AQSh ekspertlari bilan uchrashuv
SMTIda LYN Community (AQSh) prezidenti U.Kyusak va Xalqaro konfessiyalaro tinchlik korpusi (IIPC) vakili D.Langford bilan uchrashuv bo’lib o’tdi. Tomonlar konfessiyalar o’rtasida hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qilishdi.
Suhbat davomida U.Kyusak O’zbekiston tomonidan ro’yxatga olingan diniy konfessiyalarga teng huquq va imkoniyatlarni ta’minlash yo’lida qilayotgan hatti-harakatlariga yuksak baho berdi. Ekspertning ta’kidlashicha, turli din vakillari o’rtasidagi munosabatlarni o’rnatishda “o’zbek modeli” mamlakat barqarorligi va xavfsizligini ta’minlash yo’lida muhim omil bo’lmoqda.
Shuningdek, muzokara jarayonida AQSh ekspertlari so’nggi yillarda O’zbekistonda diniy erkinlikni ta’minlash sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar mintaqadagi barcha davlatlar uchun namuna bo’layotganligini ta’kidlashdi.
Suhbat so’ngida tomonlar diniy sohadagi munosabatlarni o’rnatish zarurligi haqida so’z yuritishar ekan, bu konfessiyalar o’rtasida muloqotni kuchaytirish va diniy bag’rikenglikni ta’minlashga xizmat qilishini alohida ta’kidlab o’tishdi.

Встреча с американскими экспертами в ИСМИ
В ИСМИ состоялась встреча с президентом «LYN Community» (США) У.Кьюсаком и представителем Международного межконфессионального корпуса мира (IIPC) Д.Лэнгфордом. Обсуждены вопросы расширения взаимодействия в сфере обеспечения межконфессионального диалога.
В ходе беседы У.Кьюсак высоко оценил обеспечение Узбекистаном равных прав и возможностей для зарегистрированных религиозных конфессий. Как отметил эксперт, новая «узбекская модель» выстраивания отношений между представителями различных религий является важным фактором стабильности и безопасности страны.
Также подчёркивалось, что «проводимые в последние годы реформы в сфере обеспечения свободы вероисповедания в Узбекистане являются примером для всех государств региона».
В завершении беседы стороны выразили мнение о необходимости налаживания отношений в сфере религии, что будет способствовать укреплению межконфессионального диалога и повышению уровня религиозной толерантности.