9-10 март кунлари Германиянинг Фридрих Эберт ва Конрад Аденауэр номидаги етакчи сиёсий фондларининг минтақавий идоралари раҳбарлари Термиз шаҳрига ташриф буюришди.
Ф.Эберт номидаги Фонд – Социал-демократик партия билан боғлиқ Германиянинг сиёсий фонди ҳисобланади. Фонд 1925 йилда Германиянинг биринчи демократик йўл билан сайланган президенти Фридрих Эберт сиёсий мероси сифатида ташкил этилган.
К.Аденауэр номидаги Фонд – Христиан-демократик иттифоқи партияси билан боғлиқ сиёсий фонд. У 1964 йилдан буён Германиянинг биринчи канцлери номи билан аталади. Фонд – сиёсий таълим, Европада интеграцияни қўллаб-қувватлаш, санъат ва маданият масалалари билан шуғулланади.
Ушбу ташриф Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги стратегик ва минтақалараро институти ҳамда Ташқи ишлар вазирлиги томонидан ташкиллаштирилган бўлиб, германиялик мутахассисларни Афғонистон билан ҳамкорликни кенгайтириш ва чуқурлаштириш мақсадида Сурхондарё вилоятида замонавий инфратузилмаларни ташкил этиш ва ривожлантириш бўйича олиб борилаётган кенг кўламли ишлар билан таништириш мақсадида ташкил қилинди.
Шу жумладан, германиялик меҳмонлар учун Термизда фаолият юритаётган Афғонистон фуқароларини ўқитиш Таълим маркази, «Термиз-Карго» халқаро логистика маркази ҳамда «Термиз-Ҳайратон» халқаро назорат пункти фаолияти ва салоҳиятининг тақдимоти бўлиб ўтди. Шунингдек, Ўзбекистон ва Германия ҳамкорлигининг истиқболли йўналишлари бўйича атрофлича фикр алмашилди.
Ҳозирги кунда Германия Афғонистоннинг асосий ҳамкорларидан бири бўлиб, Япония ва АҚШдан кейинги энг йирик донор саналади. 2002 йилдан 2016 йилга қадар Германия Афғонистонни тиклаш учун
4 миллиард еврога яқин маблағ ажратган. Бугунги кунда Германия Федератив Республикасининг Афғонистонга йиллик кўмаги 500 млн. еврони ташкил қилади. Бундан ташқари Германия Афғонистондаги, айниқса шимолий ҳудудларидаги ҳарбий-сиёсий вазиятни барқарорлаштиришга катта ҳисса қўшмоқда.
Хусусан, Ўзбекистон билан чегарадош Балх вилоятида германиялик 1300 нафар ҳарбий хизматчилар жойлашган бўлиб, улар Афғонистон қуролли кучлари ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари вакилларига ўқув-машғулотлари ўтказиб келишмоқда.
Ўзбекистон ва Германия Марказий Осиёдаги минтақавий хавфсизлик масалалари бўйича умумий қарашларга эга. Хусусан ГФР Ўзбекистоннинг Афғонистондаги вазиятни барқарорлаштиришга қаратилган ташаббусларини қўллаб-қувватлайди. Ўзбекистон ва Германия Афғонистондаги вазиятни фақатгина музокаралар орқали ҳал қилинишини тарафдори бўлиб, ушбу давлатни ижтимоий-иқтисодий ривожланишига салмоқли ҳисса қўшишмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Афғонистонга нисбатан янги ташқи сиёсати очиқлик, яхши қўшничилик, ўзаро хурмат ва манфаатларни эътиборга олиниши тамойилларига асосланган бўлиб, икки томонлама алоқаларнинг сезиларли даражада кенгайишига хизмат қилди. Ушбу сиёсатнинг муҳим қисми сифатида Тошкентнинг Афғонистонда тинчликка эришиш жараёни ва мамлакатнинг иқтисодий тикланишига кўмак берадиган кўп томонлама механизмларда фаол иштироки этиши ва Ўзбекистоннинг Қобулнинг минтақавий иқтисодий жараёнларга фаол жалб қилинишини қўллаб-қувватлашини айтиб ўтиш мумкин.
Шу билан бирга, Ўзбекистон ушбу йўналишда ўз саъй-ҳаркатларини амалга оширишда Германия билан яқиндан хамкорлик қилиб келмоқда. Жумладан, Афғонистондаги можарони ҳал қилиш масалалари 2019 йилда Шавкат Мирзиёенинг Германия канцлери А.Меркел ва ушбу мамлакат Президенти Ф-В.Штайнмайер билан Тошкентда булиб ўтган юқори даражадаги музокараларда ҳар томонлама мухокама қилинди.
Такидлаш лозимки, 29 февралда Доха шаҳрида АҚШ ва «Толибон» харакати ўртасида тузилган тинчлик шартномасидан сўнг, Германиянинг Афғонистон ва Покистон бўйича махсус вакили М.Потцел Афғонистонда тинчлик ўрнатишда Ўзбекистоннинг муҳим ўрин тутишини ва Берлин узоқ йиллар давомида Афғонистон бўйича Тошкент билан ҳамкорлик қилиб келаётганини таъкидлади. М.Потцелнинг фикрига кўра, айнан Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ташаббуси билан Афғонистонда тинчлик ўрнатишга қаратилган халқаро конференция ташкил этилди.
Германиянинг етакчи сиёсатшуноси ва Марказий Осиё бўйича мутахассиси Гюнтер Кнабе Ўзбекистоннинг Афғонистондаги вазиятни тинч йўл билан ҳал этиш борасидаги сай-харакатларини изоҳлар экан, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ушбу йўналишда сиёсий ва дипломатик тадбирларни амалга оширишда қўшган улкан ҳиссасини алоҳида таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, АҚШ ва «Толибон» ўртасида тинчлик шартномасининг имзоланиши Ўзбекистон раҳбарининг Афғонистондаги инқирозни сиёсий йўл билан ҳал этишнинг муқобили йўқлиги тўғрисидаги фикрларнинг нечоғлик тўғри эканлигини яна бир бор тасдиқлади.
Шуни таъкидлаш керакки, Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Президенти этиб сайланганидан сўнг, Афғонистон билан ҳамкорлик янги босқичга кўтарилди. Жумладан, 2015 йил билан таққослаганда 2019 йил охирида Ўзбекистон ва Афғонистон ўртасидаги савдо ҳажми 28,2% ошди ва 617,6 миллион долларни ташкил этди. Ушбу даврда Ўзбекистоннинг экспорти 444,4 миллиондан 614,7 миллион долларга кўтарилди.
Афғонистон товарларининг ва хизматларининг ўзбек бозорига импорти сезиларли даражада (5 баравар) ошди ва 600 минг доллардан 3 миллион долларгача кўтарилди.
Шу билан бирга Ўзбекистонга етказиб берилаётган товарларнинг турлари кенгайди. Илгари Ўзбекистоннинг Афғонистондан импорти асосан транспорт хизматлари ҳисобига шаклланган (95%). Бугунги кунда эса Ўзбекистон бозорига озиқ-овқат маҳсулотлари, дарахтлар ва ўсимликлар, мўйна хом ашёлари, механик ускуналар, қурилиш материаллари, чорва моллари (қўй ва ечкилар) кириб келмоқда. Бу, ўз навбатида Афғонистон Ислом Республикаси миллий иқтисодиётини ривожлантиришда муҳим туртки бўлади.
Савдо-иқтисодий алоқаларнинг жадал ривожланиши давлатлар ўртасидаги темир йўл транспортида юк ташиш ҳажмининг ўсишига олиб келди ва улар 2019 йил якунларига кўра 10 фоизга ўсиб, 1,1 миллион тоннага етди. Икки томонлама муносабатларнинг ривожланишини 2019 йилда йўловчилар ташиш ҳажмининг 19,7 фоизга (294,4 минг киши) ошгани мисолида ҳам кўришимиз мумкин.
Йилдан-йилга Афғонистондан Ўзбекистонга келаётган сайёҳлар сони ҳам ошмоқда. Хусусан, 2019 йил якунларига кўра Ўзбекистонга келган Афғонистонликг сайёҳларнинг сони 62,5 минг кишини ташкил этди. Қолаверса шу йилнинг январ ойида Афғонистондан 4559 нафар фуқаро Ўзбекистонга ташриф буюрди, бу эса 2019 йилнинг шу даврига нисбатан 28,3 фоизга кўпдир.
«Термиз Карго» халқаро логистика марказининг ташкил этилиши икки томонлама ҳамкорликни кенгайтиришдаги муҳим амалий қадам бўлди. «Термиз Карго» Сурхондарё вилояти Термиз туманида Афғонистон билан чегарада жойлашган йирик логистика терминали бўлиб, икки мамлакат ўртасида экспорт-импорт ва транзит юклар оқимини кенгайтиришга ва товарларни Европа ва Осиё бозорларига чиқиш имкониятларини оширишга хизмат қилади.
Транспорт ва энергетика соҳасидаги ҳамкорликни фаоллаштириш Ўзбекистон ва Афғонистон алоқаларининг устувор йўналиши ҳисобланади. Хусусан, Афғонистон Президенти А.Ғанининг 2017 йил декабрида Ўзбекистонга ташрифи чоғида «Сурхон-Пули Хумри» электр узатиш линияси ва «Мазори-Шариф-Ҳирот» темир йўлини қуриш тўғрисида келишувларга эришилган.
Энергетика соҳасидаги ҳамкорлик ҳақида сўз юритганда, шуни ҳам алоҳида таъкидлаш керакки, 2002 йилга нисбатан Ўзбекистондан Афғонистонга электр энергиясини етказиб бериш бугунги кунда 30 баробарга ошди. Шу билан бирга, 2018 йилнинг январ ойидан бошлаб Ўзбекистон Афғонистонга етказиб берилаётган электр энергияси нархини 7 дан 5 центгача пасайтирди.
«Сурхон-Пули Хумри» электр узатиш линиясининг ишга тушурилиши Афғонистона энергия тақчиллиги муаммосини ҳал этишга ва янги корхоналар ва иш ўринлари яратишга ёрдам беради. Хусусан, электр узатиш линияси кунига 24 млн. кВ/ соат (йилига 6 миллиард кВ/ соатгача) қувватига эга бўлиб, бу Афғонистонга Ўзбекистондан экспорт қилинаётган электр энергиясини ҳажмини 4 миллиард кВ/соатгача ошириб, 10 миллионга яқин уй хўжаликларини электр энергия билан таъминлашга хизмат қилади.
Ўз навабатида «Мозори-Шариф – Ҳирот» темир йўл қурилиши Афғонистон иқтисодини тикланишига салмоқли ҳисса қўшади. Дастлабки маълумотларга кўра, темир йўл фойдаланишга топширилгандан кейин Афғонистоннинг ташқи савдо айланмаси 50%га ошади, юкларни транзит қилишнинг тахмин қилинган ҳажми темир йўл фаолиятининг биринчи йилида 5,3 миллион тоннани, кейинчалик эса йилига 15 миллион тоннани ташкил қилади. Темир йўл ишга туширилиши натижасида Афғонистонда 30 мингга яқин киши иш билан таъминланади, транзитдан йиллик даромад эса 400 миллион долларни ташкил этади.
Афғонистон фуқароларининг таълим олиш масаласи мамлакатда хавфсизлик ва барқарорликни ўрнатишда муҳим ўрин тутишини инобатга олган ҳолда 2018 йил январ ойида Термизда Таълим маркази очилди. Мазкур марказда афғон ёшлари учун олий таълимнинг 17 йўналиши ва ўрта-махсус касбий таълимнинг 16 йўналиши бўйича таълим олиш имкониятлари яратилди.
Бугунги кунга қадар Марказда 136 афғон талабалари таҳсил олишди, улардан 96 нафари ўзбек тили ва адабиёти бўйича бакалавр даражасини олди, 40 нафари рус тили, қишлоқ хўжалигини ривожлантириш ва тадбиркорлик бўйича қисқа муддатли курсларда малакаларини оширишди. Ҳозирги кунда Марказда «ўзбек тили ва адабиёти», «акушерлик ва ҳамширалик иши», «қуруқликдаги транспорт тизими ва улардан фойдаланиш» бўйича 172 нафар талаба ўқимоқда, улардан 46 нафарини қизлар ташкил этади.
Таъкидлаш жоизки, Марказда афғон фуқаролари учун ўқув дастур билан бир қаторда тикувчилик, сартарошлик, гилам тўқиш, ҳайкалтарошлик ва бошқа талаб юқори бўлган касбларни ўргатиш бўйича тўгараклар ташкил этилган. Бу бир томондан талабаларнинг бўш вақтини мазмунли ўтказиш имконини берса, бошқа томондан келажакда қўшимча даромад ишлаб топишда фойдаланиш мумкин бўлган кўникмаларни эгаллаш имконини беради.
Бундан ташқари, афғонистонликларнинг эҳтиёжидан келиб чиққан ҳолда чет эллик ҳамкорлар билан биргаликда қисқа муддатли курсларни ташкил этиш режалаштирилмоқда. Хусусан Хитой билан Афғонистон қишлоқ хўжалиги вазирлигининг ходимларини ўқитиш, АҚШ билан афғон муҳандисларининг йўл қурилиши ва ундан фойдаланиш, ҳамда Афғонистон полициясининг ходимларини наркотик моддаларининг ноқонуний айланишига қарши курашиш буйича малака ошириш юзасидан музокаралар олиб борилмоқда.
Европа иттифоқи мамалакатлари, хусусан Германиянинг молиявий кўмаги асосида афғонистонлик мутахассислар, шу жумладан тиббиёт соҳасидаги ходимларни Таълим марказида ўқитиш масаласи ҳам кўриб чиқилмоқда. Германия ушбу мақсадлар учун 17,5 миллион евро ажратди.
Германия делегациясига ҳамроҳлик қилган Ўзбекистон Республикаси Президентининг Aфғонистон бўйича махсус вакили Исматулла Иргашев, Афғонистонда транспорт, энергетика, савдо, инвестиция ва таълим соҳасида йирик лойиҳаларини амалга оширишда минтақадаги ва дунёдаги етакчи давлатларнинг саъй-ҳаракатларини бирлаштириш Афғонистонда узоқ муддатли тинчлик ва барқарорликка қисқа муддатда эришишнинг заруруий шарти эканлигини таъкидлаб ўтди. Бугунги кунда Ўзбекистон Афғонистонда хавфсизлик ва барқарор ривожланишни таъминлашда муҳим бўлган барча соҳаларда хорижий ҳамкорлар билан қўшма лойиҳаларни амалга оширишда барча зарур имкониятларга эга.
Шу муносабат билан, И.Иргашевнинг сўзларига кўра Термиз сафари давомида Афғонистон йўналишида иккитомонлама ҳамкорликнинг истиқболларига алоҳида эътибор қаратилди. Хусусан, Термиздаги Таълим марказида афғон мутахасисларини тайёрлаш ва ўқитиш, «Термиз Карго» халқаро логистика маркази имкониятларидан биргаликда фойдаланиш, «Термиз» иқтисодий эркин ҳудудида қўшма корхоналарни ташкил этиш масалалари муҳокама қилинди.
Германиянинг Ф.Эберт ва К.Аденауэр фондларининг Марказий Осиёдаги раҳбарлари Р.Хайне ва К.Мор Ўзбекистоннинг Афғонистонга кўрсатаётган ижтимоий-иқтисодий кўмак бериш борасида олиб борилаётган кенг кўламли ишларни юқори баҳолаб, ушбу соҳада ўзаро манфаатли ҳамкорликни ўрнатишдан манфаатдор эканликларини алоҳида таъкидладилар. К.Морнинг сўзларига кўра, бугунги кунда дунёда, шу жумладан Германияда, Афғонистонда содир этилаётган террорчилик ҳаракатлари ва давом этаётган кўп йиллик уруш тўғрисида маълумотлар кўп тарқалган. Натижада жаҳон ҳамжамиятида ушбу мамлакатга нисбатан доимий таҳдид манбаи сифатида бир томонлама қараш фикри шаклланди. Бу бир томондан, одамларни Афғонистонда узоқ кутилган тинчликка эришиш умидидан маҳрум қилади, иккинчи томондан, ушбу мамлакатдаги можарони ҳал этиш бўйича дунё ҳамжамиятининг саъй-ҳаркатлари бефойда эканлиги ҳақидаги фикрни шакллантиради.
Аммо, К.Мор бугунги кунда Ўзбекистонлик шериклари шарофати билан Афғонистоннинг бошқа бир бир ижобий томондан кўриш имкониятига муяссар бўлганликларини айтиб ўтди. Унинг таъкидлашича, «Таълим марказидаги афғон талабалари билан суҳбат чоғида биз афғон ёшлари билим олишга интилишини, Афғонистонда тинчлик ва барқарор ривожланишни таъминлашда муносиб ҳисса қўшишга тайёрлигини кўрдик. Бу Афғонистоннинг тинч келажагига умид, ишонч бағишлайди ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ушбу урушдан азият чеккан мамлакатни тинч йўл билан қайта тиклашда халқаро ҳамжамиятнинг саъй-ҳаркатларини бирлаштириш борасидаги ташаббусларининг долзарблигини яна бир бор таъкидлайди».
Бундан ташқари немис экспертларининг фикрига кўра, Ўзбекистоннинг Афғонистонда можарони ҳал этишда афғон миллий иқтисодиётини тиклашга ҳар томонлама ёрдам бериш, тинч йўл билан миллий келишувга эришиш ва Афғонистонни минтақавий иқтисодий алоқаларга жалб этиш буйича принципиал ёндашуви мақтовга лойиқ ва юқори баҳога муносиб бўлиб, дунёнинг турли минтақаларида юз бераётган низоларни ҳал этиш нуқтаи-назаридан катта илмий-амалий қизиқиш уйғотади.
Ташриф чоғида меҳмонлар шаҳарнинг бой тарихий мероси билан танишиш мақсадида Термиз археологик музейига ташриф буюришди. Термиз Марказий Осиёнинг энг қадимий шаҳарларидан бири ҳисобланади. Бугунги кунда музейда сақланаётган қадимий Юнон-бақтрия, Кушон даврларига тегишли ноёб меъморий ёдгорликлар бунга ёрқин мисол бўлади. Музей Термиз шаҳрининг 2500 йилиги муносабати билан очилган бўлиб, унда 27 мингга яқин экспонатлар сақланади. Шунингдек музейда улкан расмлар тўплами ва антик ҳайкаллар мавжуд.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директорининг биринчи ўринбосари А.Неъматов бугунги кунда Ўзбекистон ва Германия таҳлилий марказлари ўртасида самарали ҳамкорлик йўлга қўйилганини алоҳида таъкидлаб ўтди. Хусусан доимий равишда минтақавий ва халқаро хавфсизликка бағишланган турли учрашувлар, давра суҳбатлари, семинарлар ва конференциялар ўтказилмоқда. Бунга тасдиқ сифатида шу йилнинг июн ойида Тошкентда К.Аденауэр фонди билан биргаликда Афғонистондаги вазиятни барқарорлаштириш ва ижтимоий-иқтисодий лойиҳаларни амалга ошириш бўйича Афғонистон, Покистон ва Германия вакиллари иштирокида халқаро семинар ўтказилиши режалаштирилганини айтиб ўтилди.
Бундан ташқари жорий йилнинг сентябрь ойида Фонд кўмаги асосида Брюссель ва Берлин шаҳарларида Марказий Осиёнинг барқарор ривожланиши ва минтақада Европа иттифоқи сттратегиясини амалга оширишда самарали ҳамкорликни йўлга қўйиш масалалари юзасидан давра суҳбатлари ташкил этиш режалаштирилган. Бундай учрашувлар шубҳасиз Марказий Осиёда хавфсизликни таъминлаш бўйича ҳар томонлама чуқур ўйланган ва таҳлилий тадқиқотларга асосланган таклифларни ишлаб чиқиш имконини беради.
А.Неъматов таъкидлаганидек, К.Аденауэр ва Ф.Эберт фондларининг минтақавий ваколатхоналари раҳбарлари иштирокида Термизга ташкил этилган ташриф Афғонистонни ижтимоий-иқтисодий ривожланишига, ҳамда унинг Марказий Осиёдаги иқтисодий ва транспорт соҳасидаги интеграция жараёнларига қўшилишига қаратилган Ўзбекистон ва Германия ўртасидаги кўп қиррали муносабатларни янада мустаҳкамлашга ҳисса қўшди.

9-10 марта т.г. руководители региональных представительств ведущих политических фондов Германии им. К.Аденауэра и Ф.Эберта совершили рабочий визит в г.Термез.
Фонд им. Ф.Эберта – старейший немецкий политический фонд, связанный с Социал-демократической партией Германии (СДПГ). Основан в 1925 г. как политическое наследие Фридриха Эберта, первого демократически избранного президента Германии.
Фонд им. К.Аденауэра – немецкий политический фонд, близкий к партии Христианско-демократический союз. С 1964 г. носит имя первого федерального Канцлера ФРГ. Фонд занимается политическим образованием, выступает за укрепление европейской интеграции, способствует развитию искусства и культуры.
Поездка организована Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан совместно с МИД с целью ознакомления немецкой стороны с масштабной работой по созданию и развитию в Сурхандарьинской области современной инфраструктуры, направленной на расширение и углубление взаимовыгодного приграничного сотрудничества с Афганистаном.
В частности, для германских экспертов с выездом на место организована презентация деятельности и потенциала Образовательного центра по обучению афганских граждан в г.Термезе, Международного логистического центра «Термез-Карго» и международного пункта пропуска «Термез – Хайратон», состоялся обстоятельный обмен мнениями о перспективных направлениях взаимовыгодного узбекско-германского сотрудничества.
Сегодня Германия является одним из главных партнёров и крупнейшим после США и Японии донором Афганистана. В период с 2002 по 2016 гг. Берлин направил на восстановление Афганистана около 4 млрд. евро. На сегодня ежегодная помощь ФРГ этой стране составляет более 500 млн. евро. Кроме того, Германия содействует стабилизации военно-политической ситуации в ИРА, прежде всего на севере страны. Так, в граничащей с Узбекистаном провинции Балх дислоцированы 1300 военнослужащих бундесвера, которые участвуют в подготовке вооружённых сил и правоохранительных структур ИРА.
Узбекистан и Германию объединяют общность видения и схожесть подходов к проблемам региональной безопасности в Центральной Азии. Берлин поддерживает инициативы Узбекистана по стабилизации ситуации в Афганистане. Стороны выступают за мирное урегулирование конфликта путём проведения переговоров и содействия социально-экономическому развитию Исламской Республики Афганистан.
Новый внешнеполитический курс Президента Узбекистана Ш.Мирзиёева в отношении Афганистана, основанный на принципах открытости, добрососедства, взаимного уважения и учета интересов, способствовал значительному расширению двусторонних связей. Важной частью этой политики стало активное участие Ташкента в деятельности различных многосторонних механизмов содействия мирному процессу и экономической реконструкции Афганистана, поддержка узбекской стороной вовлечения Кабула в региональные экономические процессы.
При этом Узбекистан тесно взаимодействует и координирует свою работу в данном направлении с Германией. В частности, вопросы урегулирования конфликта в Афганистане были всесторонне обсуждены в ходе состоявшихся в 2019 году переговоров на высшем уровне Ш.Мирзиёева с канцлером ФРГ А.Меркель в Берлине и президентом этой страны Ф-В.Штайнмайером в Ташкенте.
Так, по итогам подписания мирного соглашения между США и движением «Талибан» в Дохе 29 февраля т.г. спецпредставитель ФРГ по вопросам Афганистана и Пакистана М.Потцель заявил, что Узбекистан занимает важное место в установлении мира в ИРА и по вопросам Афганистана Берлин многие годы сотрудничает с Ташкентом. М.Потцель подчеркнул, что именно Президент Узбекистана Ш.Мирзиёев инициировал международную конференцию, направленную на установление мира в Афганистане.
Комментируя усилия Узбекистана по мирному урегулированию ситуации в Афганистане, ведущий немецкий политолог и специалист по Центральной Азии Гюнтер Кнабе также отметил выдающуюся роль Президента Узбекистана Ш.Мирзиёева в продвижении политико-дипломатических мер в данном направлении. С его слов, подписание мирного соглашения между США и «Талибаном» подтвердило правоту узбекского лидера в том, что альтернативы политическому урегулированию кризиса в Афганистане нет.
Следует отметить, что после избрания Шавката Мирзиёева в качестве Президента Узбекистана сотрудничество с Афганистаном вышло на качественно новый уровень.
Так, по сравнению с 2015 г. объем товарооборота между Узбекистаном и Афганистаном по итогам 2019 г. вырос на 28,2% и составил 617,6 млн. долл. При этом экспорт Узбекистана за указанный период увеличился с 444,4 до 614,7 млн. долл. Значительно (в 5 раз) увеличился и импорт афганских товаров и услуг на узбекский рынок (с 600 тыс. до 3 млн. долл.). При этом расширилась номенклатура поставляемых в Узбекистан афганских товаров. Если раньше импорт Узбекистана из Афганистана формировался в основном за счет транспортных услуг (95%), то сегодня на узбекский рынок поступают продовольственные товары, живые деревья и растения, пушно-меховое сырье, механическое оборудование, строительные материалы, живой скот (овцы и козы). Это, в свою очередь, является важным стимулом для развития народного хозяйства Исламской Республики Афганистан. О стремительном развитии торгово-экономических отношений свидетельствует увеличение объема железнодорожных грузоперевозок между странами, который по итогам 2019 г. вырос на 10% и достиг 1,1 млн. тонн. Интенсификация двусторонних отношений видна и на росте пассажиропотока в 2019 г. на 19,7% (294,4 тыс. чел.).
Соответственно растет и количество туристов из Афганистана. В частности, по итогам 2019 г. количество туристов из ИРА составило 62,5 тыс. чел. При этом только за январь т.г. Узбекистан посетили 4559 афганских граждан, что показывает рост на 28,3% по сравнению с аналогичным периодом 2019 г.
Важным практическим шагом в расширении двустороннего сотрудничества стало создание Международного логистического центра «Термез-Карго». Этот крупный логистический терминал расположен в Термезском районе Сурхандарьинской области в непосредственной близости к границе с Афганистаном, призван содействовать экспортно-импортным и транзитным грузопотокам между двумя странами с выходом на рынки стран Европы и Азии.
Приоритетным направлением узбекского-афганского сотрудничества является активизация взаимодействия в сфере транспорта и энергетики. В частности, в ходе визита президента Афганистана А.Гани в Узбекистан в декабре 2017 г. были достигнуты договорённости по строительству линии электропередачи (ЛЭП) «Сурхан – Пули-Хумри» и железной дороги «Мазари-Шариф – Герат».
Говоря о взаимодействии в энергетической сфере, также следует отметить, что по сравнению с 2002 г. объем поставок электроэнергии из Узбекистана в Афганистан увеличился в 30 раз. При этом, с января 2018 г. Узбекистан снизил цену на электроэнергию, поставляемую в Афганистан, с 7 до 5 центов.
Запуск линии электропередачи «Сурхан – Пули-Хумри» будет способствовать решению проблемы дефицита энергии и созданию новых предприятий и рабочих мест. В частности, пропускная способность ЛЭП в день составляет 24 млн. кВТ/ч (в год – до 6,0 млрд. кВт/ч), что позволит увеличить поставки электроэнергии в Афганистан на 4,0 млрд. кВт/ч и обслуживать 10 млн. домохозяйств в день.
В свою очередь, строительство новой железной дороги «Мазари-Шариф – Герат» внесет существенный вклад в экономическое восстановление Афганистана. По предварительным данным, после запуска железной дороги внешнеторговый оборот ИРА увеличится на 50%, а прогнозируемый объем транзита грузов в первый год эксплуатации составит около 5,3 млн. тонн, в дальнейшем – до 15 млн. тонн/год. С запуском железной дороги рабочими местами будут обеспечены порядка 30 тыс. чел., ежегодный доход от транзита составит 400 млн. долл.
С учетом ключевой роли вопроса образования афганских граждан в обеспечении безопасности и стабильности в Афганистане, в январе 2018 г. в г.Термезе был открыт Образовательный центр, в котором афганская молодежь имеет возможность обучаться по 17 направлениям высшего и 16 – среднего специального, профессионального образования.
К настоящему времени 136 афганских студентов окончили обучение в Центре, из которых 96 получили дипломы бакалавра по направлению узбекский язык и литература, 40 прошли краткосрочные курсы по русскому языку, а также навыкам сельского хозяйства и предпринимательства. Сегодня некоторые из них работают в парламенте, министерствах и ведомствах страны, преподают в вузах Афганистана, ведут самостоятельный бизнес.
С сентября 2019 года в Образовательном центре по направлениям «узбекский язык и литература», «акушерство и сестринское дело», «наземные транспортные системы и их эксплуатация» обучаются 172 студента, из которых 46 составляют девушки.
Важно отметить, что наряду с учебной программой для афганских граждан также организованы кружки по швейному и парикмахерскому делу, ковроткачеству, лепке, рисованию, рукоделию, скульптуре и другим востребованным профессиям. Это, с одной стороны, позволяет более эффективно организовать свободное времяпрепровождение учащихся, с другой стороны приобрести навыки, которые они могут применять в будущем для получения дополнительного заработка.
Более того, совместно с зарубежными партнёрами планируется организация в Центре краткосрочных курсов для афганцев с учетом их потребностей. В частности, с китайской стороной прорабатывается вопрос проведения курсов для представителей Министерства развития сёл Афганистана, американской стороной – повышения квалификации афганских инженеров по эксплуатации и строительству автомобильных дорог и офицеров афганской полиции по борьбе с наркотиками.
При финансовой поддержке стран ЕС, в том числе ФРГ, прорабатывается вопрос организации обучения в Образовательном центре афганских специалистов, в том числе медицинского персонала из Афганистана. Германия выделила на эти цели 17,5 млн. евро.
Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану И.Иргашев, сопровождавший германскую делегацию, отметил, что консолидация усилий региональных и мировых держав в реализации крупных проектов в сфере транспорта, энергетики, торговли, инвестиций и образования в ИРА является непременным условием скорейшего достижения долгосрочного мира и стабильности в Афганистане.
На сегодняшний день Узбекистан обладает всеми необходимыми возможностями по осуществлению совместных проектов с зарубежными партнёрами практически во всех сферах, имеющих важное значение в деле обеспечения стабильности и устойчивого развития Афганистана.
В этой связи, как отметил И.Иргашев, в ходе поездки в Термез особое внимание уделено обсуждению с германскими партнёрами перспектив развития двустороннего сотрудничества в сферах: 1) обучения и профессиональной подготовки афганских кадров на базе Центра по обучению афганских граждан в Термезе; 2) совместного использования потенциала международного логистического центра «Термез-Карго»; 3) открытия совместных предприятий в Свободной экономической зоне «Термез» для развития приграничной торговли с Афганистаном.
Главы региональных представительств германских фондов им. К.Аденауэра и Ф.Эберта в Центральной Азии Р.Хайне и К.Мор дали высокую оценку реализуемым Узбекистаном масштабным мерам по социально-экономическому содействию Афганистану, выразили глубокую заинтересованность в налаживании взаимовыгодного сотрудничества в данной сфере. По словам К.Мора, сегодня, к сожалению, в мире, в том числе в Германии, преобладает информация о совершаемых терактах, непрекращающейся многолетней войне в Афганистане. В результате, в мировом сообществе утвердилось однобокое представление об этой стране как об источнике перманентных угроз. Это, с одной стороны, лишает людей надежды в достижение долгожданного мира в Афганистане, с другой – формирует мнение о тщетности международных усилий по урегулированию конфликта в этой стране.
Однако, как отметил К.Мор, «сегодня мы благодаря нашим узбекским партнерам стали свидетелями другой, созидательной стороны Афганистана. В беседах с учащимися Центра мы увидели в глазах афганской молодежи стремление к знаниям, готовность внести посильный вклад в установление мира и обеспечение устойчивого развития в Афганистане. Это вселяет надежду, веру в мирное будущее Афганистана и еще раз подчеркивает востребованность инициатив Президента Узбекистана Ш.Мирзиёева по консолидации усилий международного сообществе в деле мирной реконструкции этой многострадальной страны».
Кроме того, как считают немецкие эксперты, принципиальный подход Узбекистана по урегулированию конфликта в Афганистане, основанный на оказании всестороннего содействия в восстановлении афганского народного хозяйства, достижении исключительно мирным путем общенационального согласия в обществе и вовлечении Афганистана в региональные экономические связи, заслуживает высокой оценки и представляет большой интерес, в том числе научно-практический, с точки зрения решения других конфликтов, которые имеют место в различных регионах мира.
Первый заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан А.Неъматов сообщил, что сегодня между аналитическими центрами Узбекистана и Германии налажено плодотворное сотрудничество. На регулярной основе проводятся различные встречи, «круглые столы», семинары и конференции по актуальным вопросам региональной и международной безопасности. Так, в июне т.г. в г.Ташкенте совместно с Фондом имени К.Аденауэра планируется проведение международного семинара с участием представителей Афганистана, Пакистана и Германии на тему стабилизации ситуации в Афганистане и реализации социально-экономических проектов.
Кроме того, при содействии Фонда в сентябре т.г. в гг. Брюсселе и Берлине запланирована организация «круглых столов», посвященных вопросам устойчивого развития Центральной Азии, эффективного сотрудничества при реализации Стратегии ЕС по ЦА. Подобные встречи позволяют выработать стратегические и опережающие предложения по обеспечению безопасности в Центральной Азии и дальнейшему развитию межгосударственных отношений.
Состоявшийся визит в г.Термез с руководителями региональных представительств Фондов им. К.Аденауэра и Ф.Эберта, как отметил А.Неъматов, призван способствовать укреплению многоплановых отношений между Узбекистаном и Германией в контексте содействия социально-экономическому развитию Афганистана, а также вовлечению и интеграции этой страны в транспортно-логистические и экономические процессы Центральной Азии.