SMTIda BMTning Siyosiy masalalar va tinchlikni tiklash departamentining Saylovlarga yordam berish bo'limi ekspertlari bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Suhbat davomida O'zbekiston saylov tizimida mamlakatda bo'lajak parlament saylovlari tayyorgarlik arafasida amalga oshirilayotgan islohotlar muhokama qilindi.
Uchrashuvda BMT vakillari ijtimoiy-siyosiy islohotlarni amalga oshirishning ustuvor yo'nalishlaridan biri bu saylov qonunchiligi va umuman saylov tizimini takomillashtirish hisoblanadi deb ta'kidlashdi. Shu nuqtai nazardan, saylovlarga yordam berish bo'limining siyosiy masalalar bo'yicha mutaxassisi P.Russi Prezident Sh.Mirziyoyev rahbarligida amalga oshirilgan misli ko'rilmagan o'zgarishlar saylov qonunchiligini takomillashtirishga qaratilgan "saylov jarayonini takomillashtirish yo'lidagi katta qadam" deb baholadi.
Ta'kidlanganidek, O'zbekiston Respublikasining Saylov kodeksi qabul qilinishi bu sohada beshta qonunni birlashtirishga imkon berdi. Uchrashuv ishtirokchilarining fikriga ko'ra, Kodeks normalarining hayotga tadbiq etilishi tanlov erkinligi tamoyilining yanada to'liq amalga oshirilishiga, mamlakat saylov tizimini yanada demokratlashtirishga xizmat qiladi. Bu partiyalararo sog'lom raqobat uchun asos yaratadi, aholining huquqiy madaniyati va siyosiy faolligini oshiradi.
Suhbatda, shuningdek, jamoatchilikni siyosiy jarayonlarga jalb qilish darajasini oshirishga alohida e’tibor qaratildi. Shu nuqtai nazardan, hozirgi paytda mamlakat fuqarolarining bo'lib o'tayotgan voqealarga jiddiy qiziqishi kuzatilayotgani, ularning fuqarolik pozitsiyasi mustahkamlanayotgani aytib o’tildi. Ta'kidlanganidek, bu aholining ijtimoiy tarmoqda ayrim masalalar bo'yicha o'z fikrlarini faol va erkin ifoda etishida, davlat idoralari rahbari virtual qabulxonasiga murojat qilishida namoyon bo’lmoqda.

В ИСМИ состоялась встреча с экспертами Отдела по оказанию помощи в проведении выборов Департамента по политическим вопросам и вопросам миростроительства ООН. В ходе беседы обсуждены осуществляемые реформы в избирательной системе Узбекистана в контексте предстоящих парламентских выборов в стране.
На встрече представители ООН подчеркнули, что одним из приоритетных направлений реализации общественно-политических реформ является совершенствование избирательного законодательства и избирательной системы в целом. В данном контексте сотрудник по политическим вопросам Отдела по оказанию помощи в проведении выборов П.Русси отметила, что проводимые под руководством Президента Ш.Мирзиёева беспрецедентные преобразования, направленные на совершенствование избирательного законодательства, расцениваются «как большой шаг вперед на пути к улучшению электорального процесса».
Подчёркивалось, что принятие Избирательного кодекса Республики Узбекистан позволило унифицировать пять законов в данной сфере. По мнению участников встречи, реализация норм кодекса будет способствовать более полному осуществлению принципа свободы выбора, дальнейшей демократизации избирательной системы страны. Это заложит фундамент для здоровой межпартийной конкуренции, повышения правовой культуры и политической активности населения.
В ходе беседы также акцентировано внимание на повышение уровня вовлеченности общественности в политические процессы. В данном контексте отмечалось, что в настоящее время наблюдается заметный интерес граждан страны к происходящим событиям, укрепляется их гражданская позиция. Как было отмечено, это отражается в активном и свободном выражении населением своих мнений по тем или иным вопросам в социальных сетях, обращением в виртуальные приемные руководителей госорганов.