Joriy yilning 23 aprelida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida (SMTI) Xalqaro munosabatlar markazi (CSM) vakillari – CSM direktori, Varshava universiteti professori Malgojata Bonikovska va uning o'rinbosari Maykl Smagovich bilan uchrashuv bo’lib o’tdi.
Muzokaralar chog‘ida Polsha tomoniga O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-siyosiy va iqtisodiy islohotlar, olib borilayotgan ochiq tashqi siyosat, jumladan, Markaziy Osiyodagi mintaqaviy kun tartibi to‘g‘risida batafsil ma’lumot berildi.
O‘zbekiston-Polsha munosabatlarining istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi. Polsha ishbilarmon doiralarining Markaziy Osiyo davlatlari, xususan, O‘zbekiston bilan hamkorlikka strategik qiziqishi ortib borayotgani ta’kidlandi. M.Bonikovskaning fikricha, “O‘zbekiston o‘zining geostrategik holati sababli Polsha mahsulotlarini Markaziy Osiyo bozorlariga eksport qilishda ko‘prik vazifasini o’tashi, Polsha esa o‘zbek tovarlarining Yevropa bozorlariga kirish eshigiga aylanishi mumkin”.
Suhbat davomida suhbatdoshlar SMTI va CSM o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirish yuzasidan ham fikr almashdilar. Tomonlar iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish va ularga moslashish, yashil energiya, qishloq xo‘jaligini rivojlantirish, raqamlashtirish sohalarida takliflar ishlab chiqishga qaratilgan qo‘shma tadbirlarni o‘tkazishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.
CSM – 1996 yilda tashkil etilgan bo’lib, Polsha va Yevropa Ittifoqi tashqi siyosati bo'yicha tadqiqotlarga ixtisoslashgan eng qadimgi Polsha mustaqil tahlil markazi hisoblanadi.
SMTIda Bundestagning “Germaniya – Markaziy Osiyo” parlament guruhi delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Joriy yilning 30 aprelida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida (SMTI) Bundestagning “Germaniya – Markaziy Osiyo” parlament guruhi hamda XDI/XSI fraksiyasi a’zosi Manfred Grund boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.

23 апреля текущего года в Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) прошла встреча с представителями Центра международных отношений (ЦМО) – директором ЦМО, профессором Варшавского университета Малгожатой Бониковской и ее заместителем Майклом Смаговичем.
В ходе переговоров польская сторона была подробно проинформирована об общественно-политических и социально-экономических реформах, осуществляемых в Узбекистане, реализуемой проактивной открытой внешней политике, в том числе региональной повестке в Центральной Азии.
Особое внимание было уделено перспективам узбекско-польских отношений. Отмечалось, что растет стратегический интерес бизнес-кругов Польши к сотрудничеству со странами Центральной Азии, в частности, с Узбекистаном. По словам М.Бониковской, «Узбекистан благодаря своему геостратегическому положению мог бы стать мостом в экспорте польской продукции на рынки Центральной Азии, а Польша – воротами для выхода узбекских товаров на европейские рынки».
В ходе беседы собеседники также обменялись мнениями по развитию отношений ИСМИ с ЦМО. Стороны выразили заинтересованность в проведении совместных мероприятий, направленных на выработку предложений в области смягчения и адаптации к последствиям изменения климата, «зелёной» энергетики, развития сельского хозяйства, цифровизации.
ЦМО – старейший польский независимый аналитический центр, специализирующийся на исследованиях внешней политики Польши и ЕС. Основан в 1996 году.
30 апреля текущего года в Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) состоялась встреча с представительной делегацией Парламентской группы «Германия - Центральная Азия» Бундестага во главе с членом фракции ХДС/ХСС Парламента Германии Манфредом Грундом.