Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти (СМТИ) директори бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси 29 май куни Рим шаҳрида “Ўзбекистон ва Италия: ҳамкорликнинг янги қирралари” мавзусидаги давра суҳбатида иштирок этди.
Тадбир Италия Ташқи ишлар вазирлиги ҳузурида фаолият юритувчи мамлакатнинг етакчи таҳлилий ва тадқиқот тузилмаларидан бири бўлган Италия халқаро ташкилотлар жамияти билан ҳамкорликда ўтказилди.
Тадбирда Италия ТИВ, турли давлат идоралари, етакчи компаниялари, олий ўқув юртлари ва илмий-тадқиқот институтлари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Сиёсий, иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳаларда Ўзбекистон-Италия ҳамкорлигининг бугунги ҳолати ва уни ривожлантириш истиқболлари юзасидан атрофлича фикр алмашилди. Шунингдек, Европа Иттифоқи ва Марказий Осиё давлатлари ўртасидаги ҳамкорлик масалалари кўриб чиқилди.
Давра суҳбатида сўзга чиққан Элдор Aрипов мустақилликнинг дастлабки кунларидан бошлаб ўттиз йилдан ортиқ вақт давомида Италия Ўзбекистоннинг Европадаги ишончли шериги сифатида мамлакатнинг барқарор ривожланишига ҳисса қўшиб келаётганини алоҳида таъкидлади.
Шу муносабат билан, Элдор Aриповнинг қайд этишича, амалга оширилаётган Янги Ўзбекистонни ривожлантириш стратегияси ва Конституциянинг янгиланган таҳриридан келиб чиқадиган вазифалар Ўзбекистон-Италия муносабатларини чуқурлаштириш ва кенгайтириш учун янги истиқболларни очмоқда.
Рим Ўзбекистондаги ислоҳотларни тўлиқ қўллаб-қувватлайди. Италиялик ҳамкорлар мамлакатда демократик институтларни мустаҳкамлаш, иқтисодиётни либераллаштириш ва диверсификация қилиш борасида олиб борилаётган изчил сиёсатни юксак баҳолайди.
Италиялик экспертлар нафақат Римда, балки Европа Иттифоқида ҳам Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларни катта қизиқиш билан кузатишаётганини, бу орқали, энг аввало, халқ фаровонлигини таъминлаш вазифалари устувор эканлигини таъкидлади.
Италиянинг Тошкентдаги элчиси Aгостино Пиннанинг сўзларига кўра, 2017 йилдан Ўзбекистонда изчил ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Янги конституциявий ислоҳот бозор иқтисодиёти учун янада мустаҳкам пойдевор яратди: тадбиркорлик фаолиятининг асосий эркинликлари ва кафолатлари мустаҳкамланмоқда, хусусий мулк ҳимояси кучайтирилмоқда.
Aгостино Пиннанинг сўзларига кўра, Италия-Ўзбекистон муносабатлари айнан шундай жадал ва изчил ривожланаётган парадигмада гуллаб-яшнамоқда. Шундай қилиб, 2022 йил якунига кўра, товар айирбошлаш ҳажми 32 фоизга ўсиб, 535,4 миллион еврога етди ва бу Италияни Ўзбекистоннинг Европадаги учинчи йирик савдо ҳамкорига айлантирди.
Италия бизнесининг Ўзбекистонга қизиқиши ўзаро характерга эга бўлиб, давомли ортиб бораётгани алоҳида таъкидланди. Кейинги йилларда республикада Италия капитали иштирокида кончилик, металлургия, нефть-кимё ва электротехника саноати, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш каби янги соҳаларни қамраб олган корхоналар сони икки баробарга ошди. Натижада, сўнгги тўрт йил ичида ўзлаштирилган Италия инвестициялари ҳажми етти баравар кўпайиб, 7,1 миллион доллардан 49,6 миллион долларга етди.
Италия халқаро ташкилотлар жамияти президенти Рикардо Сесса “Ўзбекистон ва Италия кўп асрлик дўстлар” эканини алоҳида қайд этди. Унинг фикрича, икки давлатни узоқ йиллик тарихий ва цивилизацион алоқалар боғлаб туради. Замонавий Ўзбекистон Римнинг Марказий Осиё сиёсатида муҳим ўрин эгаллайди. Мустаҳкам ички барқарорлик ҳамда Тошкентнинг ўзаро манфаатли минтақавий сиёсати Ўзбекистонни Марказий Осиёдаги муҳим ҳамкорга айлантирмоқда.
Унинг сўзларига кўра, туб ўзгаришлар туфайли Италиянинг Ўзбекистон билан ҳамкорликка бўлган стратегик қизиқиши ортиб бормоқда. Бунинг натижасида парламентлараро алоқалар фаоллашмоқда, Ўзбекистон ва Италия вазирликлари ва идоралари даражасида алоқалар жадал кенгаймоқда.
Давра суҳбати якунида томонлар ўзаро экспертлар мулоқотини янада ривожлантириш, Ўзбекистон ва Италиянинг таҳлилий институтлари ўртасидаги алоқаларни кенгайтириш бўйича келишувга эришди.
Шу муносабат билан Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти ва Италия халқаро ташкилотлар жамияти ўртасида ўзаро англашув меморандуми имзоланди.
Ҳужжатда икки давлатнинг таҳлилий марказлари ўртасида қўшма илмий лойиҳаларни амалга ошириш, томонларни қизиқтирган масалалар юзасидан форумлар, семинарлар ва давра суҳбатлари ташкил этиш орқали ҳамкорлик ва мунтазам ишчи алоқаларни йўлга қўйиш кўзда тутилган.

Элдор Арипов: Италия выступает в качестве надежного европейского партнера Узбекистана
Делегация Узбекистана во главе с директором Института стратегических и межрегиональных исследований (ИСМИ) при Президенте Республики Узбекистан приняла участие 29 мая в городе Риме в «круглом столе» на тему: «Узбекистан и Италия: новые грани сотрудничества».
Мероприятие организовано совместно с Итальянским обществом международных организаций, которое является одной из ведущих аналитических и научно-исследовательских структур страны, работающих под эгидой МИД Италии.
В нем участвовали представители МИД, министерств и ведомств, ведущих компаний, университетов и исследовательских институтов, а также СМИ Италии.
Состоялся обстоятельный обмен мнениями по текущему состоянию и перспективам развития узбекско-итальянского взаимодействия в политической, экономической и культурно-гуманитарной сферах. Рассмотрены также вопросы сотрудничества Европейского союза с государствами Центральной Азии.
Выступая на мероприятии с приветственной речью, Элдор Арипов подчеркнул, что с самого начала независимости на протяжении более чем тридцати лет Италия выступает в качестве надежного европейского партнера Узбекистана, оказывая содействие устойчивому и стабильному развитию страны.
В этой связи, по словам Элдора Арипова, реализуемая Стратегия развития Нового Узбекистана и задачи, вытекающие из обновленной редакции Конституции, открывают новые перспективы для углубления и расширения узбекско-итальянских отношений.
Рим всецело поддерживает преобразования в Узбекистане. Итальянские партнеры высоко оценивают последовательную политику по укреплению демократических институтов в стране, либерализации и диверсификации экономики.
Эксперты отметили, что не только в Риме, но и в ЕС с большим интересом наблюдают за масштабными реформами в Узбекистане, которые приоритезируют, прежде всего, задачи по обеспечению благосостояния народа.
Как заявил посол Италии в Ташкенте Агостино Пинна, с 2017 года в Узбекистане начался впечатляющий «реформаторский поворот». Новая конституционная реформа заложила еще более прочные основы для рыночной экономики: укрепляются основные свободы и гарантии предпринимательской деятельности, усиливается защита частной собственности.
По словам Агостино Пинна, именно в такой динамичной и последовательно развивающейся парадигме процветают итальяно-узбекские отношения. Так, по итогам 2022 года товарооборот вырос на 32%, достигнув 535,4 млн евро, что сделало Италию третьим крупным европейским торговым партнером для Узбекистана.
Было подчеркнуто, что интерес итальянского бизнеса к Узбекистану носит взаимный характер и устойчиво растет. За последние годы в два раза выросло количество предприятий в республике с участием итальянского капитала, охвативших такие новые направления, как горнодобывающий сектор, металлургию, нефтехимическую и электротехническую промышленность, производство строительных материалов. В результате за последние четыре года в 7 раз увеличился объём освоенных итальянских инвестиций – с 7,1 млн. до 49,6 млн. долл.
Президент Итальянского общества международных организаций Рикардо Сесса отметил, что «Узбекистан и Италия– многовековые друзья». Две страны связывают давние исторические и цивилизационные узы. Современный Узбекистан считается ключевой страной в центральноазиатской политике Рима. Устойчивая внутренняя стабильность, а также созидательная региональная политика Ташкента делают Узбекистан важным партнером в регионе.
С его слов, благодаря кардинальным изменениям растет стратегический интерес Италии к сотрудничеству с Узбекистаном. В результате наблюдается активизация межпарламентских связей, динамично расширяются контакты на уровне министерств и ведомств Узбекистана и Италии.
По итогам «круглого стола» стороны достигли договоренности по дальнейшему развитию экспертного диалога, расширению контактов между аналитическими институтами Узбекистана и Италии.
В данном ключе подписан Меморандум о взаимопонимании между Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан и Итальянским обществом международных организаций.
Документом предусмотрено налаживание сотрудничества и регулярных рабочих контактов между аналитическими центрами двух стран посредством проведения совместных исследовательских проектов, организации форумов, семинаров и круглых столов по вопросам, представляющим взаимный интерес.