Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институтининг директор ўринбосари Санжар Валиев бошчилик қилган делегация таркибидан Марказий Осиё халқаро институти ва Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази экспертлари ҳам ўрин олди.
Учрашувда экспертлар Ўзбекистон ва Корея Республикаси ўртасидаги кўп қиррали савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг муҳим жиҳатлари, ҳамкорликда амалга оширилаётган йирик инвестициявий лойиҳалар жараёнини муҳокама қилишди. Шунингдек, икки мамлакат ўртасидаги стратегик шерикчиликни янада мустаҳкамлашнинг истиқболли йўналишлари бўйича фикр алмашишди.
Корея институти раҳбарига Янги Ўзбекистон стратегияси доирасидаги ислоҳотларнинг устувор йўналишлари ва Марказий Осиёда минтақавий ҳамкорликни чуқурлаштириш, стратегик ҳамкор мамлакатлар, жумладан Корея Республикаси билан ўзаро ҳамкорликни кенгайтириш бўйича белгиланган режалар тўғрисида долзарб маълумотлар тақдим этилди.
Ўз навбатида, Хингчжонг Ким Ўзбекистон иқтисодий салоҳиятга эга бўлган ва Марказий Осиёда Сеулнинг муҳим шериги эканини қайд этди.
Институт раҳбарининг сўзларига кўра, президент Шавкат Мирзиёевнинг қайта сайланганидан сўнг ҳорижий мамлакатлар ўртасида биринчи бўлиб Корея Республикасига давлат ташрифини амалга ошириши ҳам икки томонлама муносабатларнинг ўзига хос хусусиятидан далолат беради.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Корея ўртасидаги стратегик ҳамкорлик самарали хусусият касб этиб, олий даражадаги мунтазам алоқалар ва давлатлараро мулоқотнинг мустаҳкам йўлга қўйилган механизмлари томонларнинг ўзаро ҳамкорлигининг янги босқичига киришиши учун мустаҳкам асос бўлди.
Шу нуқтаи назардан, Хингчжонг Ким жараёнларни рақамлаштириш, “яшил” иқтисодиёт, глобал таъминот занжирларини қайта форматлаш, инфекцион пандемияларга қарши курашиш каби жадал ривожланаётган йўналишлар бўйича ҳамкорликни янада чуқурлаштириш борасида қатор таклифларни илгари сурди.
Бундан ташқари тадқиқот институтлари вакиллари Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиши иқтисодиётнинг етакчи тармоқларига таъсирини баҳолаш ва савдо музокараларини ўтказиш стратегияси бўйича илгари ўтказилган қўшма илмий ишлар натижаларини муҳокама қилишди.
Учрашув якунида илмий-амалий тадбирлар ўтказиш орқали Ўзбекистон ва Корея ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш бўйича қўшма ишларни давом эттиришга келишиб олинди.
Хусусан, «5+1» форматидаги икки томонлама ва минтақавий лойиҳалар, ўзбекистонлик тадқиқотчиларнинг Корея иқтисодий сиёсат халқаро институтига стажировкага юбориш ва таҳлилий мақолаларни чоп этиш каби масалалар муҳокама қилинди.
Эслатиб ўтамиз, Корея иқтисодий сиёсат халқаро институти глобал иқтисодий муаммоларни таҳлил қилиш ва ривожланаётган бозор иқтисодиётига эга мамлакатлар бўйича тадқиқотлар ўтказиш бўйича Кореядаги етакчи илмий-тадқиқот институтлардан бири ҳисобланиб, Осиёдаги энг кучли 5 та таҳлилий марказлар қаторига киради.

Президент ведущего южнокорейского института обсудил с узбекскими экспертами перспективы развития стратегического партнёрства между двумя странами
10 декабря в Сеуле состоялась рабочая встреча делегации аналитических центров Узбекистана с президентом Корейского института международной экономической политики (КИМЭП) Хынгчжонг Ким.
В состав делегации возглавляемой заместителем директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Санжаром Валиевым вошли эксперты Международного института Центральной Азии и Центра экономических исследований и реформ.
На встрече эксперты обсудили наиболее важные аспекты многопланового торгово-экономического сотрудничества между Узбекистаном и Республикой Корея, ход реализации совместных крупных инвестиционных проектов, а также обменялись мнениями по перспективным направлениям дальнейшего углубления стратегического партнёрства между двумя странами.
Главе корейского института была представлена актуальная информация о приоритетах дальнейших реформ в рамках Стратегии развития Нового Узбекистана, а также намечаемых шагах по углублению регионального сотрудничества в Центральной Азии и расширению взаимодействия со странами – стратегическими партнёрами, среди которых Республика Корея занимает особое место.
В свою очередь, Хынгчжонг Ким подчеркнул, что Республика Узбекистан обладает серьёзным экономическим потенциалом и является важнейшим партнёром Сеула в Центральной Азии. По мнению президента КИМЭП, выбор Шавкатом Мирзиёевым для своего первого государственного визита после переизбрания Республики Корея, среди стран дальнего зарубежья, указывает на особый характер двусторонних взаимоотношений.
В последние годы узбекско-корейское стратегическое партнёрство приобрело насыщенный и продуктивный характер, а регулярные контакты на высшем уровне и налаженные механизмы межгосударственного диалога стали прочной основой для выхода сторон на новый этап взаимодействия.
В данном контексте, Хынгчжонг Ким выдвинул ряд предложений о дальнейшем углублении сотрудничества в таких динамично развивающихся направлениях, как цифровизация процессов, «зелёная» экономика, переформатирование глобальных цепочек поставок и противодействие инфекционным пандемиям.
В рамках встречи особое внимание также было уделено рассмотрению идеи о том, что инициированное главой Узбекистана выстраивание взаимосвязанности регионов Центральной и Южной Азии может выступить связующим звеном в реализации Новой Северной и Южной экономической политики Республики Корея. Данные концептуальные программы двух стран создают условия для синергии усилий в создании новых цепочек поставок и экономических коридоров.
Кроме того, представители исследовательских институтов обсудили результаты проведённых ранее совместных научных работ по оценке эффектов от вступления Узбекистана в ВТО на ведущие отрасли экономики и стратегии ведения торговых переговоров.
По итогам встречи достигнуты договорённости о продолжении совместной работы по дальнейшему укреплению узбекско-корейского многопланового сотрудничества посредством проведения мероприятий научно-практического характера. В частности, обсуждены возможные проекты двустороннего и регионального характера в формате «5+1», стажировки узбекских исследователей в КИМЭП и взаимные публикации аналитических статей.
Напомним, КИМЭП является одним из ведущих научно-исследовательских институтов Кореи в области анализа глобальных экономических проблем и проведения исследований стран с развивающейся рыночной экономикой и входит в топ-5 «мозговых центров» Азии. ИСМИ и ЦЭИР установлено сотрудничество с КИМЭП в рамках информационно-аналитического сопровождения процесса вступления Республики Узбекистан в ВТО.