Joriy yilning 3-6 iyun kunlari Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) eksperti A.Yusupov Rossiya xalklar doʻstligi universiteti tomonidan tashkil etilgan tadbirda ishtirok etdi.
Xalkaro konferentsiyada hozirda dunyoda kechayotgan migratsiya jarayonlari tahlil qilindi, ushbu jarayonlarga xavfsizlik, sogʻlikni saklash va integratsiya kesimida baho berildi.
Tadbirda Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston hamda Germaniya, Italiya, Frantsiya, Kipr davlatlaridan migratsiya sohasida ekspert-mutaxassislar ishtirok etishdi.
Konferentsiyada SMTI eksperti A.Yusupov “Mehnat resurslarining transmilliy harakati obʼektiv xalqaro jarayon” mavzusida maʼruza kildi. Tadbir ishtirokchilariga Oʻzbekistonda tashki mehnat migratsiyasini muvofiqlashtirish sohasida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli ishlar, jumladan, mamlakatda bandlikni taʼminlash, yosh avlodni koʻllab-kuvvatlash, yoshlarni oʻz salohiyatini yanada toʻlaroq namoyon qilish uchun yaratilayotgan shart-sharoitlar toʻgʻrisida maʼlumotlar berildi. Xususan, Oʻzbekistonda hozirda hududlarni hamda sanoatni rivojlantirish strategiyasi faol tadbiq qilinayotgani bu esa oʻz navbatida bandlikni taʼminlashda koʻplab yangi imkoniyatlar yaratilishiga olib kelayotgani aytib oʻtildi.
Anjuman ishtirokchilari tomonidan Oʻzbekistonda ushbu yoʻnalishda amalga oshirilayotgan ishlar ijobiy baholandi.

В период с 3 по 6 июня эксперт ИСМИ при Президенте Республики Узбекистан А.Юсупов принял участие в мероприятии, организованном Российским университетом дружбы народов (РУДН).
Тема международной конференции: «Глобальные тренды миграции 2020: безопасность, здравоохранение и интеграция».
В мероприятии приняли участие представители международных и общественных организаций, эксперты из Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана, а также из стран Европы (ФРГ, Италия, Франция, Кипр).
В рамках мероприятия эксперт ИСМИ А.Юсупов выступил с докладом на тему: «Транснациональные передвижения трудовых ресурсов как объективный общемировой процесс». В ходе выступления участникам мероприятия доведена подробная информация о миграционной политике Узбекистана. Они были проинформированы о проводимой в стране широкомасштабной работе в сфере регулирования внешней трудовой миграции, в том числе обеспечения занятости внутри страны, поддержки молодого поколения, созданных условий для самореализации молодёжи и т.д.
Было отмечено, что Узбекистан в настоящее время активно реализует стратегию территориального и промышленного развития, которая создает много новых возможностей для обеспечения занятости населения, а также развивает миграционную подвижность и рационализирует внешние и внутренние миграционные процессы.
Осуществляемые меры в сфере регулирования миграционной политики Узбекистана были положительно оценены участниками конференции.