Баҳор, табиат уйғониши ва янгиланиш рамзи бўлган Наврўз байрами муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев номига хорижий давлатлар ва ҳукуматлар, етакчи халқаро ташкилотлар раҳбарлари, таниқли давлат ва жамоат арбобларидан самимий қутловлар келмоқда. Уларда Ўзбекистоннинг кўп миллатли халқига тинчлик-осойишталик, фаровонлик ва равнақ тилаклари изҳор этилган.
Хорижий ҳамкорлар ўз қутловларида Янги Ўзбекистондаги мамлакатни барқарор ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш ва аҳоли фаровонлигини оширишга қаратилган ислоҳот ва янгиланишларда эришилаётган катта ютуқ ва муваффақиятларни, давлатимизнинг халқаро майдондаги нуфузи изчил мустаҳкамланиб бораётганини алоҳида қайд этган.
Муҳтарам Президент жаноблари!
Хитой ҳукумати ва халқи номидан ҳамда ўз номимдан Сизни Ўзбекистоннинг анъанавий байрами Наврўз муносабати билан самимий муборакбод этишга ижозат бергайсиз.
Яқинда сиз билан Хитой ва Марказий Осиё мамлакатлари ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганлигиининг 30 йиллигини нишонладик. Пекиндаги қишки Олимпия ўйинларининг очилиш маросими доирасида дўстона муҳитда сермаҳсул учрашув ўтказдик ҳамда икки томонлама муносабатларни чуқурлаштириш ва биргаликда “Бир макон, бир йўл”ни барпо этиш, COVID-19 коронавирус инфекциясига қарши курашиш бўйича ҳамкорликни мустаҳкамлаш юзасидан янги келишувларга эришдик.
Мен Хитой-Ўзбекистон муносабатларини ривожлантиришга катта эътибор қаратмоқдаман ва Сиз билан биргаликда мамлакатларимиз равнақи ва халқларимиз фаровонлиги йўлида анъанавий дўстликни мустаҳкамлаш ва икки томонлама муносабатларни сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқишга тайёрман.
Сизга мустаҳкам соғлик, давлатчилик фаолиятингизда катта муваффақиятлар, дўст Ўзбекистон халқига бахт-саодат ва фаровонлик тилайман!
Си Цзиньпин,
Хитой Халқ Республикаси Раиси
Ҳурматли Президент жаноблари!
Сизга ва Ўзбекистон халқига Наврўз бахтли ва фаровон бўлишини тилайман. Бу барча учун тинчлик ва янгиланиш байрамидир, жорий йил эса мамлакатларимиз дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллигини нишонлаётгани билан алоҳида аҳамиятлидир.
Менинг маъмуриятим пандемияга қарши кураш, стратегик шериклигимизни чуқурлаштириш ва хавфсизликни мустаҳкамлаш борасидаги муваффақиятли саъй-ҳаракатларимизни давом эттириш учун келгуси йилда Ўзбекистон билан ҳамкорлик қилишдан умидвор. Мамлакатингизни Америка инвестициялари учун жозибадор қилишига ёрдам берган иқтисодий, сиёсий ва ижтимоий ислоҳотларни амалга ошириш йўлидаги саъй-ҳаракатларингизни қўллаб-қувватлашдан мамнунмиз.
Шунингдек, Сиз билан C5+1 жараёни доирасида умумий минтақавий мақсадларимиз йўлидаги ишларимизни давом эттиришга интиламиз
Наврўз муборак!
Жозеф Робинетт Байден,
Америка Қўшма Штатлари Президенти
Муҳтарам Шавкат Миромонович!
Барчамиз учун умумий бщлган Наврўз байрами муносабати билан Сиз ва юртдошларингизни самимий табриклайман.
Ушбу файзли баҳорий байрам, юксак маънавий қадриятларни акс эттириб, янгиланиш, тинчлик ва бирликка чорлайди. Азал-азалдан қадрли Наврўз биродар давлатларимизга шодлик ва фаровонлик олиб келган.
Биргаликдаги саъй-ҳаракатларимиз туфайли Қозоғистон ва Ўзбекистон ўртасидаги дўстлик ва яхши қўшинчиликка асосланган иттифоқчилик бундан буён ҳам халқларимиз фаровонлиги йўлида изчил ривожланади.
Ушбу файзли кунларда Сизга, муҳтарам Шавкат Миромонович, мамлакатингиз равнақи ва барқарор тараққиёти йўлидаги барча эзгу ташаббусларингизга катта муваффақиятлар, қардош ўзбек халқига эса тинчлик ва фаровонлик тилайман.
Наврўз ҳар бир хонадонга қут-барака олиб келсин!
Қасим-Жомарт Тоқаев,
Қозоғистон Республикаси Президенти
Сизни Наврўз байрами билан чин дилдан қутлайман!
Наврўз – эзгу интилишлар, пок орзу-умидлар, ҳаёт ва баҳор шодиёнасини мужассам этган буюк қадимий байрам.
Ишончим комил, мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали муносабатлар бундан буён ҳам чинакам дўстлик ва яхши қўшничилик руҳида мустаҳкамланиб боради.
Сизга, муҳтарам Шавкат Миромонович, мустаҳкам соғлик, бахт-саодат, фаолиятингизда янги муваффақиятлар, қардош Ўзбекистон халқига эса тинчлик-осойишталик ва равнақ тилайман!
Садир Жапаров,
Қирғиз Республикаси Президенти
Сизга ва Сиз орқали дўст Ўзбекистон халқига аждодларимизнинг азалий байрами Наврўз кириб келиши муносабати билан самимий табрикларим ва энг эзгу тилакларимни изҳор этаман.
Бугунги кунда халқаро байрам мақомини олган қадимги Наврўз айёми ўзининг чуқур маънавий мазмуни билан инсониятга хизмат қилаётгани қувонарлидир.
Замоннинг мураккаб ижтимоий-иқтисодий ва геосиёсий шароитларида Баҳор байрамининг умуминсоний қадриятлари тикланиш ва бунёдкорлик, тинчлик ва осойишталик, дўстлик ва аҳиллик, ўзаро тушуниш ва бирдамлик, ўзаро ҳурмат ва кўмак каби юксак неъматларни ўзида акс эттириш билан алоҳида аҳамият касб этмоқда.
Ўзбекистон-Тожикистон дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатлари Наврўзнинг эзгу анъаналари руҳида келажакда ҳам ривожланиб, халқларимизнинг туб манфаатларига мувофиқ кенгайишига ишонаман.
Сизга, ҳурматли Шавкат Миромонович, мустаҳкам соғлик, бахт-саодат ва катта муваффақиятлар, биродар Ўзбекистон халқига эса тинчлик-осойишталик, барқарорлик, фаровонлик ва чексиз равнақ тилайман.
Наврўз муборк!
Эмомали Раҳмон,
Тожикистон Республикаси Президенти
Ҳурматли Шавкат Миромонович!
Сизни ва биродар Ўзбекистон аҳлини халқаро Наврўз байрами муносабати билан самимий муборакбод этиб, энг эзгу тилакларимни йўллаш мен учун шарафдир.
Наврўз байрами қадим замонлардан табиат тикланиши, ҳаёт тантанаси ва баҳор кириб келиши рамзидир. Меҳмондўстлик, тинчликсерварлик, яхши қўшничилик ва юксак инсонпарварлик тамойилларини мужассам этган ушбу байрам халқларимиз ўртасидаги аҳиллик ва дўстликни мустаҳкамлашда алоҳида ўринга эга.
Ушбу ажойиб байрам Сиз ва мамлакатингизнинг бутун халқига шодлик, фаровонлик ва равнақ олиб келсин.
Чуқур ҳурмат ила,
Сердар Бердимуҳамедов,
Туркманистон Президенти
Ўз номимдан ва Озарбайжон халқи номидан Сизга ва Сиз орқали қардош Ўзбекистон халқига Наврўз байрами муносабати билан самимий тилакларимни изҳор этаман.
Табиатни уйғотувчи, одамларга янги кайфият улашувчи ушбу баҳорий байрам ўзаро англашув, дўстлик ва ҳамжиҳатликни тараннум этади.
Озарбайжон ва Ўзбекистон ўртасидаги дўстлик ва ҳамкорлик Наврўзнинг эзгу қадриятларини юксак қадрлайдиган халқларимиз иродасига мувофиқ бундан буён ҳам кенгайиб, мустаҳкамланиб боришига ишонаман.
Фурсатдан фойдаланиб, Сизга мустаҳкам соғлик, фаолиятингизга муваффақиятлар, қардош Ўзбекистон халқига эса тинчлик ва равнақ тилайман.
Илҳом Алиев,
Озарбайжон Республикаси Президенти
Қалбларга қувонч бағишловчи Наврўзнинг кириб келиши, табиат ва она заминнинг қайтадан жонланиши ҳамда ҳижрий-шамсий янги 1401 йилнинг бошланиши муносабати билан Сиз Жаноби Олийларини, Сизнинг муҳтарам оила аъзоларингизни ва мамлакатингизнинг азиз халқини чин юракдан муборакбод этаман.
Наврўз художўйлик, оилани севиш ва тинчликпарварликдан келиб чиқадиган маданиятнинг авж нуқтаси бўлмиш қадриятларга таянувчи цивилизациянинг тимсоли ва жилоланишидир. Исломнинг азиз Пайғамбари (унга, унинг покиза авлодлари ва буюк саҳобаларига саловотлар бўлсин) шундай марҳамат қиладилар: «Баҳорни кўрганингизда қиёматни кўпроқ эсланг». Яратилишнинг буюклиги тўғрисида тафаккур қилиш ва табиатдаги ўзгаришларга эътибор қаратиш қалбнинг уйғонишига туртки, Аллоҳни эслаш воситаси ҳамда инсониятнинг тараққиёти ва юксалиши йўли ҳисобланади. Буюк шоир Саъдий Шерозий бу тўғрида шундай деган:
Тургин, ғанимат билгин ул баҳор елларини,
Қушларнинг куйлаши-ю лолазор хуш ҳидини.
Барча гулу япроқлар Яратганни эслагай,
Булбулу мусича ҳам куйлар Худо ёдини.
Ҳижрий-шамсий янги асрда олий илоҳий ва инсоний қадриятлар томон ҳаракат янада тезлашиб, бу аср мамлакатингизда яшовчи барча кишилар учун Наврўз каби янада қувончлироқ ва мусаффороқ кунлар, минтақанинг барча халқлари учун эса янада мустаҳкамроқ тинчлик ва якдиллик олиб келади, деб умид қиламан. Эрон Ислом Республикаси ушбу маданий бирдамликни мустаҳкамлаш минтақа ва жаҳондаги барча мамлакатлар учун тинчлик ва осойишталик олиб келади, деб ҳисоблайди ҳамда бу йўлда самимийлик билан барча мамлакатларга ўзининг дўстлик қўлини чўзади.
Қодир Эгамдан Сиз жаноби олийларига соғлик ва муваффақият, дўст ва биродар Ўзбекистон Республикаси халқига бахт-саодат ва фаровонлик ато этишини сўраб, янги йилнинг сизлар учун хайр-баракага тўла бир йил бўлишини тилаб қоламан.
Иброҳим Раисий,
Эрон Ислом Республикаси Президенти
Ассалому алайкум ва раҳматуллоҳи ва баракотуҳу,
Сиз Жаноби Олийларига ўз саломларимизни ва самимий тилакларимизни мамнуният билан йўллаб, Сизга бардавом соғлик, бахт-саодат, ўзбек халқига эса Сизнинг оқилона раҳбарлигингиз остида янада юксалиш ва тараққиёт тилаймиз.
Наврўз байрами муносабати билан Сизга самимий табрикларимизни тақдим этиб, юртингиз ривожи йулида қилаётган барча сайъ-ҳаракатларингизни амалга ошишига ҳамда ушбу йил Сиз ва халқингиз учун яхшилик, бахт ва қувонч йили бўлиб қолишига тилакдошмиз.
Бизларни бирлаштириб турган мустаҳкам дўстлик, биродарлик ва шериклик ришталарини дўст халқларимиз манфаатлари йўлида турли соҳаларда янада юксак чўққиларга олиб чиқишга бўлган интилишларимиз юқори эканини Сиз Жаноби Олийларига таъкидлаб ўтамиз.
Байрамингиз муборак бўлсин, доимо Аллоҳнинг паноҳида бўлинг!
Самимий эҳтиромлар ила,
Шайх Муҳаммад бин Рошид Ол Мактум,
Бирлашган Араб Амирликлари Вице-президенти, Бош вазири, Дубай амирлиги ҳокими
Сизни буюк Наврўз байрами билан чин дилдан табриклайман.
Наврўз - энг қадимий қадриятлардан. Халқларимиз қалбини эзгуликка тўлдирувчи, уларга фаровонлик ва шодлик келтирувчи ушбу байрам биродарлик ва дўстлик ришталарини янада мустаҳкамласин. Маънавий муштараклик, ўзаро қўллаб-қувватлашга асосланган Қозоғистон-Ўзбекистон муносабатларининг уйғунлигини юқори баҳолар эканман, икки томонлама стратегик шериклигимизнинг изчил ривожланиши мамлакатларимизни катта муваффақиятларга элтади, деб ишонаман.
Ушбу шукуҳли дамларда, ҳурматли Шавкат Миромонович, Сизга ва оилангиз аъзоларига мустаҳкам соғлик ва фаровонлик, биродар Ўзбекистон халқига эса равнақ ва бахт-саодат тилайман.
Нурсултон Назарбоев,
Қозоғистон Республикасининг Биринчи Президенти - Элбоши
Шунингдек,
Фаластин Давлати Президенти Маҳмуд Аббос,
Бирлашган Араб Амирликлари Бош вазири ўринбосари, ички ишлар вазири Шайх Сайф бин Зоид Ол Наҳаён,
Шанхай ҳамкорлик ташкилоти бош котиби Чжан Мин,
Туркий давлатлар ташкилоти Бош котиби Бағдод Амреев,
Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти Бош котиби Ҳусрав Нозирий ва бошқалар табрик йўллаган.
Қутловлар келиши давом этмоқда.
Россия Президенти Ўзбекистон халқини Наврўз байрами билан табриклади
21 март куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
21.03.2022Кейингиси
Иқтисодиёт ривожининг бугунги ҳолати таҳлил қилиниб, қўшимча чоралар белгиланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 23 март куни иқтисодиёт барқарорлигини таъминлаш чора-тадбирлари муҳокамаси юзасидан йиғилиш ўтказди.

В связи с наступлением праздника Навруз, являющегося символом весны, пробуждения природы и обновления, на имя Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева поступают поздравления от глав зарубежных государств и правительств, руководителей ведущих международных организаций, видных государственных и общественных деятелей, в которых выражаются искренние пожелания мира, добра, благополучия и процветания многонациональному народу Узбекистана.
В своих поздравительных посланиях зарубежные партнёры особо отмечают большие успехи и достижения в проведении реформ и преобразований в Новом Узбекистане, направленных на обеспечение устойчивого социально-экономического развития страны и повышение благосостояния населения, а также последовательно укрепляющийся авторитет нашего государства на международной арене.
Позвольте от имени Правительства и народа Китая, а также от себя лично выразить Вам искренние поздравления по случаю узбекского традиционного праздника - Навруз.
Недавно мы совместно отметили 30-летие установления дипломатических отношений между Китаем и странами Центральной Азии. На полях церемонии открытия зимних Олимпийских игр в Пекине мы с Вами провели плодотворную встречу в дружественной атмосфере и достигли новых договоренностей по углублению двусторонних отношений и укреплению совместного строительства «Одного пояса, одного пути» и взаимодействия в борьбе с коронавирусной инфекцией COVID-19.
Придаю большое значение развитию китайско-узбекских отношений и готов с Вами прилагать общие усилия по укреплению традиционной дружбы и выводу двусторонних связей на качественно новый уровень на благо наших стран и народов.
Желаю Вам крепкого здоровья и больших успехов в государственной деятельности!
Желаю дружественному народу Узбекистана счастья и благополучия!
Желаю Вам и народу Узбекистана теплого и счастливого Навруза. Это особый день мира и обновления для всех, и этот год имеет еще большее значение, поскольку обе наши страны также празднуют 30-летие дипломатических отношений.
Моя администрация надеется на взаимодействие с Вашей страной в предстоящем году, чтобы продолжить наши успешные усилия по борьбе с пандемией, углубить наше стратегическое партнерство и укрепить безопасность. Мы рады поддержать Ваши постоянные усилия по проведению экономических, политических и социальных реформ, которые помогли сделать Вашу страну еще более привлекательной для американских инвестиций.
Мы также стремимся продолжить работу с Вами в рамках процесса C5+1 в поддержку наших общих региональных целей.
Навруз Муборак!
Джозеф Робинетт Байден,
Искренне поздравляю Вас и Ваших соотечественников по случаю общего для всех нас праздника Наурыз.
Олицетворяя собой высокие нравственные идеалы, этот благословенный праздник весны побуждает к духовному обновлению, миру и единству. Пусть этот издревле почитаемый Наурыз подарит радость и достаток нашим сплоченным братским государствам.
Твердо убежден, что благодаря нашим совместным усилиям союзничество Казахстана и Узбекистана, основанное на крепкой дружбе и добрососедстве, будет и впредь динамично развиваться во благо наших народов.
В этот знаменательный день, уважаемый Шавкат Миромонович, желаю Вам больших успехов во всех добрых начинаниях во имя прогресса и устойчивого развития Вашей страны, братскому народу Узбекистана – благоденствия и процветания.
Пусть Наурыз принесет достаток и процветание в каждый дом!
Касым-Жомарт Токаев,
Искренне поздравляю Вас с праздником Нооруз!
Нооруз - великий древний праздник, символизирующий добрые намерения, светлые надежды на будущее, торжество жизни и весны.
Уверен, что многогранные отношения между двумя странами будут и впредь углубляться в духе настоящей дружбы и добрососедства.
Желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, крепкого здоровья, счастья и новых достижений в государственной деятельности, а братскому народу Узбекистана - мира и процветания!
Садыр Жапаров,
Выражаю Вам и в Вашем лице всему народу дружественного Узбекистана наши сердечные поздравления и наилучшие пожелания по случаю наступления традиционного праздника наших предков - Навруз.
Отрадно, что древний Навруз, обретший в наши дни статус международного праздника, своим глубоким духовным смыслом продолжает служить интересам человечества.
В сложных социально-экономических и геополитических условиях современности общечеловеческие ценности Праздника весны, олицетворяющие высокие идеалы возрождения и созидания, мира и спокойствия, дружбы и единства, взаимопонимания и солидарности, взаимного уважения и поддержки, приобретают особое значение.
Убеждён, что таджикско-узбекские отношения дружбы, добрососедства и стратегического партнёрства, следуя добрым традициям благословенного Навруза, и в будущем будут развиваться и расширяться в соответствии с коренными интересами наших народов.
Желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, доброго здоровья, счастья и больших успехов, а братскому народу Узбекистана - мира, стабильности, благополучия и всевозрастающего процветания.
Навруз муборак!
Эмомали Рахмон,
Имею честь направить Вам и всему братскому народу Узбекистана свои сердечные поздравления и наилучшие пожелания по случаю Международного праздника Новруз.
Праздник Новруз с древних времён символизирует собой возрождение природы, торжество жизни и приход весны. Этот праздник, вобрав в себя традиции гостеприимства, миролюбия, добрососедства и высокие принципы гуманизма, имеет особое значение в укреплении единства и дружбы между народами.
Пусть этот замечательный праздник будет ознаменован для Вас и для всего народа Вашей страны радостью, благополучием и процветанием!
Сердар Бердымухамедов,
От своего имени и от имени Азербайджанского народа передаю Вам и братскому народу Узбекистана сердечные поздравления по случаю праздника Новруз.
Этот праздник весны, пробуждающий природу и дарующий людям новое настроение, воспевает взаимопонимание, дружбу и единство.
Верю, что дружба и сотрудничество между Азербайджаном и Узбекистаном будут и впредь расширяться и укрепляться в соответствии с волей наших народов, которые всегда высоко чтят благородные ценности Новруза.
Пользуясь случаем, желаю Вам крепкого здоровья, успехов в Вашей деятельности, а братскому народу Узбекистана - мира и процветания.
Ильхам Алиев,
Президент Азербайджанской Республики
Сердечно поздравляю Ваше Превосходительство, уважаемых членов Вашей семьи и дружественный народ Вашей страны с наступлением праздника Навруз, который приносит радость сердцам, возрождение природы и родной страны, знаменует начало нового 1401 года от Хиджры.
Навруз – это символ и воплощение цивилизации, основанной на ценностях благочестия, любви к семье и миролюбия. Дорогой Пророк Ислама (да благословит Аллах и приветствует его, его потомков и великих сподвижников) говорил: «Когда видите весну, помните Судный день».
Созерцать величие творения и обращать внимание на изменения в природе – это толчок к пробуждению души, средство поминания Аллаха, путь к прогрессу и возвышению человечества. Великий поэт Саади Шерази в своих строках призывал ценить красоту весны и природы, которые являются напоминанием о созидательном могуществе Всевышнего.
Надеюсь, что в новом веке по Хиджре движение к высшим божественным и человеческим ценностям ускорится, и этот век принесет больше радостных и чистых дней, таких как Навруз, для всех людей, живущих в вашей стране, и более прочного мира и единства для всех народов региона. Исламская Республика Иран считает, что укрепление этой культурной солидарности принесет мир и спокойствие всем странам региона и мира, и таким образом искренне протягивает руку дружбы всем странам.
Прошу Всемогущего Аллаха даровать Вам, Ваше Превосходительство, здоровья и успехов, а народу дружественной и братской Республики Узбекистан - счастья и благополучия.
Иброхим Раиси,
Президент Исламской Республики Иран
Мир вам, милость Аллаха и Его благословение.
Сердечно приветствуем Ваше Превосходительство и желаем Вам крепкого здоровья, а народу Узбекистана - счастья и дальнейшего процветания и прогресса под Вашим мудрым руководством.
Мы искренне поздравляем Вас с праздником Навруз и желаем Вам успехов во всех ваших начинаниях на благо развития Вашей страны. И пусть этот год будет годом добра, счастья и радости для Вас и Вашего народа.
Мы хотели бы заверить Ваше Превосходительство в наших твердых намерениях вывести узы дружбы, братства и партнерства, которые нас объединяют, на новые высоты в различных сферах в интересах наших дружественных народов.
Счастливого праздника и да хранит вас Аллах.
С искренним уважением,
Шейх Мухаммад бин Рашид Аль Мактум,
Вице-президент, Премьер-министр
Объединенных Арабских Эмиратов, правитель эмирата Дубай
Сердечно поздравляю Вас с Великим праздником Наурыз.
Наурыз - один из древнейших ценностей. Пусть этот праздник, который наполняет добром, приносит благополучие и радость нашим народам, укрепляет братство и дружбу. Высоко оценивая гармоничность отношений между Казахстаном и Узбекистаном, основанных на общем духовном созвучии, взаимной поддержке, убежден, что динамичное развитие двустороннего стратегического партнерства приведет наши страны к большим успехам.
В этот прекрасный момент, уважаемый Шавкат Миромонович, желаю Вам и Вашей семье крепкого здоровья и благополучия, а братскому народу Узбекистана - процветания и счастья.
Нурсултан Назарбаев,
Первый Президент Республики Казахстан - Елбасы
Также свои поздравления направили:
Президент Государства Палестина Махмуд Аббас,
Заместитель Премьер-министра, министр внутренних дел Объединенных Арабских Эмиратов Шейх Сайф бин Заид Аль Нахаян,
Генеральный секретарь Шанхайской организации сотрудничества Чжан Мин,
Генеральный секретарь Организации тюркских государств Багдад Амреев,
Генеральный секретарь Организации экономического сотрудничества Хусрав Нозири.
Президент России поздравил народ Узбекистана с праздником Навруз
21 марта состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.