O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 25-oktabr kuni Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi kuzatuvchilarining mamlakatimizdagi missiyasiga boshchilik qilayotgan MDH Ijroiya qo‘mitasi raisi – Ijrochi kotibi Sergey Lebedevni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida MDH Ijroqo‘mi raisi davlatimiz rahbarini O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida ishonchli g‘alabaga erishgani bilan samimiy qutlab, mamlakatimiz farovonligi va ravnaqini ta’minlash yo‘lidagi faoliyatiga katta muvaffaqiyatlar tiladi.
O‘zbekistonda saylov qonunchiligi va saylov tartibotlarini rivojlantirishda sezilarli yutuqlarga erishilgani alohida ta’kidlandi.
MDH doirasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston Hamdo‘stlik makonida, eng avvalo iqtisodiy yo‘nalishda amaliy hamkorlikni mustahkamlashning qat’iy tarafdori ekanini ta’kidladi.
Xususan, tashkilotning shu oyda videoanjuman shaklida o‘tkazilgan yubiley sammiti yakunida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 25-oktabr kuni Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko bilan telefon orqali muloqot qildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 октября принял председателя Исполнительного комитета – исполнительного секретаря СНГ Сергея Лебедева, пребывающего в нашей стране во главе миссии наблюдателей Содружества.
В начале встречи председатель Исполкома СНГ искренне поздравил главу нашего государства с убедительной победой на выборах Президента Республики Узбекистан, пожелав больших успехов в дальнейшей деятельности в деле обеспечения благополучия и процветания страны.
Особо отмечен заметный прогресс в развитии избирательного законодательства и выборных процедур в Узбекистане.
Были рассмотрены также вопросы расширения взаимовыгодного сотрудничества в рамках СНГ.
Глава нашего государства отметил приверженность Узбекистана углублению практического взаимодействия на пространстве Содружества, прежде всего на экономическом треке.
В частности, особое внимание уделено реализации договорённостей по итогам юбилейного саммита Организации, проведенного этом месяце в формате видеоконференции.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 октября провел телефонный разговор с Президентом Республики Беларусь Александром Лукашенко.