O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ushbu tashabbusi turkiy davlatlar o‘rtasidagi o‘zaro savdo hajmining kamayib ketayotganligi fonida muhim va dolzarbdir. Shuni ta’kidlash kerakki, 815 milliarddan dan ortiq umumiy savdo aylanmasiga hamda 160 million kishilik salohiyat bozorga ega tashkilot ishtirokchilarining o‘zaro savdo munosabatlari 2020 yilda atigi 33.2 milliardni tashkil etdi (bu raqamlar tashkilotga a’zo davlatlar umumiy tashqi savdosining 4% dan ortig‘ini tashkil etadi.). Bu ko‘rsatkichning 21 milliardi ichki importga to‘g‘ri keladi.
Masalan, Turkiy tilli davlatlar tashkilotiga a’zo mamlakatlarning O‘zbekiston Respublikasi bilan umumiy savdo aylanmasidagi ulushi 17% ni, Qozog‘iston bilan 8,1% ni va Ozarbayjon bilan 14,5% ni tashkil yetadi. Shuni ta’kidlash kerakki, nominal qiymatiga ko‘ra Turkiyaning tashkilot davlatlari bilan savdodagi ulushi eng katta – qariyb 10 milliardni tashkil etadi. Bu esa turkiy davlatlarning tashqi savdosi asosan ularning an’anaviy bozorlariga qaratilganligini ko‘rsatadi.
Shuningdek, tashkilotga a’zo davlatlar tovar aylanmasi tarkibida xomashyoning ulushi yuqoriligicha qolmoqda. Jumladan, xomashyo mahsulotlari – 50%, o‘rta darajali texnologik mahsulotlar – 26%, past darajali texnologik mahsulotlar – 19% va yuqori texnologik tovarlar – faqat 5% ni tashkil etadi. Shu bilan birga, texnologik mahsulotlar faqat Vengriya va Turkiya tomonidan eksport qilinadi.
Bundan tashqari, turkiy davlatlarning import oziq-ovqat mahsulotlariga bo‘lgan qaramligi yuqori. Masalan, Ozarbayjon 2019 yilda oziq-ovqat importini 19.9% ga (1,6 milliardgachagacha) oshirdi. Xuddi shunday holat Qirg‘izistonda ham kuzatilmoqda. Mamlakat importi tarkibida oziq-ovqat mahsulotlari va qishloq xo‘jaligi xomashyosining ulushi 2019 yildagi 7,6% dan 2020 yilda 10,3% ga oshgan. Shu o‘rinda Qozog‘iston ham bir qator oziq-ovqat mahsulotlari uchun importga qaram bo‘lib qolmoqda, ularning bir qismi (shakar, tovuq go‘shti va boshqalar.) xorijiy davlatlarning mahsulotlari hisobidan (80% dan ortiq) bilan qoplanadi.
Shu bilan birga, tashkilotga a’zo davlatlar iqtisodiyotining barcha sohalariga ta’sir ko‘rsatgan koronavirus pandemiyasi oqibatlarini ham hisobga olish zarur. Koronavirus infeksiyasi tarqalishiga qarshi ko‘rilayotgan misli ko‘rilmagan chora-tadbirlar, ishlab chiqarish va iste’molning qisqarishiga, savdo aloqalarining uzilishiga, tovar narxining pasayishiga va turkiy davlatlarda moliyaviy ahvolning yomonlashuviga bevosita o‘z ta’sirini ko‘rsatdi.
Yuqoridagilarga asoslangan holda hamda bugungi kunda Turkiy davlatlar Tashkilotiga a’zo davlatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash ko‘rsatkichlari o‘zaro savdo hajmining o‘z salohiyati darajasidan bir necha barobar orqada ekanligi fonida tashkilot ichidagi savdo aloqalarini kengaytirish uchun qulay va jozibador shart-sharoitlar yaratish masalasi o‘rta muddatli istiqbolning asosiy vazifalaridan biri bo‘lib qoladi.
Shu nuqtai nazardan ishonch bilan aytish mumkinki, O‘zbekiston respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan Turkiy tilli davlatlar o‘rtasidagi savdo hamkorligi bo‘yicha ilmiy tadqiqot markazi savdo-sotiqning qaysi jabhalarida o‘sish imkoniyatlari yuqori ekanligini aniqlashda samarali vosita bo‘la oladi.
Bunday tadqiqot markazining faoliyat yuritishi tashkilotning ishtirokchi davlatlariga o‘zaro savdoni kengaytirishga to‘sqinlik qiluvchi va yuzaga kelayotgan muammolarni birgalikda aniqlash imkonini ham beradi. Bu esa, o‘z navbatida, turkiy davlatlar o‘rtasidagi ko‘p tomonlama savdoni chuqurlashtirishning innovatsion yechimlarini ishlab chiqishga xizmat qiladi.
Aziz Salixov
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi SMTI
yetakchi ilmiy xodimi
Joriy yilning 12 noyabr kuni Turkiya Respublikasining Istanbul shahrida Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashining sakkizinchi sammiti boʼlib oʼtdi. Unda Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev sanoat kooperatsiyasini kuchaytirish hozirgi kunning eng dolzarb masalalaridan biri ekanligini taʼkidlab...
13.11.2021Keyingisi
O‘zbekiston Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktori o‘rinbosari Sanjar Valiyev “Dunyo” AA muxbiriga Turkiy davlatlar tashkiloti sammiti yakunlari haqidagi fikr-mulohazalarini bildirdi.

Инициатива Президента Узбекистана является весьма своевременной и актуальной на фоне сохраняющегося низкого уровня взаимной торговли между тюркскими странами. Так, при совокупном объеме товарооборота более 815 миллиардов долларов взаимная торговля участников Организации с потенциальным рынком в 160 миллионов человек в 2020 году составила лишь 33,2 миллиарда долларов (более 4% от их общей внешней торговли). При этом на внутренний импорт пришлось 21 миллиард долларов.
Например, доля стран-участниц Организации тюркоязычных государств в общем товарообороте Узбекистана составляет – 17%, Казахстана – 8,1%, а Азербайджана – 14,5%. При этом по номинальному значению наибольший объем торговли со странами Организации приходится на Турцию – почти 10 миллиардов долларов. Это указывает на то, что внешняя торговля тюркских государств в основном ориентирована на их традиционные рынки.
Также необходимо отметить, что сохраняется высокая доля сырьевых ресурсов в структуре товарооборота стран Организации – сырьевые товары составляют 50%, среднетехнологичная продукция – 26%, низкотехнологичная – 19%, а высокотехнологичная – всего 5%. Технологическая продукция в основном экспортируются Венгрией и Турцией.
Кроме того, имеется высокая степень зависимости тюркских государств от импортного продовольствия. К примеру, Азербайджан в 2019 году увеличил импорт продовольственных товаров на 19,9% (до 1,6 миллиарда долларов). Аналогичная ситуация наблюдается в Кыргызстане – доля продовольственных товаров и сельскохозяйственного сырья в структуре импорта страны увеличилась с 7,6% в 2019 году до 10,3% в 2020 году. Казахстан также остается зависимым от импорта по ряду продовольственных товаров, при этом по некоторым из них (сахар, куриное мясо и пр.) потребительский рынок более чем на 80% покрывается за счет зарубежной продукции.
Вместе с тем необходимо учитывать последствия пандемии коронавируса, которые сказались на всех секторах экономики стран Организации. Предпринятые беспрецедентные меры по борьбе с распространением коронавирусной инфекции, оказали прямое пропорциональное воздействие на сокращение объемов производства и потребления, нарушение торговых связей, снижение цен на сырьевые товары и ухудшение финансовой конъюнктуры в тюркских государствах.
Исходя из вышесказанного и на фоне того, что сегодняшние показатели товарооборота между странами-участницами ОТГ в разы отстают от потенциального уровня взаимной торговли, вопрос о создании благоприятных и привлекательных условий для расширения торговых отношений внутри Организации становится одной из ключевых задач на среднесрочную перспективу.
В этом контексте можно с уверенностью сказать, что Исследовательский центр по торговому сотрудничеству между Тюркоязычными государствами, создание которого инициировал Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, способен выступать в качестве эффективного инструмента по выявлению точек роста в сфере торговых отношений.
Деятельность такого Исследовательского центра позволит также государствам-участницам Организации совместными усилиями выявлять существующие и возникающие проблемы, препятствующие наращиванию взаимной торговли. Это в свою очередь будет способствовать выработке инновационных решений по углублению многосторонней торговли между тюркскими странами.