Жорий йилнинг 16 июль куни «Европа иттифоқи ва Ўзбекистон ўртасидаги муносабатларда инсон ўлчови: ёшлар, алмашинув ва яхши ҳаёт» мавзусида эксперт видео анжуман бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети экспертларининг европалик ҳамкасблари ўртасида Ўзбекистон Республикасининг Бельгия Қироллиги кўмагида видео анжуман ташкил этилди.
Унда Европа парламенти аъзолари, Европа ташқи ишлар хизмати вакиллари, Европа Иттифоқининг қўшни мамлакатлар ишлари бўйича Кенгаши экспертлари ҳамда Европадаги етакчи давлатлар, хусусан ҳозирда Европа Иттифоқида раислик вазифасини амалга ошираётган Германия таҳлилчилари иштирок этишди.
Онлайн-мулоқот шаклида ўтказилган учрашувда «Яхши ҳаёт» ва унга эришиш учун зарур бўлган унинг «таркибий қисмлари» тушунчаларининг Ўзбекистон фуқаролари, энг аввало ёшлари томонидан қабул қилишини масалалари ҳамда шу муносабат билан талаб этиладиган Ўзбекистон-Европа ҳамкорлигини ривожлантириш йўллари кўриб чиқилди.
Ўзбекистон Республикасининг Бенилюкс мамлакатларидаги элчиси Дилёр Ҳакимов тадбирни очиб берар экан, ёшлар сиёсати Ўзбекистонни ислоҳ қилиш ва янада ривожлантириш борасидаги режаларнинг асосини ташкил этишини қайд этди. Сўнгги йилларда Президент Шавкат Мирзиёев томонидан бу борада янги Ўзбекистоннинг ички ва ташқи жиҳатларини қамраб олган чуқур таркибий ўзгаришлар амалга оширилди.
Тошкентда қабул қилинаётган чора-тадбирлар Европа эътиборидан четда қолмаяпти, деб ҳисоблайди Европа Иттифоқининг қўшни мамлакатлар ишлари бўйича Кенгаши директори Самюел Вестербе. Унинг қайд этишича, айни пайтда Ўзбекистон чуқур ислоҳотларнинг муҳим босқичидан ўтмоқда. Унинг фикрича, Европа Иттифоқи ва Ўзбекистон Республикаси ўртасидаги кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги янги Келишув томонлар ўртасидаги ҳамкорликда муҳим битим бўлиши лозим. Шу боис, фуқаролик жамиятлари, инсон салоҳиятини ривожлантиришга йўналтирилган алмашинувлар ўртасида ўзаро ҳамкорликни кенгайтириш тузилаётгани савдо муносабатлари ҳамда аҳолининг барча қатламлари ўртасидаги энг яхши ўзаро муносабатларнинг салоҳиятини рўёбга чиқаришга ёрдам беради.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институтининг директор ўринбосари Санжар Валиев COVID-19 пандемияси шароитида Ўзбекистон ижтимоий сиёсатида амалга оширилаётган муҳим жиҳатлар ҳамда ёшларнинг салоҳиятини ҳисобга олган ҳолда, инқироздан кейинги тикланиш бўйича ҳукуматнинг стратегик қарашларини баён қилди.
Хусусан, эксперт ҳамкорлик қилишда ЕИнинг салоҳияти фойдали роль ўйнаши мумкин бўлган ўзбек ёшларининг таълим ва касбий тайёргарлиги соҳасидаги бир қатор лойиҳавий таклифларни тақдим этди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институтининг директор ўринбосари видео анжуман мавзусига тўхталиб, «яхши ҳаёт»ни тушуниш формуласини 2030 йилгача бўлган даврда қабул қилинган БМТ Барқарор ривожланишнинг 17 та глобал мақсадларига эришиш асосида ишлаб чиқишни таклиф этди. У ЕИ нинг Марказий Осиё бўйича янгиланган стратегияси ва Ўзбекистон билан ҳамкорлик тўғрисидаги битим чуқур ишлаб чиқилгани, Ўзбекистон Президентининг изчил давом этаётган ислоҳотлари эҳтиёжларини инобатга олган ҳолда ҳар томонлама аҳамиятга эга эканини таъкидлади. Шу боис, томонлар ушбу келишувларни изчил амалга оширишга ўтишлари лозим.
Европа парламентининг аъзоси Илхан Кючук Европа Иттифоқининг Ўзбекистонни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга тайёр эканини билдирди. У Европа қонунчилик органида Ўзбекистон бўйича махсус маърузачи бўлгани ҳолда, Брюсселнинг Марказий Осиёдаги мақсадлари ҳақида ҳам тўхталиб ўтди. Унинг сўзларига кўра, Ўзбекистонда эълон қилинган ўзгаришларни изчил амалга ошириш, мамлакатни ЕИ да «ўсиб бораётган шерик» сифатида қабул қилинишига ёрдам беради.
Парламент аъзоси Европада Ўзбекистон томонидан амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар имкониятлар тақдим этибгина қолмай, чақириқларга ҳам тўла экани яхши билишади.
Брюссел бу борада Тошкентни тўла қўллаб-қувватлашга тайёр. ЕИ ҳам юзага келаётган муаммоларни ҳал этишда инсонлар ва уларнинг салоҳияти муҳим аҳамият касб этади, деган фикрни қўллаб-қувватлайди.
Халқаро иқтисодиёт ва дипломатия университети проректори Гулноза Исмоилова ташқи очиқлик сиёсати ва ислоҳотларни амалга оширишда ёш авлоднинг иштирокига эътиборни қаратар экан, ёшлар Ўзбекистоннинг бугуни ва келажаги эканини таъкидлади.
Европа комиссиясининг Халқаро ҳамкорлик ва ривожланиш бўйича Бош директорати вакили Мачей Мадалинский ёшларнинг қарорларни қабул қилиш жараёнларида иштирок этишига қаратилган «Умумий тушуниш йўлида» янги дастурини амалга ошириш бошланганини қайд этди.
Анжуман якунида томонлар келгуси ойларда Ўзбекистон ва Европа парламенти экспертлари ва жамоатчилик вакилларининг чиқишларини ташкил этиш зарурлигини қайд этдилар. Учрашувда шунингдек, мутахассислар томонидан таълим ва кадрларни касбий тайёрлаш бўйича ҳамкорликни кенгайтиришда «йўл харитаси»ни ишлаб чиқиш масаласи ҳам муҳокама қилинди.

Европейский союз усилит образовательное содействие Узбекистану
16 июля т.г. состоялась экспертная видеоконференция «Человеческое измерение во взаимоотношениях Евросоюза и Узбекистана: молодежь, обмены и лучшая жизнь».
Встреча экспертов Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан, Университета мировой экономики и дипломатии с европейскими коллегами продолжила серию «мозговых штурмов», организуемых при поддержке Посольства Республики Узбекистан в Королевстве Бельгия.
Со стороны Евросоюза в конференции приняли участие члены Европарламента, представители Европейской службы внешних действий, эксперты Европейского Совета по делам соседних стран, а также аналитики ведущих европейских стран, включая Германию, которая сейчас осуществляет функции председательства в ЕС.
В формате онлайн-общения были рассмотрены такие вопросы, как восприятие гражданами Узбекистана, и прежде всего молодежью, понятия «хорошей жизни» и составных «ингридиентов» для ее достижения, а также востребованные в этой связи направления развития узбекско-европейского сотрудничества.
Открывая мероприятие, посол Республики Узбекистан в странах Бенилюкс Дильер Хакимов особо подчеркнул, что молодежная политика является основой планов реформирования и дальнейшего развития Узбекистана. В последние годы Президентом Шавкатом Мирзиёевым инициированы и реализованы в этом направлении глубокие структурные изменения, охватившие как внешние, так и внутренние аспекты политики нового Узбекистана.
Предпринимаемые усилия Ташкента не оставлены без внимания в Европе, считает директор Европейского Совета по делам соседних стран Самюэль Вестербье. Он отметил, что Узбекистан проходит в настоящее время через важный этап реформ, начатых в 2016 году. По его мнению, новое Соглашение о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Европейским Союзом и Республикой Узбекистан должно стать очень важной вехой в сотрудничестве сторон. В этой связи расширение взаимоотношений между гражданскими обществами, программ обмена, направленных на развитие человеческого потенциала позволит раскрыть потенциал, как заключаемых торговых отношений, так и более лучших взаимоотношений между всеми слоями населения.
В данном контексте заместитель директора ИСМИ Санжар Валиев изложил ключевые аспекты проводимой в условиях пандемии COVID-19 ответственной социальной политики в Узбекистане и стратегическое видение правительства посткризисного восстановления с учетом задействования потенциала молодежи.
В частности, эксперт изложил целый набор предложений по проектам в сфере образования и профессиональной подготовки узбекской молодежи для приложения совместных усилий, в которых потенциал ЕС может сыграть наиболее полезную роль.
Касаясь тематики видеоконференции замглавы ИСМИ предложил выводить формулу восприятия «лучшей жизни» на основе достижения индикаторов 17-ти глобальных целей устойчивого развития ООН, принятых на период до 2030 года. Он особо подчеркнул, что обновленные Стратегия Евросоюза по Центральной Азии и Соглашение о сотрудничестве с Узбекистаном прошли глубокую проработку, приобрели всеобъемлющий характер, учитывающий потребности неуклонно продолжающихся реформ Президента Узбекистана. В этой связи сторонам необходимо перейти к системной реализации этих договоренностей, сосредотачивая имеющиеся и дополнительные ресурсы на развитии человеческого капитала.
Готовность Евросоюза всячески поддерживать Узбекистан на пути реформ озвучил член Европейского парламента Ильхан Кючук. Будучи специальным докладчиком в европейском законодательном органе по Узбекистану, он остановился на целях Брюсселя в Центральной Азии, которые также призваны обеспечить лучшее взаимопонимание между людьми. С его слов, последовательное воплощение заявленных преобразований в Узбекистане, способствует восприятию страны в Евросоюзе в качестве «растущего партнера».
Как подчеркнул парламентарий, в Европе прекрасно понимают, что сложные реформы, осуществляемые Узбекистаном предоставляют не только возможности, но и полны вызовов. Поощряя эти изменения Брюссель готов твердо поддерживать Ташкент. Евросоюз также придерживается точки зрения о том, что ключом к успеху в решении возникающих проблем являются люди и их потенциал.
Остановившись на политике внешней открытости и важности участия молодого поколения в реализации реформ, проректор Университета международной экономики и дипломатии Гульноза Исмаилова подчеркнула, что молодежь это не просто будущий, а уже наступивший день Узбекистана.
Представитель Генерального директората по международному сотрудничеству и развитию Еврокомиссии Мачей Мадалинский отметил начало реализации новой программы «В поисках общего понимания», нацеленной на участие молодежи в процессах принятия решений.
По итогам конференции стороны пришли к необходимости организовать в ближайшие месяцы выступления представителей экспертных и общественных кругов Узбекистана в Европарламенте. Обсуждены также вопросы разработки специалистами проекта «дорожной карты» расширения сотрудничества в сфере образования и профессиональной подготовки кадров.