Элдор АРИПОВ: “Мулоқот орқали биз “музни эритдик”, ишончсизлик инқирозини енгиб ўтдик”
Шу кунларда Истанбулда Туркиянинг “Мармара гуруҳи” стратегик ва ижтимоий тадқиқотлар жамғармаси томонидан ташкил этилган “Ишончсизликка барҳам бериш, ҳамкорлик ўрнатиш” шиори остида 26-Евросиё иқтисодий саммити бўлиб ўтмоқда.
Анжуманда 44 давлатдан 300 га яқин сиёсатчи, дипломат, олим ва ишбилармон тўпланган.
Олий мартабали иштирокчилар орасида Туркиянинг 11-президенти Абдулла Гул, Туркий давлатлар ташкилоти Бош котиби Кубаничбек Омуралиев, Қора денгиз иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти (ҚДИҲТ)  Бош котиби Лазар Команеску, Албания, Словения, Мўғулистон, Руминия, Хорватия, Тунис, Молдова, Чехия сингари давлатлар собиқ раҳбарлари бор.
Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдоған саммит иштирокчиларига табрик билан мурожаат йўллади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти (СМТИ) директори Элдор Арипов “Янги тартиб оқибати” (“Effects of the new order”) мавзусидаги мажлисда маъруза қилди.
Тадбир кун тартибидан мамлакатларнинг инклюзив ва барқарор ривожланиши, глобал таъминот занжирини яратиш, “яшил иқтисодиёт”ни илгари суриш, иқлим ўзгариши, ёшлар сиёсати ва аёллар ҳуқуқи билан боғлиқ масалалар муҳокамаси ўрин олган.
Э.Арипов тадбир иштирокчиларига Президент Шавкат Мирзиёев олиб бораётган ташқи сиёсат, Ўзбекистоннинг Марказий Осиёда кўп томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлаш, минтақада хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш борасидаги ташаббуслари ҳақида сўзлаб берди.
Мутахассис таъкидлаганидек, “Марказий Осиё яқин-яқингача, таъбир жоиз бўлса, қўшнилар қандай қилиб ўзаро алоқа қилмасликлари ва дўст бўлмасликлари мумкинлиги борасида бошқаларга намуна бўлган. Бу салбий ҳолат, айниқса, музлатилган савдо, ёпиқ чегаралар ва трансчегаравий сувдан фойдаланиш масалаларидаги келишмовчилик тарзида яққол намоён эди”.
СМТИ раҳбари фикрича, давлатимиз етакчиси умумий муаммоларни биз учун ҳеч ким ҳал қилиб бермаслигини таъкидлаб, оқилона, ўзаро мақбул муросани биргаликда излашга чақиргач, вазият кескин ўзгарди. Барча мамлакатлар саъй-ҳаракати туфайли дўстлик, яхши қўшничилик ва ўзаро манфаатли шериклик тамойили асосида энг мураккаб масалалар ҳам муваффақиятли ҳал этила бошланди.
– Натижада биз “музни эритдик” ва Марказий Осиёдаги ишончсизлик инқирозини енгиб ўта олдик, – дейди  эксперт.
Низо юзага келишига сабаб бўлган омиллар бартараф этилиши минтақавий ҳамкорликни чуқурлаширишга кучли туртки берди. 2016 йилдан буён ҳудудий товар айирбошлаш миқдори 2.4 баробар ошди. Марказий Осиё мамлакатлари саноат кооперациясини ривожлантира бошладилар. Кўп томонлама сармоя жамғармалари тузилди, биргаликда гидротехник иншоотлар қурила бошлади. Давлат раҳбарларининг Маслаҳат учрашувлари механизми ишга туширилиб, қисқа вақт ичида конструктив муҳокама юритиш, умумий муаммоларни келишиб ҳал этиш учун самарали майдонга айланди.
Хулоса қилар экан, мамлакатимиз вакили бугунги кунда халқаро ҳамжамият дуч келаётган масалалар мураккаб ва бир-бири билан чамбарчас боғлиқ эканини, ҳеч бир давлат муаммоларни ўзи ҳал қила олмаслигини таъкидлади. Ҳозир ўтмишдаги хатоларни такрорламаслик, янги ажратувчи чизиқлар пайдо бўлишига йўл қўймаслик, мулоқотни тўхтатмаслик ниҳоятда муҳимлигига эътибор қаратди.
Бу борада Ўзбекистон Президенти томонидан илгари сурилган умумий хавфсизлик ва фаровонлик йўлидаги Самарқанд бирдамлиги ташаббуси алоҳида аҳамият касб этади. Ушбу ғоя глобал мулоқотни йўлга қўйиш, замонамизнинг энг долзарб муаммолари бўйича биргаликда келишилган ечимлар излаш учун самарали платформа яратиш мақсадини кўзлайди, деди Элдор Арипов.

На саммите приняло участие более 300 политиков, дипломатов, учёных и бизнесменов из 44 стран мира.
Среди высокопоставленных участников – 11-президент Турции Абдулла Гюль, генсек Организации тюркских государств (ОТГ) Кубанычбек Омуралиев, генсек Организации черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС) Лазар Команеску, бывшие главы ряда государств (Албания, Словения, Монголия, Румыния, Хорватия, Тунис, Молдова, Чехия).
С приветственным посланием к участникам саммита обратился Президент Турции Р.Эрдоган
Директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Элдор Арипов выступил в качестве спикера на панельной сессии на тему: «Последствия нового порядка» (“Effects of the new order”).
В повестке мероприятия предусмотрено обсуждение вопросов, связанных с инклюзивным и устойчивым развитием стран, созданием глобальных цепочек поставок, продвижением «зеленой экономики», изменением климата, молодежной политикой и правами женщин.
В своем выступлении Элдор Арипов рассказал участникам мероприятия о внешнеполитическом курсе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, инициативах узбекской стороны по укреплению многостороннего сотрудничества в Центральной Азии, обеспечению безопасности и стабильности в регионе.
Как отметил эксперт, «до недавнего времени Центральная Азия была примером того, как не должны взаимодействовать и дружить соседи. Это и замороженная торговля, и закрытые границы, и разногласия по вопросам трансграничного водопользования».
По словам представителя ИСМИ, ситуация поменялась кардинальным образом, когда Президент Узбекистана объявил, что наши проблемы за нас никто не решит и призвал к совместному поиску разумных и взаимоприемлемых компромиссов. Благодаря общим усилиям всех стран, на основе принципов дружбы, добрососедства и взаимовыгодного партнерства, удалось добиться прогресса в решении даже самых сложных вопросов. «В результате мы «растопили лед», смогли преодолеть кризис доверия в Центральной Азии», - заявил эксперт.
Устранение причин, подпитывающих конфликтный потенциал, дало мощный импульс региональному сотрудничеству. С 2016 г. региональная торговля выросла в 2,4 раза. Страны Центральной Азии стали развивать промышленную кооперацию, создавать многосторонние инвестиционные фонды, совместно строить гидротехнические сооружения. Был запущен механизм Консультативных встреч глав государств, который за короткое время стал эффективной площадкой для доверительного и конструктивного обсуждения и согласованного решения общих проблем.
Резюмируя, Элдор Арипов отметил, что проблемы, с которыми сегодня сталкивается международное сообщество, носят сложный и взаимосвязанный характер и ни одно государство не в состоянии самостоятельно их решить. По его словам, сейчас крайне важно не повторять ошибок прошлого, не допустить появления новых разделительных линий, не прерывать диалог.
Особое значение в данном контексте приобретает Самаркандская инициатива солидарности во имя общей безопасности и процветания, выдвинутая Президентом Узбекистана. Она призвана стать действенной платформой для глобального диалога и поиска совместных согласованных решений по самым острым вопросам современности,- заключил Элдор Арипов.
Германия всецело поддерживает масштабные реформы в Узбекистане
В настоящее время проходит рабочий визит узбекской делегации в Германию в составе представителей ИСМИ при Президенте Республики Узбекистан, ИПМИ при Министерстве экономики и финансов Республики Узбекистан и Центра «Стратегия развития».