Prezident Shavkat Mirziyoyev poytaxtimizdagi Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parkida boʻldi.
Majmua shou-rumida qurilishi boshlangan binolar, ularda boʻladigan sharoitlar haqida maʼlumot berildi. Muhammad al-Xorazmiy nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabning oʻquvchilari ishtirokida yaratilgan dasturiy mahsulotlar namoyish etildi.
Davlatimiz rahbari Qoraqalpogʻistonning Boʻzatov tumanidagi IT-markazda saboq olayotgan bolalar bilan videokonferensaloqa orqali muloqot qildi.
Mutasaddilarga Muhammad al-Xorazmiy nomidagi maktab bilan hududlardagi axborot texnologiya maktablari integratsiyasini taʼminlash, yoshlarning zamonaviy texnologiyalarga qiziqishini toʻgʻri yoʻnaltirib, yetuk mutaxassislar etib tayyorlash boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Galdagi bunyodkorlik ishlarining borishi koʻzdan kechirildi.
Mazkur zamonaviy majmua qurilishi oʻtgan yili 20-noyabrda boshlangan edi. Bu yerda bosqichma-bosqich 17 ta imorat, jumladan, 20-25 qavatli ofis binolari, 22 qavatli mehmonxona, universitet, konferensiya zali, kovorking markazi va boshqa obyektlar barpo etiladi. Inshootlar 9 balldan yuqori zilzilaga chidamli boʻladi. Yer ostida 3 qavatli avtoturargoh quriladi. Majmua hududida kafe va restoranlar, doʻkonlar, masjid, sport maydonlari, dam olish joylari ham boʻladi.
Ushbu IT-parkning dastlabki 2 ta binosi foydalanishga topshirilgan. Ularda eng zamonaviy qulayliklar yaratilib, istiqbolli startap loyihalarni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha inkubatsiya va akseleratsiya dasturlari tashkil etilgan. IT-park rezidentlari sifatida roʻyxatdan oʻtgan korxonalar 2028-yil 1-yanvarga qadar soliqlar va bojxona toʻlovlaridan ozod etilgan.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил Технологический парк программных продуктов и информационных технологий в Ташкенте.
В шоуруме комплекса была представлена информация о строящихся зданиях и создаваемых условиях. Продемонстрированы программные продукты, созданные при участии учащихся специализированной школы имени Мухаммада аль-Хорезми.
Глава государства провел по видеоконференцсвязи беседу с детьми, обучающимися в IT-центре Бозатауского района Каракалпакстана.
Ответственным лицам поручено обеспечить интеграцию между школой имени Мухаммада аль-Хорезми и школами информационных технологий в регионах, стимулировать молодых людей к обучению современных технологий, становлению профессионалами своего дела.
Рассмотрен ход строительства технопарка.
Работы по созданию современного комплекса начались 20 ноября прошлого года. Поэтапно будут возведены 17 корпусов, в том числе 20-25-этажные офисные здания, 22-этажная гостиница, университет, конференц-зал, коворкинг-центр и другие объекты. Сооружения могут выдержать землетрясения магнитудой выше 9 баллов. Будет построена подземная трехуровневая автостоянка. В комплексе также будут кафе и рестораны, магазины, мечеть, спортивные площадки и зоны отдыха.
Сданы в эксплуатацию первые два здания IT-парка. В них созданы передовые условия, запущены программы инкубации и акселерации перспективных стартапов. Предприятия, зарегистрированные в качестве резидентов IT-парка, освобождены от уплаты налогов и таможенных платежей до 1 января 2028 года.