Сўнгги вақтларда Афғонистонда тинчлик ўрнатиш масаласида янги ижобий жараёнлар пайдо бўлмоқда. Хусусан, АҚШ ва “Толибон” ҳаракати ўртасида тарихий тинчлик шартномаси имзоланди.
Охирги 20 йилда иккинчи маротаба муқаддас Рамазон ойи муносабати билан уч кунлик ўқ отишни тўхтатиш эълон қилинди. Расмий Кобул ва толиблар ўртасида ўзаро маҳбусларни озод этиш давом этмоқда.
Узоқ вақт мобайнидаги беқарорликдан сўнг Афғонистонда сиёсий инқирозга барҳам берилди, Ашраф Ғани ва Абдулла Абдулла ўртасида ҳокимият тақсимоти бўйича келишув имзоланди.
Ўнлаб йиллар давом этган можаро ечимини топди, дейишга ҳали эрта, аммо мазкур муаммонинг ҳал этилишига умид қилиш учун асослар мавжуд.
Хусусан, 40 йиллик урушдан сўнг миллионлаб афғонлар учун ўзаро низоларни ҳал этиш ва тинч ҳаётга ўтиш учун имконият пайдо бўлди.
Халқаро ҳамжамият томонидан Афғонистондаги урушни тўхтатиш учун бир неча бор уринишлар бўлган. Лекин нега айнан ҳозир узоқ йиллардан буён азият чекаётган Афғонистонда тинчлик ўрнатиш учун аниқ имкониятлар пайдо бўлди деяпмиз? Бунга нима сабаб? Нима ҳал қилувчи аҳамият касб этди?
2018 йил март ойида Афғонистон бўйича бўлиб ўтган Тошкент халқаро конференцияси афғон йўналишида тинчлик саъй-ҳаракатларини қайта кўриб чиқилишида ҳал қилувчи ролни ўйнади, десак муболаға бўлмайди. Шахсан Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан ўтказилган ушбу анжуман жаҳон ҳамжамияти эътиборини Афғонистон Ислом Республикасида давом этаётган урушга яна бир бор қайтарди.
Тошкент конференциясида Афғонистон тақдирига бефарқ бўлмаган барча давлатларнинг ташқи ишлар вазирлари, Афғонистон президенти Ашраф Ғани ва юқори мартабали дипломатлар иштирок этди. Анжуман якунида Афғонистонда тинчлик ўрнатишнинг асосий тамойилларини белгилаб берган Тошкент декларацияси қабул қилинди.
Яна ҳам аниқроқ айтганда, мамлакатда тинчликни ўрнатиш стратегияси бўйича иштирокчилар томонидан келишувга эришилди.
Аслини олиб қараганда, афғон муаммосини ҳал этишда иштирок этаётган барча давлатлар Афғонистонда тинчликка фақатгина қуролларни ташлаб, афғон сиёсий кучлари ўртасида кенг мулоқотни бошлаш орқали эришиш мумкинлиги тўғрисидаги фундаментал ғояни тушунишди.
Бундан ташқари, айнан ўзбек заминида бўлган учрашувдан сўнг Афғонистонни минтақавий ҳамкорлик платформасига айлантириш ва геосиёсий рақобатнинг авж олган саҳнаси сифатида қабул қилмаслик лозимлиги тўғрисида кенг тушунча шаклланди.
Тошкент конференцияси ва Ўзбекистон раҳбариятининг афғон можаросини тинч йўл билан ҳал этиш борасидаги саъй-ҳаракатлари алоҳида аҳамиятга эга эканини тасдиқлаш учун Афғонистон Президенти Ашраф Ғанининг шу йилнинг март ойи охирларида айтган қуйидаги сўзларини келтириб ўтмоқчиман: “Икки йил олдин Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан ўтказилган Афғонистон бўйича Тошкент халқаро конференцияси муҳим воқеа — афғон муаммосини тинч йўл билан ҳал этиш учун сиёсий жараённи бошлаш, манфаатдор томонлар ўртасида ўзаро мулоқотнинг мақбул шакллари ва механизмларни қидиришда бошланғич нуқта бўлди”.
Афғонистондаги вазиятни барқарорлаштириш борасидаги кейинги муҳим босқич — 2020 йилнинг 29 февралида Қатар пойтахти Дохада АҚШ ва “Толибон” ҳаракати ўртасида тинчлик битими имзоланиши бўлди. Унда мамлакатда тинчликка эришиш учун муҳим бўлган деярли барча асосий шартлар — зўравонликни камайтириш, хорижий қўшинларнинг чиқиб кетиши, маҳбусларнинг озод этилиши ва натижада Афғонистондаги барча сиёсий кучларни қамраб олувчи — инклюзив мулоқотнинг йўлга қўйилиши кўрсатиб ўтилган.
Энг муҳими, аввал муросага келмаган рақиблар — АҚШ ва “Толибон” ҳаракати урушни тўхтатиш зарурлиги тўғрисида биринчи марта келишиб олдилар.
Ушбу муҳим шартномани имзолаганлар, шу жумладан “Толибон” ҳаракатининг Қатардаги сиёсий ваколатхонаси раҳбари Мулла Бародар, тинчлик ўрнатиш жараёнини олдинга силжишида кўрсатган ёрдамлари учун етакчи давлатлар қатори Ўзбекистонга ҳам самимий миннатдорлик билдирди.
Албатта, Афғонистон масаласида ҳали сўнгги нуқта қўйилгани йўқ. Шубҳасиз, олдинда қилиниши лозим бўлган кўп ишлар бор, чунки АҚШ ва “Толибон” ҳаракати ўртасидаги келишув бу тинчликка эришиш йўлининг фақатгина бошланишидир.
Тинчлик сари қўйилган яна бир муҳим қадам бу — шу йил май ойининг ўрталарида Кобулда Президент Ашраф Ғани ва ҳукуматнинг собиқ раҳбари, Президентликка номзод Абдулла Абдулла томонидан Инклюзив ҳукуматни ташкил этиш ва Миллий ярашув олий кенгашини тузиш тўғрисидаги келишувнинг имзоланиши бўлди.
Ушбу ҳужжат билан мамлакатнинг сиёсий раҳбарлари тенглик асосида инклюзив ҳукумат тузишга рози бўлиб, мамлакатдаги қўшҳокимликка барҳам беришди. Эндиликда Абдулла Абдулла — Миллий ярашув олий кенгашининг раҳбари ҳисобланиб, Афғонистондаги тинчлик жараёнига, яъни толиблар билан тўғридан-тўғри музокараларга раҳбарлик қилади.
Бундан ташқари, унинг жамоаси аъзолари 50 фоиз вакиллик асосида вазирликлардаги лавозимларга тайинланади. Шундай қилиб, яқинда ташкил этилган Миллий ярашув олий кенгаши расмий давлат органига, унинг раҳбари эса мамлакатдаги иккинчи шахсга айланади.
Афғон сиёсий кучлари ўртасидаги миллий манфаатлар асосидаги бундай бирлашиш афғон инқирозининг тез орада тугашига ишонч уйғотади ва умидни кучайтиради.
Энди афғон инқирози ҳал қилинишининг навбатдаги, эҳтимол энг қийин босқичи, яъни қарама-қарши томонлар ўртасида тўғридан-тўғри музокараларни ўтказиш даври келди. Ҳамма кенг қамровли қуролли ҳаракатларнинг тўхтатилиши эълон қилинишини, мамлакатни тинч ривожланишнинг долзарб муаммоларини ҳал қилиш йўлида барча ички кучлар биргаликда иш олиб боришини кутмоқда.
Ҳозирги босқичда нафақат афғонлараро тинчлик музокараларини бошлаш, балки энг муҳими эришилган келишувларга қатъий риоя этилиши учун дунё ҳамжамиятининг саъй-ҳаракатларини бирлаштириш ҳисобланади.
Ўзбекистон ушбу ёндашувни қўллаб-қувватлайдиган давлатлар билан биргаликда фаол иш олиб бормоқда. Ўзбекистон, Германия, Индонезия, Норвегия ва Қатарнинг жорий йилнинг 24 май куни имзоланган қўшма баёноти ана шундай конструктив халқаро ҳамкорликка мисолдир. Сулҳ эълон қилиниши ва Афғонистондаги тинчлик жараёнини қўллаб-қувватлаган ҳолда ҳамфикр давлатлар “афғон курашувчи кучлари томонидан ярашиш масаласида сўралган ҳар қандай ёрдамга тайёр” эканини таъкидладилар.
Беш томонлама мурожаат, шунингдек, яқин кунларда афғонлараро мулоқотни зудлик билан бошлашга доир қўшимча чоралар кўриш тўғрисидаги чақирувни ўз ичига олган.
Бу қўшма баёнот Тошкентнинг Афғонистонни барқарорлаштиришга бўлган ёндашуви тизимли ва изчил эканининг яна бир ёрқин тасдиғи бўлди. Ўзбекистон Президенти Ш.Мирзиёев бир неча бор таъкидлаганидек, мамлакатимиз тинчлик жараёнини ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга, кенг қамровли қуролли ҳаракатлар тўхтатилиши эълон қилинишини илгари суришга ва шу тариқа Афғонистон ва бутун минтақа тарихида янги давр бошланишига тайёр.
Ўзбекистон Президенти Тошкент форуми минбаридан туриб, Афғонистон бўйича сиёсатнинг асосий тамойилларини аниқ белгилаб берди. Хусусан:
— Афғонистон Ўзбекистонга дўст мамлакат, афғон халқи билан бизни яқин дўстлик ва қардошлик ришталари боғлаб туради;
— уруш — бу афғонларнинг танлови эмас, афғонларнинг ўзларига тегишли бўлган ва улар томонидан бошқариладиган тинчлик ва ярашиш жараёнини қўллаб-қувватлаш керак;
— биз бу мамлакатда афғон халқининг тинч келажагини таъминлашдан бошқа бирор-бир мақсадни кўзламаймиз.
Кўриниб турибдики, Афғонистонни барқарорлаштириш минтақавий ҳамкорлик меъморчилигини тубдан ўзгартиришга, Марказий ва Жанубий Осиёнинг улкан ҳудудларида алоқаларни чуқурлаштириш учун мутлақо янги шарт-шароитларни яратишга қодир.
Қолаверса, бугунги кунда Марказий Осиёдаги вазият тубдан ўзгарди. Бу ерда мутлақо янги сиёсий муҳит шаклланмоқда. Ўзбекистон Президентининг очиқ ва изчил ташқи сиёсати туфайли минтақада ўзаро ишончни мустаҳкамлаш, хавфсизлик ва барқарорлик муаммоларини ҳал этиш, иқтисодий ва маданий-гуманитар ҳамкорликни ривожлантириш учун қулай шарт-шароитлар яратилмоқда.
Буларнинг барчаси Марказий Осиё давлатларининг Ҳинд океани ва Форс кўрфази портларига энг қисқа чиқиш йўлини таъминлайдиган, Жанубий Осиёни Европа ва Хитой бозорлари билан боғлаш имконини берадиган трансминтақавий транспорт-коммуникация лойиҳаларини амалга оширишга кучли туртки бериши мумкин.
Ўзаро муносабатларни мустаҳкамлаш билан бирга, Марказий ва Жанубий Осиёда барқарор ривожланишнинг истиқболли “драйверлари” бўлиши мумкин бўлган энергетика, савдо ва иқтисодиёт соҳаларида кенг кўламли минтақавий лойиҳаларни ишга тушириш ва амалга ошириш учун қулай ички ва ташқи шароитлар яратилади.
Бундан ташқари, иқтисодий ривожланиш дастурларининг ўзи афғонлараро миллий ярашувга эришиш учун бошланғич бирлаштирувчи омил бўлиши мумкин.
Ўзбекистон Афғонистоннинг ҳақиқий дўсти бўлиб, уни ҳеч қачон оғир синов ва қийинчиликларда ёлғизлатиб қўймаган. Бошқа давлатлар пандемия муносабати билан Афғонистон билан чегараларни ёпиб қўйган бир пайтда Ўзбекистон афғон халқига нисбатан чинакам биродарлик муносабатини яна бир бор намоён этди.
Ўзбекистон Президентининг принципиал позицияси туфайли чегарамиз барча транспорт юк ташувлари учун доимо очиқ бўлиб қолмоқда. Озиқ-овқат, бирламчи эҳтиёждаги товарлар, хомашё ва ёқилғи юклари тўхтамасдан Афғонистонга бориб, бу қийин даврда мамлакатнинг нормал фаолият юритишини таъминламоқда.
Бундан ташқари, пандемия даврида, жорий йилнинг апрель ойида Ўзбекистон Президенти яна бир бор Афғонистон халқига гуманитар ёрдам кўрсатиш тўғрисида қарор қабул қилди. Афғонистон шимолида жойлашган Мозори шариф шаҳрига тонналаб ун, гуруч, ўсимлик ёғи, шакар, болалар кийимлари, тиббий ҳимоя, гигиена воситалари ва бошқа кўплаб маҳсулотлар етказиб берилди.
Хулоса ўрнида Афғонистон таркибий қисми бўлган Марказий Осиёда ўзининг аниқ устувор йўналишларини белгилаган Ўзбекистон уларни изчил амалга оширишни таъминлаб, минтақада тинчлик ва осойишталикни мустаҳкамлаш, барқарор ривожланиш ва фаровонликка ҳар томонлама ўз ҳиссасини қўшиш ниятида эканини яна бир бор таъкидлашни истардим.

В последнее время в вопросе афганского урегулирования появляются новые, позитивные тенденции.
Заключено историческое мирное соглашение между США и движением «Талибан». Второй раз за прошедшие 20 лет по случаю священного праздника Рамазан было объявлено о трехдневном прекращении огня. Продолжается взаимное освобождение пленных властями в Кабуле и талибами.
После долгого периода неопределенности в Афганистане преодолен политический кризис, достигнуто соглашение о разделе власти между Ашрафом Гани и Абдуллой Абдуллой.
Еще рано говорить об окончательном урегулировании продолжающегося несколько десятилетий конфликта, но основания для осторожного оптимизма все же есть. Для миллионов афганцев после четырех десятилетий войн и междоусобиц появился шанс на мирную жизнь.
Международное сообщество предпринимало немало попыток положить конец войне в Афганистане. Но почему именно сейчас появилась реальная возможность привнести мир в эту многострадальную страну? Что этому предшествовало? Что сыграло решающую роль?
Думаю, не будет преувеличением также сказать, что решающую роль в «перезагрузке» мирных усилий на афганском направлении сыграла и состоявшаяся в марте 2018 года Ташкентская международная конференция по Афганистану. Этот форум, инициированный лично Президентом Узбекистана, тогда вновь вернул утраченное внимание международного сообщества к продолжающемуся кровопролитию в Исламской Республике Афганистан.
На площадке в Ташкенте тогда собрались Ашраф Гани, министры иностранных дел, высокопоставленные дипломаты практически всех стран, кому была небезразлична судьба Афганистана. Принята Ташкентская декларация, которая заложила ключевые принципы мирного урегулирования. Фактически достигнут консенсус в отношении стратегии дальнейшего строительства мира в стране.
По сути, все пришли к пониманию основополагающего факта: достичь мира в Афганистане можно только сложив оружие, начав широкий межафганский диалог.
Кроме того, именно после встречи на узбекской земле сформировалось широкое понимание того, что Афганистан должен трансформироваться в площадку регионального сотрудничества, а не восприниматься как авансцена геополитического соперничества.
В подтверждение факта об особой значимости как самой конференции, так и усилий руководства Узбекистана по мирному урегулированию афганского кризиса хотелось бы привести слова Президента Афганистана Ашрафа Гани, который в конце марта этого года отметил: «Ташкентская международная конференция по Афганистану, проведенная два года назад по инициативе Президента Республики Узбекистан, стала ключевым событием - «отправной точкой» в процессе запуска политического процесса по мирному урегулированию афганской проблемы, поиска взаимоприемлемых форм и механизмов диалога заинтересованных сторон».
Следующим важным этапом стало подписание 29 февраля 2020 года в столице Катара городе Дохе Соглашения между США и движением «Талибан». В нем были обозначены практически все важные условия достижения мира в стране - снижение насилия, вывод иностранных войск, освобождение пленных и как итог - запуск инклюзивных межафганских переговоров.
Самое главное, впервые ранее непримиримые противники - США и талибы - пришли к единому мнению о необходимости положить конец этой войне.
Подписанты этого важного Соглашения, в том числе глава политического офиса движения «Талибан» в Катаре мулла Бародар, выразили Узбекистану, наряду с другими ключевыми странами, искреннюю благодарность за оказанное содействие в продвижении мирного процесса.
Конечно, в афганском вопросе еще не поставлена точка. Несомненно, впереди предстоит еще много работы, поскольку Соглашение - это не конец, а только начало пути к миру.
Не менее важным шагом вперед, навстречу миру стало подписание Президентом Ашрафом Гани и бывшим главой Исполнительной власти, кандидатом на пост президента Абдуллой Абдуллой в середине мая текущего года в Кабуле Соглашения о создании инклюзивного правительства и Высшего Совета национального примирения.
Этим документом политические лидеры страны положили конец двоевластию в стране, согласившись на формирование инклюзивного правительства на основе паритета.
Теперь Абдулла Абдулла является главой Высшего совета национального примирения. По сути, он возглавит мирный межафганский процесс, т.е. прямые переговоры с движением «Талибан».
К тому же представители его команды будут назначаться на должности в ключевые министерства на основе 50-процентного представительства. Фактически вновь созданный Высший совет национального примирения становится официальным государственным органом, а его глава - вторым лицом в стране.
Подобное объединение вокруг общенациональных интересов вселяет оптимизм и укрепляет надежду на скорейшее завершение афганского кризиса.
Теперь наступает следующая, пожалуй, наиболее сложная фаза разрешения конфликта - это прямые переговоры противоборствующих сторон. Все ожидают объявления режима всеобъемлющего прекращения огня, согласованной работы всех внутриафганских сил над актуальными проблемами мирного развития страны.
В связи с этим на текущем этапе не может быть ничего важнее консолидации усилий мирового сообщества, чтобы не только запустить мирные межафганские переговоры, но и содействовать реализации всех пунктов достигнутых договоренностей.
Узбекистан в сотрудничестве с партнерами, разделяющими данную точку зрения, уже активно действует в этом направлении. Пример подобного конструктивного международного взаимодействия - подписанное 24 мая Совместное заявление Узбекистана, Германии, Индонезии, Норвегии и Катара. Приветствуя перемирие и выражая поддержку мирному процессу в Афганистане, страны-единомышленники заверили, что «готовы оказать в деле межафганского примирения любую помощь, какую запросят стороны».
В пятистороннем обращении также озвучен призыв предпринять в ближайшие дни и недели дальнейшие шаги по безотлагательному началу внутриафганского диалога.
Подписанное Совместное заявление стало еще одним наглядным подтверждением системности и последовательности подхода Ташкента в вопросе стабилизации Афганистана. Как неоднократно подчеркивал Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, наша страна готова всесторонне поддерживать мирный процесс, содействовать полному прекращению огня и тем самым дать старт началу новой эры как в истории Афганистана, так и всего региона.
Выступая с трибуны Ташкентского форума, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев четко определил основные принципы своей афганской политики, а именно:
- Афганистан является дружественной страной, с его народом нас связывают тесные узы дружбы и братства;
- война - это не выбор афганцев, необходимо поддерживать процесс мира и примирения, возглавляемый и принадлежащий самим афганцам;
- мы не преследуем в этой стране каких-либо целей, кроме обеспечения мирного будущего афганского народа.
Очевидно, что стабилизация Афганистана способна принципиально изменить архитектуру регионального взаимодействия, создать кардинально новые условия для углубления связей на обширном пространстве Центральной и Южной Азии.
Тем более что сегодня ситуация в Центральной Азии принципиально изменилась. Здесь формируется абсолютно новая политическая атмосфера. Благодаря открытому и последовательному внешнеполитическому курсу Президента Узбекистана в регионе создаются благоприятные условия для укрепления взаимного доверия, решения проблем безопасности и стабильности, развития экономического и культурно-гуманитарного сотрудничества.
Все это может дать мощный толчок практической реализации трансрегиональных транспортно-коммуникационных проектов, которые позволят обеспечить наикратчайший выход государств Центральной Азии к портам Индийского океана и Персидского залива, соединить Южную Азию с рынками Европы и Китая.
С укреплением взаимосвязанности также будут формироваться благоприятные внутренние и внешние предпосылки для запуска и реализации масштабных региональных проектов в области энергетики, торговли и экономики, которые могут стать перспективными «драйверами» устойчивого развития в Центральной и Южной Азии.
Более того, программы экономического развития могут сами выступать объединяющим началом для достижения межафганского национального примирения.
Узбекистан - настоящий друг Афганистана, никогда не оставлявший его в тяжелые годы испытаний и невзгод.
В то время как другие страны закрыли свои границы с Афганистаном в связи с пандемией, Узбекистан вновь показал истинно братское отношение к афганскому народу. Благодаря принципиальной позиции Президента страны наша граница оставалась всегда открытой для всех транспортных грузовых перевозок. Грузы с продовольствием, товарами первой необходимости, сырьем и топливом не прекращаясь шли в Афганистан, обеспечивая нормальную жизнедеятельность страны в это трудное время.
Кроме того, в период пандемии, в апреле этого года Президент Шавкат Мирзиёев в очередной раз принял решение оказать гуманитарную помощь афганскому народу. В город Мазари-Шариф, что на севере Афганистана, доставлены тонны муки, риса, растительного масла, сахара, детской одежды, средств медицинской защиты и гигиены и многого другого.
В заключение хотелось бы вновь подчеркнуть, что, определив свои ясные приоритеты в Центральной Азии, составной частью которой является и Афганистан, Узбекистан намерен обеспечить их последовательную реализацию, внося свой посильный вклад в укрепление мира и стабильности, устойчивого развития и процветания региона.
Директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан