President of Uzbekistan discusses the ways to enhance cooperation with American congressmen
On October 6, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation of the United States House of Representatives consisting of Congressmen Don Bacon, Doug Lamborn, Troy Nehls and August Pfluger.
Uzbekistan, Tajikistan Leaders hold a phone call
On October 5, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon.
The memory of the First President honored
President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov, accompanied by President Shavkat Mirziyoyev, visited the Scientific and Enlightenment Complex named after Islam Karimov and laid flowers at the monument to the First President.
The embodiment of friendship between the Uzbek and Turkmen peoples
After fruitful talks on behalf of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, an official reception was given in honor of the visit of the President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov.
The development of cooperation between Uzbekistan and Turkmenistan discussed
At the meeting with media representatives, President Shavkat Mirziyoyev described the negotiations that took place, during which the heads of state considered the entire spectrum of development of cooperation, as fruitful and thorough.
A solid package of documents signed during the visit
The documents signing ceremony was held following the negotiations.
Strategic partnership filled with new, even more significant practical content
The negotiations between President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov continued in an expanded format with the participation of official delegations of the two countries.
Presidents of Uzbekistan and Turkmenistan discuss issues of strengthening strategic partnership
The official welcoming ceremony of the President of Turkmenistan was held at Kuksaroy Residence.
President of Uzbekistan receives a U.S. delegation
On October 4, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the United States delegation led by the Deputy Secretary of State Wendy Sherman.
SCO chairmanship passes to Uzbekistan
On September 17, Tajikistan’s city of Dushanbe hosted an anniversary meeting of the Council of Heads of State of the Shanghai Cooperation Organization.
The heads of Uzbekistan and Pakistan speak for the fullest use of the cooperation potential
On September 16, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held talks with the Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Imran Khan, in the city of Dushanbe.
The President of Uzbekistan discusses ways to enhance practical cooperation with the President of Iran
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has met with the President of the Islamic Republic of Iran Ebrahim Raisi, in Dushanbe.
Uzbekistan, Tajikistan Presidents discuss current issues of cooperation
After arriving in Dushanbe, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon.
Shavkat Mirziyoyev arrives in Tajikistan
President Shavkat Mirziyoyev arrived in Dushanbe to attend the Summit of the Shanghai Cooperation Organization.
President departs for Tajikistan
On September 16, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has departed for Dushanbe to attend the events of the meeting of the Council of Heads of the Member States of the Shanghai Cooperation Organization.
President of Uzbekistan receives Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan
On September 14, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan Esenmyrat Orazgeldiyev, who arrived in Uzbekistan within the framework of meetings of bilateral intergovernmental commissions.
Leaders of Uzbekistan and Russia hold a phone call
On September 14, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
Measures for transplantology development discussed
On September 13, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation on the surgical service transformation.
Paralympians’ victory is a vivid example of true heroism and courage
On September 10, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting with athletes and coaches who participated in the XVI Paralympic Games.
President of Uzbekistan congratulates the Leader and fraternal people of Tajikistan on the 30th Anniversary of Independence
On September 8, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon.