21 март куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Суҳбат аввалида Россия Президенти давлатимиз раҳбари ва Ўзбекистоннинг кўп миллатли халқини баҳор ва янгиланиш байрами – Наврўз билан самимий табриклаб, фаровонлик ва равнақ тилади.
Етакчилар мамлакатларимиз ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллиги билан ҳам бир-бирини чин юракдан қутладилар.
Кейинги йилларда Ўзбекистон-Россия ҳамкорлиги мисли кўрилмаган юксак – стратегик шериклик ва иттифоқчилик даражасига чиққани мамнуният билан таъкидланди.
Амалий ҳамкорликнинг самарали механизмлари фаолият юритмоқда, унинг энг муҳим йўналишлари бўйича яқин мулоқот йўлга қўйилган. Товар айирбошлаш барқарор ошиб бормоқда. Ўтган йил якунида ўзаро савдо кўркаткичи 7,5 миллиард долларга етди, жорий йил бошидан эса 50 фоизга ортди.
Устувор инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда. Россиянинг мамлакатимиз иқтисодиётига инвестициялари ҳажми қарийб 10 миллиард долларни ташкил этмоқда. Икки мингдан зиёд қўшма корхона фаолият юритмоқда.
Россиянинг нуфузли делегацияси шу ҳафта пойтахтимизда бўлиб ўтадиган Тошкент Халқаро инвестиция форуми ишида иштирок этиши кутилмоқда.
Фаол маданий-гуманитар алмашинув давом этмоқда.
Мулоқотда савдо, инвестициялар, саноат кооперацияси каби муҳим соҳаларда, шу жумладан Ўзбекистон ва Россия ҳудудларининг етакчи корхоналарини жалб қилган ҳолда кўп қиррали икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш истиқболлари муҳокама қилинди.
Икки мамлакат вазирлик ва идораларининг олий даражада эришилган келишувларни кенг кўламда амалга ошириш бўйича фаол алоқалари ва ўзаро мувофиқлашган ишини давом эттириш муҳим экани қайд этилди.
Минтақа ва халқаро кун тартибидаги масалалар, шу жумладан Украина атрофида юзага келаётган вазият юзасидан фикр алмашилди.
Ўзбекистон ва Россия Президентларининг телефон орқали мулоқоти ҳар доимгидек дўстона ва ишонч руҳида ўтди.
Ассалому алайкум, қадрли ватандошлар! Ҳурматли меҳмонлар!
21.03.2022Кейингиси
Баҳор, табиат уйғониши ва янгиланиш рамзи бўлган Наврўз байрами муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев номига хорижий давлатлар ва ҳукуматлар, етакчи халқаро ташкилотлар раҳбарлари, таниқли давлат ва жамоат арбобларидан самимий қутловлар келмоқда.

21 марта состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
В начале беседы Президент России сердечно поздравил главу нашего государства и многонациональный народ Узбекистана с праздником весны и обновления – Навруз, искренне пожелав благополучия и процветания.
Лидеры Узбекистана и России также обменялись теплыми поздравлениями в связи с 30-летием установления дипломатических отношений между двумя странами.
С особым удовлетворением отмечено, что за последние годы узбекско-российское сотрудничество вышло на беспрецедентно высокий уровень стратегического партнерства и союзничества.
Действуют эффективные механизмы практического взаимодействия и налажен тесный диалог по его важнейшим направлениям. Устойчиво растет товарооборот. По итогам прошлого года показатель взаимной торговли достиг 7,5 миллиардов долларов, а с начала этого года он вырос на 50 процентов.
Осуществляются приоритетные инвестиционные проекты. Объем российских инвестиций в экономике нашей страны составляет порядка 10 миллиардов долларов. Действует более 2 тысяч совместных предприятий.
Ожидается участие представительной делегации России в работе Ташкентского Международного инвестиционного форума, который пройдет на этой неделе в столице нашей страны.
Продолжается активный культурно-гуманитарный обмен.
В ходе разговора были обсуждены перспективы дальнейшего развития и укрепления многопланового двустороннего сотрудничества в ключевых сферах, таких как торговля, инвестиции, промышленная кооперация, в том числе с подключением ведущих предприятий регионов Узбекистана и России.
Отмечена важность продолжения интенсивных контактов и скоординированной работы министерств и ведомств двух стран, направленных на полномасштабную реализацию договоренностей, достигнутых на высшем уровне.
Состоялся обмен мнениями по региональной и международной повестке, в том числе по складывающейся ситуации вокруг Украины.
Телефонный разговор Президентов Узбекистана и России прошел в традиционно дружественной и доверительной атмосфере.
Дорогие соотечественники! Уважаемые гости!
В связи с наступлением праздника Навруз, являющегося символом весны, пробуждения природы и обновления, на имя Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева поступают поздравления от глав зарубежных государств и правительств, руководителей ведущих международных организаций, видных государственных и общественных деятелей