Ўзбекистон ва Япония: ўзаро манфаатларга асосланган ҳамкорлик
Коронавирус пандемияси туфайли халқаро миқёсдаги жиддий ўзгаришлар содир бўлмоқда. Шунга қарамай, Ўзбекистон ва Япония ўртасида икки мамлакатнинг стратегик манфаатларига уйғун кўп қиррали ҳамкорлик алоқалари тобора мустаҳкамланиб бормоқда.
Бинобарин, 2020 йил апрель ойида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзаков ва Япония Бош вазирининг ўринбосари, Молия вазири Таро Асо иштирокида видеоконференция бўлиб ўтди.
Суҳбат чоғида қишлоқ хўжалиги, кимё ва энергетика соҳаларидаги лойиҳаларни амалга ошириш билан боғлиқ долзарб масалалар кўриб чиқилди. Коронавирус инфекциясининг тарқалишига қарши кураш ва пандемиянинг иқтисодий оқибатларини бартараф этиш доирасида Япония ҳукуматининг Ўзбекистонга молиявий кўмак бериши масаласига ҳам тўхталиб ўтилди. Шунингдек, инвестицион лойиҳалар доирасидаги кейинги қадамларни амалга ошириш учун Япония молиявий институтларидан қўшимча маблағларни жалб қилиш масалалари муҳокама қилинди.
Пандемиянинг глобал иқтисодиётга салбий таъсирига қарамай,Токио жаҳонда инвестицион гигант сифатида етакчи ўринни эгаллаб турибди. Биргина 2020 йилнинг апрель ойида Япониянинг тўғридан-тўғри хорижий инвестициялари 146,5 миллиард долларга етган бўлса, март ойида эса бу кўрсаткич 132 миллиард долларни ташкил этди. Ялпи ички маҳсулот ҳажми бўйича Япония дунёда учинчи (4,9 триллион АҚШ доллари), савдо ҳажми бўйича эса тўртинчи ўринни эгаллаб, йиллик импорт ҳажми 700 миллиард доллардан ошади.
2019 йилдан бошлаб Ўзбекистон Японияга майиз, қуритилган ўрик ва олхўри каби бир қатор қуруқ мева маҳсулотларини етказиб беришни йўлга қўйди. Япония ҳукумати тарафидан мамлакатга кириб келаётган импорт маҳсулотлар хавфсизлиги ва сифати учун юқори стандартларни ўрнатилганлигини ҳисобга олсак, импорт рўйхатида Ўзбекистонда етиштирилган маҳсулотлар ҳам мавжудлиги муҳим ютуқдир. Мутахассисларнинг таъкидлашича, агар ўзбекистонлик экспортчилар маҳсулотнинг таъминоти ва сифати барқарорлигини таъминлашга қодир бўлса, япон истеъмолчиларининг ушбу маҳсулотларга бўлган талаби янада ортади.
Ўз навбатида, Жаҳон банки ва «Doing Business» халқаро молия корпорациясининг йиллик ҳисоботида Ўзбекистон рейтингининг 166-ўриндан 76-ўринга кўтарилиши Япония ишбилармон доиралари учун ижобий сигналдир. Шу билан бирга, Халқаро молия корпорациясининг баҳосига кўра, Ўзбекистон бизнесни юритиш учун қулай шарт-шароитлар яратиш бўйича ўнта ислоҳотчи давлатлар қаторига кирди.
Бугунги кунда Ўзбекистон ҳудудида Япония сармояси иштирокида ташкил этилган ўнлаб корхоналар фаолият кўрсатмоқда, 15 та япон компаниясининг ваколатхоналари аккредитациядан ўтган. Иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Япония қўмитасининг фаолияти икки томонлама ҳамкорликни ривожлантиришга салмоқли ҳисса қўшмоқда. ЁГМEК, Мицубиши, Иточу, Сумитомо, Марубени, Исузу ва бошқа етакчи япон компаниялари Ўзбекистонда ўз фаолиятини олиб бораётгани бунга яққол мисолдир.
Япониялик ишбилармонлар Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар ва ўзгаришларни юқори баҳолайдилар. Валюта ва солиқ тизимини либераллаштириш, виза тартибини соддалаштириш каби кўплаб ислоҳотлар Ўзбекистонда муваффақиятли бизнес учун қўшимча имкониятлар яратганини таъкидламоқдалар. Ҳамкорлар Президент Шавкат Мирзиёевнинг Японияга биринчи расмий ташрифи икки мамлакат ишбилармон доиралари ўртасидаги ўзаро манфаатли алоқаларни янги даражага олиб чиқишга хизмат қилганини ва Япония бизнесининг, шу жумладан, кичик ва ўрта бизнеснинг мамлакатда инвестиция лойиҳаларини амалга оширишда янада фаол иштирок этишига туртки бўлганлигини таъкидламоқдалар.
2019 йилда Япония ишбилармон доиралари билан энергетика, саноат ва қишлоқ хўжалигини модернизация қилиш, инфратузилма, экология, соғлиқни сақлаш ва бошқа соҳалардаги қатор қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун умумий қиймати 6,5 миллиард долларлик шартномалар тузилгани ҳам шундан далолат беради.
Мутахассисларнинг фикрига кўра, келажакда Ўзбекистон раҳбариятининг инвестиция муҳитини яхшилаш, мамлакатда бизнес юритишнинг барқарор қоидаларини шакллантириш ва транспорт-коммуникация лойиҳаларини амалга ошириш орқали япон ишбилармон доираларининг Ўзбекистон бозорига бўлган қизиқиши ортади.
Энг илғор илмий ва технологик ечимларга асосланган Япониянинг қудратли саноат потенциали ушбу давлатни Ўзбекистон иқтисодий ривожланиши ва технологик модернизациясида ижобий роль ўйнашга қодир муҳим шерикка айлантиради.
Айниқса, ушбу соҳада ҳамкорлик механизмлари мавжуд бўлиб, томонлар ўзаро ҳамкорликнинг ижобий тажрибасига эгалиги эътиборга лойиқдир. Жумладан, Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) билан ҳамкорликда Тошкент давлат технология университетида Ўзбекистон-Япония ёшлар инновация маркази ташкил этилди. Марказ кимё ва нефть, минерал ресурсларни қазиб олиш ва қайта ишлаш, энергия, энергияни тежаш, машинасозлик каби соҳаларда илмий изланишларга ихтисослаштирилган.
Шу ўринда Тошкентда юқори технологиялар паркини ташкил этиш тўғрисида Ўзбекистон ва Япония ўртасида шартнома имзоланиши аҳамиятига ҳам алоҳида тўхталиб ўтиш керак. Ушбу тузилмалар мамлакатимиз иқтисодиётининг муҳим соҳаларини технологик ривожланишини таъминлаш, ёш ва истиқболли кадрлар тайёрлаш учун пойдевор бўлиб хизмат қилади.
Илм-фан ва технология соҳасидаги икки томонлама ҳамкорликнинг самарасига яна бир мисол – Япониянинг нуфузли «SATREPS-2020» танловида Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги ва профессор Кристина Тодерич (Тоттори университети, Япония) кўмагида тақдим этилган лойиҳанинг грантга сазовор бўлганлигидир. 2020 йил июнь ойида ушбу лойиҳа Япония фан ва технологиялар агентлиги томонидан танланган 10 та халқаро лойиҳалар ичида энг яхшиси деб топилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Оролбўйи халқаро инновация марказ Япониянинг 8 университетининг етакчи олимлари билан биргаликда «Оролбўйида шўрланиш билан курашиш, ер унумдорлигини ошириш ва озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш учун сув ресурсларидан фойдаланишни назорат қилиш бўйича янги технологияларини ишлаб чиқиш» лойиҳасини тақдим этди.
Япония Ўзбекистонни географик жойлашуви ва иқтисодий салоҳияти жиҳатидан Марказий Осиё минтақасидаги муҳим ҳамкор сифатида кўради. Япониянинг минтақага ажратган умумий ёрдамининг қарийб 57 фоизи Ўзбекистонга тўғри келгани бунинг яққол далилидир.
Масалан, 1993 йилдан 2019 йилгача JICA дастурлари доирасида 2,52 миллиард доллар миқдорида имтиёзли кредитлар ажратилган. Шунингдек, 329 талаба Япония университетларида магистратура ва докторантурани ўқитиш учун Япония ҳукумати грантларига сазовор бўлди, 2416 нафар ўзбек мутахассислари Японияда амалиёт ўтаб қайтишди. Японидан 335 кўнгилли мутахассислар Ўзбекистонга япон тили, компьютер технологиялари, бизнесни бошқариш, иқтисодиёт, ҳуқуқ, соғлиқни сақлаш, спорт, туризм соҳалари бўйича таълим бериш учун юборилган.
Япония халқаро ҳамкорлик банки (JBIC) орқали умумий қиймати 1,9 миллиард долларга тенг 7 лойиҳа амалга оширилди, 721 миллион доллар миқдоридаги тижорат кредитлари ажратилган. Шу жумладан Шўртан газ-кимё мажмуасини қуриш учун (622,2 миллион доллар), Бухоро нефтни қайта ишлаш заводи (59 миллион), Кўкдумалак конидаги компрессор станцияси (76 миллион), Фарғона нефтни қайта ишлаш заводини реконструкция қилиш (83 миллион) учун узоқ муддатли кредитлар ажратилди.
Шу ўринда, кўплаб лойиҳаларнинг ижтимоий йўналтирилганлиги ҳам эътиборга лойиқдир. Ушбу лойиҳаларнинг самараси фуқароларнинг турмуш даражасини тўғридан-тўғри яхшилашга хизмат қилади. Коронавирус пандемияси кенг тарқалганига туфайли, Япония мамлакатимизда тиббиёт соҳасини ривожлантириш ва модернизация қилишга ёрдам бермоқда.
17 июнь куни Япония иқтисодий ва ижтимоий ривожланиш лойиҳаси доирасида Ўзбекистонга 4,6 миллион долларлик компьютер томографияси ва тиббий сканерларини совға қилди. Тиббий контейнерлар мобил клиника сифатида коронавирусга ташхис қўйиш ва даволаш учун ишлатилиши мумкин бўлган технологиялар билан жиҳозланган. Япония томонининг ушбу қадами COVID-19 пандемияси даврида Ўзбекистондаги соғлиқни сақлаш тизимининг моддий-техник базасини мустаҳкамлашга хизмат қилади. Бундан бир неча ой аввал, Япония томони тест тўпламлари ва антивирал препаратлар шаклида инсонпарварлик ёрдамини ҳам тақдим этган эди.
Жорий йилнинг май ойида Токио Ўзбекистондаги COVID-19 пандемиясининг ижтимоий-иқтисодий таъсирини бартараф этиш бўйича БМТТД фаолиятини қўллаб-қувватлаш учун 1,9 миллион доллар ажратди. Шубҳасиз, ушбу лойиҳа Ўзбекистонда COVID-19 таъсирини юмшатиш, шунингдек барқарор ривожланиш учун шарт-шароитларни яратиш мақсадида олиб борилаётган ишларни амалдаги ижобий таъсирини оширади.
Япония билан молиявий ва техник ҳамкорлик туфайли мамлакатимизда таълим, хизмат кўрсатиш ва бошқа соҳаларда бир қатор ижтимоий аҳамиятга эга лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев ташрифи чоғида имзоланган «Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ва Япония туризм агентлиги ўртасида 2020-2022 йилларга мўлжалланган туризм соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида меморандум» доирасида сайёҳлик соҳаси жадал ривожланаётганини таъкидлаш мумкин.
«H.I.S. Holdings» компаниясининг Тошкент ва Самарқандда япон услубидаги меҳмонхоналарни қуриш ва Япониядан сайёҳларни жалб қилиш учун ўз ваколатхонасини очиш бўйича қарори Япония аҳолисининг мамлакатимиз сайёҳлик меросига катта қизиқиш билдираётганидан далолат беради.
Мутахассисларнинг фикрига кўра, пандемия шароитида туризм соҳасини тиклаш учун маҳаллий тадбиркорлар замонавий япон технологиялари, санитария-эпидемия стандартлари ва хавфсиз туризмни таъминлаш усулларини жорий этишлари мумкин. Масалан, жорий йилнинг июль ойида Япониянинг «Global Agents» компанияси барча меҳмонхоналарида контактсиз меҳмонларни хизмат кўрсатишни тизимини жорий қилди. Тозалаш хоналарида янги технологияларни қўллаш билан бир қаторда, компания янги иловалар ёрдамида ходимлар ва меҳмонлар ўртасида ижтимоий масофани сақлаб қолган холда хизмат кўрсатиб келяпти.
Кунчиқар мамлакатнинг улкан молиявий сармоявий ва илмий-техник салоҳияти уни 2017-2021 йилларда Ўзбекистоннинг Ҳаракатлар стратегияси дастурларини амалга оширишда ва мамлакатни кейинги ривожланишида муҳим шериклардан бирига айлантиради.
Шу муносабат билан айтиш мумкинки, Япония Ўзбекистон учун стратегик ва ишончли шерик бўлиб келган ва шундай бўлиб қолади. Япония давлатимизнинг иқтисодиёти ва ижтимоий соҳасини тубдан ислоҳ қилиш ва модернизация жараёнларини қўллаб-қувватлаб келади.
Умуман олганда, икки мамлакат ўртасидаги дўстона ва ишончли муносабатлар савдо-иқтисодий, инвестицион, илмий-техникавий, маданий-гуманитар соҳаларда ўзаро манфаатли ва прогрессив ҳамкорликни ривожлантириш учун мустаҳкам ва қулай замин яратади. Икки томонлама ҳамкорликни янада кенгайтириш ва чуқурлаштириш Ўзбекистон ва Япониянинг миллий манфаатларига жавоб берадиган сиёсатдир.

Узбекистан и Япония: сотрудничество, основанное на взаимовыгодных интересах
Несмотря на серьёзные изменения международного ландшафта из-за пандемии коронавируса, во взаимоотношениях Узбекистана и Японии наблюдается укрепление многопланового сотрудничества, которое отвечает стратегическим интересам двух стран.
Активный политический диалог на высшем уровне способствует углублению взаимовыгодных экономических отношений между двумя странами. В свою очередь, положительная динамика торгово-экономических отношений двух стран является основой для дальнейшего развития сотрудничества Узбекистана и Японии.
В условиях распространения пандемии в апреле 2020 года состоялась видеоконференция с участием заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардора Умурзакова и заместителя Премьер-министра – министра финансов Японии Таро Асо.
В ходе беседы рассмотрены актуальные вопросы, связанные с реализацией проектов в сфере сельского хозяйства, химической и энергетической отраслей. Отдельно обсуждены перспективы оказания правительством Японии финансовой поддержки Узбекистану в рамках противодействия распространения коронавирусной инфекции и ликвидации экономических последствий пандемии, а также привлечения дополнительных средств японских финансовых институтов для реализации дальнейших шагов в рамках совместных инвестиционных проектов.
Несмотря на негативные последствия пандемии на мировую экономику, Токио сохраняет ведущие позиции в качестве инвестиционного гиганта. Только в апреле 2020 года прямые иностранные инвестиции Японии в мире увеличились на 14,5 миллиард долларов, в то время как в марте этот показатель составил 132 миллиардов долларов. По объему ВВП Япония занимает третье место в мире (4,9 триллион долларов), а по объёмам торговли – четвертое, ежегодный импорт которой превышает 700 миллиардов долларов.
С 2019 года Узбекистан наладил дополнительные поставки в Японию пробных партий сухофруктов: изюма, кураги и чернослива. Присутствие Узбекистана в списках поставщиков сухофруктов в Японию является важным достижением, так как японские импортёры устанавливают очень высокие стандарты по безопасности и качеству поставляемой в страну продукции. Эксперты отмечают, что если узбекские экспортёры смогут обеспечить стабильность поставок и качества продукции, то спрос японских потребителей на данные продукты будет расти.
В свою очередь, улучшение рейтинга Узбекистана в ежегодном отчете Всемирного банка и Международной финансовой корпорации «Ведение бизнеса» с 166-го до 76-места является позитивным сигналом для японских бизнес-кругов. При этом, согласно оценке Международной финансовой корпорации, Узбекистан вошел в первую десятку стран-реформаторов по показателю создания благоприятных условий для ведения бизнеса.
На территории Узбекистана действуют несколько десятков предприятий с участием японских инвестиций. Аккредитованы представительства 15 компаний Японии. В Узбекистане работают такие ведущие японские компании, как JOGMEC, Mitsubishi, Itochu, Sumitomo, Marubeni, Isuzu и другие. Функционирование Узбекско-Японского комитета по экономическому сотрудничеству вносит весомый вклад в развитие двусторонней торговли.
Японские предприниматели высоко оценивают реформы и преобразования, проводимые в Узбекистане, и подчеркивают, что либерализация валютной и налоговой систем, упрощение визовых процедур создали дополнительные возможности для успешного ведения бизнеса в Узбекистане. Партнёры указывают на то, что первый официальный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Японию придал новую динамику взаимовыгодным связям деловых кругов двух стран и стал стимулом для более активного участия японского бизнеса, в том числе малого и среднего, в реализации инвестиционных проектов в стране.
Об этом также свидетельствует солидный пакет соглашений, заключённых в 2019 году с японскими бизнес-кругами в размере 6,5 миллиардов долларов по реализации ряда совместных проектов в сфере энергетики, модернизации промышленности и сельского хозяйства, инфраструктуры, экологии, здравоохранения и других отраслях.
В перспективе, по оценкам экспертов, в условиях стремления руководства Узбекистана к улучшению инвестиционного климата, формированию устойчивых правил ведения бизнеса в стране и предотвращению транспортной замкнутости за счёт реализации транспортно-коммуникационных проектов, интерес японских бизнес-кругов к узбекскому рынку будет расти.
Наличие у Японии мощного промышленного потенциала, основанного на самых передовых научно-технологических решениях, превращает страну Восходящего солнца в важного партнёра, способного играть позитивную роль в экономическом развитии и технологической модернизации Узбекистана.
Тем более, в этом направлении уже налажены механизмы сотрудничества, стороны имеют позитивный опыт взаимодействия. В частности, в сотрудничестве с японским агентством международного сотрудничества JICA создан Узбекско-японский молодёжный центр инноваций при Ташкентском Государственном Технологическом Университете. Центр специализируется на исследованиях в таких сферах, как химия и нефтехимия, горное дело и глубокая переработка минерально-сырьевых ресурсов, энергетика, возобновляемые источники энергии и энергосбережение, машиностроение и материаловедение.
Необходимо особо отметить важность подписания соглашений между Узбекистаном и Японией о создании Парка высоких технологий в Ташкенте. Эти структуры станут прочной платформой для обеспечения технологического развития ключевых сфер экономики нашей страны, заложив основу для подготовки молодых, перспективных кадров.
Ещё одним достижением двустороннего сотрудничества в сфере науки и технологий стало одобрение проекта, представленного при содействии Министерства инновационного развития Республики Узбекистан и профессора Кристины Тодерич (Университет Тоттори, Япония) в престижном конкурсе SATREPS-2020 в Японии. В июне 2020 года данный проект признан наилучшим среди 10 международных проектов, отобранных Японским агентством по науке и технике.
Проект на тему «Разработка новых технологий мониторинга и контроля использования водных ресурсов для борьбы с засолением и улучшения продуктивности земель и продовольственной безопасности в Аральском регионе» был представлен Международным инновационным центром Приаралья при Президенте Республики Узбекистан совместно с ведущими учеными 8 университетов Японии.
Япония рассматривает Узбекистан в качестве ключевого государства в регионе Центральной Азии с точки зрения географического расположения и экономического потенциала. Об этом свидетельствует то, что около 57% общего объёма выделенной региону японской помощи, приходится на Узбекистан.
Всего с 1993 по 2019 годы по линии JICA предоставлено: льготных кредитов на общую сумму в размере 2,52 миллиардов долларов. Также 329 студентов стали соискателями японских правительственных грантов для обучения в магистратуре и докторантуре японских вузов, 2.416 узбекских специалистов прошли стажировки в Японии. В Узбекистан направлено 335 волонтера по специальностям японский язык, компьютерные технологии, управление бизнесом, экономика, право, здравоохранение, спорт, туризм.
По линии Японского банка международного сотрудничества (JBIC) осуществлены 7 проектов на общую сумму 1,9 миллиардов долларов, предоставлены коммерческие кредиты на 721 миллионов долларов, в том числе на строительство Шуртанского газохимического комплекса (622,2 миллионов долларов), Бухарского нефтеперерабатывающего завода (59 миллионов), компрессорной станции на месторождении «Кокдумалак» (76 миллионов), реконструкцию Ферганского НПЗ (83 миллионов).
Обращает на себя внимание и факт социальной направленности многих проектов Японии. Плоды реализации этих проектов напрямую улучшают качество жизни граждан. В условиях распространения коронавируса, Токио оказывает помощь в развитии и модернизации медицинской сферы нашей страны.
17 июня в рамках проекта экономического и социального развития, Япония безвозмездно передала Узбекистану сканеры для компьютерной томографии и медицинские контейнеры на сумму 4,6 миллионов долларов. Медицинские контейнеры оснащены техникой, которую могут использовать в мобильных поликлиниках для диагностирования и лечения коронавируса. Данный шаг японской стороны является востребованным вкладом в укрепление материально-технической базы системы здравоохранения Узбекистана во время пандемии COVID-19. Ранее японская сторона также предоставила гуманитарную помощь в виде тест-систем и противовирусных препаратов.
В мае этого года Токио выделил 1,9 миллионов долларов для расширения работы ПРООН по преодолению социально-экономических последствий пандемии COVID-19 в Узбекистане. Безусловно, этот проект усилит многоотраслевые и ориентированные на интересы людей ответные меры по смягчению последствий COVID-19 в Узбекистане, а также по созданию условий для устойчивого развития.
Благодаря финансово-техническому сотрудничеству с Японией, в нашей стране реализуются целый ряд социально значимых и инфраструктурных проектов в сферах образования, оказания услуг и других направлениях.
Можно также подчеркнуть динамичное развитие туристской отрасли в рамках заключенного в ходе визита «Меморандума о сотрудничестве в сфере туризма между Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма и Японским агентством по туризму на 2020-2022 годы.
Решение Японской компании H.I.S. Holdings построить в Ташкенте и Самарканде гостиницы в японском стиле и открыть свой офис для привлечения туристов из Японии демонстрирует наличие большого интереса японского населения к туристическому наследию нашей страны.
По мнению специалистов, для восстановления туристического сектора в условиях пандемии отечественные предприниматели могут внедрить современные японские технологии, методы для обеспечения санитарно-эпидемических норм и безопасного туризма. К примеру, в июле это года японская компания Global Agents объявила, о том, что во всех своих отелях внедрит систему бесконтактного обслуживания гостей. Помимо применения новых технологий в очистки комнат, компания начала бесконтактно обслуживать гостей с помощью новых приложений и соблюдая социальную дистанцию между персоналом и гостями отеля.
Огромный финансовый инвестиционный и научно-технический потенциал Страны восходящего солнца превращает её в одного из важнейших партнеров при реализации программ Стратегии действий Узбекистана на 2017-2021 годы и в последующем развитии страны.
В этой связи можно с уверенностью отметить, что Япония была и остаётся для Узбекистана стратегическим и надёжным партнёром, который последовательно оказывает поддержку процессу коренного реформирования и глубокой модернизации экономики и социальной сферы нашего государства.
В целом, дружественные и доверительные отношения между двумя странами создают прочную и благоприятную основу для развития взаимовыгодного и прогрессивного сотрудничества в экономической, торговой, инвестиционной, научно-технологической и культурно-гуманитарной сферах. Дальнейшее расширение и углубление двустороннего партнёрства является политикой, отвечающей национальным интересам как Узбекистана, так и Японии.