Шу йилнинг 23 май куни Ўзбекистон Қуролли Кучлар академиясида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти экспертларининг Буюк Британия Мудофаа тадқиқотлари қироллик коллежининг бир гуруҳ тингловчилари, жумладан Aвстралия, Қувайт, Непал, Янги Зеландия, Уммон, Покистон, Япония ва бошқа мамлакатларнинг вакиллари билан учрашув ўтказилди.
Ҳарбий муассаса Буюк Британиядаги энг қадимги академик муассасалардан бири бўлиб, миллий мудофаа ва халқаро хавфсизлик соҳаларида ҳарбий, дипломатик ва бошқа давлат хизматлари учун мутахассисларни тайёрлайди.
Учрашув давомида Марказий Осиёда минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари ва бу жараёнларда Ўзбекистоннинг ўрни, Aфғонистондаги вазиятни барқарорлаштириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистоннинг минтақада ҳамкорликни чуқурлаштириш, Марказий Осиёда барқарор ривожланиш ва барқарорликни таъминлаш, шунингдек, халқаро кун тартибидаги долзарб масалалар бўйича позицияси британиялик меҳмонлар эътиборига ҳавола этилди.
Хусусан, СМТИ директорининг биринчи ўринбосари Aкромжон Неъматов 2016 йилдан бошлаб Марказий Осиёда вазият кескин ўзгарганини таъкидлади. Биргаликдаги саъй-ҳаракатлар туфайли минтақада ўзаро ишонч ва яқинликка қаратилган муҳим янги сиёсий муҳит яратилди.
Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон Республикаси ташқи сиёсий фаолиятининг асосий устувор йўналиши Марказий Осиё минтақаси эканлиги алоҳида таъкидланди. Мамлакатимизда фаол мулоқот, тенглик, манфаатларни ҳисобга олиш, оқилона муроса тамойиллари етакчилик қилади.
Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувлари ташкил этилгани минтақадаги муносабатларнинг янги босқичига ёрқин мисол бўла олади. Минтақавий ҳамкорликнинг янги форматлари – парламентлараро форум, иқтисодий форум, етакчи аёллар форуми фаол ишлай бошлади.
Иқтисодий ҳамкорликнинг янги шакллари – инвестиция фондлари, чегара савдо ва саноат зоналари, саноат кооперацияси лойиҳалари 2016 йилдан 2022 йилгача қўшма корхоналар сонини беш бараварга, минтақалараро товар айирбошлаш ҳажмини эса 4 баробарга – 5,5 миллиард доллардан 20 миллиард долларга кўпайтириш имконини берди.
Британиялик меҳмонлар билан суҳбат чоғида СМТИ экспертлари Ўзбекистон бугунги кунда жамият ва давлатни янгилаш, шахснинг ҳуқуқ ва эркинликларини янада мустаҳкамлаш, фуқаролик жамиятини таъминлаш ва ривожлантириш учун давлат масъулиятини ошириш билан боғлиқ муҳим ва мураккаб ислоҳотларни амалга ошириш жараёнида эканлигига ҳам эътибор қаратди.
Шу муносабат билан A.Неъматов амалга оширилаётган конституциявий ислоҳотларнинг айрим жиҳатлари, 2022-2026 йилларда Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегиясининг устувор йўналишларига батафсил тўхталиб ўтди.
Ўз навбатида, Буюк Британия делегацияси раҳбари С.Дейнтон уларнинг Ўзбекистонга ташрифи халқаро стратегик тадқиқотлар йўналишидаги олий ўқув юртидан кейинги таълим дастури доирасида амалга оширилганини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, Ўзбекистонга келишидан олдин бир гуруҳ тингловчилар Грузия ва Қозоғистонда бўлган ва у ерда етакчи таҳлилий марказлар ва эксперт доиралари билан минтақавий хавфсизлик ва барқарорлик масалаларини ҳам муҳокама қилган.
Учрашув якунлари бўйича Ўзбекистон ва Буюк Британиянинг таҳлилий ва академик доиралари ўртасида ўзаро манфаатли йўналишлар бўйича ҳамкорликни давом эттиришга томонларнинг тайёрлиги билдирилди.

Военное учреждение является одним из старейших британских академических институтов, осуществляющих подготовку специалистов для военной, дипломатической и другой государственной службы в сфере национальной обороны и международной безопасности.
В ходе встречи были обсуждены вопросы укрепления регионального сотрудничества в Центральной Азии и роль Узбекистана в этих процессах, а также перспективы стабилизации ситуации в Афганистане.
До британских гостей была доведена позиция Узбекистана по углублению взаимодействия в регионе и обеспечению устойчивого развития и стабильности в Центральной Азии, а также по актуальным вопросам международной повестки.
В частности, первый заместитель директора ИСМИ Акромжон Неъматов отметил, что с 2016 года ситуация в Центральной Азии кардинально изменилась. Благодаря совместным усилиям в регионе создана принципиально новая политическая атмосфера, направленная на укрепление доверия и сближение.
В данном контексте, особо отмечено, что главным приоритетом внешнеполитической деятельности Республики Узбекистан является регион Центральной Азии. Принципы, которыми руководствуется наша страна – это проактивный диалог, равноправие, учет интересов, разумный компромисс.
Ярким примером нового уровня отношений в регионе является учреждение Консультативных встреч глав государств Центральной Азии. Активно начали функционировать новые форматы регионального сотрудничества – межпарламентский форум, экономический форум, форум женщин лидеров.
Новые формы экономического сотрудничества – инвестиционные фонды, приграничные торгово-индустриальные зоны, проекты промышленной кооперации – позволили с 2016 г. по 2022 г. увеличить число совместных предприятий в пять раз, а внутрирегиональная торговля выросла в 4 раза – с $5,5 млрд до $20 млрд.
В ходе беседы с британскими гостями экспертами ИСМИ также акцентировано внимание, что сегодня Узбекистан находится в процессе осуществления важных и непростых реформ, связанных с обновлением общества и государства, дальнейшим укреплением прав и свобод личности, повышением ответственности государства за обеспечение и развитие гражданского общества.
В этой связи, А.Неъматов подробно остановился на отдельных аспектах проведенной Конституционной реформы, а также приоритетных направлениях Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы.
В свою очередь, глава Британской делегации С.Дейнтон сообщил, что их визит в Узбекистан состоялся в рамках программы последипломного образования в области международных стратегических исследований. С его слов, до приезда в Узбекистан группа слушателей посетила Грузию и Казахстан, где они также обсудили региональные проблемы безопасности и стабильности с ведущими аналитическими центрами и экспертными кругами.
По итогам встречи выражена обоюдная готовность продолжить сотрудничество между аналитическими и академическими кругами Узбекистана и Великобритании в сферах, представляющих взаимный интерес.