Ўтган йилнинг октябрь ойида Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёвнинг Ҳиндистонга амалга оширган биринчи давлат ташрифи икки томонлама муносабатларимизда ҳамкорликнинг янги қирраларини очиб берди. Ушбу йилнинг 17-18 январида Ҳиндистон Бош вазири Нарендра Моди ташрифига кўра Президентимизнинг Ҳиндистонга амалга оширилаётган ташрифи сўнгги тўрт ой ичида иккинчиси ҳисобланади.
Бу ташриф чоғида Президентимиз савдо ва инвестиция соҳасида юртимизда фаолият юритиб келаётган вазирликлар ва ташкилотлар, йирик компанияларимизнинг раҳбарлари билан «Гуджарат-2019» халқаро инвестиция форумида иштирок этишни режалаштирмоқда.
«Гуджарат» халқаро инвестиция саммити ҳар икки йилда бир марта Ҳиндистоннинг Гандинагар шаҳрида ўтказиб келинадиган йирик форум ҳисобланади. У кўплаб давлат ва ҳукумат раҳбарлари, вазирлар, халқаро ташкилотлар, трансмиллий компаниялар раҳбарлари ҳамда хорижий мутахассисларни бирлаштиради. Унда халқаро иқтисодиётнинг ривожланиши, савдо соҳасида ҳамкорликни кенгайтириш, хорижий инвестицияларни миллий иқтисодиётга жалб этиш, илғор технологиялар ва инновацион ғоялар билан ўзаро алмашиш масалалари муҳокама этилади.
Таъкидлаш жоизки, бу йилги «Гуджарат» халқаро инвестиция саммитида 26 мингдан зиёд халқаро компаниялар ва 140 га яқин расмий делегациялар иштирок этиши кўзда тутилмоқда. Ўзбекистон «шерик мамлакат» сифатида «Гужарат» саммитида биринчи марта қатнашмоқда. Франция, Дания, Норвегия, Нидерландия, Чеxия, Канада, Бирлашган Араб Амирликлари, Япония, Жанубий Корея ва Таиланд ҳам «шерик мамлакатлар» қаторида иштирок этади.
Ҳозирги кунда иқтисодиёт ва инвестиция соҳасида юртимизда ўтказилаётган катта ислоҳотлар хорижий сармоядорларнинг бизга нисбатан кизиқишини кучайтираётгани бежиз эмас, албатта. Инвестиция соҳасида Ўзбекистон дунёнинг 45 давлатларига, шу жумладан Ҳиндистонга ҳам мисли кўрилмаган кенг имтиёзлар тақдим этмоқда, шарт - шароитлар яратмоқда.
Юртимизда хорижий инвесторлар учун 30 йил давомида ва ундан ортиқроқ муддатга эксплуатация қилишни назарда тутувчи 18 та эркин иқтисодий ҳудудлар ташкил этилган. Улардан 7 таси фармацевтика саноати соҳасида фаолият юритади.
Маълумотларга кўра, Гуджарат штати Ҳиндистоннинг фармацевтика саноат маркази ҳисобланади, у ерда ушбу соҳадаги дунёнинг етакчи фирма ва компаниялари мавжуд. Ҳиндистоннинг ўзбек делегациясини «Гуджарат -2019» форумига таклиф этишидан асл мақсади - хинд компанияларини юртимизда ўз фоалиятини кенгайтиришда мавжуд имкониятлар билан таништириш ва икки томонлама ҳамкорликни янада юксалтириш.
Форумнинг очилиш маросимидан сўнг «Андижон-фарм» эркин иқтисодий ҳудудига бағишланган семинар ўтказилади. Андижон ва Гужарат ўртасидаги ҳамкорликни кенгайтириш масаласи икки томонлама шерикчилик тўғрисидаги Меморандумни имзоланиш орқали мустаҳкамланади.
Умаман олганда, юқори даражадаги делегациямизнинг бу форумда иштирок этиши Ўзбекистон ва Ҳиндистон ўртасидаги савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликни кучайиши ва мустаҳкамланишига ўз ҳиссасини қўшиши шубҳасиздир.

Государственный визит Президента Узбекистана в октябре 2018 г. открыл новую главу в узбекско-индийских отношениях. 17-18 января 2019 г. Шавкат Мирзиёев по приглашению Нарендры Моди нанесёт рабочий визит в Индию. Это второй визит Президента Шавката Мирзиёева в Индию
за последние четыре месяца.
Узбекский лидер примет участие в саммите «Динамичный Гуджарат-2019». В состав высокопоставленной делегации из Узбекистана входят руководители Комитета по инвестициям, Министерства внешней торговли, Торгово-промышленной палаты, Министерства иностранных дел, а также более 60 руководителей крупнейших национальных и частных компаний нашей страны.
Международный инвестиционный саммит «Динамичный Гуджарат» проводится с 2003 г., раз в два года в г.Гандинагар. Инициатором его проведения является сам Нарендра Моди, который в то время (2001-2014 гг.) являлся главным министром штата Гуджарат.
Этот крупнейший в регионе международный форум объединяет глав государств и правительств, министров, руководителей международных организаций и транснациональных корпораций, а также ведущих аналитиков и экспертов. На саммите обсуждаются вопросы развития глобальной экономики, расширения партнёрства в торговой сфере, привлечения инвестиций, активизации обмена передовыми технологиями и знаниями.
На сегодняшний день для участия в форуме «Динамичный Гуджарат – 2019» зарегистрировались более 2,6 тыс. компаний и около 140 официальных делегаций. Следует отметить, что Узбекистан впервые принимает участие в саммите «Динамичный Гуджарат» в качестве «страны-партнёра». Франция, Дания, Норвегия, Нидерланды, Чехия, Канада, ОАЭ, Япония, Южная Корея и Таиланд также выступают в качестве «стран-партнёров».
Экономическая либерализация, динамичные политические реформы и поощрение прямых иностранных инвестиций делают Узбекистан привлекательным для ведения бизнеса и вложения инвестиций.
Республика Узбекистан предоставила режим наибольшего благоприятствования 45 странам, включая Индию.
В нашей стране создано 18 свободных экономических зон с 30-летним сроком эксплуатации и возможностью последующего продления. Семь из них осуществляют деятельность в фармацевтической отрасли.
Гуджарат является центром фармацевтической промышленности, так как здесь базируются ведущие фирмы. В этой связи Индия пригласила Узбекистан, чтобы индийские компании смогли изучить возможности расширения своего бизнеса, установления нового сотрудничества.
После открытия саммита Премьер-министром Нарендрой Моди будет проведён семинар, посвящённый Узбекистану, в котором акцент будет сделан на Узбекско-Индийскую СЭЗ «Андижан-фарм».
Расширение сотрудничества Андижана и Гуджарата будет закреплено в рамках Меморандума о партнёрстве, который будет подисан на семинаре.
В целом участие на высшем уровне нашей делегации в международном инвестиционном саммите «Динамичный Гуджарат» будет способствовать расширению торгово-экономических и инвестиционных связей между Индией и Республикой Узбекистан.
Дилором МАМАТКУЛОВА
вудуший научный сотрудник Института стратегических
Источник: «O’zbekistаn 24» радио-канал
О встрече в ИСМИ
В ИСМИ состоялась встреча с советником посольства Кыргызской Республики в Республике Узбекистан К.Садыковым.