Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти томонидан Туркиянинг “Мармара групп” жамғармаси билан ҳамкорликда “Ўзбекистон – Туркия: кенг қамровли стратегик шериклик” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди.
Тадбирда Туркия дипломатик миссияси, мамлакатимизнинг нуфузли илмий-эксперт доиралари вакиллари, Турк ҳамкорлик ва мувофиқлаштириш агентлиги (ТҲМА) раҳбарияти, шунингдек, Ўзбекистон томонидан Ташқи ишлар вазирлиги ходимлари, Халқаро муносабатлар ахборот-таҳлил маркази, Прогнозлаштириш ва макроиқтисодий тадқиқотлар институти, Тараққиёт стратегияси маркази, Прогрессив ислоҳотлар маркази каби етакчи таҳлилий марказлар раҳбарлари, экспертлари иштирок этди.
Учрашувда икки томонлама ҳамкорликнинг жорий ҳолати ва ривожланиш истиқболи юзасидан фикр алмашилди, савдо-иқтисодий, сармоявий, маданий-гуманитар алоқаларни мустаҳкамлашга доир янги ғоя ва таклифлар ишлаб чиқилди.
Кейинги йилларда Ўзбекистон – Туркия муносабати юксак ривожланиш суръатини намоён этиб, ҳар томонлама стратегик шериклик даражасига кўтарилди. Томонларнинг узоқ муддатли ҳамкорликдан умумий манфаатдорлиги алоқалар мустаҳкамланиб боришига замин яратмоқда. Демак, Туркия билан ҳамкорлик салоҳиятидан фойдаланиш миллий иқтисодиётни модернизация қилиш, мамлакат тараққиётининг юқори суръатини қўллаб-қувватлашга ижобий таъсир кўрсатиши мумкин.
Бундан ташқари, иккала мамлакат ҳам мавжуд хом ашё, ишлаб чиқариш ва инсон салоҳиятини юзага чиқариш, минтақани глобал қиймат занжирига қўшишга кўмаклашувчи Туркия ва Марказий Осиё ўртасида транс-минтақавий ўзаро боғлиқлик шаклланишини қўллаб-қувватламоқда.
Шу нуқтаи назардан қўшимча иқтисодий дивиденд олиб келиши мумкин бўлган транспорт-коммуникация соҳасидаги ҳамкорлик янада муҳимроқ. Бу талаб жаҳон иқтисодиётида давом этаётган ўзгаришлар билан боғлиқ, албатта. Бинобарин, етказиб бериш тизимида кузатилаётган реконфигурация жараёни Ўзбекистон ва Туркия барқарор ривожланиши учун янги имкониятлар яратмоқда-ки, мамлакатларимиз янгича шаклда намоён бўлаётган глобал ишлаб чиқариш ва логистика тизимида муносиб ўрин эгаллаши мумкин.
Бошқача айтганда, Ўзбекистонда Туркияни ЕОИИ, Хитой ва Жанубий Осиё бозорларига олиб чиқувчи муҳим қуруқлик йўлаги ролини ўйнаш имкони бор.
Ўз навбатида, Туркия Ўзбекистон учун Европа бозорига кириш эшигига айланади. Буни яхши англаб етган ҳолда, давлатларимиз аллақачон Шарқий-Ғарбий, Шимолий-Жанубий йўналишдаги йирик транспорт йўлаклари доирасида лойиҳаларни амалга оширмоқда.
Масалан, Ўзбекистон “Боку – Тбилиси – Карс” темир йўли транзит салоҳиятидан фойдалана бошлагани, Туркия – Эрон – Туркманистон – Ўзбекистон янги ер усти транзит йўлаги ишга туширилиши алоҳида эътиборга молик.
Ушбу лойиҳалар улкан “трансқитъавий боғлиқлик”нинг муайян бўғинини шакллантиришга қаратилган умумий интилишнинг бир қисмидир. Айни мақсадга эришишда “ОТМ – Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон – Туркманистон – Озарбайжон – Грузия – Туркия – Европа” мультимодал йўлагини барпо этиш режасини амалга ошириш муҳим аҳамият касб этади.
Мамлакатларимиз ўртасидаги алоқани мустаҳкамлашга ундайдиган навбатдаги муҳим омил маданий ва тарихий умумийликдир. Бу ҳолат юқорида келтирилган барча режаларни амалга ошириш, прагматик ҳамкорлик кун тартибини янада илгари суриш учун ишончли асос яратади.
Юқоридаги фактлардан келиб чиқилса, кўп қиррали ҳамкорликни мустаҳкамлаш нияти табиий. Шунга ўхшаш тенденция ҳозир энг юқори даражадаги алоқалар жадаллигида, сиёсий мулоқотни институционаллаштириш истагида намоён бўлмоқда. Давлат раҳбарлари раислигидаги Стратегик шериклик Олий кенгаши, ташқи ишлар вазирлари даражасидаги стратегик режалаштириш гуруҳи, парламентлараро ҳамкорлик гуруҳи шулар жумласидан.
Мазкур платформалардан фойдаланиш бугунги кунда Ўзбекистон – Туркия муносабатига юксак мазмун, тизимли хусусият касб этмоқда. Бу борада савдо-иқтисодий айирбошлаш суръати ўсиши, айниқса, муҳим. Бугунги кунда Туркия Ўзбекистоннинг тўртинчи энг йирик савдо ҳамкори ҳисобланади. 2022 йил мамлакатларимиз ўртасида маҳсулот айирбошлаш миқдори 3,2 миллиард долларни ташкил этди ва 2016 йил (1,2 миллиард доллар)га нисбатан 2,5 баробар ўсди. Ҳозир республикамиз ташқи дунё билан умумий савдо айланмасининг 6,4 фоизи Туркия ҳиссасига тўғри келяпти. Келгуси йилларда товар айирбошлаш миқдорини 5 миллиард долларга етказиш режаси белгиланган.
Айни пайт турк бизнесининг Ўзбекистон бозорига қизиқиши ортиб бормоқда. 2016 йил (410 компания)дан буён турк капитали иштирокидаги корхоналар сони 6 баробар кўпайди ва 2 300 дан ошди.
2023 йилнинг атиги 5 ойида шундай жамоалар сони 121 тага етди. Энди юртимизда фаолият юритаётган хорижий компанияларнинг 15 фоиздан кўпи Туркия ҳиссасига тўғри келмоқда.
Амалга оширилган ишлар Туркияга Ўзбекистон иқтисодиётидаги тўртта энг йирик сармоядор давлат қаторига қўшилиш имконини берди. Туркия ишбилармон доиралари мамлакатимизнинг энергетика, қурилиш, қишлоқ хўжалиги, инфратузилма каби асосий тармоқларига инвестиция киритмоқда. Бу Янги Ўзбекистон Тараққиёт стратегиясининг асосий мақсадларига мос келади.
Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистоннинг энергетика хавфсизлигини таъминлашда Туркиянинг ролини кучайтиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Хусусан, 2016 йилдан бошлаб Туркия корхоналари иштирокида мамлакатда умумий қуввати 2 минг МВт дан ортиқ 7 та йирик энергетика лойиҳаси амалга оширилди.
Туризм соҳасида ҳам ҳамкорлик жадал ривожланмоқда. Сўнгги пайтда Туркия йилига 200 мингдан кўп ўзбек саёҳини қабул қиладиган энг жозибадор йўналиш мақомини мустаҳкамламоқда. Шу билан бирга ушбу давлат Ўзбекистонга туризм мақсадида келаётган хорижий фуқаролар сони бўйича бешинчи ўринда туради. 2022 йил Ўзбекистонга Туркиядан 75 минг сайёҳ ташриф буюрди, бу 2021 йилга нисбатан қарийб 2 баробар кўп.
Табиийки, халқаро институтлар, айниқса, сўнгги йилларда сермазмун кун тартиби, стратегик аҳамиятга эга кўп томонлама лойиҳалари туфайли юқори самарадорлик намойиш этган ҳолда, кучли тузилмага айланиб бораётган Туркий давлатлар ташкилоти (ТДТ) доирасида яқин ҳамкорлик изчил ривожланаётгани кузатилмоқда.
Мамлакатларимиз Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти каби халқаро тузилмалар доирасида ҳам сиёсий жиҳатдан бир-бирини яқиндан қўлламоқда.

В Ташкенте состоялся узбекско-турецкий «круглый стол»
14 сентября т.г. Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан совместно
с турецким Фондом «Мармара групп» организован «круглый стол» на тему «Узбекистан – Турция: всеобъемлющее стратегическое партнерство».
В мероприятии приняли участие представители дипмиссии Турции в Ташкенте, авторитетных научно-экспертных кругов, а также руководящий состав Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (ТИКА).
Узбекская сторона представлена сотрудниками МИД, главами и экспертами ведущих «мозговых центров», таких как Информационно-аналитический центр международных отношений, Институт прогнозирования и макроэкономических исследований, Центр «Стратегия развития», Центр прогрессивных реформ.
За последние годы узбекско-турецкие отношения демонстрируют высокую динамику развития, они поднялись на уровень всеобъемлющего стратегического партнёрства. Подобному укреплению связей способствует осознание сторонами общности долгосрочных интересов. Так, задействование потенциала сотрудничества с Турцией может позитивно влиять на модернизацию национальной экономики и поддержание высоких темпов развития Узбекистана.
Кроме того, обе страны выступают за создание трансрегиональной взаимосвязанности между Турцией и Центральной Азией, что позволит раскрыть сырьевой, производственный и человеческий потенциал региона, а также интегрировать его в глобальные цепочки добавленной стоимости. В свою очередь, центрально-азиатские государства могут стать плацдармом Турции для выхода на рынки третьих стран.
В этом контексте ещё более значимо сотрудничество в транспортно-коммуникационной сфере, которое способно принести дополнительные экономические дивиденды. Востребованность этого связана с происходящими изменениями в глобальной экономике. Так, наблюдающаяся реконфигурация цепочек поставок создает новые возможности для устойчивого развития Узбекистана и Турции, которые могут найти своё достойное место в формирующейся новой модели глобальных производственно-логистических цепочек.
Так, Узбекистан может играть роль важного сухопутного коридора, обеспечивающего доступ Турции на рынки ЕАЭС, Китая и Южной Азии.
В то же время Турция может стать воротами Узбекистана на европейские рынки. Осознавая это, наши страны уже приступили к реализации проектов в рамках крупных транспортных коридоров по линии Восток-Запад, Север-Юг.
В этом плане примечательны начало Узбекистаном использования транзитного потенциала железной дороги «Баку-Тбилиси-Карс» и запуск работы нового наземного транзитного коридора «Турция-Иран-Туркменистан-Узбекистан».
Все перечисленные проекты являются частью общих устремлений сторон к становлению связывающего звена большой «трансконтинентальной коннективности». Этому должны способствовать планы по реализации мультимодального коридора «АТР – Китай – Кыргызстан – Узбекистан – Туркменистан – Азербайджан – Грузия – Турция – Европа».
Следующим важным фактором, побуждающим страны к укреплению двусторонних связей, выступает культурно-историческая общность. Это создаёт надёжную основу для практического воплощения всех вышеуказанных планов и дальнейшего продвижения прагматичной повестки сотрудничества.
Вышеотмеченные факты делают естественным укрепление многопланового партнёрства. Подобная тенденция сегодня видна в интенсивности политических контактов на высшем уровне и институционализации политического диалога. Среди них Высший совет по стратегическому партнёрству под председательством Глав государств, Совместная группа по стратегическому планированию на уровне глав МИД, а также Межпарламентские группы сотрудничества.
Задействование данных платформ сегодня придаёт узбекско-турецким отношениям высокосодержательный и системный характер. В этом плане особенно интересна динамика торгово-экономических обменов. Сегодня Турция – 4-й крупнейший торговый партнёр Узбекистана. В 2022 г. объем товарооборота между странами составил 3,2 млрд. долл. и вырос в более чем 2,5 раза по сравнению с показателем 2016 г. (1,2 млрд. долл.).
В результате на Турцию приходится 6,4% от общего оборота торговли Узбекистана с внешним миром. Намечены планы по доведению объёмов торговли до 5 млрд. долл. в ближайшие годы.
Одновременно возрастает интерес турецкого бизнеса к узбекскому рынку. С 2016 г. количество предприятий с участием капитала Турции увеличилось в 6 раз (2016 г. – 410 компаний) и достигло более 2,3 тыс. ед. Только за 5 месяцев 2023 г. их было создано 121. В результате сегодня на турецкую сторону приходится более 15% всех существующих в Узбекистане иностранных компаний.
Все это позволило Турции войти в четверку стран, крупнейших инвесторов в экономику Узбекистана. Турецкие деловые круги вкладывают средства в базовые отрасли нашей страны. Среди них такие сферы как энергетика, строительство, сельское хозяйство и инфраструктура, что созвучно с основополагающими целями стратегии развития Узбекистана.
В этом контексте особое внимание обращает на себя укрепление роли Турции в деле обеспечения энергетической безопасности Узбекистана. В частности, с 2016 г. с участием турецких предприятий в стране были реализованы 7 крупных энергетических проектов общей мощностью более 2 тыс. мВт.
Развивается сотрудничество и в туристической сфере. В последнее время Турция закрепляет статус самого привлекательного направления для узбекских туристов, которые ежегодно совершают больше 200 тыс. поездок. В то же время эта страна занимает пятое место по количеству иностранных граждан, прибывающих в Узбекистан в туристических целях. В 2022 г. Узбекистан посетили 75 тыс. туристов из Турции, что почти в 2 раза больше по сравнению с 2021 г. Это наибольшее количество посетителей из государств дальнего зарубежья.
Параллельно с этим наблюдается наращивание плодотворного сотрудничества по линии международных институтов, особенно в рамках Организации тюркских государств (ОТГ), которая в последнее время превратилась в эффективную структуру с солидной повесткой дня и стратегическими многосторонними проектами.
Страны также оказывают взаимную политическую поддержку в рамках международных организаций, таких как ООН, ОБСЕ, ОИС и ОЭС.