Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Turkiy davlatlar tashkiloti davlat rahbarlari kengashining Istanbuldagi sammitida soʼzga chiqib, hamkorlikni yanada rivojlantirish boʼyicha qator tashabbuslarni taqdim etdi. Bunda davlatimiz rahbari turizm sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash va madaniy merosni asrab-avaylashga alohida eʼtibor qaratdi.
Jumladan, Shavkat Mirziyoev «Turkiy dunyo turizmi» va «Tabarruk ziyorat» turistik loyihalarini amalga oshirish, hunarmandchilik koʼrgazmalari va etnosport musobaqalarini oʼtkazish, shuningdek madaniy meros obektlarini saqlash va tiklash sohalarida hamkorlik yoʼnalishlarini qamrab olgan «Yoʼl xaritasi»ni ishlab chiqishni taklif qildi.
Oʼzbekiston Prezidentining ushbu tashabbuslari pandemiya davrida yuzaga kelgan mazkur sohadagi muammolar fonida ayniqsa dolzarb sanaladi. Turizm va madaniy merosni asrab-avaylash sohalaridagi normativ-huquqiy bazani yaratish va hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan istiqbolli loyihalarni ishlab chiqish Tashkilotga aʼzo davlatlar oʼrtasidagi tarixiy va madaniy-gumanitar aloqalarni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.
Soʼnggi yillarda Oʼzbekistonda turkiy mamlakatlar bilan hamkorlik doirasida koʼplab tadbirlar tashkil qilindi va ulardan biri turizm masalalari vazirlarining 6-yigʼilishi Qoʼqonda boʼlib oʼtdi. Yigʼilish davomida ishtirokchilar ziyorat turizmi, hunarmandchilik, ekoturizm va gastronomik turizm kabi sohalarda istiqbolli loyihalarni muhokama qildilar.
Taʼkidlash joizki, islom madaniyati va boshqa dinlarga tegishli muqaddas maskanlari mavjud boʼlgan turkiy mamlakatlarda ziyorat turizmi katta salohiyatga ega. Muqaddas qadamjolar va maqbaralar Turkiy davlatlar tashkiloti hududida turizmni rivojlantirishda muhim oʼrin egallaydi. Jumladan, hozirgi Oʼzbekiston hududida Imom al-Buxoriy, Imom at-Termiziy, Imom al-Moturidiy, Bahouddin Naqshbandiy kabi musulmon olamining mashhur olimlari yashab ijod qilganlar.
Shu munosabat bilan, koʼrsatilayotgan turistik xizmatlar sifatini oshirish va ziyoratchi-sayyohlar uchun qulay muhitni shakllantirish borasida qoʼshimcha chora-tadbirlarni qabul qilish bugungi kunda dolzarb hisoblanadi.
Bundan tashqari, turkiy dunyoning anʼanaviy va zamonaviy madaniyatlari bilan tanishish Turkiy davlatlar tashkiloti mamlakatlari sayyohlari orasida alohida qiziqish uygʼotadi. Bu yoʼnalishdagi samarali strategiyaning asosiy tarkibiy qismi yangicha innovatsion gʼoyalar, loyihalarni ishlab chiqish va ularni amalga oshirish borasidagi saʼy-harakatlarni birlashtirishdan iboratdir.
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining madaniy meros obektlarini asrab-avaylash va qayta tiklash boʼyicha tashabbusi oʼzaro bilim, anʼana va tajribadan birgalikda foydalanishga qaratilgan. Oʼzbekiston turkiy dunyo madaniy merosini asrab-avaylash tarafdori sanaladi va Turkiy davlatlar tashkilotini ushbu sohadagi hamkorlikni mustahkamlashda oʼziga xos platforma sifatida koʼradi. Bunda alohida eʼtibor madaniy meros obektlarini restavratsiya qilish va ularni samarali boshqarish mexanizmlarini joriy etishga qaratilmoqda. Bu yoʼnalishdagi dastlabki qadam sifatida Oʼzbekiston Tashkilot aʼzolarining madaniy meros obektlarining onlayn-platformasi va raqamlashtirilgan nusxalarini yaratishni taklif qildi.
Turizm sohasi «COVID-19» pandemiyasidan anchagina zarar koʼrganligi sababli ushbu sohani yanada rivojlantirish xavf va xarajatlarning oshishi sharoitida amalga oshiriladi. Shundan kelib chiqib, turizm sohasidagi hamkorlik va madaniy merosni asrab-avaylashni Turkiy davlatlar tashkilotining gumanitar yoʼnalishdagi hamkorligining markaziy sohalariga aylantirish bugungi davr talabidir.
Shu nuqtai nazardan, Oʼzbekiston Prezidenti tomonidan turkiy mamlakatlar rahbarlarining Istanbuldagi joriy sammitida bildirilgan tashabbuslari turizm va madaniy merosni asrab-avaylash sohalaridagi hamkorlikni faollashtirishga qaratilgan qoʼshma chora-tadbirlarni muvofiqlashtirishda muhim platformaga aylandi deb ishonch bilan qayd etish mumkin.
Sarvar Kamolov,
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti bosh ilmiy xodimi
Joriy yil 12 noyabr kuni O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkiy davlatlar tashkilotining 8-sammitidagi nutqida transport va tranzit sohasidagi hamkorlikni tizimli asosda yo‘lga qo‘yish zarurligiga e’tibor qaratdi...

Эксперт ИСМИ: Развитие нормативно-правовой базы в сфере туризма и сохранения культурного наследия способствует раскрытию туристического потенциала тюркских стран
Президент Республики Узбекистан, выступая на заседании Совета глав государств Организацию тюркских государств в Стамбуле, представил ряд инициатив по дальнейшему развитию сотрудничества. При этом глава государства уделил особое внимание усилению взаимодействия в области туризма и сохранению культурного наследия.
В частности, Шавкат Мирзиёев предложил совместно разработать «Дорожную карту» по реализации туристических проектов «Туризм в тюркском мире» и «Паломнический туризм», проведению ремесленных выставок и конкурсов этноспорта, а также сохранению и реставрации объектов культурного наследия.
Данные инициативы Президента Узбекистана являются особенно актуальными на фоне образовавшихся во время пандемии проблем в данной отрасли. Создание нормативно-правовой базы и разработка перспективных проектов по усилению взаимодействия в области туризма и сохранения культурного наследия послужат дальнейшему развитию исторических и культурно-гуманитарных связей государств-членов Организации.
В последние годы Узбекистан организовал множество мероприятий в рамках сотрудничества с тюркскими странами, одним из которых стало 6-ое заседание министров туризма в Коканде. В ходе заседания участники обсудили перспективные проекты в туристической сфере, в частности, паломнического туризма, ремесленничества, экотуризма и гастрономии.
Следует отметить, что паломнический туризм имеет большой потенциал в тюркских странах, у которых имеется множество святых мест, относящихся к исламской культуре, а также других религий. Святые места и мавзолеи сыграют важную роль в развитии туризма на пространстве Организации тюркских государств. Так, на территории современного Узбекистана жили и творили такие известные учёные мусульманского мира как Имам аль-Бухари, Имам ат-Термизи, Имам аль-Матуриди, Бахауддин Накшбанди и другие.
В данном ключе, принятие дополнительных мер по повышению качества предоставляемых туристских услуг и формированию благоприятной среды пребывания для туристов-паломников являются востребованными в современных условиях.
Кроме того, ознакомление с традиционными и современными культурами тюркского мира представляет особый интерес среди туристов из стран Организации тюркских государств. Ключевым компонентом эффективной стратегии в этом направлении является консолидация усилий в разработке новых инновационных идей, проектов и их реализации.
Инициатива Президента Республики Узбекистан по сохранению и реставрации объектов культурного наследия направлена на то, чтобы извлечь пользу из знаний, традиций и взаимного опыта. Узбекистан выступает за сохранение культурного наследия тюркского мира и рассматривает Организацию тюркских государств в качестве уникальной площадки для укрепления партнёрства в этой области. Особое внимание уделяется реставрации объектов культурного наследия и внедрению механизмов их эффективного управления. В качестве первого шага в этом направлении Узбекистаном предложено создание онлайн-платформы и оцифрованных копий объектов культурного наследия членов Организации.
На фоне того, что туристическая сфера является наиболее пострадавшей от пандемии «COVID-19», дальнейшее развитие данной отрасли будет осуществляться в контексте повышенных рисков и затрат. Исходя из этого, требованием сегодняшнего времени является превращение взаимодействия в сфере туризма и сохранения культурного наследия в центральное направление сотрудничества в гуманитарном измерении Организации тюркских государств.
С учётом этого, можно с уверенностью сказать, что высказанные Президентом Узбекистана на нынешнем саммите глав тюркских государств в Стамбуле инициативы стали важной платформой для координации совместных мер, направленных на интенсификацию сотрудничества в области туризма и сохранения культурного наследия.