O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” sammiti doirasida Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan uchrashdi.
O‘zbekiston-Qozog‘iston yaxshi qo‘shnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Ikki tomonlama hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarida amaliy aloqalarni kengaytirish zarurligi qayd etildi.
Tovar ayirboshlashni ko‘paytirish, sanoat, energetika, transport va logistika, qishloq xo‘jaligi sohalarida, iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida investitsiya loyihalarini amalga oshirish istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi.
Mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik masalalar yuzasidan ham fikr almashildi. 11-noyabr kuni Samarqand shahrida o‘tkaziladigan Turkiy davlatlar tashkiloti sammitining kun tartibi muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari Ostona shahrida “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” formatidagi majlisda ishtirok etib, nutq so‘zladi. Mintaqamiz mamlakatlari va YEI o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish yuzasidan muhim taklif va tashabbuslarni ilgari surdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках участия в саммите «Центральная Азия – Европейский Союз» встретился с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-казахстанских отношений добрососедства, стратегического партнерства и союзничества.
Отмечена необходимость расширения практического взаимодействия в приоритетных направлениях двустороннего сотрудничества.
Особое внимание уделено перспективам наращивания товарооборота, реализации инвестиционных проектов в сферах промышленности, энергетики, транспорта и логистики, сельского хозяйства и других отраслях экономики.
Состоялся также обмен мнениями по региональной и международной проблематике. Обсуждена повестка дня предстоящего саммита Организации тюркских государств, который пройдет 11 ноября в городе Самарканде.
Глава нашего государства принял участие и выступил на заседании в формате "Центральная Азия - Европейский Союз", выдвинул важные предложения и инициативы по дальнейшему расширению многопланового сотрудничества между странами нашего региона и ЕС.