Президент Шавкат Мирзиёев 8 февраль куни ҳудудларда ичимлик суви таъминотини яхшилаш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Барча ижтимоий дастурларда бу масалага алоҳида аҳамият қаратиб келинмоқда. Охирги беш йилда мазкур соҳага 10 триллион сўм ёки олдинги йилларга нисбатан 5 баравар кўп маблағ ажратилди. Бу даврда 6 миллион 500 минг аҳоли илк бор марказлашган ичимлик суви билан таъминланди.
Жумладан, ўтган йили 474 та сув иншооти қурилиб, 6 минг 300 километрга яқин тармоқлар тортилган. 592 та маҳаллада 2 миллиондан зиёд аҳолининг сув таъминоти яхшиланган.
Лекин, ҳали бу масалада қийналаётган маҳаллалар кўп. Жумладан, Қашқадарё, Сурхондарё ва Жиззах вилоятларида ичимлик суви таъминоти 60 фоиздан кам. Ғузор, Деҳқонобод, Косон, Шеробод, Ангор, Ғаллаорол ва Хатирчи туманларида бу кўрсаткич 30 фоизга ҳам етмайди.
Шу боис, келгуси беш йилда бу соҳага 40 триллион сўм инвестиция жалб қилиб, ичимлик суви таъминотини 90 фоиз, оқова сув қамровини 35 фоизга етказиш режалаштирилган. Жорий йилда бу мақсадлар учун бюджетдан 2 триллион сўм ажратилади, 245 миллион доллар жалб этилади.
Давлатимиз раҳбари асосий эътибор сув таъминоти ва сифати паст ҳудудларга қаратилишини таъкидлади.
Хусусан, 1 минг 545 та маҳаллада марказлашган сув тармоғи йўқ. Мутасаддиларга улардаги имкониятларни ўрганиб, уч хил йўналишда ишни ташкил этиш бўйича кўрсатма берилди. Аввало, инфратузилмага яқин маҳаллаларга марказлашган тармоқ тортилади. Иккинчидан, ерости суви яқин ва тоза бўлган жойларда қудуқ қазилиб, сув иншооти қурилади. Учинчи йўналишга кўра, қудуқ қазиш ва қувур тортиш имкони бўлмаган қишлоқларда катта сиғимли ҳовуз барпо этилиб, сув ташиб келтирилади.
Бу ишларга хусусий секторни жалб қилиш чоралари ҳам белгиланди. Қайд этилганидек, сув иншоотлари қуриш, махсус транспорт ва ускуналар харид қилиш учун кредит фоизининг 14 фоизидан юқори қисмига субсидия берилади. Импорт қилинадиган ускуналар ва техникаларга божхона божлари бекор қилинади. Хусусий сектор иштирокидаги сув таъминоти корхоналарига фойда, ер, мулк ва ижтимоий солиқ ставкаси 1 фоиз бўлади. Маҳаллаларда хусусий сув таъминоти хизматлари учун тўловлар миқдори маҳаллий кенгашлар билан келишилган ҳолда белгиланади.
Шулардан келиб чиқиб, ижтимоий буюртма ва хусусий шерикларни танлаш ҳамда молиялаштириш тартибини соддалаштириш бўйича топшириқ берилди.
Ичимлик суви таъминоти кўрсаткичи республика бўйича энг паст – 43 фоиз бўлган Қашқадарё вилояти бўйича алоҳида дастур қабул қилиш вазифаси қўйилди.
Келгуси икки йилда 2 мингта боғча, мактаб ва тиббиёт муассасаларини ичимлик суви билан таъминлаш зарурлиги таъкидланиб, бунинг молиявий манбалари белгиланди.
Маълумки, бу соҳадаги лойиҳалар, асосан, “Ўзсувтаъминот” акциядорлик жамиятининг инжиниринг компаниялари томонидан ишлаб чиқилади. Энди бундай ишларни жадаллаштириш учун жамиятнинг ҳудудлардаги инжиниринг компаниялари вилоят ҳокимликлари тасарруфига ўтказиладиган бўлди. Лойиҳа-смета ҳужжатларини ишлаб чиқиш, пудратчиларни аниқлаш ва молиялаштиришни очиш ҳам вилоятнинг ўзида бўлади. Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги ва “Ўзсувтаъминот” акциядорлик жамияти лойиҳаларга техник талабларни белгилайди, экспертизадан ўтказади ҳамда эксплуатациясига масъул бўлади.
Йиғилишда дарёлар ва ерости сувларини асраш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Бугунги кунда 8 мингта сув қудуғидан 1 минг 500 таси яроқсиз ҳолатга келган. Оқибатда қарийб 800 та маҳалладаги 2 миллион аҳолининг сув таъминоти ёмонлашган. Зомин, Нурота ва Қўшработ конларида қудуқлар қазиш, Зарафшон ва Чирчиқ дарёлари ўзанидан қум-шағал олиш назоратсиз, пала-партиш бўлгани сабабли бу ҳудудларда ерости чучук сувлари захиралари 30 метргача пасайган.
Шу боис, бундан буён сув қудуқларини аниқлаш ва бурғилаш ишлари фақат Давлат геология қўмитаси томонидан амалга оширилиши белгиланди. Мутасадди идораларга қудуқларни хатловдан ўтказиш, дарё бўйларини қаттиқ тартибга олиш бўйича кўрсатма берилди.
Туманларда эксплуатация тизимини яхшилаш ҳам долзарб масала. Кўп туманларда бунинг учун зарур бирорта техника йўқ.
Шу боис, туман сув таъминоти ташкилотларининг имкониятини кенгайтириш муҳимлиги таъкидланди. Унга кўра, бу соҳада пуллик хизмат турларини белгилаш ваколати ва улар бўйича тушумлар тўлиқ туман сув таъминоти ташкилотларига ўтказилади. Ичимлик суви тармоқларини таъмирлаш, авария ҳолатларини бартараф этиш ҳамда махсус техника хариди учун туман ва шаҳар бюджетларидан маҳаллий “Сувтаъминот” корхонасига маблағ ажратиш тизими жорий этилади.
Бухоро, Жиззах, Гулистон, Ширин, Янгиер каби 28 та йирик ва ўрта шаҳарда канализация тармоғи қамровини кенгайтириш бўйича ҳам топшириқлар берилди. “Янги Ўзбекистон” массивларида локал оқова-тозалаш иншоотларини қуриш зарурлиги айтилди.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар юзасидан соҳа мутасаддилари, ҳокимлар сўзга чиқди.
Президент Шавкат Мирзиёев 7 февраль куни қурилиш лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
08.02.2022Кейингиси
Президент Шавкат Мирзиёев ҳудудлар ривожи билан яқиндан танишиш мақсадида Самарқанд вилоятида бўлади.

Данный вопрос является приоритетным во всех социальных программах. За последние пять лет на это направление было выделено 10 триллионов сумов, или в 5 раз больше средств, чем в предыдущие годы. За этот период доступ к централизованному питьевому водоснабжению впервые получили 6,5 миллиона человек.
В частности, в 2021 году построено 474 объекта и проложено около 6,3 тысячи километров сетей водоснабжения. Улучшено обеспечение водой более 2 миллионов жителей 592 махаллей.
Вместе с тем в сфере остаются нерешенные проблемы. Так, уровень снабжения питьевой водой в Кашкадарьинской, Сурхандарьинской и Джизакской областях составляет менее 60 процентов. В Гузарском, Дехканабадском, Касанском, Шерабадском, Ангорском, Галляаральском и Хатырчинском районах этот показатель составляет ниже 30 процентов.
Поэтому в ближайшие пять лет в сферу планируется инвестировать 40 триллионов сумов, довести обеспеченность питьевой водой до 90 процентов, а охват канализацией - до 35 процентов. В текущем году на эти цели будет выделено 2 триллиона сумов из бюджета и привлечено 245 миллионов долларов.
Глава государства подчеркнул, что основное внимание при этом будет уделено районам с низким уровнем и качеством водоснабжения.
Так, в 1 тысяче 545 махаллях отсутствует система централизованного водоснабжения. Ответственным лицам поручено изучить имеющиеся в них возможности и принять меры по организации их водоснабжения одним из трех следующих способов. Во-первых, в махаллях с необходимой инфраструктурой может быть налажено централизованное водоснабжение. Второй способ - строительство скважин там, где имеются подземные запасы пресной воды. Третий - в селах, где не имеется возможности сооружения колодцев и прокладки сетей, можно построить резервуары большой емкости, которые будут наполняться привозной водой.
Определены меры по привлечению частного сектора к указанным работам. На строительство объектов водного хозяйства, приобретение спецтехники и оборудования предпринимателям будут выделяться субсидии на покрытие расходов по кредитам в части, превышающей 14 процентов ставки. Будут отменены таможенные пошлины на ввозимое оборудование и технику. Ставка налога на прибыль, имущество, земельного и социального налога для предприятий водоснабжения с участием частного сектора будет установлена в размере 1 процента. Размер платы за частные услуги водоснабжения в махаллях будут определяться по согласованию с местными кенгашами.
Исходя из этого, поставлена задача упростить порядок размещения социальных заказов, отбора частных партнеров и финансирования проектов.
Поручено разработать отдельную программу по Кашкадарьинской области, где показатель питьевого водоснабжения – 42 процента - самый низкий по республике.
Подчеркнута необходимость обеспечения питьевой водой 2 тысяч детских садов, школ и медицинских учреждений в ближайшие два года, определены источники финансирования этой работы.
Как известно, проекты в этой сфере в основном разрабатываются инжиниринговыми компаниями акционерного общества «Узсувтаъминот». Теперь, для активизации работы, инжиниринговые компании в регионах будут переданы в ведение областных хокимиятов. Разработка проектно-сметной документации, определение подрядчиков и открытие финансирования также будут осуществляться в регионах. Министерство жилищно-коммунального хозяйства и акционерное общество «Узсувтаъминот» будут определять технические требования к проектам, проводить экспертизу и отвечать за эксплуатацию объектов.
На совещании затронуты вопросы охраны рек и подземных водных ресурсов.
Из 8 тысяч действующих сегодня колодцев 1,5 тысячи находятся в изношенном состоянии. В результате ухудшилось водоснабжение 2 миллионов жителей в почти 800 махаллях. Уровень подземных вод в этих населенных пунктах снизился до 30 метров от поверхности вследствие бурения скважин на месторождениях в Зааминском, Нуратинском и Кушрабатском районах, бесконтрольной и беспорядочной добычи песка и гравия из рек Зеравшан и Чирчик.
В связи с этим определено, что отныне выявление и бурение скважин на воду будут осуществляться только Государственным комитетом по геологии. Ответственным ведомствам поручено провести инвентаризацию колодцев и навести строгий порядок на берегах рек.
Актуальным вопросом является также улучшение системы эксплуатации в районах. Во многих районах отсутствует специальная техника.
В связи с этим указано на важность расширения возможностей районных организаций водоснабжения. Так, полномочие определять перечень платных услуг и поступающие от них средства будут переданы районным водоснабжающим организациям. Будет внедрена система выделения средств из районных и городских бюджетов местным предприятиям «Сувтаъминот» на ремонт сетей питьевой воды, устранение аварийных случаев и закупку спецтехники.
Даны поручения по расширению сетей канализации в 28 крупных и средних городах, в том числе Бухаре, Джизаке, Гулистане, Ширине и Янгиере. Указано на необходимость возведения локальных очистных сооружений на массивах «Янги Узбекистон».