Vladimir Norov: Cooperation in Central Asia is intensified with new power
Between The States of Central Asia new dynamics are being observed in the development of regional relationships, positively affecting the development of the entire transport and communication industry. however, the countries still have to agree on common approaches to the effective use of the region's potential Vladimir Norov...
Uzbekistan – Turkmenistan: Time-tested cooperation
Since ancient times people of Uzbekistan and Turkmenistan lived nearby in friendship and consent, mutually enriching the culture of each other. People of Uzbekistan and Turkmenistan have friendly roots, many families have become related. Two fraternal people throughout many centuries used water from one river.
The new "Great Charter" of Uzbekistan
The first in the history of Uzbekistan, the Address of the head of state to people's representatives was a strategic guide for further positive changes in the country, was supported by all state and public institutions.
Vladimir Norov: great reforms realizing in Uzbekistan
International conference on “Actual problems of ensuring participation of citizens in state and public management: advanced ideas, innovations and technologies” was held at Hyatt Regency Tashkent Hotel, on January 18.
Credibility of Uzbekistan grows
In the information space and the expert community of Uzbekistan raise great interest the article of the managing director of the consulting company "Corsair LLC" James Durso, published in the popular monthly American publication "Real Clear World" under the heading "Uzbekistan takes a new start"
A new milestone in the development of modern Uzbekistan
The article analyzes specific trends of the ongoing reforms and transformations in Uzbekistan, implementation of the tasks indicated in The Strategy for Actions on the development of Uzbekistan in 2017-2021, in the context of development and liberalization of the economy. Thus, the article investigates practical measures to implement these tasks, changes in approaches towards the interaction of the state, population, business community, etc.
Uzbekistan-2017: what has been changed in a year?
The first year under the new leadership has ended in Uzbekistan. During this time massive economic reforms and dynamic changes launched in the country.