Фабьен Демол: Биз Ўзбекистонда қайта тикланадиган энергия соҳасида амалга ошираётган биринчи йирик лойиҳамиздан фахрланамиз
Хорижий инвестицияларни жалб қилиш - Ўзбекистон давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан биридир. Барқарор ривожланиш ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш билан бевосита боғлиқ бўлган соҳаларга инвестицияларни жалб қилиш эса устувор вазифалар сирасига киради.
Франциянинг “Total Eren” компанияси катта вице-президенти Фабьен Демол “Дунё” ахборот агентлиги мухбирига берган интервьюда Ўзбекистонда қуёш энергиясини ўзлаштириш соҳасидаги халқаро инвестициявий лойиҳани амалга ошириш тажрибаси ҳақида сўзлаб берди.
- “Total Eren” - қайта тикланадиган энергия ва барқарор ривожланишга ихтисослашган электр энергияси ишлаб чиқарувчисидир, - дейди у. - Компаниямиз дунё бўйлаб ишлаб турган ёки бунёд этилаётган умумий қуввати 28 гигаватт бўлган 100 дан ортиқ қуёш, шамол ва гидроэлектростанцияга эгалик қилади.
Ўзбекистонда электр энергиясини сотиб олиш бўйича 25 йиллик битим ва Самарқанд вилоятининг Тутли қишлоғида 100 мегаватт қувватга эга қуёш фотоэлектр станцияси лойиҳасини ишлаб чиқиш, қуриш, молиялаштириш ва эксплуатация қилишни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тўғрисида битим имзолангандан сўнг 2019 йил сентябрь ойида мазкур лойиҳани амалга оширишни бошладик.
Бизнинг лойиҳа Ўзбекистондаги қайта тикланадиган энергия манбалари соҳасидаги дастлабки йирик лойиҳа ва мамлакатнинг қуёш энергияси соҳасидаги биринчи халқаро лойиҳаларидан бўлиб, 150 мингдан ортиқ кишини электр энергияси билан таъминлайди. Биз станция қурилишини 2020 йил охирида бошлашни ва 2021 йил охирида эса уни тўлиқ ишга туширишни режалаштирмоқдамиз.
Ўзбекистон раҳбариятининг Ўзбекистон бозорига кириш ва мамлакатга сармоя жалб қилиш имкониятини тақдим қилганини юқори қадрлаймиз. Қўллаб-қувватлаш ва профессионаллик музокараларимизни бошлаш учун ажойиб замин яратди ва мамлакатда биринчи қуёш энергияси лойиҳасини амалга оширишга йўл очди. Лойиҳа тахминан 110 миллион доллар миқдоридаги сармояни ўз ичига олган.
Президент Шавкат Мирзиёев томонидан 2020 йил 13 май куни имзоланган фармон мамлакатнинг бизнинг компаниямиз каби хорижий инвесторларга ёрдам беришга содиқлигини яна бир бор ифода этди. Шунингдек, бу мамлакат раҳбариятининг Ўзбекистон фуқаролари манфаатлари учун паст углеродли, юқори даражада қайта тикланадиган иқтисодиётга ўтишни қўллаб-қувватлаш борасидаги мажбуриятини тасдиқламоқда.
“Total Eren” компанияси номидан Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда миллий электр тармоқларига самарали ҳамкорлик ва сармоя киритиш учун яратилган қулай  шароит учу миннатдорлик билдирамиз.
Биз мазкур лойиҳа доирасида давлат ташкилотлари ва хусусий шериклар билан қайта тикланадиган, рақобатбардош ва углерод эмиссияси паст бўлган энергия етказиб бериш бўйича ҳамкорлик қилишдан умидвормиз.

Фабьен Демол: Мы гордимся нашим первым масштабным проектом в сфере возобновляемых источников энергии, осуществляемым в Узбекистане
Привлечение иностранных инвестиций – один из приоритетов государственной политики Узбекистана. Привлечение инвестиций в сфер+ы, напрямую связанные с обеспечением устойчивого развития и сохранением экологии, - наиважнейшая задача и большой успех в случае ее эффективной реализации. Одной из таких успешных историй поделилась в интервью корреспонденту ИА «Дунё» старший вице-президент французской компании Total Eren Фабиен ДЕМОЛ. Она рассказала об опыте компании в реализации инвестиционного проекта по солнечной энергетике в Узбекистане.
- Total Eren – французский производитель электроэнергии, специализирующийся на производстве возобновляемой энергии и сфере устойчивого развития, - отметила собеседница. - Компания владеет более чем 100 солнечными, ветряными и гидроэлектростанциями общей мощностью 2,8 ГВт, эксплуатируемыми или строящимися по всему миру для коммунальных служб, частных промышленных предприятий и автономных организаций.
Компания начала реализацию проекта в Узбекистане в сентябре 2019 года после подписания 25-летнего соглашения о закупке электроэнергии и Соглашения о государственной поддержке в разработке, строительстве, финансировании и эксплуатации проекта солнечной фотоэлектрической электростанции мощностью 100 МВт в районе села Тутли Самаркандской области.
Мы очень гордимся тем, что наш проект станет первым масштабным проектом в сфере возобновляемых источников энергии в Узбекистане и одним из первых в стране международных проектов в солнечной энергетике, который обеспечит электроэнергией более 150 тысяч человек. Мы планируем начать строительство станции в конце 2020 года, а полное ее введение в эксплуатацию на конец 2021 года.
Мы высоко ценим поддержку правительства Узбекистана, которая дала нам возможность войти на узбекский рынок и инвестировать в страну. Поддержка и профессионализм создали отличную основу для начала наших переговоров, открыв путь к нашему первому проекту по солнечной энергии в стране, который предполагает инвестиции в размере около 110 миллионов долларов.
Указ Президента, подписанный 13 мая 2020 года, подтверждает приверженность правительства Узбекистана содействию иностранным инвесторам, таким как наша компания. Это также подтверждает приверженность руководства страны по поддержке перехода к низкоуглеродной, высоко возобновляемой экономике в интересах граждан Узбекистана.
От имени компании «Total Eren» хотела бы поблагодарить Министерство инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Национальные электрические сети Узбекистана за отличное сотрудничество и создание условий для инвестиций в Узбекистан.
Мы рассчитываем на дальнейшее партнерство с вами, а также с государственными и частными партнерами в республике по поставке энергии в рамках данного проекта, являющейся возобновляемой, конкурентоспособной и с низким уровнем выбросов углерода.