O’zbekiston Republikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida Amerika Qo'shma Shtatlari Tinchlik Institutining Afg'oniston va Markaziy Osiyo bo'yicha dasturi Direktori S.Vorden va Institutning katta ilmiy xodimi B.Pajvak bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Suhbat chog'ida mamlakatdagi ijtimoiy-siyosiy va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar, shuningdek, SMTI va Amerika Qo'shma Shtatlari Tinchlik Instituti o'rtasidagi munosabatlarni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
AQSh ekspertlari O'zbekiston rahbariyatining mamlakatda keng ko'lamli islohotlarni amalga oshirish borasidagi sa'y-harakatlarini, hamda hukumatning ekstremizmga qarshi kurash, diniy bag'rikenglikni va islom dinini targ'ib etish borasidagi siyosatini yuqori baholadi.
Suhbatdoshlar AQShning Tinchlik instituti rahbariyatining O'zbekistondagi tadqiqot markazlar bilan hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdor ekanligini ta’kidladi. O'zbekiston Respublikasining diniy bag'rikenglik va islom dinini tarqalishidagi boy tajribasini inobatga olgan holda, Amerika tomoni O'zbekistonda ekstremizmga qarshi kurash bo'yicha seminar o'tkazish taklifini ilgari surdi.

В ИСМИ состоялась встреча с директором программы по Афганистану и Центральной Азии Американского института мира С.Уорденом и старшим научным сотрудником Института Б.Пажваком. В ходе переговоров были обсуждены проводимые в республике общественно-политические и социально-экономические реформы, а также перспективы развития отношений между ИСМИ и Американским институтом мира.
Эксперты США высоко оценили усилия Руководства Узбекистана по осуществлению всесторонних реформ в страны, особенно политику правительства по противодействию насильственному экстремизму, обеспечению религиозной толерантности и распространению просвещённого ислама.
Собеседники отметили о заинтересованности руководства Института мира США в расширении сотрудничества с экспертно-аналитическими центрами Узбекистаном. С учетом богатого опыта РУ по обеспечению религиозной толерантности и распространению просвещённого ислама, американская сторона предложила провести в Узбекистане семинара по вопросам противодействия насильственному экстремизму.