Joriy yil 6 sentabrda SMTIda Institut direktori Eldor Aripov va Germaniya Federativ Respublikasining O‘zbekistondagi yangi Favqulodda va Muxtor Elchisi etib tayinlangan Manfred Xuterer o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Fursatdan foydalanib, SMTI rahbari martabali mehmonni Germaniyaning mamlakatimizdagi elchisi sifatidagi faoliyatini boshlagani bilan tabrikladi.
Muzokaralar chog‘ida O‘zbekiston-Germaniya amaliy hamkorligi, shuningdek, “Markaziy Osiyo – Germaniya” formatidagi ko‘p tomonlama hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Keyingi yillarda mamlakatlar oʻrtasidagi munosabatlar jadal rivojlanib, koʻp qirrali boʻlib bormoqda. M. Xutererning ta’kidlashicha, “Germaniya va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlik eng yuqori cho‘qqida. Albatta, bu yuqori darajadagi intensiv va ishonchli siyosiy muloqot tufayli amalga oshdi”.
Toshkentning mintaqada do‘stlik va o‘zaro ishonchni mustahkamlashga qaratilgan mintaqaviy siyosatiga alohida e’tibor qaratildi. Markaziy Osiyoda ro‘y berayotgan ulkan o‘zgarishlar, eng avvalo, O‘zbekiston rahbarining harakatlari samarasidir, – dedi diplomat.
Suhbat davomida, shuningdek, O‘zbekiston va Germaniya tahliliy tuzilmalari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikning yuqori darajada ekanligini, bu esa O‘zbekiston-Germaniya munosabatlarini mustahkamlash bo‘yicha yangi g‘oya va takliflarni ishlab chiqishga xizmat qilayotganimamnuniyat bilan qayd etildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar qiziqtiradigan masalalar bo'yicha samarali muloqotni davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirildilar.
Joriy yil 2-4 sentabr kunlari SMTI, MHTI, Xalqaro munosabatlar axborot-tahlil markazi, MOXI va Oʻzbekiston-Germaniya ishbilarmonlar hamkorligi byurosi rahbarlari va yetakchi tahlilchilaridan iborat Oʻzbekiston delegatsiyasi Berlinga tashrif buyurdi.

6 сентября т.г. в ИСМИ состоялась встреча директора Института Элдора Арипова с вновь назначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом ФРГ в Узбекистане Манфредом Хутерером.
Пользуясь случаем, руководитель ИСМИ поздравил высокого гостя с началом его деятельности в качестве Посла Германии в нашей стране.
В ходе переговоров были обсуждены вопросы развития узбекско-германского практического сотрудничества, а также многостороннего взаимодействия в формате «Центральная Азия – Германия».
В последние годы отношения между странами динамично развиваются, носят многоплановый характер. По убеждению М.Хутерера, «сотрудничество ФРГ и Узбекистана находится на пике. Безусловно, это стало возможным благодаря интенсивному и доверительному политическому диалогу на высшем уровне».
Отдельное внимание уделено региональной политике Ташкента, нацеленной на укрепление дружбы и взаимного доверия в регионе. «Происходящие громадные изменения в Центральной Азии, это, прежде всего, заслуга лидера Узбекистана», - заявил дипломат.
Собеседники также с удовлетворением отметили высокий уровень взаимодействия между аналитическими структурами Узбекистана и Германии, которое способствует разработке новых идей и предложений по укреплению узбекско-германских отношений.
В завершение встречи была выражена готовность к продолжению продуктивного диалога по вопросам, представляющим взаимный интерес.