Andijon shahrida viloyat va tumanlar hokimlari, davlat idoralari rahbarlari, mahalliy kengash deputatlari, jamoatchilik faollari ishtirokida yig‘ilish bo‘lib o‘tmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Andijon viloyatining bugungi holatiga baho berib, uni har tomonlama rivojlantirish vazifalari haqida so‘zladi.
- Andijonga kelishimizdan maqsad - odamlarning dardini tahlil qilib, aniq rejalarni belgilash, aholi jon boshiga daromadni oshirish, mahallalarda sharoitni yaxshilash. Hamma natijalarga tanqidiy qarashimiz kerak. Andijonning birini ikki qilish uchun yana qanday «o‘sish nuqtalari» bor, odamlarni qiynayotgan nima muammolar bor, deb savol qo‘yib, ularga chora topish zarur. Buning uchun ijro organi rahbarlari va mahalliy deputatlar dunyoqarashini o‘zgartirishi kerak. Agar ular dunyoqarashini o‘zgartirib, fidoyi bo‘lib ishlasa, hamma soha o‘zgaradi, - dedi Prezident.
Iqtisodiyot tarmoqlarini rivojlantirish, kambag‘allikni qisqartirish, ish o‘rinlari tashkil etish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Andijon viloyatida 882 ta mahalladagi imkoniyatlar o‘rganilgani, aholining azaldan shakllangan ko‘nikmalaridan kelib chiqib, eng samarali “o‘sish nuqta”lari sifatida – hunarmandchilik, tomorqa va issiqxona xo‘jaligi, bog‘dorchilik, gulchilik, parrandachilik kabi yo‘nalishlar belgilangani qayd etildi. Har bir mahallaga salohiyatli tadbirkorlar biriktiriladi, zarur mablag‘lar yo‘naltiriladi.
Joriy yilda viloyatda o‘rta va kichik biznesni qo‘llab-quvvatlash hamda investitsiya loyihalarni moliyalashtirish uchun Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan qo‘shimcha ravishda 100 million dollar ajratilishi ma’lum qilindi.
2021-2022-yillarda viloyatda umumiy qiymati qariyb 20 trillion so‘m bo‘lgan 584 ta investitsiya loyihasi amalga oshirilib, 60 mingta yangi ish o‘rni yaratiladi. Bunda to‘qimachilik, qurilish materiallari, elektr texnikasi, charm-poyabzal, oziq-ovqat va farmatsevtika sohalari «drayver» bo‘ladi.
Bu yilning o‘zida Asaka tumanidagi “Asaka tekstil” hamda Jalaquduq tumanidagi “Zumrad tekstil” korxonalarida yangi quvvatlar, Xo‘jaobod tumanida sement zavodi va qurilish materiallari klasteri, “Andijon-farm” erkin iqtisodiy zonasida shprits korxonasi ishga tushiriladi.
Qishloq xo‘jaligidagi vazifalar ham ko‘rsatib o‘tildi. G‘alladan bo‘shaydigan 70 ming gektar maydonni ikkilamchi ijaraga berish orqali 220 ming ishsiz aholi bandligini ta’minlash mumkin.
Davlatimiz rahbari gulchilik salohiyatiga alohida e’tibor qaratdi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, 10 sotix yerga ekilgan orxideya guli 850 million so‘mgacha, liliya 450 million so‘mgacha, pion 320 million so‘mgacha daromad olish imkonini beradi.
Shu bois Andijon tumanidagi “Andijon gullar bog‘i” korxonasini klasterga aylantirib, 30 gektar yerda gul va manzarali ko‘chatlar yetishtiriladigan bog‘ barpo etish, Shahrixon tumanidagi kasb-hunarga o‘qitish markazida Gulchilik maktabi ochish bo‘yicha topshiriq berildi. Bu yo‘nalishda issiqxonalar tashkil etish, tomorqalarda gul yetishtirishni qo‘llab-quvvatlash zarurligi ta’kidlandi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев дал оценку нынешнему положению дел в Андижанской области и обозначил задачи по всестороннему развитию региона.
- Цель нашей поездки в Андижан - проанализировать проблемы людей, составить четкие планы, увеличить доход на душу населения, улучшить условия жизни в махаллях. Нам следует критическим взглядом смотреть на каждый результат. Необходимо понять, какие еще есть «точки роста» Андижана, что волнует людей, и принять соответствующие меры. Для этого руководителям исполнительных органов и местным депутатам необходимо изменить свое мировоззрение. Если они изменят свое мировоззрение и будут работать самоотверженно, все изменится, - сказал Президент.
Особое внимание уделено развитию отраслей экономики, сокращению бедности, созданию рабочих мест. Отмечалось, что изучены возможности в 882 махаллях Андижанской области и на основе исторически сложившихся видов деятельности населения определены наиболее эффективные «точки роста» - ремесленничество, садоводство, огородное хозяйство, цветоводство и птицеводство. К каждой махалле будут прикреплены предприниматели и направлены необходимые средства.
В этом году из Фонда реконструкции и развития будет выделено дополнительно 100 миллионов долларов на поддержку малого и среднего бизнеса и финансирование инвестиционных проектов в регионе.
В 2021-2022 годах в области будет реализовано 584 инвестиционных проекта на сумму около 20 триллиона сумов, будет создано 60 тысяч новых рабочих мест. «Драйверами» определены текстильная, строительная, электротехническая, кожевенно-обувная, пищевая и фармацевтическая промышленность.
В этом году будут запущены новые мощности на предприятиях «Асака текстиль» в Асакинском районе и «Зумрад текстиль» в Джалалабадском районе, цементный завод и кластер строительных материалов в Ходжаабадском районе, а также завод по выпуску шприцев в свободной экономической зоне «Андижон-фарм».
Также поставлены задачи в области сельского хозяйства. За счет вторичной аренды 70 тысяч гектаров земель, освободившихся от урожая зерна, можно обеспечить занятость 220 тысяч безработных.
Особое внимание глава государства уделил потенциалу цветоводства.
По оценкам, выращивание орхидей на 10 сотках может принести доход до 850 миллионов сумов, выращивание лилий до 450 миллионов сумов, пионов - до 320 миллионов сумов.
В связи с этим поручено превратить предприятие «Андижанский цветочный сад» в Андижанском районе в кластер, заложить в нем сад цветов и декоративных растений площадью 30 гектаров, а также открыть школу цветоводства при Центре профессионального обучения в Шахриханском районе. Подчеркнута необходимость создания теплиц и поддержки выращивания цветов на приусадебных землях.