СМТИда Хитой ижтимоий фанлар академияси ҳузуридаги Россия, Шарқий Европа ва Марказий Осиё Институти (IREECAS) экспертлари билан учрашув бўлиб ўтди. Суҳбат давомида Ўзбекистон-Хитой ҳамкорлигини кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди. Шунингдек томонлар Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёев томонидан «Бир макон, бир йўл» халқаро форуми (Пекин, 26 апрель), ШҲТ саммити (Бишкек, 13-14 июнь) ва Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш саммитида (Душанбе, 14-15 июнь) илгари сурилган ташаббуслар юзасидан фикр алмашишди.
Хусусан Ўзбекистон Республикаси Президентининг ШҲТ иқтисодий форумини Самарқанд шаҳрида ўтқазиш таклифи алоҳида қизиқиш уйғотди. Таъкидланишича бу каби анжуманлар мамлакатда қулай бизнес муҳитини яратади ва чет эл сармояларини жалб қилишга ёрдам беради. Шу билан бир қаторда экспертлар «Яшил белбоғ» ва «ақлли қишлоқ хўжалиги» дастурлари юзасидан фикр аламашишди. Суҳбат давомида хитойлик экспертлар қишлоқ хўжалиги соҳасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантиришга тайёр эканликларини билдирдилар.
IREECAS директори ўринбосари Сун Ли сўнгги икки йил давомида Ўзбекистоннинг ижтимоий-иқтисодий ютуқларини юксак баҳолади. Унинг сўзларига кўра, «мамлакат иқтисодиётнинг барқарор ўсиши унинг халқаро майдондаги мавқеини ошишида муҳим омиллардан бири бўлиб хизмат қилди». Шу билан бир қаторда хитой ишбилармон доиралари вакиллари мамлакатда сармоявий лойиҳаларда иштирок этишдан манфаатдор эканликлари ҳамда ушбу йуналишда икки томонлама алоқаларнинг ривожлантириш муҳим аҳамият касб этишини таъкидлаб ўтдилар.
Учрашув якунида хитойлик экспертлар ўзаро манфаатли масалалар бўйича фикр алмашиш мақсадида IREECAS ва СМТИ ўртасида алоқаларни кучайтириш муҳимлигини таъкидладилар.

В ИСМИ состоялась встреча с делегацией Института России, Восточной Европы и Центральной Азии (ИРВЕЦА) Академии общественных наук Китая. В ходе беседы обсуждены перспективы расширения узбекско-китайского сотрудничества, состоялся обмен мнениями по инициативам, озвученным Президентом Узбекистана Ш.Мирзиёевым на втором международном форуме «ОПОП» в апреле т.г. в г. Пекине и саммите ШОС в г. Бишкеке и СВМДА в г. Душанбе в июне т.г.
Особый интерес у китайских экспертов вызвало предложение Президента Узбекистана по проведению Экономического форума ШОС, который соберёт представителей бизнеса, инвесторов и послужит удобной бизнес платформой для привлечения инвестиций. Отдельное внимание также уделено принятию программы «Зелёного пояса», взаимодействию в области «умного сельского хозяйства» и агроинноваций. Китайские партнёры выразили готовность к развитию взаимовыгодного сотрудничества в сельскохозяйственной сфере.
Заместитель директора ИРВЕЦА Сунь Ли дал высокую оценку социально-экономическим достижениям Узбекистана за последние два года. С его слов, «стабильный рост экономики способствовал росту позиций республики в международных рейтингах». Подчёркивалось, что китайские деловые круги проявляют повышенную заинтересованность в расширении участия в инвестиционных проектах Узбекистана.
В завершении встречи, китайские эксперты отметили важность активизации связей между ИРВЕЦА и ИСМИ с целью проведения совместных исследований, обмена мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес.