ЎЗБЕКИСТОН ВА ШҲТ: КЎП ҚИРРАЛИ ҲАМКОРЛИК ИСТИҚБОЛЛАРИ
ШҲТ 24 йил ичида муҳим шаклланиш йўлини босиб ўтди ва замонавий халқаро меъморчиликнинг муҳим қисмига айланди. Бугунги кунда ШҲТ Евроосиёнинг барқарорлиги ва ривожланишига ҳисса қўшаётган обрўли ва нуфузли бирлашмадир. Ташкилотга аъзолик 6 тадан 26 та иштирокчига (10 та аъзо-давлат, 2 та кузатувчи, 14 та мулоқот бўйича шерик) кўпайди ва ШҲТга бўлган қизиқиш ўсишда давом этмоқда. Халқаро ҳамжамият Ташкилотни тинчлик ва барқарорликка қаратилган саъй-ҳаракатларни бирлаштирувчи куч сифатида эътироф этади.
Бизнинг фикримизча, ШҲТнинг ютуқлари, унинг тобора ўсиб бораётган салоҳияти ва халқаро нуфузи кўп жиҳатдан қатор муҳим шартларга риоя этилиши туфайли содир бўлди.
Биринчидан, аъзо-давлатларнинг «Шанхай руҳи» асосий тамойилларига –ўзаро ишонч, ўзаро манфаат, тенглик, ўзаро маслаҳат, маданий хилма-хилликни ҳурмат қилиш ва умумий ривожланиш истагига қатъий риоя қилишидир. ШҲТ фаолияти мулоқот ва ишончга асосланган бўлиб, қарорлар якдиллик ва муроса асосида қабул қилинади.
Иккинчидан, блокдан ташқари мақом, очиқлик, учинчи давлатлар ёки ташкилотларга қарши турмаслик, иштирокчиларнинг тенглиги ва суверенитетини ҳурмат қилиш, бу– ШҲТ халқаро ҳуқуқий жозибадорлигининг кафолати. Бу, ШҲТга «танланган йирик давлатлар клуби» бўлишига имкон бермади, балки уни турли мамлакатлар ва халқаро ташкилотлар билан ўзаро алоқа қилишга тайёр бўлган очиқ бирлашмага айлантирди.
Учинчидан,   Марказий  Осиё кенгайиш жараёнларига қарамай, ШҲТнинг «географик ядроси» бўлиб қолмоқда, бу барча аъзо-давлатлар ўртасидаги муҳим ўзаро боғлиқлик бўлиб, эътибор ва ресурсларни тарқатишга имкон бермайди.
Ўзбекистон Республикаси ШҲТнинг асосчи-давлатларидан бири бўлиб, Ташкилотнинг ривожланишига салмоқли ҳисса қўшди. Мамлакатимиз ШҲТга 2003–2004, 2009–2010, 2015–2016 ва 2021–2022 йилларда – жами тўрт марта раислик қилди. Ўзбекистон томони саъй-ҳаракатларини ШҲТнинг норматив-ҳуқуқий ва институционал асосларини мустаҳкамлаш, шунингдек, аъзо-давлатлар ўртасидаги ҳамкорликни кенгайтиришга йўналтирди.
2017  йилдан  Президент Ш.M. Мирзиёев раҳбарлиги остида Ўзбекистон ШҲТ доирасида ҳамкорликни ташаббускорлик билан ривожлантиришга киришди. Сўнгги 7 йил ичида мамлакатимиз раҳбари хавфсизлик, саноат ва технологик кооперация, ўзаро транспорт-логистика алоқаси, инновациялар, рақамли ҳамда «яшил» ривожланиш, туризм, таълим ва бошқа соҳалардаги ҳам- корликни ривожлантиришга қаратилган 70 га яқин муҳим ташаббусларни илгари сурди.
Бугунги кунда ушбу ташаббуслар ШҲТнинг дастурий ва концептуал ҳужжатларида, кўп томонлама ҳамкорликнинг янги механизмлари кўринишида изчил амалга оширилмоқда. Ўзбекистон ШҲТ халқаро ҳамкорлик учун очиқ бўлган инклюзив майдон бўлиб қолиши, сиёсий қарама- қаршиликни  истисно  қилиши  ва «Шанхай руҳи» тамойилларига содиқ қолиши керак, деган позицияга амал қилади.
Мамлакатимиз барча иштирокчиларнинг манфаатларига жавоб берадиган муҳим йўналишларда амалий ҳамкорликни ривожлантириш орқали ШҲТнинг салоҳиятини намоён қилишдан манфаатдор.
Биринчидан–ШҲТ маконида хавф сизлик ва барқарорликни таъмин- лаш. Замонавий халқаро муносабатлар қарама-қаршиликларнинг кучайиши ва мамлакатлар ўртасидаги ишончнинг пасайиши билан тавсифланади. Дунёда ҳали ҳануз кескинлик ўчоқлари ва қуролли тўқнашувлар сақланиб қолмоқда. Стокгольм институти маълумотларига кўра, 56 та фаол можаро мавжуд бўлиб, шулардан 7 таси ШҲТ манфаатларига ўзи таъсирини кўрсатади.
Афғонистон, Сурия, Ироқ ва Яқин Шарқнинг бошқа мамлакатларида фаолият юритаётган халқаро террористик ташкилотлар минтақадаги вазиятни беқарор- лаштиришга интилиб, катта хавф туғдирмоқда.
ШҲТ доирасида   хавфсизлик масалалари бўйича хатти-ҳаракатларни мувофиқлаштириш учун хавфсизлик кенгашлари, мудофаа вазирлари, ички ишлар вазирларининг мунтазам йиғилишлари ва экспертлик форумлари каби ҳамкорлик механизмлари жорий этилган. ШҲТнинг Минтақавий аксилтеррор тузилмаси (МАТТ) ваколатли органларга терроризм, сепаратизм ва экстремизмга қарши курашда ўзаро ҳамкорлик қилишга ёрдам беради. Сўнгги икки йил ичида махсус хизматлар 69 та терактнинг олдини олди, террорчиларнинг 73 та бошланғич гуруҳини аниқлади ва 13 000 дан ортиқ молиялаштириш каналларини фош этди.
Шунга қарамай, замонавий таҳдидлар илғор технологияларни жорий этиш ва махсус хизматлар ўртасидаги ҳамкорликни кучайтириш орқали аксилтеррор тузилмаларининг самарадорлигини оширишни талаб қилади. Террорчиларнинг рақамли технологиялардан фойдаланишига қарши курашиш  муҳим  йўналиш саналади. Ахборот технологиялари соҳасидаги жиноятларга қарши курашиш тўғрисидаги ҳамкорлик Битимини ва ШҲТ маконида экстремистик мафкурага қарши Қўшма дастурни қабул қилишни тезлаштириш мақсадга мувофиқдир.
Афғонистондаги вазиятга алоҳида эътибор қаратилмоқда, чунки у ерда хавфсизлик ва тинчликни таъминлаш бутун минтақанинг барқарорлиги ва фаровонлиги учун ғоятда муҳимдир. Афғонистон қуролли можаролар, қашшоқлик ва иқлим ўзгариши натижасида юзага келган улкан гуманитар ва ижтимоий-иқтисодий инқирозни бошдан кечирмоқда. БМТТД маълумотларига кўра, аҳолининг қарийб 85 фоизи қашшоқлик чегарасидан пастда яшайди ва оилаларнинг 93 фоизи озиқ-овқат танқислигига дуч келмоқда.
ШҲТга аъзо-давлатлар Афғонис- тоннинг энг яқин қўшнилари сифатида вазиятни барқарорлаштиришга ёрдам бериши мумкин. Бунда «ШҲТ– Афғонистон» алоқа гуруҳи ишининг қайта тикланиши ва Афғонистон гуманитар ёрдам жамғармасининг ташкил этилиши муҳим роль ўйнайди.
Иккинчидан–иқтисодий ўлчов ва транспорт-логистика ўзаро боғлиқлигида стратегик ютуққа эришиш.
ШҲТнинг иқтисодий қиймати унинг ўзини ўзи таъминлаши билан ортади: унинг маконида саноат ва инновациявий ривожланиш бўйича етакчи, муҳим табиий хом ашё ва инсон салоҳиятига эга бўлган жадал ривожланаётган иқтисодиёт мавжуд.
ШҲТга аъзо-давлатларнинг ЯИМ жаҳон ЯИМнинг қарийб 25 фоизини (23 трлн. долл.) ташкил этади ва 2030 йилга келиб 35-40 фоизгача ўсиши прогноз қилинмоқда. Минтақада дунё аҳолисининг 40 фоиздан ортиғи – 3,2 млрд. киши истиқомат қилади. ШҲТ мамлакатлари дунёдаги нефть захираларининг тахминан 22 фоизига (345 млрд. баррел) ва табиий газ захираларининг 35 фоизига (90 трлн. кубометр) эга.
Иқтисодий ҳамкорликни ривож- лантириш мақсадида «ШҲТ аъзо- давлатларининг 2035 йилгача даврга мўлжалланган кўп томонлама савдо- иқтисодий дастури», «Минтақалараро савдони ривожлантириш бўйича қўшма ҳаракатлар режаси», «ШҲТ доирасида саноат кооперациясини рағбатлантириш дастури», «ШҲТнинг 2030 йилгача иқтисодий ривожланиш стратегияси» ва ҳ.к.лар каби асосий ҳужжатлар қабул қилинди ва амалга оширилмоқда.
Тошкентнинг саноат кооперацияси марказлари, махсус иқтисодий зоналар алянси, янги иқтисодий мулоқот дастурлари, савдо тартиб- таомилларини соддалаштириш бўйича битим ва электрон тижоратда ҳамкорлик дастурларини яратиш ташаббуслари савдо-сармоявий ҳамда саноат-технологик кооперация учун қўшимча рағбат бўлиб хизмат қилмоқда.
Ўзбекистон Шарқ–Ғарб ва Шимол–Жануб йўналишларида инклюзив транспорт тизимларини шакллантириш, денгиз портлари ҳамда ташқи бозорларга чиқиш учун кўп вариантли транспорт йўлакларини яратиш тарафдори бўлгани ҳолда транспорт ва логистика ривожига алоҳида аҳамият қаратмоқда.
«Ўзаро боғлиқликни ривож- лантириш ва самарали транспорт йўлакларини яратиш бўйича концепцияси»ни амалга ошириш, «ШҲТ давлатларининг транспорт ўзаро боғлиқлигининг ягона харитаси»ни ишлаб чиқиш, шунингдек, темир йўл йўлаклари лойиҳаларини илгари суриш («Хитой–Қирғизистон–Ўзбекистон», «Термиз–Мозори-Шариф» – Қобул–Пешовар») транспорт-логистика ўзаро боғлиқлигини мустаҳкамлашда муҳим қадам бўлади.
Ўзбекистон Президентининг БМТ шафелигида Тошкентда  интақалараро ўзаро боғлиқлик марказини ташкил этиш тўғрисидаги ташаббуси трансминтақавий интеграциялашган транспорт-логистика тизимини ривожлантиришга янги туртки беради. Учинчидан – иқлим ўзгариши таъсирига қарши биргаликда курашни кучайтириш.
ШҲТнинг барча мамлакатлари иқлим ўзгаришининг салбий таъсирига у ёки бу даражада дуч келишмоқда. Марказий Осиё – иқлим ўзгариши аллақачон экологик вазиятга, сув ресурсларига ва иқтисодий ривожланишга жиддий таъсир кўрсатадиган энг заиф минтақалардан бири.
Сўнгги 30 йил ичида минтақадаги ҳарорат Цельсий бўйича 1,5 даражага ошди, бу – дунё ўртача кўрсаткичидан икки баравар тез (0,7 даража). Бу ерларнинг кескин деградациясига, музликларнинг жадал эришига (уларнинг ҳажми 30-50 йил ичида 30% га камайди) ва сув танқислигининг ошишига олиб келди. Жаҳон банкининг ҳисоб-китобларига кўра, бу омиллар минтақадаги экинлар ҳосилдорлигини 30 фоизга камайтириши мумкин.
Ўзбекистон иқлим ўзгаришига қарши курашга салмоқли ҳисса қўшмоқда ва бу борадаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича қатор ташаббусларни илгари сурмоқда.
2019 йилда Бишкекда бўлиб ўтган ШҲТ саммитида Ўзбекистон Президенти замонавий ресурсларни тежайдиган ва экологик тоза технологияларни жорий этиш учун ШҲТнинг «Яшил камар» дастурини, шунингдек, «ақлли» қишлоқ хўжалиги ва агроинновациялар соҳасидаги ўзаро ҳамкорлик концепциясини қабул қилишни таклиф этди.
2022 йилдаги ШҲТнинг Самарқанд саммитида сиёсатчилар, олимлар, экологлар ва бизнес- ҳамжамият иштирокида иқлим ўзгаришига мослашиш бўйича қўшма ҳаракатларни ишлаб чиқиш учун ШҲТ Иқлим кенгашини ташкил этиш ғояси илгари сурилди.
2023 йилда Нью-Деҳлида бўлиб ўтган саммитда Ўзбекистон Президенти ШҲТнинг «Яшил камар» дастури доирасида атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва экологик хавфсизлик соҳасида кўп томонлама ҳамкорлик самарадорлигини оширадиган минтақавий экологик лойиҳаларни илгари суриш ва «яшил» технологияларни жорий этиш бўйича қўшма ҳаракатлар Режасини қабул қилишни таклиф этди.
Тўртинчидан – маданий-гуманитар ҳамкорликни чуқурлаштириш.
Ўзбекистон ШҲТ мамлакатлари халқлари ўртасида ўзаро англашув, ишонч, яхши қўшничилик ва дўстликни мустаҳкамлашга хизмат қилувчи маданий-гуманитар соҳадаги ҳамкорликни кенгайтиришнинг фаол тарафдори саналади.
Тошкент ШҲТ «кўп миллатли оила»сининг бой тарихий мероси, анъаналари ва маданияти билан таништиришга қаратилган фестиваллар, форумлар, симпозиумлар, кўргазмалар, маданият кунлари ва бошқа тадбирларни ўтказишни қўллаб-қувватлайди.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон томонидан маданият, таълим, туризм, соғлиқни сақлаш, спорт соҳаларидаги ҳамкорликни кенгайтириш ҳамда ёш авлод ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш бўйича ташаббуслар илгари сурилди.
Қўшма кўргазмалар, концертлар, театр гастроллари, форумлар, кино- фестиваллар ва тақдимотларни, шу жумладан электрон платформалардан фойдаланишни ўз ичига олган интенсив маданий алмашинувнинг йиллик тақвим дастури таклиф этилди. Бу ШҲТ мамлакатлари ўртасида маданиятлараро мулоқотни кенгайтириш, дўстона муносабатлар ва халқ дипломатиясини мустаҳкамлашга хизмат қилади.
ШҲТ аҳолисининг 55 фоиздан ортиғини ёшлар ташкил этишини ҳисобга олган ҳолда, Тошкент «ШҲТ–илғор ғоялар ва келажак ташаббуслари макони» мавзусида ёшлар ўртасида мулоқот алмашинувини кенгайтириш бўйича тадбирлар дастурини бошлади.
Шунингдек, сайёҳликни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. ШҲТ макони дунё аҳолисининг 40% дан ортиғини қамраб олган ва улкан сайёҳлик салоҳиятига эга.
ШҲТга аъзо давлатлар, кузатувчилар ва шерикларнинг маданий мероси сайёҳлик учун муҳим бўлган ва турли мамлакатлардан сайёҳларни жалб қиладиган 207 та ЮНЕСКОнинг Жаҳон мероси объектини ўз ичига олади.
Туризм салоҳиятини очиб бериш учун туризм идоралари, туроператорлар, авиакомпаниялар ва туризм соҳасидаги таълим муассасалари ўртасидаги алоқаларни кенгайтириш орқали юқори сифатли ва арзон умумминтақавий сайёҳлик маҳсулотларини ишлаб чиқиш таклиф этилмоқда.
Гастрономик, соғломлаштириш, зиёрат, экотуризм, этнотуризм, агротуризм ва туризмнинг бошқа машҳур турларини биргаликда ривожлантириш имконияти кўриб чиқилмоқда.
Умуман олганда, Ўзбекистон ўзини ШҲТнинг масъулиятли, ташаб бускор ва конструктив иштирокчиси сифатида намоён этиб, хавфсизлик ва иқтисодий ўзаро боғлиқликдан тортиб, экологик кун тартиби ва гуманитар ҳамкорликкача бўлган барча даражаларда Ташкилотни ривожлантиришга катта ҳисса қўшмоқда.
Ўзбекистоннинг ШҲТдаги фаолияти «Шанхай руҳи» тамойилларини амалга оширишга қаратилган бўлиб, мамлакат ташаббусларини илгари суриш эса, ШҲТ маконидаги кўп қиррали шерикликни кенгайтириш ва чуқурлаштиришга ёрдам беради.
Бахтиёр Мустафаев
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директори ўринбосари

УЗБЕКИСТАН И ШОС: ПЕРСПЕКТИВЫ МНОГОПЛАНОВОГО ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ
За двадцать четыре года ШОС прошла солидный путь становления и развития, став неотъемлемым элементом современной системы международных отношений. Сегодня ШОС выступает одним из авторитетных и влиятельных международных объединений, которое вносит весомый вклад в стабильное и поступательное развитие Евразийского континента.
За годы существования Организации состав её участников увеличился в 4 раза – с 6 до 26 (10 – стран-членов, 2 – наблюдателя,14 – партнёров по диалогу). При этом число стран, готовых подключиться к деятельности ШОС растёт с каждым годом.
Международное сообщество видит в лице ШОС полюс притяжения без разделительных линий, способный активно содействовать более безопасному и процветающему миру.
По нашему мнению, наблюдаемые сегодня успехи ШОС, её растущий потенциал и международный авторитет стали возможными во многом благодаря обеспечению следующих ключевых условий:
Во-первых, строгое следование стран-членов Организации основополагающим принципам «Шанхайского духа» – взаимному доверию, взаимной выгоде, равенству, взаимным консультациям, уважению к многообразию культур и стремлению к совместному развитию. Иными словами, деятельность ШОС основывается на диалоге и взаимном доверии, а все решения принимаются на основе консенсуса и компромисса.
Во-вторых, залог международно-правовой привлекательности ШОС – внеблоковый статус, открытость, ненаправленность против третьих стран или международных организаций, равноправие и уважение суверенитета всех участников. Вышеуказанные обстоятельства не позволили ШОС стать «клубом избранных крупных государств», а сделали её открытым объединением, готовым взаимодействовать с разными странами и международными организациями.
В-третьих, Центральная Азия, несмотря на процессы расширения Организации, была и остаётся «географическим ядром» ШОС, важным взаимно связывающим звеном между всеми государствами-членами Организации, не позволяющим ШОС распылять своё внимание и ресурсы.
Республика Узбекистан, являясь одним из государств-основателей ШОС, внесла свой весомый вклад в развитие этой Организации. Наша страна уже четырежды председательствовала в ШОС в 2003-2004, 2009-2010, 2015-2016, 2021-2022 годах.
В рамках своего председательства узбекская сторона направляла свои усилия не только на укрепление нормативно-правовой и институциональной базы ШОС, но и на расширение сотрудничества между государствами-членами по самым различным направлениям.
Начиная с 2017 г. под руководством уважаемого Президента Ш. М. Мирзиёева, Узбекистан взял курс на инициативное развитие сотрудничества в рамках ШОС. За последние 7 лет лидер нашей страны выдвинул на саммитах Организации в общей сложности около 70 значимых и актуальных инициатив, направленных на развитие взаимодействия в таких сферах как безопасность, промышленная и технологическая кооперация, транспортно-логистическая взаимосвязанность, инновации, цифровое и «зелёное» развитие, туризм, образование и др.
На сегодняшний день эти инициативы и предложения последовательно реализуются в принятых программных и концептуальных документов ШОС, а также в виде создания новых механизмов многостороннего сотрудничества.
Узбекистан придерживается той позиции, что ШОС должна оставаться инклюзивной площадкой, открытой для широкого международного сотрудничества, не допускать политического противостояния и конфронтационного соперничества, руководствоваться принципами «Шанхайского духа».
Наша страна, как и прежде, заинтересована в полноценном раскрытии потенциала ШОС за счёт наращивания практического взаимодействия в следующих перспективных направлениях, отвечающих насущным интересам всех стран-участниц ШОС:
Первое, обеспечение безопасности и стабильности на пространстве ШОС.
Сегодняшние реалии международных отношений характеризуются усилением противоречий и снижением уровня доверия между странами. В различных регионах мира сохраняются очаги напряжённости, сопровождаемые вооружёнными конфликтами. Согласно данным Стокгольмского института исследования проблем мира, на сегодняшний день насчитывается 56 активных вооружённых конфликтов, из которых 7 прямо или косвенно затрагивают интересы стран ШОС.
Кроме того, наблюдается высокий потенциал активности международных террористических организаций, расположившихся на территории Афганистана, Сирии, Ирака и других стран Ближнего Востока, которые стремятся дестабилизировать ситуацию на пространстве ШОС.
Сегодня в рамках ШОС эффективно действуют такие механизмы, как регулярные совещания и встречи Секретарей советов безопасности, министров обороны, внутренних дел и общественной безопасности, а также экспертные форумы ШОС, которые позволяют проводить «сверку часов» по наиболее актуальным вопросам в сфере безопасности.
В то же время, нельзя не отметить позитивную роль Региональной антитеррористической структуры (РАТС ШОС), которая оказывает необходимое содействие сотрудничеству компетентных органов в борьбе с терроризмом, сепаратизмом и экстремизмом. Результаты ее работы очевидны: за последние два года спецслужбы стран-участниц ШОС предотвратили 69 терактов, выявили 73 ячейки международных террористических организаций, вскрыли более 13 тыс. каналов финансирования террористов.
Однако, несмотря на принимаемые усилия и меры, современные вызовы и угрозы требуют от всех стран-участниц ШОС повышать эффективность антитеррористических структур посредством внедрения передовых методов и технологий, которые позволят быстрее выявлять и нейтрализовать потенциальные угрозы, а также обеспечить более тесное взаимодействие между спецслужбами стран ШОС.
Необходимым также является развитие потенциала государств ШОС в области эффективного противодействия использованию цифровых технологий в террористических целях. В данном контексте целесообразным является ускорение принятия Соглашения о сотрудничестве в борьбе с преступлениями в сфере информационных технологий и Совместной программы по противодействию экстремистской идеологии на пространстве ШОС.
Особый фокус внимания Узбекистан придаёт сохраняющейся непростой ситуации в Афганистане. Поскольку обеспечение безопасности и мира в этой стране рассматривается как важная составляющая стабильности и экономического процветания всего обширного пространства ШОС.
Сегодня Афганистан переживает беспрецедентный по своим масштабам гуманитарный и социально-экономический кризис, вызванный десятилетиями вооружённых конфликтов, бедностью, климатическими потрясениями и социально-экономическими вызовами. По данным Программы развития ООН, около 85% афганцев живёт за чертой бедности, с нехваткой продовольствия сталкиваются 93% всех афганских семей.
В данном контексте, необходимо подчеркнуть, что государства-члены ШОС, будучи ближайшими соседями Афганистана, могут внести весомый вклад в стабилизацию обстановки в этой стране. И в этом ключе важную роль может сыграть возобновление совместной работы и консультаций в формате Контактной группы «ШОС – Афганистан», а также создание специального Фонда гуманитарной поддержки Афганистана.
Второе, достижение стратегического прорыва в экономическом измерении и транспортно-логистической взаимосвязанности.
Повышению экономической ценности ШОС способствует самодостаточность её пространства, где находятся динамично развивающиеся экономики мира, которые лидируют по показателям индустриального и инновационного развития, располагают огромным природно-сырьевым и людским потенциалом.
Сегодня суммарный ВВП государств-членов ШОС составляет около 25% от общемирового ($23 трлн.), по прогнозам к 2030 г. этот показатель может достичь 35-40%. На пространстве ШОС проживает более 40% численности населения планеты (3,2 млрд. человек). Кроме того, на территории стран ШОС сконцентрировано около 22% мировых запасов нефти (345 млрд. баррелей) и 35% мировых запасов природного газа (90 трлн. куб. м.).
В целях активизации экономического взаимодействия в рамках ШОС за последние годы принят и реализуется ряд важных документов, в том числе «Программа многостороннего торгово-экономического сотрудничества стран ШОС до 2035 г.», «План совместных действий по развитию внутрирегиональной торговли ШОС», «Программа стимулирования промышленной кооперации между деловыми кругами государств-членов ШОС», Стратегия экономического развития ШОС до 2030 г. и др.
В этом ключе, озвученные Ташкентом инициативы по созданию Центров индустриальной кооперации ШОС, Альянса специальных экономических зон стран ШОС, принятию Программы нового экономического диалога между странами ШОС, Соглашения по упрощению процедур торговли в рамках ШОС, Программы сотрудничества в сфере электронной коммерции могут стать дополнительном подспорьем для наращивания торгово-инвестиционного сотрудничества и промышленно-технологической кооперации в рамках Организации.
Особое значение Узбекистан придаёт активизации сотрудничества в сфере транспорта и логистики, выступая за формирование инклюзивной транспортной системы по линиям «Восток–Запад» и «Север–Юг» и создание многовариантных транспортных коридоров, которые будут обеспечивать кратчайший выход к морским портам и новым внешним рынкам.
В данном контексте реализация «Концепции государств-членов ШОС по развитию взаимосвязанности и созданию эффективных транспортных коридоров», разработка «Единой карты транспортной взаимосвязанности стран-членов ШОС», а также продвижение стратегических проектов по развитию железнодорожных транспортных коридоров («Китай-Кыргызстан-Узбекистан», «Термез - Мазари-Шариф - Кабул - Пешавар») станут важными шагами на пути дальнейшего укрепления транспортно-логистической взаимосвязанности на пространстве ШОС.
Кроме того, инициатива Президента Республики Узбекистан о создании под эгидой ООН в г. Ташкенте Межрегионального центра по взаимосвязанности, несомненно, придаст положительный импульс развитию трансрегиональной интегрированной транспортно-логистической системы.
Третье, активизация совместной борьбы с последствиями изменения климата.
Сегодня все страны ШОС в той или иной степени сталкиваются с негативными последствиями изменения климата. При этом, Центральная Азия является одним из наиболее уязвимых регионов, где последствия климатических изменений уже оказывают серьёзное влияние на экологическую ситуацию, водные ресурсы и экономическое развитие.
За последние 30 лет температура в нашем регионе росла в два раза быстрее, чем в среднем по миру, увеличившись на 1,5 градуса Цельсия, тогда как глобальный показатель составил 0,7 градуса.
Из-за этих процессов на сегодняшний день Центральная Азия сталкивается с ускоренной деградацией земель, интенсивным таянием ледников (их объем сократился на 30% за последние 50–60 лет) и нарастающим дефицитом воды. По оценкам Всемирного банка, совокупное влияние этих факторов может привести к снижению урожайности сельскохозяйственных культур в регионе на 30%.
Важно отметить, что в рамках ШОС Узбекистан вносит свой весомый вклад в борьбу с изменением климата и последовательно продвигает инициативы, направленные на укрепление сотрудничества в данном направлении.
В частности, на саммите ШОС в Бишкеке в 2019 г. глава нашего государства предложил принять Программу «Зелёного пояса ШОС» в целях внедрения в странах Организации современных ресурсосберегающих и экологически «чистых» технологий, а также Концепцию взаимодействия государств-членов ШОС в области «умного» сельского хозяйства и внедрения агроинноваций.
На Самаркандском саммите ШОС в 2022 г. лидер Узбекистана инициировал создание Климатического совета ШОС, к работе которого предлагается привлечь политических и общественных деятелей, учёных, экологов и бизнес-сообщество для выработки совместных действий стран ШОС по вопросам адаптации к последствиям климатических изменений.
На саммите в Нью-Дели в 2023 г. Президент Узбекистана предложил в рамках Программы «Зелёного пояса ШОС» принять План совместных действий по продвижению региональных экологических проектов и внедрению «зелёных» технологий, который позволит повысить эффективность многостороннего сотрудничества по вопросам защиты окружающей среды и обеспечения экологической безопасности.
Четвёртое, углубление культурно-гуманитарного взаимодействия.
Узбекистан активно выступает за расширение сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере, которое способствует укреплению взаимопонимания, доверия, добрососедства и дружбы между народами стран ШОС.
Ташкент активно поддерживает проведение различных фестивалей, форумов, симпозиумов, выставок, дней культуры и других мероприятий, направленных на ознакомление с богатым историческим наследием, традициями и культурой «многонациональной семьи» ШОС.
За последние годы в рамках Организации Узбекистан выдвинул ряд важных инициатив, предусматривающих расширение взаимодействия в сфере культуры, образования, туризма, здравоохранения, спорта, укрепления связей между молодым поколением.
К примеру, было предложено принять ежегодный Календарь интенсивного культурного обмена, который будет включать проведение совместных выставок уникального исторического наследия, концертов, театральных гастролей, форумов, кинофестивалей и презентаций, в том числе на основе электронных платформ. Такой механизм позволит расширить и обогатить межкультурный диалог и будет способствовать укреплению дружественных отношений и развитию народной дипломатии между странами-членами ШОС.
Кроме того, Ташкент выступил с инициативой подготовить Программу мероприятий по расширению молодёжного обмена «ШОС – пространство креативных идей и инициатив будущего». Безусловно эта инициатива является весьма актуальной, поскольку в современном информационном веке и в эпоху глобализации роль молодежи в экономическом и социальном росте и развитии любой страны неоценима. Это напрямую относится и к огромному пространству ШОС с населением более 3,2 млрд. человек, из которых молодёжь составляет более 55%.
Особое внимание наша страна уделяет расширению туристических связей со странами ШОС. Сегодня пространство Организации, охватывающее более 40% всего населения планеты, представляет собой огромный туристический рынок, потенциал которого не реализован полностью.
Суммарное культурное наследие государств-членов, наблюдателей и партнеров ШОС по диалогу составляет 207 объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО, которые имеют особую значимость в развитии туризма и на протяжении веков притягивают туристов со всего мира.
В этой связи, для раскрытия туристического потенциала стран-участниц ШОС необходимой мерой является разработка качественных и доступных общерегиональных турпродуктов посредством расширения контактов между туристическими ведомствами, ведущими туроператорами и авиакомпаниями, а также специализированными образовательными учреждениями в сфере туризма стран-участниц ШОС.
Важно также рассмотреть возможности по совместному развитию гастрономического, оздоровительного, паломнического туризма, экотуризма, этнотуризма, агротуризма и других его видов, которые приобретают большую популярность в мировой туриндустрии.
В целом, можно с уверенностью констатировать, что Узбекистан зарекомендовал себя как ответственный, инициативный и конструктивный участник ШОС, вносящий значительный вклад в развитие Организации на всех уровнях – от укрепления региональной безопасности и экономической взаимосвязанности до продвижения экологической повестки и гуманитарного сотрудничества.
Деятельность Узбекистана в рамках Организации будет и далее направлена на воплощение в жизнь фундаментальных принципов «Шанхайского духа», а реализация продвигаемых нашей страной инициатив и предложений будет способствовать дальнейшему расширению и углублению многопланового партнёрства на пространстве ШОС.
Бахтиёр Мустафаев, заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан