Мутахассислар сўнгги йилларда эришилган натижалар юзасидан фикр алмашди, сиёсий-дипломатик, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар соҳалардаги шерикликни янада кучайтириш истиқболини белгилаб олишди.
Икки элни кўп асрлик дўстлик, яхши қўшничилик, умумий тарих, маданият, анъаналар, дин бирлаштиргани таъкидланди. Мамлакатларимиз ҳамкорлик жараёнида ўзаро манфаатни ҳурмат қилиш, ҳисобга олиш ва бир-бирини қўллаб-қувватлаш, конструктив, прагматик алоқани ривожлантириш тамойилидан келиб чиқади.
Сўнгги йилларда икки давлат раҳбарларининг қатъий иродаси туфайли сиёсий мулоқот ва ишонч мустаҳкамланиб, барча жабҳаларда кўплаб масалалар ҳал этилаётгани, самарали саъй-ҳаракатларни кучайтириш учун барча шароит яратилди.
2017 йил октябрь ойида имзоланган Стратегик шериклик, дўстлик, яхши қўшничилик ва ишончни мустаҳкамлаш тўғрисидаги декларация ҳамкорликни янада ривожлантириш масаласига умумий ёндашувни мужассамлаштирди, муносабатларни янги босқичга олиб чиқди.
Қирғизистон Президенти Садир Жапаровнинг 2021 йил март ойида Ўзбекистонга давлат ташрифи давлатларимиз ўртасидаги муносабат тарихида муҳим воқеа бўлди, сафар якунида томонлар турли соҳаларга оид 22 ҳужжат имзолашди.
Мутахассислар таъкидлашича, 2016-2022 йилларда Ўзбекистон ва Қирғизистон етакчилари жами 16 марта – 4 та ўзаро ташриф, 12 бор турли халқаро тадбирлар доирасида учрашган. Давлат раҳбарларининг қатъий иродаси, ваколатли идораларнинг биргаликдаги саъй-ҳаракати туфайли қатор долзарб масалалар, жумладан, ер ва сувдан фойдаланиш, сув-энергетика ресурсларидан биргаликда миллий фойдаланиш амалий ечимини топди.
2022 йил август ойида Сув ресурларини биргаликда бошқариш бўйича қўшма комиссия иш бошлади, тузилманинг илк йиғилишида сув хўжалиги масаласи бўйича ҳамкорлик тўғрисидаги идоралараро битим имзоланди. Қирғизистонга электр энергияси етказиб бериш ва транзит соҳасида ҳамкорлик қилинмоқда. Ўзбекистон Қирғизистонга нафақат электр энергияси етказиб беряпти, балки ўз энергия тармоғи орқали Туркманистондан 2021-2022 йилларда 1 миллиард кВт/соатдан ошиқ электр энергияси транзитини таъминламоқда.
Қирғизистоннинг Норин дарёсида Қамбар ота ГЭС-1 қурилиши лойиҳасини амалга ошириш Қозоғистон иштирокида уч томонлама қўшма корхона ташкил этишдан бошланди.
Бундан ташқари кўп йил давомида пухта мувофиқлаштирилган ишлар натижасида ўзаро манфаатли асосда, оқилона муроса ва эквивалент алмашинув йўли билан давлат чегараларини ҳуқуқий рўйхатга олиш бўйича жуда муҳим вазифа ҳал этилди. Давлат чегарасининг алоҳида участкалари тўғрисидаги шартнома ва Aндижон (Кампиробод) сув омборини биргаликда бошқариш тўғрисидаги шартнома ратификация қилиниши тарихий аҳамиятга эга воқелик бўлиб, икки томонлама стратегик алоқани янада ривожлантиришга, минтақавий ҳамкорликка, шубҳасиз, жадал суръат бағишлайди.
Бугунги кунда чегараларимиздаги 18 та назорат-ўтказиш пункти фаолияти тикланиб, бундай нуқталар сони ошмоқда, сиғими кенгаймоқда, чегара ва божхона идоралари ўртасида трансчегаравий ҳамкорлик йўлга қўйилмоқда. Чегаралар дўстлик ва яхши қўшничилик кўпригига айланмоқда.
Яратилган шарт-шароит туфайли қариндошлар билан учрашиш, саёҳат қилиш, ишбилармонлик алоқаларини йўлга қўйиш мақсадида 2017 йилдан буён ҳар куни 10 мингдан 20 минг нафаргача Ўзбекистон ва Қирғизистон фуқароси чегарадан ўтяпти.
Натижада чегара олди савдо жадал ривожланмоқда, тадбиркорлар ва мамлакатларимиз ҳудудлари ўртасида ишбилармонлик алоқалари мустаҳкамланмоқда, инвестициявий ва иқтисодий форумлар, саноат кўргазмалари мунтазам ўтказилмоқда. Чегаралар ва йўллар очилиши муносабати билан ички бозорларда товарларнинг айрим гуруҳлари нархи пасайиши кузатилмоқда, Марказий Осиёда ҳақиқатан ҳам улкан салоҳиятга эга энг йирик, улкан сиғимли минтақавий бозор шаклланмоқда.
Шу нуқтаи назардан иштирокчилар савдо-иқтисодий ҳамкорлик жадал ривожланаётганини таъкидладилар. 2022 йил товар айирбошлаш миқдори илк бор 1 миллиард 260 миллион доллардан ошди. Бу кўрсаткич 2017 йилга нисбатан қарийб 5 баробар кўп. Марказий Осиё давлатлари орасида Қирғизистон Қозоғистондан кейин Ўзбекистоннинг иккинчи етакчи савдо шеригига айланди. Шу билан бирга томонлар яқин йилларда диверсификация доирасини кенгайтириш ҳисобига ўзаро маҳсулот ва хизмат алмашишни 2 баробар кўпайтириш ниятида.
Ҳар икки давлат иқтисодий алоқанинг янги шаклларини ривожлантирмоқда. Истиқболли лойиҳаларни молиялаштириш мақсадида устав капитали 50 миллион долларлик (кейинчалик бу кўрсаткични 200 миллион долларга етказиш кўзда тутилган) Ишбилармонлар кенгаши ва Ўзбекистон-Қирғизистон тараққиёт жамғармаси ташкил этилган. Қиймати 550 миллион доллардан ортиқ 60 та лойиҳадан иборат саноат кооперацияси соҳасини кенгайтириш ва чуқурлаштириш бўйича амалий чора-тадбирлар режаси амалга оширилмоқда.
2017 йил ташкил этилган Ўзбекистон ва Қирғизистон Республикаси чегарадош вилоятлари раҳбарлари кенгаши икки томонлама, жумладан, ҳудудлараро муносабатни ривожлантиришга кучли туртки бермоқда.
Буларнинг бари тадбиркорлик ривожланишига, янги иш ўринлари яратилишига, импорт ўрнини босувчи маҳсулот улуши ортишига, икки қўшни давлатнинг экспорт салоҳияти ошишига хизмат қилмоқда. Чегаравий савдо ва саноат зоналари ташкил этилмоқда. Бугунги кунда юртимизда Қирғизистон капитали иштирокидаги қўшма корхоналар сони 2016 йилга нисбатан 6 баробар ошиб, 300 тага етган. Қирғизистонда эса ўзбекистонлик резидентлар иштирокида 51 корхона очилган.
Тошкент ва Бишкек транспорт, транзит соҳасида ҳам ҳамкорликни фаоллаштирмоқда. 2021 йил халқаро темир йўлда юк ташиш миқдори 1,5 миллион тоннани ташкил этди ёки 14 фоиз ўсди, 2022 йил эса, деярли, 2 миллион тоннага етди. “Ўзбекистон ҳаво йўллари” AК “Тошкент – Бишкек – Тошкент” йўналиши бўйича ҳафтасига 3 марта парвоз амалга оширмоқда.
Хитой –Қирғизистон –Ўзбекистон темир йўли қурилиши ҳамкорликни чуқурлаштиришга сезиларли туртки беради. Конференция давомида мазкур лойиҳанинг амалга оширилиши натижасида Шарқий Осиёдан Яқин Шарқ ва Жанубий Европа мамлакатларига йўналишни сезиларли даражада – 900 километргача, шунингдек, юк етказиб бериш муддатини 7-8 кун қисқаришига ишонч билдирилди. Бу Марказий, Шарқий Осиё ва Европа мамлакатлари ўртасидаги савдо айланмаси ҳамда бутун минтақамиз экспорт салоҳияти ошишига олиб келади.
Муҳокама чоғида икки халқнинг кўп асрлик тарихий, маданий ва маънавий ҳамжиҳатлиги давлатлараро муносабатни ривожлантириш ва мустаҳкамлашга хизмат қилишига эътибор қаратилди. Маданий-гуманитар алоқа фаоллашувига, шубҳасиз, ўзаро маданият кунларини ўтказиш қайта тиклангани, этномаданий марказлар фаолияти, тегишли вазирлик ва идоралар ҳамкорлиги сабаб экани таъкидланди. Ўзбекистонда 6 та қирғиз маданият маркази ва 50 дан ортиқ таълим қирғиз тилида олиб бориладиган мактаб мавжуд. Бундан ташқари Қирғизистон ва Ўзбекистоннинг бир неча ўн минглаб фуқаролари мамлакатларимиз олий ўқув юртларида таҳсил олмоқда, сўнгги 5 йил ичида бу миқдор 20 баробар ошди.
Конференция иштирокчилари ҳозирги кунда икки томонлама ва минтақавий ҳамкорликни ривожлантириш учун мутлақо янги имкониятлар шаклланаётгани, халқларимиз бирлиги ва жипслиги мустаҳкамланаётгани, бу Марказий Осиё минтақасини яхши қўшнилик, ўзаро манфаатли ҳамкорлик ва барқарор ривожланиш маконига айлантиришга хизмат қилаётгани борасида якдил фикр билдирдилар.
Мамлакатлар биргаликда, бир-бирини қўллаб-қувватлаган ҳолдагина давлатларимиз олдидаги вазифаларни самарали ҳал этиш, минтақанинг барқарор ривожланишини таъминлаш ва аҳоли фаровонлигини оширишга эришиши мумкинлиги тўғрисидаги тушунча мустаҳкамланиб бормоқда. Бундан, аввало, мамлакатлар фуқаролари наф кўрмоқда.Буларнинг бари биргаликдаги амалий ишларнинг ҳақиқий натижасидир.
Тадбир якунида иштирокчилар савдо-иқтисодий, транспорт логистикаси ва бошқа соҳалардаги турли долзарб масалалар бўйича қўшма тадбирларни давом эттиришдан манфаатдор эканликларини билдирдилар. Икки мамлакат таҳлил марказлари ўртасидаги ҳамкорлик кучайиши дўстона муносабатни мустаҳкамлаш, ўзаро ҳамкорликнинг янги йўналишларини излаш ва топишга хизмат қилиши таъкидланди.

В ней приняли участие эксперты ведущих научно-аналитических центров, а также министерств и ведомств двух стран.
Особо подчеркивалось, что узбеки и кыргызы — это братские народы, объединенные многовековыми узами дружбы и добрососедства, общей историей, культурой, традициями, религией. Страны в сотрудничестве исходят из принципов уважения и учета интересов друг друга, взаимоподдержки, развития конструктивных, прагматичных и взаимовыгодных связей.
На конференции констатировалось, что за последние годы благодаря твердой политической воле лидеров двух стран укрепляется политический диалог и доверие, решаются многие вопросы по всем аспектам двустороннего взаимодействия, созданы все условия для продвижения плодотворного сотрудничества.
Новый этап в двусторонних взаимоотношениях открыло подписание в октябре 2017 года «Декларации о стратегическом партнёрстве, укреплении дружбы, добрососедства и доверия», которая закрепляет единые подходы двух государств к вопросам дальнейшего сотрудничества.
Важным событием в отношениях между странами стал состоявшийся в марте 2021 года государственный визит Президента Кыргызстана Садыра Жапарова в Узбекистан, по итогам которого стороны подписали 22 документа по различным направлениям.
Эксперты отмечали, что всего за 2016-2022 годы состоялись 16 встреч глав государств, 4 – в рамках взаимных визитов, 12 – на полях различных международных мероприятий. И только благодаря решительной воле глав государств и общим усилиям компетентных ведомств найдено практическое решение целого ряда насущных вопросов, в т.ч. земле- и водопользования, совместной национальной эксплуатации водно-энергетических ресурсов.
Так, в августе 2022 г. запущена Совместная водохозяйственная комиссия, уже на первом заседании которой подписано межведомственное Соглашение о сотрудничестве по водохозяйственным вопросам. Осуществляется взаимодействие в сфере поставок и транзита электроэнергии в Кыргызстан. Узбекистан не только поставляет Кыргызстану электроэнергию, но и через свои энергетические сети обеспечивает транзит электроэнергии из Туркменистана, объем которой в 2021-2022 годах превысил 1 млрд. кВт.ч.
Началась реализация проекта строительства на реке Нарын в Кыргызстане Камбаратинской ГЭС-1 с созданием трёхстороннего СП с участием казахстанской стороны.
Более того, в результате слаженной и скрупулёзной совместной работы, которая велась на протяжении долгих лет на основе учёта взаимных интересов, посредством разумных компромиссов и эквивалентного обмена, странам удалось решить важнейшую задачу правового оформления государственной границы. Событием исторического значения стала ратификация Договора об отдельных участках госграницы и Соглашения о совместном управлении Андижанским (Кемпир-Абадским) водохранилищем, что, несомненно, поспособствует дальнейшему развитию двусторонних стратегических связей и придаст динамику региональному воздействию.
Сегодня возобновлена работа 18 пунктов пропуска на наших границах, расширяется их количество и пропускная способность, налаживается эффективное взаимодействие пограничных и таможенных органов. Границы превращаются в мосты дружбы и добрососедства.
Благодаря созданным условиям для встреч с родственниками и посещения туристических объектов, поддержания деловых связей с 2017 года ежедневно от 10 до 20 тыс. граждан Узбекистана и Кыргызстана пересекают границу.
Как следствие, идет интенсивное развитие приграничной торговли, бизнес-контактов между предпринимателями и регионами наших стран, регулярно проводятся инвестиционные и экономические форумы, промышленные выставки. Вследствие открытия границ и дорог наблюдается снижение цен на отдельные группы товаров на внутренних рынках, в ЦА формируется крупнейший и ёмкий региональный рынок с действительно огромным потенциалом.
В данном контексте участники также указали на динамичное развитие торгово-экономического сотрудничества. В 2022 г. объем товарооборота впервые превысил 1 млрд. долл. 260 млн., что почти в 5 раза больше показателя 2017 г. Среди стран ЦА Кыргызстан стал вторым после Казахстана торговым партнером Узбекистана. При этом, стороны намерены в ближайшие годы увеличить взаимную торговлю в 2 раза за счет диверсификации и расширения её номенклатуры.
Обе страны наращивают новые формы экономических связей. В целях финансирования перспективных проектов учреждены Деловой совет, Узбекско-Кыргызский Фонд развития с уставным капиталом в 50 млн. долл. с последующим доведением до 200 млн. долл. Реализуется План практических мер по расширению и углублению сотрудничества в сфере промышленной кооперации, включающий в себя 60 проектов на сумму более 550 млн. долл.
Мощный импульс развитию двусторонних отношений, в том числе между регионами двух государств придает созданный в 2017 г. Совет глав приграничных областей Узбекистана и Кыргызской Республики.
Все это способствуют развитию бизнеса, созданию новых рабочих мест, увеличению доли импортозамещения, повышению экспортного потенциала двух соседних государств. Ведется работа по созданию приграничных торговых и индустриальных зон.
Так, количество совместных предприятий с участием кыргызского капитала увеличилось в 6 раз по сравнению с 2016 г., превысив 300 единиц. В Кыргызстане открыто 51 предприятие с участием узбекистанских резидентов.
Ташкент и Бишкек также активизируют сотрудничество в транспортно-транзитной сфере. Так, только в 2021 г. объём международных ж/д грузоперевозок составил 1,5 млн. тн или вырос на 14%, а за 2022 г. почти достиг отметки 2 млн. тн. АО «Uzbekistan Airways» осуществляет полёты с частотой 3 раза в неделю по маршруту «Ташкент – Бишкек –Ташкент».
Ощутимый толчок углублению взаимодействия придаст строительство железной дороги «Китай-Кыргызстан-Узбекистан». Участники конференции выразили уверенность, что её реализация значительно сократит путь из Восточной Азии в страны Ближнего Востока и Южной Европы – до 900 километров, а также сроки доставки грузов – на 7-8 суток. Это окажет положительное влияние на рост объемов взаимной торговли Центральной Азии со странами Восточной Азии и Европы, а также экспортного потенциала всего центральноазиатского региона.
Особое внимание во время дискуссии было уделено обсуждению важной роли многовековой историко-культурной и духовной общности двух народов в развитии и укреплении межгосударственных отношений.
Отмечалось, что динамику активизации культурно-гуманитарных связей, несомненно, придает возобновление проведения взаимных Дней культуры, взаимодействие между профильными министерствами и ведомствами, а также деятельность этнокультурных центров.
В Узбекистане функционируют 6 Кыргызских культурных центров и более 50 школ с кыргызским языком обучения. Более того, несколько десятков тысяч граждан Кыргызстана и Узбекистана учатся в вузах стран, при этом их количество за последние 5 лет увеличилось в 20 раз.
В целом участники конференции сошлись во мнении, что в настоящее время формируются совершенно новые возможности для развития двустороннего и регионального сотрудничества, укрепляются единство и сплочённость наших народов, что содействует трансформации региона Центральной Азии в пространство добрососедства, взаимовыгодного сотрудничества и устойчивого развития.
Утверждается понимание, что только сообща, поддерживая друг друга, страны могут добиться эффективного решения стоящих перед государствами задач, обеспечить устойчивое развитие региона и повышение благосостояния населения. От этого выигрывают прежде всего граждане стран, это реальная отдача от совместной практической работы.
По итогам мероприятия участники выразили заинтересованность продолжить совместные мероприятия по различным актуальным темам в торгово-экономической, транспортной логистической и других сферах. Подчеркнуто, что усиление сотрудничества между аналитическими центрами двух стран будет способствовать укреплению дружественных отношений, поиску и нахождению новых направлений взаимодействия.