O’zbekiston Republikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va Mintaqalararo Tadqiqotlar Institutida AQShning O'zbekistondagi muvaqqat ishonchli vakili Alan Meltser bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Suhbat mobaynida mamlakatimizda olib borilayotgan ijtimoiy-siyosiy va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar, O'zbekiston-Amerika munosabatlarining hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar asosiy e’tiborni O'zbekiston hukumatining aholi bilan muloqot qilishda erishgan ijobiy tajribasiga qaratishdi. Hukumat tizimida va qonun ustuvorligini ta’minlashdagi ijobiy o'zgarishlar qayd etildi. Markaziy Osiyoda proaktiv va konstruktiv mintaqaviy siyosatni ishlab chiqishda Prezident Shavkat Mirziyoevning roli ta'kidlandi.
Ikki davlat munosabatlariga oid masalalarga to'xtalar ekan, A.Meltser AQSh O'zbekiston bilan o'zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishga va uni isloh qilishda har tomonlama yordam berishga qiziqishini ta'kidladi.
Amerika tomoni O'zbekistonning Afg'oniston infratuzilmasini qayta tiklashga qo'shgan hissasini, shuningdek, ushbu mamlakatdagi qurolli to’qnasuvlarni tinch yo’l bilan hal qilishda Toshkentning roli haqida gapirdi.
Qozog’istonlik diplomat bilan uchrashuv
O’zbekiston Republikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida Qozog’iston Respublikasining O’zbekiston Respublikasidagi elchixonasi maslahatchisi Kanat Nurpeisov bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.

В ИСМИ состоялась встреча с временно поверенным
в делах США в Узбекистане А.Мельцером. В ходе беседы были обсуждены проводимые в республике общественно-политические и социально-экономические реформы, а также нынешнее состояние и перспективы развития узбекско-американских отношений.
Стороны акцентировали внимание на положительном опыте правительства Узбекистана в выстраивании диалога с населением. Отмечены позитивные изменения в системе государственного управления и обеспечения верховенства закона. Особо подчеркнута роль Президента Шавката Мирзиёева в выстраивании инициативной и конструктивной региональной политики в Центральной Азии.
Касаясь вопросов узбекско-американских отношений, А.Мельцер указал, что США заинтересованы в расширении взаимовыгодного сотрудничества с Узбекистаном и оказании ей всемерной поддержки в проведении преобразований
в республике.
Американская сторона высоко оценила вклад Узбекистана в восстановление инфраструктуры Афганистана, а также роль Ташкента в продвижении мирного афганского урегулирования.
30 января т.г. в ИСМИ состоялась встреча с советником Посольства Республики Казахстан в Республике Узбекистан Канатом Нурпеисовым.