«National Herald Tribune», «Daily Islamabad Post» ва «Daily Business World», «Centreline» ахборот агентликлари веб-сайтлари, шунингдек, Покистон глобал ва стратегик тадқиқотлар таҳлил марказининг ижтимоий тармоқлардаги саҳифаларида «Ўзбекистон-Покистон ва Афғонистонда тинчлик» ( Uzbekistan-Pakistan and Peace in Afghanistan) сарлавҳали мақола нашр этилди, деб хабар бермоқда «Дунё» ахборот агентлиги.
Мақола муаллифи халқаро муносабатлар доктори Маҳмуд ул-Ҳасан Хон, ўз материалида Ўзбекистоннинг Афғонистонда тинчлик ва барқарорликни ўрнатиш борасидаги саъй-ҳаракатларини юқори баҳолади.
Мақолада қайд этилишича, Афғонистонда барқарор тинчлик ўрнатилиши кенг халқаро аҳамиятга эга бўлиб, минтақавий иқтисодий алоқаларни ва савдо фаолиятини янада яхшилайди. Минтақа мамлакатлари, хусусан, Покистон ва Ўзбекистон Афғонистонга музокаралар, дипломатия, мулоқот ва иқтисодий ривожланиш орқали тинчлик ўрнатишда муҳим роль ўйнайди.
«Дарҳақиқат, Тошкентнинг Афғонистондаги сиёсати аввал бошдан Кобул билан «жадал иқтисодий ҳамкорлик», транспорт ва логистика лойиҳаларини муваффақиятли амалга ошириш, шунингдек, мамлакатнинг таълим дастурларини кенгайтириш орқали афғон фуқаролари қалбини забт этадиган ечим топишга асосланган эди», дейилади мақолада.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг Афғонистон муаммосини ҳал қилишга инновацион ёндашуви Афғонистонда тинчлик ва барқарорликни ўрнатиш стратегиясини илгари суришга ёрдам беради. Тошкент йирик халқаро манфаатдор томонлар билан ҳамкорлик қилади ва иқтисодиёт, логистика, таълим соҳаларида турли лойиҳаларни таклиф қилади. Ҳатто, Афғонистон ҳукумати билан Толибон ҳаракати ўртасида музокаралар ташкил этиш истиқболларини кўриб чиқмоқда.
Ўзбекистоннинг ушбу соҳадаги ноёб ютуқларидан бири инфратузилма, энергетика ва савдо-сотиқни ривожлантиришга қаратилган Афғонистон билан иқтисодий ҳамкорликнинг мавжудлигидир. Ўзбекистон Афғонистонга гуманитар ёрдамни етказиб бериш учун Термиз шаҳрида божхона пунктини очди. Мозори Шариф – Кобул участкасида мамлакатнинг Шимоли билан Жануби ўртасида узлуксиз алоқани таъминлаш учун 11 та кўприк қурди. Ҳайратон – Мозори Шариф темир йўли Осиё тараққиёт банки кўмагида қурилган.
Шунингдек, Ўзбекистон Трансафғон транспорт йўлаги лойиҳаси доирасида Мозори Шариф – Ҳирот темир йўлини қуришга катта қизиқиш билдирди. Бундан ташқари, Тошкент Афғонистонга электр энергиясининг етакчи етказиб берувчисига айланди. 2009 йилда Ғузор – Сурхон электр узатиш линияси ишга туширилди, бунинг натижасида электр етказиб бериш ҳажми 300 МВтгача ортди.
Натижада, 2016 йилга келиб, Афғонистонга 1,5 миллиард кВт/соат электр энергияси етказиб берилди.
Бундан ташқари, муаллиф 2018 йил март ойида Ўзбекистон Афғонистон бўйича йирик халқаро конференцияни Тошкентда ўтказганига алоҳида эътибор қаратди. Конференция афғонлараро музокараларни қайта бошлаш учун платформа бўлган ва муаммоларни дипломатия орқали ҳал қилишга ундаган.
Муаллифнинг фикрича, Ўзбекистоннинг Афғонистонга нисбатан таълим ва халқ дипломатияси соҳасидаги саъй-ҳаракатлари алоҳида эътиборга лойиқдир.
Хусусан, Тошкент томонидан турли таълим лойиҳалари ишлаб чиқилган. Бу орқали халқлар ўртасида алоқалар ўрнатилди ва натижада «Афғонистонда халқаро таълимни қўллаб-қувватлаш жамғармаси» яратилди. Афғонистон билан чегарадош Сурхондарё вилоятининг Термиз шаҳрида афғон фуқароларини ўқитиш бўйича махсус ўқув маркази ташкил этилди.
Ўтган йили марказда 100 дан ортиқ афғон талабалари қабул қилинди.
Мақола муаллифининг сўзларига кўра, Афғонистон масаласига алоҳида эътибор, яқин сиёсий тушуниш, икки томонлама савдо-сотиқнинг яхшиланиши, сайёҳликнинг ўсиши ва барқарорликни таъминлаш бўйича минтақадаги қўшма саъй-ҳаракатлар туфайли янада кучайган Покистон ва Ўзбекистон ўртасидаги икки томонлама муносабатлар таҳсинга лойиқдир.
Покистон ва Ўзбекистон юқори даражадаги сиёсий тушунчани, минтақада тинчлик ва ҳамжиҳатлик, темир йўл йўлагини қуриш, иқтисодиётнинг турли соҳаларига сармояларни жалб қилиш орқали ижтимоий-иқтисодий фаровонлик ва ўзаро боғлиқлик мақсадларига эришишга қатъий содиқликни намойиш этди. Шунингдек, бу Ўзбекистоннинг Афғонистонга тинчлик ўрнатиш ва мулоқот орқали ривожланиш йўлидаги самимий ҳаракатларини намойиш этди.
Покистон ҳукумати Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг минтақада ва ундан ташқарида барқарор тинчлик ва барқарорликка эришиш борасидаги саъй-ҳаракатларини тўлиқ қўллаб-қувватлайди, шунингдек, икки мамлакат ўртасида иқтисодий ҳамкорликка алоҳида аҳамият беради.
Маҳмуд ул-Ҳасан Хон, Покистон билан Ўзбекистон ўртасидаги муносабатларда эришилган натижани ҳисобга олган ҳолда, томонлар Афғонистон ҳудуди орқали энергетика, логистика, транспорт ва темир йўл қурилиши соҳасидаги лойиҳаларни амалга оширишда ҳамкорликни янада кучайтириш орқали тинчликка эришиш, ушбу мамлакат иқтисодий ривожланишини таъминлаш мумкинлигини таъкидламоқда.

На веб-сайтах информационных агентств «National Herald Tribune», «Daily Islamabad Post» и «Daily Business World», «Centreline», а также социальных сетях аналитического «Центра глобальных и стратегических исследований» Пакистана опубликована статья «Узбекистан-Пакистан и мир в Афганистане» (Uzbekistan-Pakistan and Peace in Afghanistan). Об это сообщает ИА “Дунё”.
Автором статьи является доктор международных отношений Махмуд уль-Хасан Хан, который в своих материалах высоко оценивает усилия Узбекистана в установлении мира и стабильности в Афганистане.
В статье отмечается, что установление устойчивого мира в Афганистане будет иметь широкие международные последствия, которые еще больше улучшат региональные экономические связи и торговую деятельность. Страны региона, особенно Пакистан и Узбекистан, играют важную роль в установлении мира в Афганистане посредством переговоров, дипломатии, диалога и экономического развития.
«Действительно, политика Ташкента в Афганистане с самого начала основывалась на нахождение работоспособной формулы, чтобы завоевать сердца афганских граждан с помощью «интенсивного экономического сотрудничества» с Кабулом, успешного реализация транспортных и логистических проектов, а также расширения образовательных программ страны», - говорится в статье.
Новаторский подход Президента Шавката Мирзиёева к решению афганской проблемы способствует продвижению стратегии по установлению мира и стабильности в ИРА. Ташкент сотрудничает с основными международными заинтересованными сторонами и предлагает различные проекты в сферах экономики, логистики, образования, и даже рассматривает перспективы организации переговоров между правительством Афганистана и движением «Талибан» на своей территории.
Одним из уникальных достижений Узбекистана на этом направлении является экономическое сотрудничество с Афганистаном, которое сосредоточено на строительстве инфраструктуры, энергетике и торговле. Узбекистан открыл таможенный пункт в Термезе для обеспечения доставки гуманитарной помощи в Афганистан, соорудил 11 мостов на участке Мазари-Шариф – Кабул для обеспечения бесперебойного сообщения между севером и югом страны. При поддержке АБР была построена железная дорога «Хайратон–Мазари-Шариф».
Узбекистан также проявил большой интерес к строительству железной дороги «Мазари-Шариф–Герат» в рамках проекта Трансафганского транспортного коридора. Кроме того, Ташкент стал ведущим поставщиком электроэнергии в Афганистан. В 2009 году была запущена линия электропередачи «Гузар–Сурхан», в результате чего подача увеличилась до 300 МВт. В результате к 2016 году поставки электроэнергии в Афганистан достигли 1,5 млрд кВт/ч.
Более того, автор констатирует, что в марте 2018 года Узбекистан провел в Ташкенте крупную международную конференцию по Афганистану, которая стала платформой для возобновления межафганских переговоров и подтолкнула к решению проблем путем дипломатии.
Особого внимания, как считает автор, заслуживают усилия Узбекистана в образовании и народной дипломатии в отношении Афганистана. В частности, Ташкентом инициированы различные образовательные проекты и налажены контакты между народами, которые в итоге завершились созданием «Международного фонда поддержки образования для Афганистана». Образовательный центр для обучения афганских граждан создан в г.Термез Сурхандарьинской области на границе с Афганистаном. В прошлом году центр принял более 100 афганских студентов.
Особого внимания в афганском векторе, как считает автор статьи, заслуживают усилия двусторонние отношения между Пакистаном и Узбекистаном, которые в последнее время еще более укрепились благодаря политическому взаимопониманию, улучшению двусторонней торговли, росту туризма и совместным усилиям по установлению стабильности
в регионе.
Пакистан и Узбекистан продемонстрировали высокий уровень политического понимания, твердую приверженность достижению желаемых целей социально-экономического процветания и взаимосвязанности посредством мира и гармонии в регионе, строительства железнодорожного коридора, привлечения инвестиций в различные секторы экономики, туризм. Это также продемонстрировало искренние усилия Узбекистана по установлению мира в Афганистане через диалог и развитие.
Правительство Пакистана полностью поддерживает усилия Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева по достижению прочного мира и стабильности в регионе и за его пределами, а также придает особое значение на двустороннее экономическое сотрудничество между двумя странами.
Махмуд уль-Хасан Хан в заключение статьи отмечает, что принимая во внимание достигнутый уровень отношений между Пакистаном и Узбекистаном, стороны могут еще более укрепить сотрудничество в сфере реализации проектов в сферах энергетики, логистики, транспорта и строительства железных дорог через территорию Афганистана, которые будут способствовать достижению мира и экономическому развитию этой страны.