьбе с терроризмом, стратегии реабилитации и реинтеграции подозреваемых и возращенных на Родину боевиков, членов их семей, а также политике Узбекистана в этом направлении.
Докладчик затронул несколько важных вопросов.
Первый - международно-правовая база. Подчеркнута важность соблюдения международного права, включая права человека, гуманитарное право и права беженцев, при разработке и реализации стратегии реабилитации и реинтеграции возвращенцев. Это показывает необходимость сбалансированного подхода, обеспечивающего меры безопасности при соблюдении основных прав.
Второй – региональное лидерство и активные меры. Вейсун Чен признал активную позицию Узбекистана в борьбе с терроризмом. Он отметил, что такими инициативами, как операция «Мехр», страна демонстрирует своеобразное лидерство в этом направлении, и другие страны региона также идут по такому же пути. Представитель ООН призвал Узбекистан делиться своим эффективным опытом не только в Центральной Азии, но и во всем мире.
Третий – подход сообщества Вейсун Чен признал, что приняты комплексные подходы с участием как государственных, так и неправительственных организаций в реабилитации и реинтеграции женщин и детей, ставших жертвами терроризма в странах Центральной Азии. Он отметил, что такой подход подтверждает многогранный характер воздействия терроризма и важность участия общественности в борьбе с этим злом.
Четвертый – роль регионального сотрудничества в борьбе с терроризмом. По словам эксперта, обновленный План совместных действий является специальным региональным инструментом, обеспечивающим адаптированную техническую помощь для повышения эффективности борьбы с терроризмом. Это, в свою очередь, позволяет укрепить региональную безопасность.
Вейсун Чен отметил необходимость комплексной стратегии, которая не только решает проблемы безопасности, но и защищает права человека и объединяет стороны. Он также подчеркнул важность дальнейшего расширения регионального сотрудничества в целях поиска стабильного решения в борьбе с терроризмом.
По мнению Специального представителя Генерального секретаря ООН по Центральной Азии и главы Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии (РЦПДЦА) Каха Имнадзе, Региональный экспертный совет – пример продуктивного сотрудничества между странами Центральной Азии, ООН и ОБСЕ.