Ushbu majmua Samarqand tumanidagi eshkak eshish kanali bo‘yida, 212 gektar maydonda qurilmoqda. Loyihaga ko‘ra, bu yerda 10 ta inshoot, jumladan, kongress xoll, mehmonxonalar, dam olish maskanlari bo‘ladi.
Ayni paytda kongress xoll, “Abadiy shahar” karvon saroyi va 8 ta mehmonxona bunyod etilmoqda. Mehmonxonalarning ikkitasi 22 qavatli, besh yulduzli, qolganlari to‘rt yulduzli bo‘ladi.
Ma'lumki, Samarqandda mehmonxonalar ko‘p bo‘lishiga qaramay, sayyohlar ko‘p kelganda o‘rinlar yetishmay qoladi. Masalan, 2019-yilda shahardagi barcha otellar band bo‘lgan. Davlatimiz tomonidan turizm rivojiga katta imkoniyatlar yaratilayotgani, 90 ga yaqin mamlakat fuqarolariga vizasiz rejim joriy qilingani turistlarni yanada ko‘proq jalb etmoqda.
Qurilayotgan markaz turistik xabga aylanadi. Bu yerda xalqaro anjumanlar o‘tkazish uchun ham keng sharoit bo‘ladi. Uni 2022-yilda foydalanishga topshirish mo‘ljallangan.
Prezidentimizga mazkur yangi sayyohlik markazi imkoniyatlari, turistlarga ko‘rsatiladigan xizmatlar haqida ma'lumot berildi. Davlatimiz rahbari markaz boshqaruvini samarali tashkil etish, turizm sohasida mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Shu yerda Samarqandning turizm infratuzilmasini rivojlantirish loyihalari taqdimot qilindi.
Samarqand shahrida ilk bor gastronomik ko‘cha, Samarqand tumani “Konigil” mahalla fuqarolar yig‘inida yurtimizdagi birinchi turizm qishlog‘i tashkil etildi. Bunday maksanlar sayyohlarning viloyatda qolish vaqtini uzaytirish bilan birga, hudud infratuzilmasini rivojlantirish, aholiga daromad manbai yaratishda muhim omil bo‘lmoqda.
Davlatimiz rahbari mazkur turistik markazni shahar bilan bog‘laydigan yo‘l o‘tkazgichni borib ko‘rdi, Usta Umar Jo‘raqulov va Afrosiyob ko‘chalarida amalga oshirilayotgan obodonlashtirish ishlarini ko‘zdan kechirdi.
Davlatimiz rahbari Samarqandga safari chog‘ida O‘zbekistonning Birinchi Prezidenti Islom Karimov qabrini ziyorat qildi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства туристического центра в Самаркандском районе.
Комплекс возводится на территории в 212 гектаров на побережье гребного канала в Самаркандском районе. Согласно проекту, здесь будет 10 объектов, в том числе конгресс-холл, гостиницы и зоны отдыха.
В настоящее время идет строительство конгресс-холла, караван-сарая "Вечный город" и 8 гостиниц. Две 22-этажные гостиницы будут пятизвездочными, остальные - четырехзвездочными.
Несмотря на большое количество гостиниц в Самарканде, в пик туристического сезона ощущается нехватка мест размещения. Такая ситуация наблюдалась, например, в 2019 году, когда все отели города были полностью загружены. При этом создаваемые государством большие возможности для развития туризма, введение безвизового режима для граждан около 90 стран стимулируют дальнейший рост потока туристов.
Строящийся центр станет туристическим хабом. Здесь также будут необходимые условия для проведения международных мероприятий. Центр планируется ввести в эксплуатацию в 2022 году.
Президенту представили информацию о возможностях нового туристического центра, услугах, которые будут предоставляться гостям. Глава государства поручил эффективно организовать управление центром, подготовить специалистов в области туризма.
Здесь же состоялась презентация проектов по развитию инфраструктуры туризма в Самарканде.
Отмечалось, что в Самарканде появилась первая гастрономическая улица, а в Самаркандском районе - первая туристическая деревня на территории схода граждан “Конигил”. Эти объекты не только продлевают время пребывания туристов в области, но и способствуют развитию местной инфраструктуры, создают источники дополнительного дохода для населения.
Глава государства также осмотрел путепровод, связывающий туристический центр с городом, благоустроительную работу, проводимую на улицах Уста Умара Журакулова и Афросиаб.
В ходе поездки в Самаркандскую область глава государства посетил могилу Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова.