Шу кунларда "Тинчлик, дўстлик ва фаровонликнинг умумий маконини барпо этиш" мавзусида Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги ўзаро боғлиқлик бўйича Термиз мулоқотининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтмоқда, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА мухбири.
Ўзбекистон Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти (СМТИ) директори Элдор Арипов ўз нутқида анжуманнинг Термиз шаҳрида ўтказилиши рамзий маънога эгалигини қайд этди.
– Марказий ва Жанубий Осиё чорраҳасида жойлашган ушбу қадимий шаҳар азалдан минтақаларни боғловчи муҳим марказ бўлиб хизмат қилган, - деди эксперт.
Шунингдек, Элдор Арипов Термиз зардуштийлик, буддавийлик, христианлик ва ислом анъаналари пайдо бўлган ва ривожланган маданиятлараро ҳамда диний мулоқот маркази бўлганини ҳам қўшимча қилди. Юнон-Бақтрия, Кушон подшоҳликлари ва бошқа қадимий давлатлар ўртасида жойлашган шаҳар Темурийлар даврида тараққий этиб, йирик савдо, ҳунармандчилик ва илм-маърифат масканига айланган.
Қолаверса, Ҳиндистон ва Марказий Осиёни боғловчи қадимий Шимолий савдо йўли ҳам Термиз орқали ўтган. Бугун шаҳар изчил модернизация қилинмоқда ва Ўзбекистоннинг жанубий дарвозаси сифатидаги мақомини тиклаган ҳолда яна Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги муҳим боғловчи бўғинга айланмоқда.
– Термизнинг бой тарихий мероси умумий тараққиёт учун янги стратегик имкониятларни очадиган ҳамкорликнинг ягона маконини барпо этиш учун мустаҳкам замин яратмоқда, – дейди у.
Элдор Арипов Термиз мулоқотининг аҳамиятига ҳам алоҳида тўхталиб ўтди. Унинг сўзларига кўра, глобал беқарорлик шароитида барча ўзаро ҳурмат ва тенг ҳуқуқли иштирокка асосланган эркин ва конструктив мулоқот ҳар қачонгидан ҳам муҳим аҳамият касб этади. Шу мақсадда 2021 йилнинг июль ойида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан "Марказий ва Жанубий Осиё: минтақавий ўзаро боғлиқлик. Таҳдидлар ва имкониятлар" мавзусида юқори даражадаги халқаро анжуман ўтказилди, 2022 йилда эса БМТнинг тегишли резолюцияси қабул қилинди. Бу қадамлар ҳамкорлик ва тарихий алоқаларни тиклашга асосланган янги минтақавий кун тартибига асос солди.
– Бугун бунинг учун барча зарур шароитлар мавжуд,— деди СМТИ раҳбари. – Марказий Осиёда Жанубий Осиё билан ҳамкорликни биргаликда чуқурлаштириш учун мустаҳкам ҳамжиҳатлик шаклланган. "CASA-1000", ТАПИ ва Трансафғон йўлаги лойиҳаларининг қўллаб-қувватланиши ҳам бунга исбот бўла олади. Бундан ташқари, СМТИ директори Афғонистон босқичма-босқич трансформация бўлаётгани ва қўшнилар билан тинчлик ва ҳамжиҳатликда яшашга интилаётганини таъкидлади. Мамлакатнинг минтақавий алоқаларга, жумладан, Марказий Осиё билан тўлақонли интеграция бўлишга қизиқиши икки минтақа ўртасидаги ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш учун тарихий имконият очмоқда.
Элдор Арипов Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги ўзаро боғлиқлик ҳақида гапирар экан, сўнгги йилларда бу борадаги ишлар барқарор ривожланиб бораётгани, иқтисодий кун тартиби ушбу жараёнда муҳим роль ўйнаётганини қайд этди. Ўтган йил якунларига кўра, ўзаро товар айирбошлаш ҳажми беш миллиард доллардан ошди. Бироқ, унинг сўзларига кўра, ушбу кўрсаткич минтақалар эга бўлган катта салоҳиятга нисбатан паст.
Эксперт иқтисодий ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқиш учун савдо амалиётларини янада соддалаштириш, транспорт йўлакларининг кўп вариантли тизимини яратиш ва энергетика инфратузилмасини ривожлантиришни муҳим деб ҳисоблайди.
Шу маънода, Трансафғон йўлагини қуриш лойиҳасини тезроқ амалга ошириш стратегик жиҳатдан муҳимлигига алоҳида эътибор қаратилди. Таъкидланганидек, унинг ҳаётга татбиқ этилиши минтақа мамлакатлар учун Ҳинд океани портларига энг қисқа йўл очиб, Жанубий Осиёни Марказий Осиё, Россия, Хитой ва Европа бозорлари билан боғлайди.
Эксперт Термиз мулоқоти минтақаларнинг фаровонлиги йўлидаги ҳамкорлик тамойилларига асосланган, зиддиятлар ва қарама-қаршиликлардан ҳоли муносабатларнинг янги моделини таклиф этишига умид билдирди.
Нутқининг якунида СМТИ директори Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг "Марказий ва Жанубий Осиёнинг тарихий ва цивилизациявий муштараклиги, халқларимиз ва мамлакатларимизнинг умумий манфаатлари биргаликда фаровон келажакни бунёд этишимиз учун мустаҳкам замин яратади. Ўзаро алоқаларни ва минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамламасдан туриб, бугунги кунда мамлакатларимиз дуч келаётган хавф-хатар ва таҳдидларни енгиб бўлмаслигини чуқур англаш вақти келди", деган сўзларини келтириб ўтди.
Эслатиб ўтамиз, 19-21 май кунлари Термиз шаҳрида "Тинчлик, дўстлик ва фаровонликнинг умумий маконини барпо этиш" мавзусида Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги ўзаро боғлиқлик бўйича Термиз мулоқотининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтмоқда.
Тадбир СМТИ, Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги, Савдо-саноат палатаси ҳамкорлигида ташкил этилди.
Форум Марказий ва Жанубий Осиё, Европа, МДҲ, Америка, Яқин Шарқдан 200 га яқин иштирокчиларни бир майдонда жамлади. Улар орасида сиёсий-иқтисодий, бизнес доиралар, молия институтлари, халқаро ва минтақавий ташкилотлар вакиллари, шунингдек, таҳлилий ва илмий-тадқиқот марказларининг таниқли экспертлари бор.

Сегодня в Термезе началось первое заседание Термезского диалога по взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией на тему: «Строительство общего пространства мира, дружбы и процветания».
Выступая с приветственной речью, директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Элдор Арипов подчеркнул символичность проведения форума в городе Термезе. «Располагаясь на стыке Центральной Южной Азии, этот древний город испокон веков служил «узловой точкой» межрегиональной связанности», - отметил эксперт.
Э.Арипов также добавил, что Термез был центром межкультурного и религиозного диалога, где зарождались и развивались традиции зороастризма, буддизма, христианства и ислама. Город находился между древнейшими государствами, такими как Греко-Бактрийское и Кушанское царства, и достиг расцвета в эпоху Темуридов, став крупным торговым, ремесленным и научно-просветительским центром.
Более того, отметил эксперт, через Термез проходил древний Северный торговый путь, соединявший Индию и Среднюю Азию. Сегодня город активно модернизируется и возрождает свою роль южных ворот Узбекистана, вновь становится важным связующим звеном между Центральной и Южной Азией.
- Богатое историческое наследие Термеза создаёт прочную основу для формирования единого пространства сотрудничества, открывающего новые стратегические возможности для общего развития, - заявил он.
Развивая эту мысль, Элдор Арипов акцентировал внимание на значимости проведения Термезского диалога. По его словам, «в условиях глобальной нестабильности как никогда важен свободный и конструктивный диалог, основанный на уважении и равноправном участии всех сторон».
Руководствуясь этой логикой, уточнил эксперт, в июле 2021 года по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева прошла Международная конференция высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», а в 2022 году ООН приняла соответствующую резолюцию. Эти шаги заложили основы новой региональной повестки, основанной на сотрудничестве и возрождении исторических связей.
«Сегодня для этого сложились все необходимые условия», — отметил Арипов. В Центральной Азии сформировался прочный консенсус в отношении совместного углубления взаимодействия с Южной Азией, что подтверждается поддержкой проектов CASA-1000, ТАПИ и Трансафганского коридора.
Кроме того, указал директор ИСМИ, Афганистан постепенно трансформируется, стремится жить в мире и согласии со своим окружением. Заинтересованность страны в полноценной интеграции в региональные связи, в том числе с Центральной Азией открывает исторический шанс для усиления взаимосвязанности между двумя регионами.
Говоря о взаимодействии между Центральной и Южной Азией, Элдор Арипов отметил, что в последние годы оно стабильно развивается, при этом экономическая повестка играет ключевую роль в этом процессе. По итогам прошлого года взаимный товарооборот превысил пять миллиардов долларов. Однако, по его словам, эти показатели остаются довольно скромными и не соответствуют огромному потенциалу, который имеется у регионов.
Для того чтобы вывести экономическое сотрудничество на качественно новый уровень, эксперт считает важным дальнейшее упрощение процедур торговли, создание многовариантной системы транспортных коридоров и развитие энергетической инфраструктуры.
Особое внимание в этом ключе было уделено стратегической важности скорейшей реализации проекта строительства Трансафганского коридора. Было подчеркнуто, что его реализация обеспечит страны региона кратчайшим выходом к портам Индийского океана, соединит Южную Азию с рынками Центральной Азии, России, Китая и Европы».
Эксперт выразил надежду, что Термезский диалог предложит новую парадигму взаимоотношений, свободную от конфликтов и конфронтации, в основе которой будет лежать принцип сотрудничества во благо процветания регионов.
В данном контексте, завершая свое выступление, директор ИСМИ процитировал слова Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, о том, что «историческая и цивилизационная общность Центральной и Южной Азии, совпадающие интересы наших стран и народов – это прочный фундамент, на котором мы сможем построить общее благополучное будущее. Настало время осознать, что без укрепления сотрудничества, эффективной региональной взаимосвязанности мы не сможем преодолеть вызовы, с которыми сегодня сталкиваются наши страны».
Напоминаем, что первое заседание Термезского диалога по взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией на тему: «Строительство общего пространства мира, дружбы и процветания» проходит в Термезе с 19 по 21 мая.
Мероприятие организовано ИСМИ, Министерством иностранных дел Республики Узбекистан, Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан.
Форум собрал на одной площадке около 200 участников из Центральной и Южной Азии, Европы, государств СНГ, АТР, Америки, Ближнего Востока. Среди них представители политико-экономических, бизнес-кругов кругов, финансовых институтов, международных и региональных организаций, а также видные эксперты аналитических и научно-исследовательских центров мира.
19 мая 2025 г. в Институте стратегических и межрегиональных исследований (ИСМИ) при Президенте Республики Узбекистан состоялся «круглый стол» на тему: «Узбекистан-Турция: перспективы всеобъемлющего стратегического партнёрства» ...