Joriy yil 2-4 sentabr kunlari SMTI, MHTI, Xalqaro munosabatlar axborot-tahlil markazi, MOXI va Oʻzbekiston-Germaniya ishbilarmonlar hamkorligi byurosi rahbarlari va yetakchi tahlilchilaridan iborat Oʻzbekiston delegatsiyasi Berlinga tashrif buyurdi.
Germaniya poytaxtida Federal Prezident va Federal Kansler idoralari, tashqi ishlar, atrof-muhitni himoya qilish, Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot vazirliklari, Germaniya Iqtisodiyotining Sharqiy qo‘mitasi, Fridrix Ebert va Konrad Adenauer nomidagi siyosiy fondlar, shuningdek, “tahlil markazlari” – Germaniya xalqaro va xavfsizlik masalalari instituti, Sharqiy Yevropa va xalqaro tadqiqotlar markazi, Global davlat siyosati instituti va boshqa muassasalar vakillari bilan qator ekspert uchrashuvlari o’tkazildi.
O‘zbekiston-Germaniya amaliy hamkorligini, shuningdek, “Markaziy Osiyo – Germaniya” formatidagi ko‘p tomonlama hamkorlikni har tomonlama rivojlantirish masalalari yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
Tomonlar ta’kidlaganidek, O‘zbekiston va Germaniya o‘rtasidagi munosabatlar keyingi yillarda sifat jihatidan yangi, o‘zaro anglashuv va ishonchning yanada yuqori pog‘onasiga ko‘tarildi. Oliy darajadagi aloqalarning jadalligi va erishilgan kelishuvlarning jadal sur'atlarda borishi ikki tomonlama kun tartibining izchil va mazmunli kengayishini ta'minladi, bu esa bosqichma-bosqich strategik xususiyat kasb etmoqda.
Mamlakatlarning yuqori rahbariyati va hukumatlari darajasida ishonchli muloqot rivojlandi. Xususan, so'nggi 5 yil ichida ikki mamlakat prezidentlarining 4 ta ikki tomonlama tashrifi bo'lib o'tdi.
O‘zbekiston Bosh vaziri boshchiligidagi Ishbilarmonlar kengashi faol ish olib bormoqda. Mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 36 foizga, O‘zbekistondan eksport hajmi esa 62 foizga o‘sdi.
Germaniya O‘zbekiston iqtisodiyotining muhim investoriga aylanmoqda. Germaniya investitsiyalari hajmi 5,5 milliard dollarga yetdi, shundan so‘nggi bir necha yil ichida ularning qariyb 4 milliardi jalb qilingan. Xususan, 2016-2024-yillarda Germaniya mablag‘lari O‘zbekiston iqtisodiyotining bazaviy tarmoqlari – energetika, tog‘-kon sanoati, kimyo sanoati, qurilish materiallari ishlab chiqarish, farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi, transport salohiyatini rivojlantirishga yo‘naltirildi. Germaniya kompaniyalari ishtirokida O‘zbekistonda umumiy qiymati 5 milliard yevrolik 60 dan ortiq loyiha amalga oshirilmoqda.
Bugungi kunda Germaniyaning 220 dan ortiq kompaniyalari O‘zbekiston bozoriga kirib, muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda, jumladan KNAUF, Falk Porsche Fiberglass, Falk Porsche Technik GmbH, Papenburg Uzbekistan, SIEMENS Energy, MAN, CLAAS, GP Papenburg, Viessmann, Deutsche Kabel, LEMKEN va boshqalar.
Hamkorlik, shuningdek, O‘zbekistonda qaytarib bo‘lmas xususiyatiga ega islohotlarni amalga oshirishga ko‘mak beradi, davlat va jamiyat qurilishining turli sohalariga ilg‘or tajribalarni joriy etishga ko‘maklashadi.
Bundan tashqari, ekspertlar Markaziy Osiyodagi mintaqaviy hamkorlik jarayoni va mamlakatlar oldida turgan dolzarb vazifalarni har tomonlama tahlil qildi. Nemis ekspertlari O‘zbekiston Prezidenti va Markaziy Osiyoning boshqa davlat rahbarlarining mintaqaning barqaror rivojlanishini ta’minlashga qaratilgan yaxshi qo‘shnichilik va do‘stona munosabatlarni o‘rnatish borasidagi sa’y-harakatlarini yuqori baholadi. Bunday siyosatning natijasi Markaziy Osiyoning oʻsib borayotgan jozibador bozorga, investitsiyalar va siyosiy-iqtisodiy faollik markaziga aylanishi boʻldi.
O‘zbekiston tashabbusi bilan mintaqani yaqinlashtirish amaliyoti Germaniyaning ijtimoiy va siyosiy doiralarida keng qo‘llab-quvvatlanmoqda. Uchrashuvlarda Markaziy Osiyo munozarali global tendentsiyalar fonida mas’uliyatli va izchil yondashuvni namoyish etayotgani ta’kidlandi.
Germaniya tomoniga O‘zbekistonda partiyalar va parlamentning mamlakatimiz ijtimoiy-siyosiy hayotidagi rolini kuchaytirishga qaratilgan yangi aralash tizimda o‘tkaziladigan bo‘lajak parlament saylovlariga tayyorgarlik ko‘rish, uni ishlab chiqish va amalga oshirish, ichki va tashqi siyosat kun tartibi haqida alohida ma’lumot berildi.
Muloqotlarda bugungi kungacha erishilgan yutuqlarni hisobga olgan holda ekspertlar siyosiy-diplomatik, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar yo‘nalishlarda kelgusida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha yangi g‘oyalar, tavsiyalar va takliflarni ishlab chiqishga alohida e’tibor qaratdilar.
“Yashil” rivojlanish, qayta tiklanadigan energetika, transport va logistika, sanoat kooperatsiyasi, texnologiyalar transferi va innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlash, sog‘liqni saqlash va ta’lim, inson kapitalini oshkor qilish kabi sohalardagi imkoniyatlar ko‘rib chiqildi.
Tashrif yakunlari bo‘yicha ilmiy hamkorlikni kengaytirish va qo‘shma tadqiqotlar olib borish istiqbollari belgilab olindi. Xalqaro va mintaqaviy dolzarb mavzulardagi muhim tadbirlar jadvali kelishib olindi.
SMTI direktori BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo'yicha mintaqaviy markazi rahbari rahbari bilan uchrashuv oʻtkazdi
Joriy yil 3 sentabrda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida BMT Bosh kotibining maxsus vakili, Markaziy Osiyo uchun Preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi (MOPDMM) rahbari Kaxa Imnadze bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
03.09.2024Keyingisi
SMTIda Germaniya elchisi bilan uchrashuv bo'lib o'tdi
Joriy yil 6 sentabrda SMTIda Institut direktori Eldor Aripov va Germaniya Federativ Respublikasining O‘zbekistondagi yangi Favqulodda va Muxtor Elchisi etib tayinlangan Manfred Xuterer o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.

В период 2-4 сентября т.г. делегация Узбекистана, в состав которой вошли руководители и ведущие аналитики ИСМИ, ИМРИ, ИАЦМО, МИЦА и Бюро узбекско-германской бизнес-кооперации, посетила с визитом Берлин.
В столице Германии проведена серия экспертных встреч и консультаций с представителями офисов Федерального Президента и Федерального Канцлера, министерств иностранных дел, охраны окружающей среды, экономического сотрудничества и развития, Восточного комитета немецкой экономики, политических фондов Конрада Аденауэра и Фридриха Эберта, а также «мозговых центров» – Германский институт международных дел и безопасности, Центр восточноевропейских и международных исследований, Институт глобальной общественной политики и других учреждениях.
Состоялся обстоятельный обмен мнениями по вопросам всеобъемлющего развития узбекско-германского практического сотрудничества, а также многостороннего взаимодействия в формате «Центральная Азия – Германия».
По оценкам сторон, отношения между Узбекистаном и Германией в последние годы вышли на качественно новый, более высокий уровень взаимопонимания и доверия. Интенсивность контактов на высшем уровне и динамичное продвижение достигнутых договоренностей обеспечили поступательное и содержательное расширение двусторонней повестки, которая постепенно приобретает стратегический характер.
Сложился доверительный диалог на уровне высшего руководства и правительств стран. В частности, за последние 5 лет состоялось 4 двусторонних визита президентов двух стран.
Активно работает Деловой совет, возглавляемый премьер-министром Узбекистана. Торговля между странами выросла на 36%, при этом экспорт из Узбекистана вырос на 62%.
Германия превращается в важного инвестора в узбекскую экономику. Объем немецких инвестиций достиг 5,5 миллиарда долларов, из которых почти 4 миллиарда привлечены за последние несколько лет. В частности, с 2016 по 2024 годы, немецкие средства были направлены на развитие потенциала базовых отраслей узбекской экономики – энергетическую, горнорудную, химическую промышленность, производство стройматериалов, фармацевтику, сельское хозяйство, транспорт. При участии немецких компаний в Узбекистане реализуется свыше 60 проектов на общую сумму 5 миллиардов евро.
Сегодня на рынок Узбекистана вошли и успешно работают свыше 220 немецких компаний, в том числе KNAUF, Falk Porsche Fiberglass, Falk Porsche Technik GmbH, Papenburg Uzbekistan, SIEMENS Energy, MAN, CLAAS, GP Papenburg, Viessmann, Deutsche Kabel, LEMKEN и другие.
Сотрудничество обеспечивает также поддержку реализации курса необратимых реформ в Узбекистане, способствует внедрению передовых практик в различных сферах государственного и общественного строительства.
Кроме того, эксперты всесторонне проанализировали процесс регионального сотрудничества в Центральной Азии и стоящие перед странами актуальные задачи. Немецкие специалисты высоко оценили предпринимаемые Президентом Узбекистана и другими центральноазиатскими лидерами усилия по выстраиванию добрососедских и дружественных отношений, направленных на обеспечение стабильного и устойчивого развития региона. Результатом подобной политики стало превращение Центральной Азии в привлекательный растущий рынок, центр притяжения инвестиций и политико-экономической активности.
Инициированный Узбекистаном курс по сближению региона находит широкую поддержку в общественно-политических кругах Германии. На встречах констатировалось, что Центральная Азия демонстрирует ответственный и последовательный подход на фоне неоднозначных глобальных трендов.
Отдельно немецкая сторона была проинформирована о ходе подготовки предстоящих парламентских выборов в Узбекистане, которые пройдут по новой смешанной системе, направленной на усиление роли партий и парламента в социально-политической жизни сраны, разработке и реализации внутренней и внешнеполитической повестки.
Учитывая достигнутый к настоящему времени прогресс в отношениях, экспертами уделено особое внимание выработке новых идей, рекомендаций и предложений по дальнейшим совместным проектам в политико-дипломатической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной плоскостях.
Рассмотрены возможности в сферах «зеленого» развития, возобновляемой энергетики, транспорта и логистики, индустриальной кооперации, трансфера технологий и поддержки инноваций, здравоохранения и образования, раскрытия человеческого капитала.
По итогам визита намечены перспективы расширения научного сотрудничества и проведения совместных исследований. Согласован график важных мероприятий по актуальным международным и региональным тема.
03.09.2024Следующее
6 сентября т.г. в ИСМИ состоялась встреча директора Института Элдора Арипова с вновь назначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом ФРГ в Узбекистане Манфредом Хутерером.